The sporting week ahead

BORDERS SPORT & LEISURE TRUST TRIATHLON SERIES: Sunday, April 8 – Round One starting from Galashiels Swimming Pool (10am). See page 26 for details.

YARROW TROPHY: Sunday, April 8 – At Braidwood Sporting Clays near Midlem (entries close 12.30pm).

EOS PREMIER DIVISION: Saturday, April 7 – Vale of Leithen v Edinburgh University; Edinburgh City v Selkirk (2.30pm). Tuesday, April 10 – Edinburgh University v Vale of Leithen (6.30pm).

EOS FIRST DIVISION: Saturday, April 7 – Peebles Rovers v Hawick Royal Albert; Kelso United v Berwick Rangers Reserves; Gala Fairydean v Craigroyston (2.30pm). Wednesday, April 11 – Peebles Rovers v Gala Fairydean (6.30pm).

WADDELL CUP QUARTER FINALS: Saturday, April 7 – Gala Rovers v Pencaitland; Leithen Rovers v Tweeddale Rovers; Gala Hotspur v Hearts of Liddesdale (2pm).

FORSYTH CUP FIRST ROUND: Saturday, April 7 – CFC Bowholm v Earlston Rhymers; Gala Athletic v Winton (2pm).

BAL DIVISION A: Saturday, April 7 – Duns Amateurs v Newtown; Langholm Legion v Hawick Waverley (2.30pm).

BAL DIVISION B: Saturday, April 7 – Linton Hotspur v Jed Legion; Selkirk Victoria v Chirnside Colts; Stow v Eyemouth Amateurs (2.30pm).

BAL DIVISON C: Saturday, April 7 – Kelso Thistle v St. Boswells; Tweedmouth Amateur Colts v Hawick Legion Rovers (2.30pm).

EAST OF SCOTLAND YOUTH LEAGUE: Sunday, April 8 – Lothian Thistle Hutchison Vale v Gala Fairydean (2pm). Tuesday, April 10 ‑ Gala Fairydean v Coldstream (7.45pm).

SBJFA LEAGUES: Sunday, April 8 – Under-17s, Hawick v Kelso; Peebles v Lauder; Selkirk v Gala Fairydean (check with clubs for kick-off times).

FIVE STAR TAXIS GALA 7S: Saturday, April 7 – At Netherdale (first tie 4.30pm). Preview and draw on page 30.

KELSO HARLEQUINS 7S: Saturday, April 7 – At Poynder Park (first tie 1.30pm). Draw on page 30.

PREMIER GROUP A: Friday, April 6 – Boroughmuir v Melrose (7pm).

NATIONAL DIVISION ONE: Saturday, April 7 – Langholm v Ellon (3pm).

EAST LEAGUE TWO: Saturday, April 7 – Gala YM v Hawick Harlequins (3pm).

EAST DIVISION THREE: Saturday, April 7 – Inverleith v St. Boswells; RDVC v Walkerburn (3pm).

PREMIER C: Sunday, April 8 – Hillhead Jordanhill v Selkirk (3pm).

JOHN LAING 7S: Tuesday, April 10 – At Poynder Park (first tie 6.30pm). Draw on page 30.