The sporting week ahead

KING CUP ROUND TWO: Saturday, March 3 – Gala Fairydean v Ormiston; Kelso Utd v Vale of Leithen; Peebles Rovers v Coldstream (2.30pm).

EOS PREMIER DIVISION: Saturday, March 3 – Selkirk v Tynecastle (2.30pm).

EOS FIRST DIVISION: Saturday, March 3 –- Duns v Hawick RA (2.30pm).

EOS YOUTH LEAGUE: Sunday, March 4 – Gala Fairydean v Civil Service Strollers (2pm).

WADDELL CUP ROUND TWO: Saturday, March 3 – Selkirk Victoria v Hearts of Liddesdale; Ancrum v Hawick Waverley; Pencaitland v Tweedmouth Ams; Langholm Legion v Winton; Newtown v Hawick LR; Gala Athletic v Gala Hotspur; Linton Hotspur v Stow; Eyemouth v Coldstream Ams; Gala Rovers v Duns Ams; Chirnside v Tweedmouth AC; Tweeddale Rovers v Chirnside Colts; Greenlaw v West Barns Star; Lauder v CFC Bowholm; Leithen Rovers v Earlston Rhymers; Jed Legion v Hawick Utd; Hawick Legion v St Boswells (2pm).

TOTEPOOL PREMIER HURDLE DAY: Saturday, March 3 – At Kelso Races (1.55pm first race).

PREMIER A: Saturday, March 3 – Dundee HSFP v Gala; Melrose v Stirling County (3pm).

PREMIER B: Saturday, March 3 – Hamilton v Jed-Forest; Hawick v Heriots (3pm).

PREMIER C: Saturday, March 3 – Kelso v Biggar; Hillhead/Jordanhill v Selkirk; Peebles v Whitecraigs (3pm).

NATIONAL ONE: Saturday, March 3 – Musselburgh v Langholm; Hawick YM v Garnock (3pm).

EAST DIVISION ONE: Saturday, March 3 – Lismore v Hawick Linden (3pm).

EAST DIVISION TWO PLAYOFFS: Saturday, March 3 – Dalkeith v Hawick Quins (3pm); Dunbar v Earlston (3pm).

EAST DIVISION THREE PLAYOFFS: Saturday, March 3 – St Boswells v Inverleith; Walkerburn v RDVC (3pm).

RESERVE LEAGUE NATIONAL ONE: Saturday, March 3 – Watsonians 2XV v Melrose Stormers (3pm).

RESERVE LEAGUE NATIONAL TWO: Saturday, March 3 – Biggar 2XV v Selkirk A (3pm).

RESERVE LEAGUE EAST ONE: Friday, March 2 – Gala A v Kelso A (7.30pm); Saturday, March 3 - Peebles A v RHS 2XV (3pm).

FRIENDLY: Saturday, March 3 -–Jed A v Melrose Knights (3pm).

RESERVE LEAGUE EAST POD A: Saturday, March 3 – Preston Lodge 2XV v Selkirk Stormers (3pm).

BORDER U18 CUP ROUND ONE: Saturday, March 3 – Gala Wands v Kelso Quins; Hawick PSA v Dumfries; Haddington Colts v Hawick Wands; Peebles Colts v Selkirk YC; Melrose Wasps v Langholm Colts; Tynedale Colts v Jed Thistle (3pm).

EDINBURGH AND BORDERS U16 SHIELD AND BOWL POOL THREE: Sunday, March 4 – Hawick Albion v Dunbar (noon).

JEAN YULE KNOCKOUT CUP: Sunday, March 4 – At Jedburgh Legion (1pm).

BROWN BROTHERS PEEBLES HONDA MAZDA BORDER SNOOKER LEAGUE: Thursday, March 1 – St Boswells v Hawick Burns A; Selkirk A v Innerleithen; Border Club v Hawick Con A; Hawick Burns B v Selkirk B; Hawick Con B v Peebles; Jedburgh v Kelso.