The sporting week ahead

0
Have your say

KING CUP QUARTER-FINALS: Saturday, March 31 – Vale of Leithen v Whitehill Welfare; Gala Fairydean v Spartans (2.30pm).

EOS PREMIER DIVISION: Saturday, March 31 – Gretna 2008 v Selkirk (2.30pm).

EOS FIRST DIVISION: Saturday, March 31 – Peebles Rovers v Duns; Kelso United v Easthouses Lily (2.30pm).

WADDELL CUP THIRD ROUND: Saturday, March 31 – Hawick United v Pencaitland (2pm).

BAL DIVISION A: Saturday, March 31 – Hawick Legion v Leithen Rovers; Langholm Legion v Chirnside; Newtown v Hawick Waverley (2.30pm).

BAL DIVISION B: Saturday, March 31 – Greenlaw v Ancrum; Hearts of Liddesdale v Stow; Linton Hotspur v Coldstream Amateurs; Selkirk Victoria v Eyemouth Amateurs (2.30pm).

SANDERSON CUP SECOND ROUND: Saturday, March 31 – Earlston Rhymers v Gala Hotspur (2pm).

BAL DIVISON C: Saturday, March 31 – Gala Athletic v St Boswells; Kelso Thistle v Tweedmouth Amateur Colts; Lauder v CFC Bowholm; Peebles Amateurs v Winton (2.30pm).

EAST OF SCOTLAND YOUTH LEAGUE: Sunday, April 1 – Gala Fairydean v Spartans (2pm). Wednesday, April 4 ‑ Gala Fairydean v Craigroyston (tbc).

SBJFA LEAGUES: Sunday, April 1 – Under 14s, Gala Fairydean v AM United; Peebles v Kelso. Under 15s: AM United v Selkirk; Duns v Kelso; Hawick v Gala Fairydean.

UNDER 17S CUP QUARTER-FINALS: Sunday, April 1 – Selkirk v Lauder; Gala Fairydean v Peebles; Duns v Hawick.

NATIONAL LADIES SECOND DIVISION: Saturday, May 31 – Waverley Inveresk Trinity v Borders Fjordhus.

EAST LADIES PREMIER DIVISION: Saturday, March 31 – Kelso v Preston Lodge at Earlston High School (2pm).

BERWICKSHIRE POINT TO POINT: Sunday, April 1 – At Friars Haugh (first race 1pm). Preview on page 27.

BUCCLEUCH CUP DAY: Monday, April 2 – At Kelso Race Course (first race 2.30pm). Preview on page 27.

RBS CUP SEMI-FINAL: Saturday, March 31 – Dundee HSFP v Gala (3pm).

RBS SHIELD SEMI-FINAL: Saturday, March 31 – Hawick YM v Musselburgh (3pm).

RBS BOWL SEMI-FINAL: Saturday, March 31 – Dunbar v Hawick Harlequins (3pm).

PREMIER GROUP B: Saturday, March 31 – Jed-Forest v Glasgow Hawks (3pm).

PREMIER GROUP C: Saturday, March 31 – Selkirk v Falkirk (3pm).

BORDER LEAGUE: Saturday, March 31 – Hawick v Berwick (3pm).

EAST LEAGUE TWO: Saturday, March 31 – Earlston v Gala YM.

EAST LEAGUE THREE PLAY-OFFS: Saturday, March 31 – St Boswells v Leith; Liberton v Walkerburn (3pm).

BORDERS SEMI JUNIOR CUP: Saturday, March 31 – Gala Wanderers v Tynedale Colts at Berwick RFC (3pm).

BORDERS SEMI-JUNIOR PLATE: Saturday, March 31 – Peebles Colts v Jed Thistle at Berwick RFC (1pm).

PRESENTATION DAY & A L STOREY (OPTICIANS) PEEBLES SINGLES COMPETITION (semi-finals and final: Sunday, April 1 – At Hawick Conservative Club (12.30pm).

COCK O’ THE NORTH TROPHY: Saturday, March 31 – Berwick Bandits v Edinburgh Monarchs at Shielfield Park (7pm).