The sporting week ahead

INTER-SCHOOLS CROSS-COUNTRY CHAMPIONSHIP: Friday, February 24 – Hosted by Teviotdale Harriers at Wilton Lodge Park, Hawick (first race 1pm).

LINGERWOOD CUP: Sunday, February 26 – At Braidwood Sporting Clays near Midlem, entries close at noon

EOS PREMIER DIVISION: Saturday,February 25 – Selkirk v Leith Athletic; Vale of Leithen v Edinburgh City (2.30pm).

EOS FIRST DIVISION: Saturday, February 25 – Gala Fairydean v Heriot Watt University; Hawick Royal Albert v Easthouses Lily; Kelso United v Eyemouth United; Preston Athletic v Peebles Rovers (2.30pm).

BAL DIVISION A: Saturday, February 25 – Hawick Legion v Pencaitland; Hawick Waverley v West Barns Star; Leithen Rovers v Tweeddale Rovers; Newtown v Gala Rovers (2.30pm).

BAL DIVISION B: Saturday, February 25 – Ancrum v Hawick United; Greenlaw v Linton Hotspur; Hearts of Liddesdale v Coldstream Amateurs; Selkirk Victoria v Jed Legion; Stow v Chirnside Colts (2.30pm).

BAL DIVISON C: Saturday, February 25 – CFC Bowholm v Kelso Thistle; Earlston Rhymers v St. Boswells; Gala Athletic v Lauder; Gala Hotspur v Winton; Peebles Amateurs v Tweedmouth Amateur Colts (2.30pm).

EAST OF SCOTLAND YOUTH LEAGUE: Sunday, February 26 – Gala Fairydean v Leith Athletic (2pm).

SBJFA U17S LEAGUE: Sunday, February 26 – Gala Fairydean v Peebles (11am).

NATIONAL LADIES SECOND DIVISION: Saturday, February 25 – Glasgow Accies v Borders Fjordhus.

EAST LADIES PREMIER DIVISION: Saturday, February 25 – Kelso v Liberton at Earlston High School (2pm).

EAST LADIES FIRST DIVISION: Saturday, February 25 – Fjordhus II v Edinburgh University V at Tweedbank (3.30pm).

EAST MENS SECOND DIVISION: Saturday, February 25 – Reivers v Falkirk GHG II at Tweedbank (2pm).

U20S SIX NATIONS: Friday, February 24 – Scotland v France at Netherdale (7.30pm).

RBS SHIELD REGIONAL FINAL: Saturday, February 25 – Berwick v Hawick YM (3pm).

PREMIER GROUP B: Saturday, February 25 – Hawick v Edinburgh Accies (3pm).

PREMIER GROUP C: Saturday, February 25 – Kelso v Hillhead/Jordanhill; Falkirk v Peebles (3pm).

NATIONAL DIVISION ONE: Saturday, February 25 – Garnock v Langholm (3pm).

EAST DIVISION TWO PLAY-OFFS: Saturday, February 25 – Earlston v Dunbar; Hawick Harlequins v Dalkeith (3pm).

FRIENDLIES: Saturday, February 25 – Selkirk v Melrose (Free entry, collection for Cancer Research UK, 1.30pm); Gala v Jed-Forest (3pm).

RBS NATIONAL U18S YOUTH CUP QUARTER-FINALS: Saturday, February 25 – Under 18s, Selkirk Youth Club v Biggar Colts (2.30pm); Highland v Gala Wanderers (3pm).

RBS NATIONAL U16S YOUTH CUP FIRST ROUND: Sunday, February 26 – Stirling County v Kelso Quins (1pm).

RBS SIX NATIONS: Sunday, February 26 – Scotland v France (3pm).

HAWICK BURNS CLUB BORDERS SNOOKER PAIRS QUARTER-FINALS: Thursday, February 23 – M. Hogg & I. Ford v G. Kinnear & A. Hogg (Hawick Burns Club); S. Simpson & B. Redpath v D. Brydon & F. Kelly (Hawick Burns Club); R. Scott & N. Lowrie v D. Amos & D. Gray (Kelso Legion).