The sporting week ahead

BORDERS WINTER CROSS COUNTRY SERIES: Sunday, January 23 – At Spittal. Juniors 11.30am, seniors noon.

KING CUP FIRST ROUND: January 22 – Peebles Rovers v Hawick Royal Albert (1.30pm).

EOS PREMIER DIVISION: Saturday, January 22 – Preston Athletic v Vale of Leithen; Heriot-Watt University v Selkirk (2pm).

EOS FIRST DIVISION: Saturday, January 22 – Kelso United v Gala Fairydean (2pm).

BORDER CUP: Saturday, January 22 – Chirnside v Pencaitland (1.30pm).

SOUTH CUP : Saturday, January 22 – Gordon v Gala Rovers (1.30pm).

SCOTTISH AMATEUR CUP: Saturday, January 22 – Weir Recreation (GGPL) v Ancrum (2pm).

BAL DIVISION A: Saturday, January 22 – Duns Amateur v West Barns Star; Greenlaw v Netown; Hawick Legion v Leithen Rovers; Hawick Waverley v Jed Legion (2pm).

BAL DIVISION B: Saturday, January 22 – Earlston Rhymers v Chirnside Colts; Gala United v Tweeddale Rovers; Langholm Legion v Hawick United; Linton Hotspur v Stow; Tweedmouth Amateur Colts v Coldstream Amateurs (2pm).

BAL DIVISON C: Saturday, January 22 – Gala Hotspur v Kelso Thistle; Hearts of Liddesdale v CFC Bowholm; Peebles Rovers Reserves v St Boswells; Tweedmouth Amateur Colts v Selkirk Victoria; Yetholm v Hawick Legion Rovers (2pm).

EAST OF SCOTLAND YOUTH LEAGUE: Sunday, January 23 – Gala Fairydean v Spartans (2pm).

EAST LADIES PREMIER DIVISION: Saturday, January 22 – Eskvale v Kelso; Peebles v Inverleith.

EAST LADIES DIVISION ONE: Saturday, January 22 – Preston Lodge v Borders Fjordhus II.

EAST MENS DIVISION TWO: Saturday, January 22 – Reivers v Waverley Inveresk Trinity III.

NEW FIXTURE: Friday, January 21 – At Kelso Race Course (first race 1pm). See full preview on page 23.

PREMIER CUP: Saturday, January 22 – Dundee v Gala; Peebles v Boroughmuir (2pm).

PREMIER GROUP B: Saturday, January 22 – Selkirk v West of Scotland (2pm).

PREMIER GROUP C: Saturday, January 22 – Jed-Forest v Kirkcaldy; Falkirk v Kelso (2pm).

NATIONAL DIVISION ONE: Saturday, January 22 – Irvine v Langholm (2pm).

NATIONAL DIVISION TWO: Saturday, January 22 – Hawick YM v Caithness; Newton Stewart v Berwick (2pm).

NATIONAL DIVISION THREE: Saturday, January 22 – Hawick Linden v Forrester (2pm).

EAST DIVISION ONE: Saturday, January 22 ‑– Duns v Portobello; Hawick Harlequins v Dalkeith; Penicuik v Earlston (2pm).

EAST LEAGUE TWO: Saturday, January 22 – Edinburgh Northern v Gala YM; St Boswells v Walkerburn (2pm).

SEMI JUNIOR LEAGUE: Saturday, January 22 – Berwick Colts v Langholm Colts; Duns Colts v Jed Thistle; Gala Wanderers v Hawick Wanderers; Kelso Harlequins v Selkirk YC; Melrose Wasps v Hawick PSA; Tynedale Colts v Peebles Colts (2pm).

BRITISH AND IRISH CUP: Sunday, January 23 – Nottingham v Melrose (3pm).