The sporting week ahead

ATHLETICS

BORDERS CROSS-COUNTRY SERIES THIRD ROUND: Sunday, December 2 – Start and finish at Hay Lodge Park (juniors 11.30am, seniors noon).

CLAYS

BRAIDWOOD SALVER: Sunday, December 2 – At Braidwood Sporting Clays near Midlem (entries close noon). All welcome.

FOOTBALL

IMAGE PRINTERS CUP THIRD ROUND: Saturday, December 1 – Selkirk v Spartans (1.30pm).

EOS PREMIER DIVISION: Saturday, December 1 – Edinburgh University v Vale of Leithen (2pm).

EOS FIRST DIVISION: Saturday, December 1 – Kelso United v Craigroyston; Peebles Rovers v Leith Athletic; Eyemouth United v Hawick Royal Albert (2pm); Gala Fairydean v Coldstream (2.30pm).

EOS UNDER 19 LEAGUE: Sunday, December 2 – Selkirk v Preston (2pm).

SOUTH AMATEUR CUP FIRST ROUND: Saturday, December 1 – Newtown v Gala Rovers; Carnwath v Linton Hotspur (1pm).

SOUTH AMATEUR CUP SECOND ROUND: Saturday, December 1 – Stow v Hearts of Liddesdale; Biggar v Hawick United (1pm).

BAL DIVISION A: Saturday, December 1 – Chirnside United v Langholm Legion; Greenlaw v Tweeddale Rovers; Hawick Waverley v West Barns Star; Leithen Rovers v Duns Amateurs (2pm).

BAL DIVISION B: Saturday, December 1 – CFC Bowholm v Jed Legion; Coldstream Amateurs v Hawick Legion; Eyemouth Amateurs v Gala Hotspur; Selkirk Victoria v Winton (2pm).

BAL DIVISION C: Saturday, December 1 – Earlston Rhymers v Tweedmouth Amateur Colts; Gala Athletic v Abbotsford Albion; Gordon v Peebles Amateurs; Lauder v Kelso Thistle; St Boswells v Chirnside United Colts (2pm).

HOCKEY

EAST MENS’ DIVISION ONE: Saturday, December 1 – Fjordhus Reivers v Edinburgh University VI at Tweedbank (2pm).

EAST LADIES DIVISION ONE: Saturday, December 1 – Grange III v Fjordhus Reivers (tbc).

NETBALL

AITKEN TURNBULL BORDER LEAGUE: Sunday, December 2 – At the Gytes, Peebles (matches from 1pm-6pm). See report on page 25.

RBS PREMIERSHIP: Saturday, December 1 – Ayr v Gala; Heriot’s v Melrose (2pm).

RUGBY

RBS NATIONAL LEAGUE: Saturday, December 1 – Biggar v Jed-Forest; Hillhead/Jordanhill v Hawick (2pm); Kelso v GHA; Hamilton v Selkirk (3pm).

RBS CHAMPIONSHIP B: Saturday, December 1 – Hawick YM v Haddington; Murrayfield Wanderers v Peebles (2pm).

RBS BORDERS SHIELD: Saturday, December 1 – Berwick V Hawick Linden; Earlston V Hawick Quins; Gala Ym V Langholm (2Pm).

SEMI JUNIOR LEAGUE: Saturday, December 1 – Jed Thistle v Hawick Wanderers; Berwick Colts v Kelso Quins; Selkirk Youth Club v Tynedale Colts; Duns Colts v Langholm Colts; Hawick PSA v Peebles Colts; Gala Wanderers v Melrose Wasps (2pm).

SNOOKER

BORDERS SNOOKER LEAGUE: Thursday, November 29 – Hawick Conservative Club A v Innerleithen; Hawick Burns Club B v Border Club; Selkirk B v Selkirk A; Jedburgh Legion v Hawick Conservative Club B; St Boswells v Hawick Burns Club A.