The sporting week ahead

0
Have your say

EYEMOUTH TRIATHLON: Sunday, September 23 – Starting from Eyemouth Leisure Centre (10am).

BORDERS SENIOR LEAGUE: Tuesday, September 25 – Peebles v Buccleuch; Earlston/Melrose v Wilton; Gala v Kelso; Hawick v Jedburgh; Abbotsford v Newtown.

CHRISTIANNE’S CHRYSTAL: Sunday, September 23 – At Braidwood Sporting Clays near Midlem. Entries close 12.30pm.

SOUTH CUP FIRST ROUND: Saturday, September 22 – Vale of Leithen v Ormiston; Leith Athletic v Peebles Rovers; Heriot-Watt University v Gala Fairydean (2.30pm).

EOS FIRST DIVISION: Saturday, September 22 – Coldstream v Selkirk; Hawick Royal Albert v Eyemouth United (2.30pm).

BAL DIVISION A: Saturday, September 22 – Hearts of Liddesdale (2pm); Chirnside United v West Barns Star; Gala Rovers v Hawick Waverley; Greenlaw v Leithen Rovers; Newtown v Duns Amateurs (2.30pm).

BAL DIVISION B: Saturday, September 22 – Coldstream Amateurs v CFC Bowholm; Eyemouth Amateurs v Ancrum; Hawick United v Stow; Jed Legion v Selkirk Victoria; Linton Hotspur v Hawick Legion; Winton v Gala Hotspur (2.30pm).

BAL DIVISION C: Saturday, September 22 – Abbotsford Albion v Gordon; Biggar v Kelso Thistle; Earlston Rhymers v Chirnside United Colts; Gala Athletic v Hawick Legion Rovers; Lauder v Peebles Amateurs; Tweedmouth Amateur Colts v St Boswells (2.30pm).

EOS UNDER 19 LEAGUE: Sunday, September 23 – Lothian Thistley Hutchison Vale v Gala Fairydean (2pm).

NATIONAL LADIES’ DIVISION TWO: Saturday, September 22 – Haddington v Fjordhus Reivers.

EAST LADIES PREMIER DIVISION: Saturday, September 22 – Kelso v George Heriots II.

EAST LADIES’ DIVISION ONE: Saturday, September 22 – Fjordhus Reivers II v Linlithgow.

EAST MENS’ DIVISION ONE: Saturday, September 22 – Fjordhus Reivers v Alloa.

RBS PREMIER DIVISION: Saturday, September 22 – Gala v Boroughmuir; Melrose v Ayr (3pm).

RBS NATIONAL LEAGUE: Saturday, September 22 – Selkirk v Glasgow Hawks; Hawick v Biggar; Jed–Forest v Hamilton; Stewart’s Melville v Kelso (3pm).

RBS CHAMPIONSHIP LEAGUE B: Saturday, September 22 – Peebles v Kirkcaldy; Morgan v Hawick YM (3pm).

RBS EAST DIVISION ONE: Saturday, September 22 – Langholm v Portobello; Berwick v Duns (3pm).

RBS EAST DIVISION TWO: Saturday, September 22 – Earlston v Edinburgh Northern; Gala YM v Dalkeith; Hawick Linden v Lismore; Ross High v Hawick Harlequins (3pm).

RBS EAST DIVISION THREE: Saturday, September 22 – St Boswells v Penicuik; Broughton v Walkerburn (3pm).

SEMI-JUNIOR LEAGUE: Saturday, September 22 – Berwick Colts v Hawick Wanderers; Gala Wanderers v Peebles Colts; Hawick PSA v Langholm Colts; Duns Colts v Tynedale Colts; Selkirk YC v Kelso Quins; Jed Thistle v Melrose Wasps.

UNDER-16 LEAGUE: Saturday, September 22 – Berwick v Duns; Kelso v Peebles; Gala Red Triangle v Jed Forest; Langholm v Melrose; Selkirk v Hawick Albion.