The sporting week ahead

EOS PREMIER DIVISION: Saturday, March 5 – Selkirk v Edinburgh Uni; Vale of Leithen v Whitehill Welfare (2.30pm).

EOS FIRST DIVISION: Saturday, March 5 – Coldstream v Kelso Utd; Easthouses Lily v Gala Fairydean; Eyemouth Utd v Hawick RA; Gretna 2008 v Peebles Rovers (2.30pm).

WRIGHT CUP FINAL: Saturday March 5 – Tweeddale Rovers v Langholm Legion (2pm, at Ancrum).

SOUTH CUP QUARTER FINALS: Saturday, March 5 – Gala Rovers v Maxwelltown Thistle (2pm).

BAL DIVISION A: Saturday, March 5 – Hawick Legion v Pencaitland; Hawick Waverley v Gordon; Jed Legion v Leithen Rovers; Newtown v Chirnside; West Barns Star v Greenlaw (2.30pm).

BAL DIVISION B: Saturday, March 5 – Chirnside Colts v Coldstream Ams; Gala Utd v Eyemouth; Hawick Utd v Ancrum; Stow v Linton Hotspur; Tweedmouth Ams v Earlston Rhymers (2.30pm).

BAL DIVISION C: Saturday, March 5 – CFC Bowholm v Peebles RR; Gala Hotspur v Selkirk Victoria; Lauder v Hearts of Liddesdale; St Boswells v Tweedmouth AC (2.30pm).

EOS YOUTH LEAGUE: Sunday, March 6 - Gala Fairydean v Coldstream (2pm).

EOS PREMIER DIVISION: Tuesday, March 8 – Lothian Thistle v Vale of Leithen (7.30pm).

EAST LADIES PREMIER DIVISION: Saturday, March 5 – Edinburgh Uni III v Kelso.

EAST MENS DIVISION TWO: Saturday, March 5 – Reivers v Edinburgh Uni VI (2pm); Sunday, March 6 - Reivers v Inverleith (2pm).

PREMIER GROUP A: Saturday, March 5 – Glasgow Hawks v Melrose; Hawick v Boroughmuir (3pm).

PREMIER GROUP B: Saturday, March 5 – Peebles v Watsonians (3pm).

PREMIER GROUP C: Saturday, March 5 – Kelso v Stewarts-Melville; Jed-Forest v Kirkcaldy (3pm).

NATIONAL DIVISION ONE: Saturday, March 5 – Langholm v Greenock Wands (3pm).

NATIONAL DIVISION TWO: Saturday, March 5 – Hawick YM v Newton Stewart (3pm).

EAST LEAGUE ONE: Saturday, March 5 – Hawick Quins v Penicuik (3pm).

EAST LEAGUE TWO: Saturday, March 5 – Queensferry v Gala YM; Inverleith v St Boswells; RDVC v Walkerburn (3pm).

BORDERS U18 CUP QUARTER FINALS: Saturday, March 5 – Edinburgh BATS v Melrose Wasps; Duns Colts v Hawick Wands; Selkirk YC v Gala Wands; Peebles Colts v Tynedale Colts.

BORDERS U18 PLATE QUARTER FINALS: Saturday, March 5 – Jed Thistle v Hawick PSA; Biggar Colts v Kelso Quins; Haddington Colts v Langholm Colts.

SCOTTISH BORDERS SPORTS FACILITIES CONFERENCE: Sunday, March 6 – At Borders College campus, Galashiels (9am).