The sporting week ahead

0
Have your say

BORDERS WINTER CROSS COUNTRY SERIES: Sunday, February 27 – At Dunbar (juniors 11.30am, seniors noon).

LINGERWOOD CUP: Sunday, February 27 – At Braidwood Sporting Clays, near Midlem (entries close noon). All welcome.

IMAGE PRINTERS CUP SEMI-FINAL: Saturday, February 26 – Spartans v Selkirk (2.30pm).

KING CUP SECOND ROUND: Saturday, February 26 – Peebles Rovers v Eyemouth; Easthouses Lily v Vale of Leithen (2.30pm).

EOS FIRST DIVISION: Saturday, February 26 – Hawick Royal Albert v Ormiston; Gretna 2008 v Kelso United (2.30pm).

SOUTH CUP QUARTER-FINALS: Saturday, February 26 – Duns Amateurs v Greenlaw (2pm).

BAL DIVISION A: Saturday, February 26 – Chirnside v Jed Legion; Gordon v Hawick Legion; Leithen Rovers v Hawick Waverley; Newtown v West Barns Star; Pencaitland v Gala Rovers (2.30pm).

BAL DIVISION B: Saturday, February 26 – Ancrum v Coldstream A; Earlston Rhymers v Linton Hotspur; Gala United v Tweeddale Rovers; Hawick United v Chirnside Colts; Langholm Legion v Tweedmouth Amateurs; Stow v Eyemouth (2.30pm).

BAL DIVISON C: Saturday, February 26 – Hearts of Liddesdale v Gala Hotspur; Kelso Thistle v CFC Bowholm; Peebles Rovers Reserves v Selkirk Victoria; Tweedmouth Amateur Colts v Lauder; Yetholm v Hawick Legion Rovers (2.30pm).

EAST OF SCOTLAND YOUTH LEAGUE: Sunday, February 27 – Heriot Watt University v Gala Fairydean (2pm).

EOS PREMIER DIVISION: Tuesday, March 01 – Spartans v Selkirk (7.30pm).

EAST LADIES PREMIER DIVISION: Saturday, February 26 – Kelso v Liberton at Earlston High School (2.30pm pass back).

EAST MENS DIVISION TWO: Saturday, February 26 – Watsonians III v Reivers.

BRITISH & IRISH CUP: Saturday, February 26 – Melrose v Bristol Rugby (2pm).

PREMIER CUP POOL H: Saturday, February 26 – Peebles v Boroughmuir (3pm).

BORDER LEAGUE: Saturday, February 26 – Gala v Berwick (3pm).

PREMIER GROUP A: Saturday, February 26 – Dundee v Hawick (2pm).

PREMIER GROUP B: Saturday, February 26 – Selkirk v West of Scotland (3pm).

PREMIER GROUP C: Saturday, February 26 – Falkirk v Kelso (3pm).

NATIONAL DIVISION ONE: Saturday, February 26 – Langholm v Linlithgow (3pm).

NATIONAL DIVISION TWO: Saturday, February 26 – Stewartry v Hawick YM (3pm).

EAST DIVISION ONE: Saturday, February 26 – Earlston v Hawick Harlequins; Penicuik v Duns (3pm).

EAST LEAGUE TWO: Saturday, February 26 – St Boswells v Leith; Gala YM v RDVC; Walkerburn v Inverleith (3pm).

BORDERS U18 CUP FIRST ROUND: Saturday, February 26 – Edinburgh BATs v Jed Thistle; Hawick PSA v Melrose Wasps; Duns Colts v Biggar Colts; Hawick Wanderers v Kelso Quins; Berwick Colts v Gala Wanderers (also league match); Peebles Colts v Haddington Colts; Langholm Colts v Tynedale Colts (3pm).

RBS 6 NATIONS: Sunday, February 27 – Scotland v Ireland (3pm).