The sporting week ahead

MOWITT TROPHY: Sunday, February 13 – At Braidwood Sporting Clays near Midlem. Entries close noon.

SOUTH CHALLENGE CUP FIRST ROUND: Saturday, February 12 – Vale of Leithen v St Cuthberts Wanderers (2.30pm).

EOS PREMIER DIVISION: Saturday, February 12 – Selkirk v Whitehill Welfare (2.30pm).

EOS FIRST DIVISION: Saturday, February 12 – Gala Fairydean v Easthouses Lily; Kelso United v Gretna 2008; Peebles Rovers v Craigroyston; Coldstream v Hawick Royal Albert (2.30pm).

SOUTH CUP THIRD ROUND: Saturday, February 12 – Jed Legion v Carnwath; Carluke Hearts v Greenlaw (2pm).

BAL DIVISION A: Saturday, February 12 – Duns Amateurs v Greenlaw; Gordon v Hawick Waverley; Hawick Legion v Leithen Rovers; Newtown v Gala Rovers (2.30pm).

BAL DIVISION B: Saturday, February 12 – Ancrum v Linton Hotspur; Earlston Rhymers v Langholm Legion; Gala United v Coldstream Amateurs; Hawick United v Eyemouth; Stow v Tweeddale Rovers; Tweedmouth Amateurs v Chirnside Colts (2.30pm).

BAL DIVISON C: Saturday, February 12 – Gala Hotspur v Kelso Thistle; Hawick Legion Rovers v CFC Bowholm; Hearts of Liddesdale v Peebles Rovers Reserves; Selkirk Victoria v Lauder; St Boswells v Tweedmouth Amateur Colts (2.30pm).

EAST OF SCOTLAND YOUTH LEAGUE CUP: Sunday, February 13 – Gala Fairydean v Coldstream (2pm).

EAST LADIES’ PREMIER DIVISION: Saturday, February 12 – Peebles v Eskvale (12 noon); Kelso v Livingston at Earlston High School (2pm).

EAST LADIES’ DIVISION ONE: Saturday, February 12 – Edinburgh Uni VI v Borders Fjordhus II

EAST MEN’S DIVISION TWO: Saturday, February 12 – Grange VI v Reivers.

VICTOR CHANDLER MOREBATTLE HURDLE DAY: Thursday, February 17 – At Kelso Race Course (first race 1.40pm)

BORDER LEAGUE POOL A: Friday, February 11 – Langholm v Peebles (7.30pm).

PREMIER CUP: Saturday, February 12 – Kelso v Selkirk; Melrose v Biggar; Jed-Forest v Glasgow Hawks; Morgan Academy v Hawick; Musselburgh v Gala (2.30pm).

NATIONAL SHIELD SECOND ROUND: Saturday, February 12 – Hawick YM v Annan (2.30pm).

REGIONAL BOWL SECOND ROUND: Saturday, February 12 – Gala YM v Duns; St Boswells v RDVC (2.30pm).

NATIONAL DIVISION TWO: Saturday, February 12 – Highland v Berwick (2.30pm).

SEMI JUNIOR LEAGUE: Friday, February 11 – Hawick PSA v Hawick Wanderers at Mansfield Park (7.30pm). Saturday, February 12 – Selkirk Youth Club v Kelso Quins (2pm); Melrose Wasps v Tynedale Colts; Peebles Colts v Gala Wanderers; Berwick Colts v Duns Colts (2.30pm).

RBS 6 NATIONS: Saturday, February 12 – Scotland v Wales (5pm).