The sporting week ahead

SCOTTISH CUP SECOND ROUND: Saturday, September 29 ‑ Selkirk v Vale of Leithen (3pm).

ALEX JACK CUP FIRST ROUND: Saturday, September 29 ‑ Ormiston v Peebles Rovers (2.30pm).

EOS QUALIFYING LEAGUE: Saturday, September 29 ‑ Hawick Royal Albert v Berwick Rangers Reserves (2.30pm).

EOS FIRST DIVISION: Saturday, September 29 ‑ Kelso United v Duns; Gala Fairydean v Easthouses Lily (2.30pm).

BAL DIVISION A: Saturday, September 29 ‑ Duns Amateurs v Greenlaw; Gala Rovers v West Barns Star; Hearts of Liddesdale v Hawick Waverley; Leithen Rovers v Tweeddale Rovers; Newtown v Chirnside United (2.30pm).

BAL DIVISION B: Saturday, September 29 ‑ CFC Bowholm v Jed Legion; Gala Hotspur v Ancrum; Hawick Legion v Selkirk Victoria; Linton Hotspur v Coldstream Amateurs; Stow v Winton (2.30pm).

BAL DIVISION C: Saturday, September 29 ‑ Chirnside United Colts v Kelso Thistle; Hawick Legion Rovers v Abbotsford Albion; Lauder v St Boswells; Tweedmouth Amateur Colts v Earlston Rhymers (2.30pm).

EOS U19 QUALIFYING LEAGUE: Sunday, September 30 ‑ Gala Fairydean v Tynecastle (3.30pm).

EAST MENS’ FIRST DIVISION: Saturday, September 29 ‑ Falkirk v Fjordhus Reivers (11.15pm).

RBS PREMIER DIVISION: Saturday, September 29 ‑ Aberdeen v Melrose; Currie v Gala (3pm).

RBS NATIONAL LEAGUE: Saturday, September 29 ‑ Kelso v Hawick; Glasgow Hawks v Jed-Forest; Watsonians v Selkirk (3pm).

RBS CHAMPIONSIP LEAGUE B: Saturday, September 29 ‑ Hawick YM v Musselburgh; Howe of Fife v Peebles (3pm).

RBS EAST DIVISION ONE: Saturday, September 29 ‑ Dunds v RHC; Preston Lodge v Langholm; North Berwick v Berwick (3pm).

RBS EAST DIVISION TWO: Saturday, September 29 ‑ Gala YM v Forrester; Dalkeith v Hawick Harlequins; Edinburgh Northern v Hawick Linden; Trinity Accies v Earlston (3pm).

RBS EAST DIVISION THREE: Saturday, September 29 ‑ St Boswells v Inverleith; Penicuik v Walkerburn (3pm).

SEMI-JUNIOR LEAGUE: Saturday, September 29 ‑ Jed Thistle v Berwick Colts; Hawick Wanderers v Selkirk YC; Kelso Quins v Duns Colts; Tynedale Colts v Hawick PSA; Langholm Colts v Gala Wanderers; Melrose Wasps v Peebles Colts (3pm).

BORDERS SNOOKER LEAGUE: Thursday, September 27 ‑ Hawick Burns Club B v Hawick Conservative Club A; Selkirk Conservative Club B v Innerleithen; St Boswells v Border Club; Jedburgh Legion v Selkirk Conservative Club A; Hawick Conservative Club B v Hawick Burns Club A.

PREMIER CHALLENGE TROPHY: Saturday, September 29 ‑ Berwick Bandits v Glasgow Tigers (7pm). See preview at www.thesouthernreporter.co.uk