This week’s sporting fixtures

0
Have your say

athletics

GALA HARRIERS 3K AND 10K FUN RUN: Sunday, May 12 – at Tweedbank. 3k starts at 10am; 10k at 11am.

bowls

ANDREW HAMILTON TROPHY: Saturday, May 11 – Borders v West Lothian (at Newbridge BC).

UNDER 25-MATCH: Sunday, May 12 – Borders v Midlothian (at Abbotsford BC, Galashiels).

cricket

EAST LEAGUE: Saturday, May 11, Division One – St Boswells v Watsonians 2s; Division Two – Clackmannan County v Gala; Division Three – Boroughmuir v Kelso; Division Five – Selkirk v Boroughmuir 2s; Division Seven – Hawick v Clackmannan County 2s; Murrayfield DAFS 4s v Melrose (1pm).

BORDER SUNDAY LEAGUE: Sunday, May 12 – Gala v Selkirk; Manderston v St Boswells; Penicuik v Hawick (1.30pm).

BORDER U13 LEAGUE: Wednesday, May 15 – Melrose v Hawick; Selkirk v Gala; Kelso v Manderston (6pm).

football

EOS PREMIER DIVISION: Saturday, May 11 – Heriot Watt University v Vale of Leithen (2.30pm); Wednesday, May 15 – Vale of Leithen v Tynecastle (7.30pm).

EOS FIRST DIVISION: Saturday, May 11 – Easthouses Lily v Selkirk; Gala Fairydean v Leith Athletic; Hawick Royal Albert v Burntisland Shipyard; Kelso United v Ormiston; Peebles Rovers v Duns (2.30pm). Monday, May 13 – Peebles Rovers v Eyemouth United (7.30pm). Tuesday, May 14 – Berwick Rangers Reserves v Selkirk (7.45pm). Wednesday, May 15 – Easthouses Lily v Hawick Royal Albert; Ormiston v Gala Fairydean; Peebles Rovers v Coldstream (7.30pm).

SANDERSON CUP FINAL: Friday, May 10 – At Yarrow Park, Selkirk. Hawick Legion Rovers v Gordon (6.15pm).

SOUTH CUP SEMI-FINAL: Friday, May 10 – At Victoria Park, Innerleithen. Gala Rovers v Ancrum (6.45pm).

FORYSTH CUP QUARTER-FINAL: Saturday, May 11 – Tweedmouth Amateur Colts v Peebles Amateurs (2pm).

FORSYTH CUP SEMI-FINAL: Saturday, May 11 – Earlston Rhymers v Leithen Rovers (2pm).

BAL DIVISION A: Saturday, May 11 – Langholm Legion v Chirnside United; Pencaitland v Hearts of Liddesdale (2.30pm).

BAL DIVISION B: Saturday, May 11 – CFC Bowholm v Jed Legion; Coldstream Amateurs v Hawick Legion (2.30pm). Tuesday, May 14 - Stow v Ancrum (6.15pm).

BAL DIVISION C: Thursday, May 9 – Biggar v Kelso Thistle (6.15pm). Saturday, May 11 –Biggar v Abbotsford Albion (2.30pm).

rugby

SELKIRK SEVENS: Saturday, May 11 – At Philiphaugh (first tie 2pm). Full preview on page 78.