Good sports come out to play in Stow

Wednesday night's tug o' war competition.
Wednesday night's tug o' war competition.

Sporting superstars of all ages turned out in force for each of the annual Stow Sports events last week.

The week-long celebrations included everything from a treasure hunt, the Hillheid race and pet show to competitive athletics, sheaf toss and a tug-of-war competition.

Stow Pipe Band leads the fancy dress parade on Friday night.

Stow Pipe Band leads the fancy dress parade on Friday night.

Away from the sports pitch, there was also a cheese and wine night and an end-of-week ceilidh.

As always the fancy dress, led by Stow Pipe Band, proved a popular event on Friday evening with hundreds gathering to take part and watch from the sidelines.

And there were, of course, trophies and medals a plenty.

Winners as follows:

Cheeky little knomes enjoy the fancy dress.

Cheeky little knomes enjoy the fancy dress.

Soccer Fives: Wet Baguette beat Lananas in Pyjamas; Pjanic At The Disco beat Earlston Rhymers

Football: Stow 6-3 Killochyett

Children’s Superstars – Girls: Holly Robertson and Megan Haley-Smith

Boys: Max McVie, Ewan McGarrity and Cameron McBeath

Tossing the sheaf – Gavin Bloomfield and Dana Gowans.

Hillheid Race – Primary: Jessica Hendry and Rory Cairns

Secondary: Lucy Weir and Iain Houston

Adults: Leonie Cairns and Jack Murray-Dickson

Fancy dress – David Brown as Donald Trump

Novelty Races

Under 5 years: 1. Chase Donald, 2. David Dearden, 3. Flora Stirling, 4. Max Stewart, 5. Erin Wood, 6. Callum Wood, 7. Chloe Graham

5 - 6 years Egg and Spoon (Girls): 1. Clara Wilson, 2. Hazel Graham, 3. Holly Weir

5-6 Bean Bag Race (Girls): 1. Niamh Newton, 2. Clara Wilson, 3. Hazel Graham

5-6 Sack Race (Girls): 1. Hazel Graham, 2. Holly Weir, 3. Sophie Murphy

5 – 6 Years Bean Bag Balance (Boys): 1 Euan Robertson, 2 Duncan Hardie, 3 Jack Macvie

5 – 6 Years Egg and Spoon Race (Boys): 1 Gus Stirling, 2 Leo Rossman, 3 Duncan Hardie

5 – 6 Years Sack Race (Boys): 1 Ewan Robertson, 2 Duncan Hardie, 3 Jack Macvie

7-8 boys Egg and Spoon: 1. Murray Hendry, 2. Max Macvie, 3. Connor Gowans

7-8 boys Skipping Race: 1. Murray Hendry, 2. Lewis Murphy, 3. Laurie McBeath

7-8 Boys Sack Race: 1. Murray Hendry, 2. Rohan Ross, 3. Lawrie McBeath

7-8 years girls Skipping Race : 1. Abi Hibberd, 2. Mirren Newton

7-8 year girls Sack Race: 1. Abi Hibberd, 2. Mirren Newton, 3. Clara Wilson

9 – 12 Girls 3 Legged Race: 1. Megan Healey-Smith and Meghan Hendry, 2. Maggie Hodgson and Ella Smith, 3. Adele Alliston and Aaliyah Mason

9-12 girls Sack Race: 1. Megan Healey-Smith, 2. Ella Smith, 3. Maggie Hodgson

9-12 girls Skipping Race: 1. Megan Healey-Smith, 2. Tahlia Collins, 3. Aaliyah Mason

9-12 girls Egg and Spoon Race : 1. Aaliyah Mason, 2. Ziva Birch, 3. Meghan Hendry

9-12 Girls Bean Bag Balance Race: 1. Ziva Birch , 2. Megan Healey-Smith, 3. Aaliyah Mason

9-12 Boys Sack Race: 1. Roan Marshall, 2. Sam Glennon, 3. Rory Cairns

9-12 boys Skipping Race: 1. Rory Cairns, 2. Alex Black , 3. Nathan Reid

9-12 Boys Egg and Spoon Race: 1 Alex Black, 2 Alfie Ramm, 3 Isaac Murphy

9-12 Boys Bean Bag Balance Race: 1 Alex Black, 2 Sam Glennon, 3 Cai Johnson

9-12 Boys 3 Legged Race: 1 Nathan Reid and Sam Glennon, 2 Roan Marshall and Aaron Johnston, 3 Max Macvie and James Steele

13-14 Years Boys Sack Race: 1 Russell Kerr, 2 Ben Naylor, 3 Iain Houston

13-14 Years Boys Skipping Race: 1 Ben Naylor, 2 Iain Houston, 3 Cameron McBeath

13-14 Years Boys Egg and Spoon Race: 1 Russell Kerr, 2 Ben Naylor, 3 Aidan Hodgson

13-14 Years Boys Three Legged Race: 1 Ben Naylor and Russell Kerr, 2 Aidan Hodgson and Zafer Renton, 3 Iain Houston and Cameron McBeath

13-14 Years Bean Bag Balance Race: 1 Russell Kerr, 2 Zafer Renton, 3 Ben Naylor

13-14 Years Girls Sack Race: 1 Layla Whitson, 2 Anna Murray, 3 Lucy Weir

13-14 Years Girls Egg and Spoon Race: 1 Layla Whitson, 2 Anna Murray, 3 Lucy Weir

13-14 Years Girls Three Legged Race: 1 Lucy Weir and Ella Mundell, 2 Layla Whitson and Aimee Weir, 3 Anna Murray and Partner

13-14 Years Girls Skipping Race: 1 Ella Mundell, 2 Lucy Weir, 3 Layla Whitson

13-14 Years Girls Bean Bag Balance Race: 1 Lucy Weir , 2 Ella Mundell, 3 Layla Whitson

Adults Skipping Race: 1 Thea Naylor, 2 Kris Easter, 3 Molly Glennon

Adults Egg and Spoon Race: 1 Kris Easter, 2 Matthew Comiskey, 3 Jim Hendry

Adults Sack race: 1 Callum Hunter, 2 Callum Clarke, 3 Fraser Hunter

Adults 3 Legged Race: 1 Gregor Hunter and Callum Hunter, 2 Fraser Hunter and Scott Hunter, 3 Molly Glennon and Thea Naylor

Adults Bean Bag Balance Race: 1 Matthew Comiskey, 2 Douglas Weir, 3 Tina Cunningham

Adults Wheelbarrow Race: 1 Matthew Comiskey and Innes Campbell, 2 Jim Hendry and Kris Easter, 3 Razer Anderson and Ewan Robinson

Flat Races.

Under 5 Boys: 1. Jack Macvie, 2. Dominic Higgins, 3. Ralph Johnson

Under 5 Girls: 1 Haley Wood, 2 Cara McCaw, 3 Erin Wood

5 Year Old Boys: 1 Jack Macvie, 2 Euan Robinson, 3 Ralph Johnson

5 Year Old Girls: 1 Hazel Graham, 2 Sophie Murphy

6 Year Old Boys: 1 Nairn Marshall, 2 Innes Hodgson, 3 Samuel Healey-Smith

6 Year Old Girls: 1 Holly Weir, 2 Hazel Graham, 3 Leona Easter and Sophie Murphy

7 – 8 Year Old Boys: 1 Murray Hendry, 2 Max Macvie, 3 Rohan Ross

9 – 10 Year Old Boys: 1 Roan Marshall, 2 Rory Cairns, 3 Aaron Johnston

9 – 10 Year Old Girls: 1 Ziva Birch, 2 Holly Robertson, 3 Lily Mackenzie

11 -12 Year Old Boys: 1 Nathan Reid, 2 Alex Black

11 -12 Year Old Girls: 1 Megan Healey-Smith, 2 Meghan Hendry, 3 Ella Smith

13 – 14 Year Old Girls (Malcolm Cup): 1 Lucy Weir, 2 Layla Whitson, 3 Aimee Weir

13 – 14 Year Old Boys (Malcolm Cup): 1 Russell Kerr, 2 Ben Naylor, 3 Zafer Renton

13 -14 Year Old Boys 300m: 1 Russell Kerr, 2 Sam Glennon, 3 Ben Naylor

13 -14 Year Old Girls 300m: 1 Lucy Weir, 2 Layla Whitson, 3 Ella Mundell

9-12 Boys Long Jump: 1. Sam Glennon, 2. Nathan Reid, 3 Roan Marshall

9 -12 Girls Long Jump: 1 Ella Smith, 2 Alayah Mason, 3 Megan Healey-Smith

9-12 Boys High Jump: 1 Nathan Reid, 2 Sam Glennon, 3 Roan Marshall

9 -12 Girls High Jump: 1 Megan Healey-Smith, 2 Ella Smith, 3 Adele Alliston

13 – 14 Year Old Boys Long Jump: 1 Russell Kerr, 2 Ben Naylor, 3 Aidan Hodgson

13 – 14 Year Old Girls Long Jump: 1 Layla Whitson, 2 Lucy Weir, 3 Aimee Weir

13 – 14 Year Old Boys High Jump: 1 Russell Kerr, 2 Ben Naylor, 3 Zafer Renton

13 – 14 Year Old Girls High Jump: 1 Ella Mundell, 2 Lucy Weir, 3 Aimee Weir

Children’s Cycle Race (Junior Cycle Cup): 1. Alex Black, 2. Rory Cairns, 3. Reece Kerr

Mother’s Race: 1. Alison Baker, 2. Leonie Cairns, 3. Danni Jihnston

Father’s Race: 1 Peter Cairns, 2 Kris Easter, 3 Gavin Davidson

Pipe Band Race: 1 Alastair Robinson, 2 Alex Scott, 3 Callum Beattie

Mens 120m (Edinburgh Cup): 1. Callum Clarke, 2. Kris Easter, 3. Gregor Hunter

Ladies 70m (Watson Cup): 1 Claire Hendry , 2 Aaron Gillies, 3 Dani Gowans

Mens 200m: 1 Callum Clarke, 2 Scott Hunter, 3 Douglas Weir

Ladies 200m: 1 Claire Hendry, 2 Dani Gowans, 3 Aaron Gillies

800m (Miller Cup): 1 Frazer Anderson, 2 Callum Hunter, 3 Fraser Hunter

800m (Ladies): 1 Leonie Cairns, 2 Vicky Stirling, 3 Angela Hibberd

1500m (Cochrane Cup): 1 Adam Priestley, 2 Andrew Lawrie, 3 Callum Clarke

Men’s Long Jump: 1. Fraser Hunter, 2. Gregor Hunter, 3. Kris Easter

Men’s Triple Jump: 1 Fraser Hunter, 2 Gregor Hunter, 3 Kris Easter

Men’s High Jump: 1 Gregor Hunter, 2 Callum Clarke, 3= Fraser Hunter and Kris Easter

Men’s Shot Putt: 1 Kris Easter, 2 Tom Weir, 3 Gregor Hunter

Ladies Long Jump : 1 Laura Collins, 2 Danni Johnston, 3 Jess Robinson

Ladies Triple Jump: 1 Aaron Gillies, 2 Vicky Stirling, 3 Danni Johnston

Ladies High Jump: 1 Danni Johnston , 2 Arran Gillies, 3 Jess Robinson

Ladies Shot Putt: 1 Dana Gowans, 2 Danni Johnston, 3 Kirsty Dewar