DCSIMG

The sporting week ahead

PITREAVIE GIFT: Sunday, January 27 – At Pitreavie Athletics Centre, Dunfermline (first race 10am). It is proposed to take a decision regarding any postponement by midday tomorrow at the latest. If the meeting is cancelled it will be rescheduled in its entirety to the pre-arranged fall-back date of Sunday, March 24. Go to www.pitreaviegift.co.uk for further updates.

BIG STIRRER TROPHY: Sunday, January 27 – At Braidwood Sporting Clays near Midlem. Entries close at noon, all welcome.

EOS PREMIER DIVISION: Saturday, January 26 – Edinburgh University v Vale of Leithen (2.30pm).

EOS FIRST DIVISION: Saturday, January 26 – Peebles v Selkirk; Kelso v Ormiston; Hawick RA v Gala Fairydean (2.30pm).

EOS UNDER 19 LEAGUE: Sunday, January 27 – Selkirk v Preston Athletic (2pm).

SOUTH AMATEUR CUP THIRD ROUND: Saturday, January 26 – Chirnside United v Hawick United; Duns Amateurs v Pencaitland; Hearts of Liddesdale v Ancrum; Tweeddale Rovers v Hawick Waverley (1pm).

WADDELL CUP PRE-LIMINARY ROUND: Saturday, January 26 – Peebles Amateurs v Biggar (1.30pm).

WADDELL CUP FIRST ROUND: Saturday, January 26 – Gordon v Greenlaw; Hawick Legion Rovers v Gala Rovers; Coldstream Amateurs v Eyemouth Amateurs; Winton v Selkirk Victoria (1.30pm).

BEVERIDGE CUP FIRST ROUND: Saturday, January 26 – West Barns Star v Newtown (1.30pm).

BAL DIVISION A: Saturday, January 26 – Langholm Legion v Leithen Rovers (2pm).

BAL DIVISION B: Saturday, January 26 – CFC Bowholm v Gala Hotspur; Jed Legion v Hawick Legion; Linton Hotspur v Stow (2pm).

BAL DIVISION C: Saturday, January 26 – Lauder v Earlston Rhymers; St Boswells v Gala Athletic; Tweedmouth Amateur Colts v Abbotsford Albion (2pm).

EAST MENS’ DIVISION ONE: Saturday, January 26 – Fjordhus Reivers v Falkirk at Tweedbank (3.30pm).

EAST LADIES DIVISION ONE: Saturday, January 26 – Fjordhus Reivers II v Edinburgh University VI at Tweedbank (tbc).

JEDFOREST POINT TO POINT: Sunday, January 27 – At Friars Haugh Kelso (first race 12.30pm). Inspection 11am today, full preview on page 24.

RBS PREMIERSHIP: Saturday, January 26 – Melrose v Aberdeen Grammar (2pm); Gala v Currie (3pm).

RBS NATIONAL LEAGUE: Saturday, January 26 – Selkirk v Watsonians (2pm); Hawick v Kelso; Jed-Forest v Glasgow Hawks (3pm).

RBS CHAMPIONSHIP B: Saturday, January 26 – Peebles v Howe of Five; Musselburgh v Hawick YM (2pm).

RBS EAST LEAGUE ONE: Saturday, January 26 – Duns v Dunbar; Linlithgow v Langholm; Livingston v Berwick (2pm)

RBS EAST LEAGUE TWO: Saturday, January 26 – Gala YM v Earlston; Lismore v Hawick Harlequins; Trinity Accies v Hawick Linden (2pm).

RBS EAST LEAGUE THREE: Saturday, January 26 – St Boswells v Leith; Queensferry v Walkerburn (2pm).

SEMI JUNIOR LEAGUE: Saturday, January 26 – Hawick Wanderers v Langholm Colts; Jed Thistle v Peebles Colts; Berwick Colts v Gala Wanderers; Selkirk Youth Club v Hawick PSA; Kelso Quins v Tynedale Colts; Melrose Wasps v Duns Colts (2pm).

BREWIN DOLPHIN UNDER 18S PLATE SEMI-FINAL: Tuesday, January 29 – Gala Academy v Madras College (2pm).

JEAN YULE CUP: Thursday, January 24 – Hawick Conservative Club A v Selkirk B; Innerleithen v Hawick Burns Club B; Hawick Burns Club A v Border Club; St Boswells v Hawick Conservative Club B.

 

Comments

 
 

Back to the top of the page