Youngsters shine at Jedburgh Flower Show

Chico Woods and Roy Laidlaw with Munro Currie at Jedburgh Flower Show.
Chico Woods and Roy Laidlaw with Munro Currie at Jedburgh Flower Show.

Jedburgh Horticultural Society’s annual flower show looks set for a bright future if last weekend is anything to go by.

Entries from the town’s youngsters helped ensure the town hall looked blooming lovely on Saturday despite entries in the floral section being down due to difficult growing conditions.

Betty Turnbull with her best exhibit in the craft section.

Betty Turnbull with her best exhibit in the craft section.

The children’s section was a resounding success, attracting entries from all the surrounding schools and collectively the biggest ever entry of fuschias, with pupils having grown the seeds gifted to them by the society.

Show secretary Ann Laidlaw said: “The teachers in the local schools, which included Ancrum this year, were asked to choose what type of entry their classes were going to submit and the result was that there was hardly a space left on the walls in the downstairs hall.

“It was a really brilliant display.

“Every year the Horticultural Society sends plants to the schools for the children to grow on and exhibit at the show - this year it was fuchsias and we had what was probably the biggest entry ever.

“The judges found it very difficult to pick the winners and the display on the stage was quite stunning.”

She added: “The number of entries was down compared to the last few years, particularly in the floral section, but considering the difficult growing conditions this was to be expected and seems to be the trend for most o this years shows.

“The standard of exhibits, however, remained extremely high.”

Best exhibit in the industrial section went to Betty Turnbull, of Melrose, and Jonathan Noble picked up most points in the TD8 section.

Sarah Purves, of Stichill, won best exhibit and most points in the floral art section.

Best exhibit and most points in the vegetable section went to Hawick’s Douglas Oliver, and the prize for best in the floral section went to Davy Rodgerson, of Selkirk.

Jedburgh men Dennis Laing and Bob Beaton were named best in the photography and stick sections respectively, and Jessica Stevens came top in the primary school section.

Best garden prize went to John Frater, of Priors Meadow.

The prizes were presented by Brian ‘Chico’ Woods and Roy Laidlaw and dressed in floral shirts to compliment the exhibits they made the lengthy presentation a very light hearted affair

You might also be interested in:

Pleased to meat you, old kid on block tells Selkirk customers

No end in sight for scaffolding blighting Jedburgh town centre, council admits

Full results were as follows:

The Hannah Dawson Memorial Cup for Best Exhibit of Pot Plants (Classes 1 - 14) Jean Wood, Eccles, Kelso

The Irvine Challenge Cup - Class 35 (6 Gladioli Spikes) Bill Cockburn, Yetholm

The Mark Rutherford Memorial Trophy - Class 40 (1 Gladioli Spike) Bill Cockburn, Yetholm

The Bill Byres Trophy - Most Points in Gladioli Classes (35 - 40) Bill Cockburn, Yetholm

Lady Lothian Challenge Cup - Best Exhibit of Chrysanthemums Maurice Wear, Hawick

The Bob Young Cup - Class 66, 2 Small Vases Decorative Dahlias Davy Rodgerson, Selkirk

Lodge St. John B-Centenary Cup - Best Exhibit of Dahlias Davy Rodgerson, Selkirk

The Rob Young Cup - Class 85, 6 Begonias shown on board Jim Mihulka, Redpath, Earlston

The Robertson Trophy - Best Exhibit in Begonia Section Jim Mihulka, Redpath, Earlston

Susanna Smith Memorial Trophy - Class 98, 1 Single Rose Bill Anderson, Clovenfords

The Laidlaw Cup - Best Exhibit in Floral Section Davy Rodgerson, Selkirk

The Palmer Trophy - Best Exhibit in Floral Art Sarah Purves, Stitchill

Special Prize for Most Points in Floral Art Section Sarah Purves, Stitchill

The Tulloch Potato Shield - Best Display of Potatoes Jim Kirkness, Oxton

Jedburgh Legion Challenge Cup - Best Exhibit of Onions Douglas Oliver, Hawick

The Jock Thomson Trophy - Best Exhibit of Leeks Jim Kirkness, Oxton

The Agnew Challenge Cup - Best Exhibit in Vegetable Section Douglas Oliver, Hawick

RHS Banksian Medal - Most Prize Money in Horticultural Section Douglas Oliver, Hawick

The President’s Cup - Most Points in TD8 Section Jonathan Noble, Jedburgh

Bill Turnbull Trophy - Best Fuchsia Margaret Wear, Jedburgh

Silver Rose Bowl - Most Points in Classes 225 - 253 Margaret Linton, Jedburgh

Runner Up Cup - Most Points in Classes 225 - 253 Helen Hope, Broughton

Millennium Quaich - Most Points in Classes 254 -277 Helen Hope, Broughton

Toc H Rose Bowl - Runner Up in Classes 254- 277 Maureen Mitchell, Jedburgh

Bi-Centenary Rose Bowl - Best Exhibit in Industrial Section Betty Turnbull, Melrose

Jedburgh Rotary Club Trophy - Best Exhibit in Stick / Men’s Handicrafts Section Bob Beaton, Jedburgh

Tom Lean Memorial Shield - Best Exhibit in Photography Section Dennis Laing, Jedburgh

Horticultural Society Cup - Best Exhibit in TD8 Photography Section Dennis Laing, Jedburgh

Tom McLeish Shield - Best Junior Floral Art Munro Currie

The Jed Eye Trophy (Children’s Pot Plants Lewis Ralston

Tom Pringle Cup - Most Points in 16 Years and Under Section Esmee Wragg

Jessie Scott Cup - Runner Up in 16 Years and Under Section Kay Sinton

Alice Nicol Cup - Class 320, Cross Stitch (or Committee’s Decision on Show Day) Esmee Wragg

Alistair McGinnis Cup - Best Exhibit in Primary School Section Jessica Stevens

President’s Cup (Junior) - Best Exhibit in Rainbow, Brownie or Guide Section Chelsea Lamb

First - Best Pot Plant Lewis Ralston

Second - Best Pot Plant Jessica Stevens

Third - Best Pot Plant Euan McKay

Fourth - Best Pot Plant Jake Leitch

Commended James Leitch

Commended Robbie Gordon

Best Garden

1st. John Frater 33 Priors Meadow

2nd. Ina Lunn 29 Lothian Road

3rd. Catriona Graham 53 Hartrigge Road

4th. Mary Beaton 22 Brewster Place

5th George Whitehead 44 Dounehill

Highly Commended

Margaret &Lawrence Armstrong 4 Allerton Court

Liz & Roy Spowart 6 Bongate

Carol Henderson Dunshill Drive

Harry Jeffrey 68 Howden Road

Commended

Billy Robson 89 Howden Road

Wattie Grieve 91 Howden Road

Jimmy Lauder Ryecroft, Ryerigg