The sporting week ahead

BORDER LEAGUE: Sunday, March 17 – Hawick v Duns; Berwick v Jedburgh at Earlston High School (1.30pm).

EOS PREMIER DIVISION: Saturday, March 16 – Vale of Leithen v Tynecastle (2.30pm).

EOS FIRST DIVISION: Saturday, March 16 – Kelso v Burntisland Shipyard; Peebles Rovers v Leith Athletic; Easthouses Lily v Hawick Royal Albert; Eyemouth United v Selkirk; Ormiston v Gala Fairydean (2.30pm).

FORSYTH CUP FIRST ROUND: Saturday, March 16 – Leithen Rovers v Abbotsford Albion (2pm).

BEVERIDGE CUP SEMI-FINALS: Saturday, March 16 – Hawick Waverley v Chirnside United; Pencaitland v Gala Rovers (2pm).

WALLS CUP SEMI-FINALS: Saturday, March 16 – Ancrum v Selkirk Victoria; Gala Hotspur v Coldstream Amateurs (2pm).

SANDERSON CUP SEMI-FINALS: Saturday, March 16 – Gordon v Lauder; Hawick Legion Rovers v Chirnside United Colts (2pm).

BAL DIVISION A: Saturday, March 16 – Greenlaw v Newtown; Hearts of Liddesdale v Tweeddale Rovers; Langholm Legion v West Barns Star (2.30pm).

BAL DIVISION B: Saturday, March 16 – CFC Bowholm v Hawick Legion; Stow v Linton Hotspur (2.30pm).

BAL DIVISION C: Saturday, March 16 – Biggar v Kelso Thistle; Earlston Rhymers v Gala Athletic; St Boswells v Peebles Amateurs (2.30pm).

EAST MENS DIVISION ONE: Saturday, March 16 – Fjordhus Reivers v Grange XI (2pm).

EAST LADIES DIVISON ONE: Saturday, March 16 – Preston Lodge v Fjordhus Reivers II.

BUCCLEUCH POINT TO POINT: Saturday, March 16 – At Friars Haugh, Kelso (first race 1pm). Preview on page 27.

BREWIN DOLPHIN U15 GIRLS CUP FINAL: Friday, March 15 – Langholm v Auchterarder at Murrayfield (6pm).

RBS NATIONAL LEAGUE: Saturday, March 16 – Jed-Forest v Glasgow Hawks; Biggar v Selkirk (3pm).

RBS CHAMPIONSHIP B: Saturday, March 16 – Lasswade v Hawick YM (3pm).

RBS EAST LEAGUE THREE: Saturday, March 16 – Broughton v St Boswells (3pm).

BORDER LEAGUE: Saturday, March 16 – Peebles v Kelso (3pm).

RBS BORDERS SHIELD: Saturday, March 16 – Duns v Earlston; Hawick Harlequins v Gala YM; Langholm v Berwick (3pm).

RBS 6 NATIONS: Saturday, March 16: France v Scotland (8pm).

NATIONAL U18 YOUTH LEAGUE CUP: Tuesday, March 19 – Gala Wanderers v Stirling County Colts (7pm).

NATIONAL U18 YOUTH LEAGUE BOWL: Tuesday, March 19 – Hamilton v Peebles Colts (7pm).

BREWIN DOLPHIN FINALS: Tuesday, March 19 – Under-18 Plate, Galashiels Academy v Marr College (tbc); Under-18 Bowl, Peebles High School v Morrison’s Academy (6pm); Under-16 Plate, Jedburgh Grammar School v Bell Baxter High School (7.45pm); Under-16 Bowl, Selkirk High School v Buckhaven High School (tbc).

All youth finals to be played on back pitches at Murrayfield. Check with schools for confirmation of kick-off times.

JEAN YULE CUP SEMI-FINALS: Thursday, March 14 – Hawick Conservative Club A v Hawick Burns Club A; St Boswells v Innerleithen.

JEAN YULE PLATE SEMI-FINALS: Thursday, March 14 – Jedburgh Legion v Selkirk A; Border Club v Hawick Burns Club B.

If you have items for inclusion, contact Fiona Scott, tel: 01750 724854, fionascott@tweeddalepress.co.uk. Sports news MUST be received by 2pm Monday