The sporting week ahead

HOLLYBUSH CROSS-COUNTRY HANDICAP: Saturday, November 10 – Incorporating Gala Harriers Club Championships followed by the annual presentation night (racing starts at 2pm).

EOS PREMIER DIVISION: Saturday, November 10 – Whitehill Welfare v Vale of Leithen (2.30pm).

EOS FIRST DIVISION: Saturday, November 10 – Hawick Royal Albert v Selkirk; Gala v Peebles Rovers; Duns v Kelso United (2.30pm).

SCOTTISH AMATEUR CUP SECOND ROUND REPLAY: Saturday, November 10 – Linton Hotspur v Newtongrange Star A (1.30pm).

SCOTTISH AMATEUR CUP THIRD ROUND: Saturday, November 10 – Ashvale Victoria (Central) v Gala Rovers (1.30pm).

SOUTH CUP FIRST ROUND: Saturday, November 10 – Hawick Waverley v CFC Bowholm; Selkirk Victoria v St Boswells; Peebles Amateurs v Carluke Hearts (1.30pm).

BAL DIVISION A: Saturday, November 10 – Chirnside United v Hearts of Liddesdale; Greenlaw v Duns Amateurs; Leithen Rovers v West Barns Star; Tweeddale Rovers v Newtown (2pm).

BAL DIVISION B: Saturday, November 10 – Gala Hotspur v Hawick United; Hawick Legion v Jed Legion; Stow v Eyemouth Amateurs; Winton v Ancrum (2pm).

BAL DIVISION C: Saturday, November 10 – Earlston Rhymers v Biggar; Gordon v Kelso Thistle; Hawick Legion Rovers v Tweedmouth Amateur Colts; Lauder v Gala Athletic (2pm).

NATIONAL LADIES DIVISION TWO: Saturday, November 10 – Fjordhus Reivers v Erskine Stewarts Melville at Tweedbank (2pm).

EAST LADIES DIVISION ONE: Saturday, November 10 – Fjordhus Reivers II v Edinburgh University V at Tweedbank (12.30pm).

EAST MENS DIVISION ONE: Sunday, November 11 – Fjordhus Reivers v Erskine Stewarts Melville at Tweedbank (1pm).

FIRST NOVEMBER MEETING: Saturday, November 10 – At Kelso Race Course (first race 12.25pm). Full preview on page 25.

BOOKER BORDER LEAGUE: Friday, November 9 – Hawick v Peebles (7.30pm). Saturday, November 10 ‑ Hawick YM v Jed-Forest (2pm).

RBS PREMIERSHIP: Saturday, November 10 – Gala v Stirling (3pm); Dundee v Melrose (2pm).

RBS BORDER CUP: Saturday, November 10 – Selkirk v Kelso (3pm).

RBS BORDER SHIELD: Saturday, November 10 – Duns v Gala YM; Earlston v Berwick; Langholm v Hawick Linden (2pm).

RBS EAST REGIONAL BOWL: Saturday, November 10 – Bo’Ness v St Boswells (2pm).

SEMI-JUNIOR LEAGUE: Saturday, November 10 – Duns Colts v Hawick PSA; Selkirk Youth Club v Gala Wanderers; Berwick Colts v Peebles Colts; Jed Thistle v Langholm Colts; Hawick Wanderers v Tynedale Colts; Melrose Wasps v Kelso Quins (2pm).

UNDER 16S LEAGUE: Sunday, November 11 – Selkirk v Berwick; Peebles v Jed-Forest; Melrose v Hawick Albion.

Check with clubs regarding kick-off times.

EMC AUTUMN TEST: Sunday, November 11 – Scotland v New Zealand at Murrayfield (2.30pm).

FRIENDLY: Wednesday, November 14 – Hawick Linden v Ottawa Indians (7pm). The Canadian Indians are on tour and will be at the Scotland games against New Zealand and South Africa. Linden’s Dave Naylor, Gary Cairns and Barrie Keown have all played for the Indians whilst Marc Jacques came the other way and played for both the Linden and Hawick in 1992/93. Match sponsored by John Rae Ltd.

JEAN YULE CUP: Thursday, November 8 – Group One: Innerleithen v Selkirk B; Jedburgh Legion v Hawick Burns B. Group Two: St Boswells v Hawick Burns A; Selkirk A v Hawick Con B.