The sporting week ahead

10K HOLLYBUSH HANDICAP: Saturday, April 23 – From Gala Academy (2pm).

TROPHY WITH NO NAME: Sunday, April 24 – At Braidwwood Sporting Clays near Midlem. Entries close 12.30pm.

BORDER LEAGUE: Saturday, April 23 – St Boswells v Langholm; Gala v Kelso; Selkirk v Melrose.

EOS LEAGUE CUP: Saturday, April 23 – Selkirk v Heriot Watt University; Gala Fairydean v Leith Athletic; Preston Athletic v Vale of Leithen; Civil Service Strollers v Kelso United (2.30pm).

EOS FIRST DIVISION: Saturday, April 23 – Hawick Royal Albert v Easthouses Lily; Craigroyston v Peebles Rovers (2.30pm). Wednesday, April 27 – Craigroyston v Hawick Royal Albert (7pm).

WADDELL CUP: Saturday, April 23 – Earlston Rhymers v Stow; Eyemouth v Yetholm (2pm).

BAL DIVISION A: Thursday, April 21 – Gala Rovers v Greenlaw; Newtown v Gordon (6.15pm). Saturday, April 23 – Hawick Legion v Duns Amateurs; Pencaitland v Leithen Rovers; West Barns Star v Gala Rovers (2.30pm).

BAL DIVISION B: Thursday, April 21 – Hawick United v Langholm Legion (6.15pm). Saturday, April 23 – Chirnside Colts v Gala United; Langholm Legion v Tweeddale Rovers; Linton Hotspur v Ancrum (2.30pm).

BAL DIVISION C: Saturday, April 23 – CFC Bowholm v Gala Hotspur; Tweedmouth AC v St Boswells (2.30pm).

EOS YOUTH LEAGUE: Saturday, April 23 – Gala Fairydean v Spartans (2pm).

EOS PREMIER DIVISION: Tuesday, April 26 – Preston Athletic v Selkirk (7.30pm). Wednesday, April 27 – Edinburgh University v Vale of Leithen (7pm).

JIMMY LYNCH MEMORIAL CUP FIRST ROUND: Wednesday, April 27 – Spartans v Gala Fairydean (7pm).

PARTY IN THE PADDOCK: Saturday, April 23 – Evening meeting at Kelso Race Course (first race 5.40pm). See page 27 for full preview.

PREMIER GROUP A: Saturday, April 23 – Melrose v Ayr (3pm).

NATIONAL DIVISION TWO: PREMIER GROUP A: Saturday, April 23 – Hawick YM v Berwick (3pm).

EAST DIVISION ONE: PREMIER GROUP A: Saturday, April 23 – Hawick Harlequins v Duns (3pm).

LANGHOLM 7S: Saturday, April 23 – At Milntown (first tie 2pm). See page 31 for preview and draw.

SELKIRK YOUTH CLUB 7S: Saturday, April 23 – At Philiphaugh (first tie 1.30pm). See page 30 for draw.

DISTRICT UNION CENTENARY 7S: Saturday, April 23 – At Riverside Park, Jedburgh (first tie 1pm). See page 30 for draw.

PEEBLES 7S: Sunday, April 24 – At The Gytes (first tie 1.30pm). See page 30 for preview and draw.

BORDER LEAGUE FINAL: Wednesday, April 27 – at the Gytes. Melrose have already confirmed their place as winners of Pool A. If Selkirk managed a draw or win at Berwick (last night), they will be winners of Pool B and therefore set up a repeat of last year’s final, if beat Gala will go through to play Melrose (7.30pm).

PREMIER LEAGUE: Saturday, April 23 – Berwick Bandits v Workington Comets (7pm).