The sporting week ahead

0
Have your say

BIG STIRRER TROPHY: Sunday, January 30 – At Braidwood Sporting Clays, near Midlem (entries close at noon). All welcome.

EOS PREMIER DIVISION: Saturday, January 29 – Selkirk v Civil Service Strollers; Vale of Leithen v Spartans (2pm).

EOS FIRST DIVISION: Saturday, January 29 – Hawick Royal Albert v Coldstream; Peebles Rovers v Easthouses Lily; Berwick Rangers v Gala Fairydean; Leith Athletic v Kelso United (2pm).

WRIGHT CUP FINAL: Saturday, January 29 – Tweeddale Rovers v Langholm Legion at Ancrum (1.30pm).

SOUTH CUP: Saturday, January 29 – Gordon v Gala Rovers; Lauder v Carnwath; Peebles Rovers Reserves v Newtongrange Star A (1.30pm).

SCOTTISH AMATEUR CUP: Saturday, January 29 – Weir Recreation (GGPL) v Ancrum (2pm).

BAL DIVISION A: Saturday, January 29 – Duns Amateurs v Pencaitland; Greenlaw v Chirnside; Hawick Waverley v Jed Legion; Newtown v Hawick Legion; West Barns Star v Leithen Rovers (2pm).

BAL DIVISION B: Saturday, January 29 – Chirnside Colts v Tweedmouth Amateurs; Coldstream Amateurs v Stow; Eyemouth v Earlston Rhymers; Linton Hotspur v Hawick United (2pm).

BAL DIVISON C: Saturday, January 29 – CFC Bowholm v Selkirk Victoria; Kelso Thistle v Gala Hotspur; St Boswells v Hearts of Liddesdale; Yetholm v Hawick Legion Rovers (2pm).

EAST OF SCOTLAND YOUTH LEAGUE: Sunday, January 30 – Gala Fairydean v Edinburgh City (2pm).

EAST LADIES’ PREMIER DIVISION: Saturday, January 29 – Kelso v Edinburgh University IV at Earlston High School; Liberton v Peebles.

EAST MEN’S DIVISION TWO: Saturday, January 29 – Reivers v Carnegie IV at Tweedbank (2pm pass back).

JEDFOREST POINT TO POINT: Sunday, January 30 – At Friars Haugh, Kelso (first race 12.30pm). See page 21 for preview.

INTERNATIONAL FRIENDLY: Friday, January 28 – Scotland A v Ireland Wolfhounds at Netherdale (7.30pm). Free entry.

PREMIER GROUP A: Saturday, January 29 – Melrose v Hawick (2pm).

PREMIER GROUP B: Saturday, January 29 – Gala v Edinburgh Accies; Aberdeen v Peebles; Watsonians v Selkirk (3pm).

PREMIER GROUP C: Saturday, January 29 – Kelso v Stewart’s Melville; Biggar v Jed-Forest (3pm).

NATIONAL DIVISION ONE: Saturday, January 29 – Langholm v Ellon (3pm).

NATIONAL DIVISION TWO: Saturday, January 29 – Berwick v Waysiders Drumpellier; Glasgow Accies v Hawick YM (3pm).

NATIONAL DIVISION THREE: Saturday, January 29 – GHK v Hawick Linden (3pm).

EAST DIVISION ONE: Saturday, January 29 – Earlston v Trinity Accies; Dunbar v Duns; Portobello v Hawick Harlequins (3pm).

EAST LEAGUE TWO: Saturday, January 29 – Gala YM v Leith; Walkerburn v Edin Northern; Liberton v St Boswells (3pm).

SEMI JUNIOR LEAGUE: Saturday, January 29 – Gala Wanderers v Duns Colts; Hawick PSA v Selkirk YC; Hawick Wanderers v Berwick Colts; Melrose Wasps v Peebles Colts (3pm).

z If you have items for inclusion, contact Fiona Scott on 01750 724854, fionascott@tweeddalepress.co.uk by 2pm Monday