The sporting week ahead

NATIONAL MASTERS CROSS-COUNTRY CHAMPIONSHIP: Saturday, February 4 – In Kilmarnock. Women over 40 & Men 65 and over start 1.30pm. Men (over 40) up to M60 2.15pm.

KING CUP FIRST ROUND: Saturday, February 04 – Coldstream v Selkirk (2pm).

EOS PREMIER DIVISION: Saturday, February 04 – Vale of Leithen v Gretna 2008 (2.30pm).

EOS FIRST DIVISION: Saturday, February 04 – Hawick Royal Albert v Kelso United; Gala Fairydean v Peebles Rovers (2.30pm).

BORDER CUP FINAL: Saturday, February 04 – Pencaitland v Leithen Rovers at Peebles (2pm).

BEVERIDGE CUP SECOND ROUND: Saturday, February 04 – Duns Amateurs v Newtown (2pm).

BAL DIVISION A: Saturday, February 04 – Hawick Waverley v Tweeddale Rovers; Langholm Legion v Gala Rovers (2.30pm).

WALLS CUP SECOND ROUND: Saturday, February 04 – Hearts of Liddesdale v Tweedmouth Amateurs (2pm).

WADDELL CUP FIRST ROUND: Saturday, February 04 – Peebles Amateurs v Greenlaw (2pm).

BAL DIVISION B: Saturday, February 04 – Chirnside Colts v Jed Legion; Linton Hotspur v Ancrum; Stow v Eyemouth (2.30pm).

SANDERSON CUP SECOND ROUND: Saturday, February 04 – Earlston Rhymers v Gala Hotspur; Lauder v Kelso Thistle; St. Boswells v CFC Bowholm; Winton v Hawick Legion Rovers (2pm).

EOS YOUTH LEAGUE: Sunday, February 05 – Gretna 2008 v Gala Fairydean (2pm).

EAST LADIES PREMIER DIVISION: Saturday, February 04 – Cala Edinburgh III v Kelso.

EAST LADIES FIRST DIVISION: Saturday, February 04 – Fjordhus II v Watsonians at Tweedbank (12.30pm).

EAST MENS FIRST DIVISION: Saturday, February 04 – Edinburgh University III v Reivers.

A INTERNATIONAL: Friday, February 03 – Scotland v England (7.30pm). See page 25 for preview.

RBS SIX NATIONS: Saturday, February 04 – Scotland v England (5pm).

PREMIER GROUP B: Saturday, February 04 – Jed-Forest v Edinburgh Accies (noon).

REGIONAL CUP: Saturday, February 04 – Hawick v Melrose (1.45pm).

NATIONAL DIVISION ONE: Saturday, February 04 – Langholm v Ellon (2pm); RHC v Hawick YM (1pm).

EAST DIVISION ONE: Saturday, February 04 – (2pm).

EAST DIVISION TWO: Saturday, February 04 – Gala YM v Hawick Harlequins (2pm).

SEMI-JUNIOR LEAGUE: Saturday, February 04 – Melrose Wasps v Peebles Colts; Hawick Wanderers v Gala Wanderers; Kelso Harlequins v Hawick PSA (2pm). Please check with all clubs for kick-off times.

BORDER SNOOKER LEAGUE: Thursday, February 02 – Hawick Burns Club A v Hawick Conservative Club A; Border Club v Selkirk A; Peebles v Kelso; St Boswells v Innerleithen; Selkirk B v Hawick Conservative Club B; Jedburgh v Hawick Burns Club B.