The sporting week ahead

PITREAVIE GIFT: Sunday, January 29 – At Pitreavie Sports Centre, Dunfermline (heats start 10am).

BORDER WINTER CROSS COUNTRY SERIES ROUND SIX: Sunday, January 29 – Hosted by Berwick RC at Spittal. 11.30am for juniors, noon for seniors.

BIG STIRRER TROPHY: Sunday, January 29 – At Braidwood Sporting Clays near Midlem. Entries close noon.

KING CUP FIRST ROUND: Saturday, January 28 – Gala Fairydean v Preston Athletic; Coldstream v Selkirk; Eyemouth United v Hawick Royal Albert (2pm).

EOS PREMIER DIVISION: Saturday, January 28 – Leith Athletic v Vale of Leithen (2.30pm).

EOS FIRST DIVISION: Saturday, January 28 – Kelso United v Peebles Rovers (2.30pm).

BORDER CUP FINAL: Saturday, January 28 – Pencaitland v Leithen Rovers (1.30pm).

BEVERIDGE CUP SECOND ROUND: Saturday, January 28 – Duns Amateurs v Newtown (1.30pm).

BAL DIVISION A: Saturday, January 28 ‑–Chirnside v Hawick Legion; Hawick Waverley v Tweeddale Rovers; Langholm Legion v Gala Rovers (2pm).

WALLS CUP SECOND ROUND: Saturday, January 28 – Ancrum v Hawick United; Chirnside Colts v Coldstream Amateurs; Hearts of Liddesdale v Tweedmouth Amateurs (2pm).

WADDELL CUP FIRST ROUND: Saturday, January 28 – Peebles Amateurs v Greenlaw (1.30pm).

BAL DIVISION B: Saturday, January 28 – Jed Legion v Linton Hotspur; Stow v Eyemouth (2pm).

SANDERSON CUP SECOND ROUND: Saturday, January 28 – Earlston Rhymers v Gala Hotspur; Lauder v Gala Athletic; St. Boswells v CFC Bowholm; Winton v Hawick Legion Rovers (1.30pm).

BAL DIVISON C: Saturday, January 28 – Kelso Thistle v Tweedmouth Amateur Colts (2pm).

EAST OF SCOTLAND YOUTH LEAGUE: Sunday, January 29 – Heriot Watt University v Gala Fairydean (2pm).

EAST LADIES PREMIER DIVISION: Saturday, January 28 – Kelso v Preston Lodge at Earlston High School (2pm pass back).

EAST MENS DIVISION TWO: Saturday, January 28 – Reivers v Grange Development at Tweedbank (3.30pm pass back).

JEDFOREST POINT-TO-POINT: Sunday, January 29 – At Friars Haugh, Kelso (first race 12.30pm). Full preview on page 23.

PREMIER GROUP A: Saturday, January 28 – Gala v Currie; Boroughmuir v Melrose (1.30pm).

PREMIER GROUP B: Saturday, January 28 – Hawick v Edinburgh Accies; Heriot’s v Jed-Forest (2pm).

PREMIER GROUP C: Saturday, January 28 – Biggar v Selkirk; West of Scotland v Kelso; Falkirk v Peebles (2pm).

NATIONAL DIVISION ONE: Saturday, January 28 – Hawick YM v Murrayfield; Langholm v Edinburgh University (2pm).

EAST DIVISION ONE: Saturday, January 28 – Berwick v Portobello; Duns v Preston Lodge; Forrester v Hawick Linden (2pm).

EAST LEAGUE TWO: Saturday, January 28 – Earlston v Gala YM (2pm).

EAST DIVISION THREE: Saturday, January 28 – Walkerburn v St Boswells (2pm).

SEMI-JUNIOR LEAGUE: Saturday, January 28 – Selkirk YC v Jed Thistle; Tynedale Colts v Gala Wanderers; Duns Colts v Berwick Colts; Melrose Wasps v Kelso Harlequins; Hawick PSA v Peebles Colts (2pm).

BORDERS UNDER-16 LEAGUE: Sunday, January 29 – Selkirk v Gala Red Triangle; Hawick Albion v Kelso; Melrose v Selkirk; Peebles v Duns.

Check with all clubs for kick-off times.

BROWN BROTHERS BORDER LEAGUE WEEK 17: Thursday, January 26 – Hawick Conservative Club A v Selkirk B; Hawick Burns Clubs A v Peebles; Selkirk A v Kelso; Border Club v Jedburgh; Innerleithen v Hawick Burns Club B; St Boswells v Hawick Conservative Club B.

z If you have items for inclusion, contact Fiona Scott, tel: 01750 724854, fionascott@tweeddalepress.co.uk by 2pm Monday