The sporting week ahead

BSLT CELEBRATION OF SPORT: Friday, March 1 – At Cardrona Hotel near Peebles (6.30pm).

KING CUP FIRST ROUND: Saturday, March 2 – Kelso United v Whitehill Welfare (2.30pm).

KING CUP SECOND ROUND: Saturday, March 2 – Civil Service Strollers v Selkirk (2.30pm).

EOS PREMIER DIVISION: Saturday, March 2 – Vale of Leithen v Lothian Thistle Hutchison Vale (2.30pm).

EOS FIRST DIVISION: Saturday, March 2 – Hawick Royal Albert v Gala; Peebles Rovers v Ormiston (2.30pm).

BORDER CUP FINAL: Saturday, March 2 – Pencaitland v Gala Rovers at Peebles (2pm).

BAL DIVISION A: Saturday, March 2 – Duns Amateurs v Leithen Rovers; Hawick Waverley v West Barns Star; Langholm Legion v Tweeddale Rovers (2.30pm).

BAL DIVISION B: Saturday, March 2 – Ancrum v Gala Hotspur; Coldstream Amateurs v Linton Hotspur; Hawick United v Eyemouth Amateurs; Jed Legion v CFC Bowholm; Stow v Hawick Legion (2.30pm).

COLLIE CUP FINAL: Saturday, March 2 – Chirnside United Colts v Biggar at Greenlaw (2pm).

BAL DIVISION C: Saturday, March 2 – Gordon v Peebles Amateurs; St Boswells v Gala Athletic (2.30pm).

NATIONAL LADIES FIRST DIVISION: Saturday, March 2 – Fjordhus Reivers v Haddington (2pm).

EAST LADIES FIRST DIVISION: Saturday, March 2 – Edinburgh University V v Fjordhus Reivers II.

EAST MENS FIRST DIVISION: Saturday, March 2 – Fjordhus Reivers v Stirling Wanderers (12.30pm).

PREMIER HURDLE DAY: Saturday, March 2 – At Kelso Race Course (first race 1.55pm). See page 25 for preview.

INNERLEITHEN MTB RACING INDURO SERIES: Saturday, March 2 – Alpine Bikes Innerduro Race 2, Multi-Stage Day/Night Enduro.

RBS NATIONAL CUP QUARTER-FINAL: Saturday, March 2 – Melrose v Selkirk; Aberdeen v Gala (3pm).

RBS NATIONAL LEAGUE: Saturday, March 2 – Biggar v Jed-Forest (3pm).

RBS CHAMPIONSHIP B: Saturday, March 2 – Hawick YM v Haddington; Murrayfield v Peebles (3pm).

RBS EAST LEAGUE ONE: Saturday, March 2 – Berwick v Dunbar; Duns v Portobello; North Berwick v Langholm (3pm).

RBS EAST LEAGUE TWO: Saturday, March 2 – Earlston v Dalkeith; Gala YM v Ross High; Forrester v Hawick Linden; Trinity Accies v Hawick Harlequins (3pm).

RBS EAST LEAGUE THREE: Saturday, March 2 – St Boswells v Broughton; RDVC v Walkerburn (3pm).

SEMI JUNIOR LEAGUE: Saturday, March 2 – Duns Colts v Selkirk Youth Club (12 noon).

NATIONAL U18 YOUTH LEAGUE CUP SEMI-FINAL: Saturday, March 2 – Gala Wanderers v Melrose Wasps (2pm).

NATIONAL U18 YOUTH LEAGUE BOWL SEMI-FINAL: Saturday, March 2 – Peebles Colts v Glasgow Hawks (2.30pm).

NATIONAL U16 YOUTH LEAGUE CUP QUARTER-FINAL: Sunday, March 3 – Melrose v Stirling County Colts (2pm).

BORDERS SNOOKER LEAGUE: Thursday, February 28 – Selkirk A v Hawick Conservative Club A; Border Club v Innerleithen; Hawick Burns Club A v Hawick Burns Club B; Jedburgh Legion v Selkirk B; Hawick Conservative Club B v St Boswells.

z If you have items for inclusion, contact Fiona Scott, tel: 01750 724854, fionascott@tweeddalepress.co.uk

Sports news MUST be received by 2pm Monday