The sporting week ahead

0
Have your say

BORDERS WINTER CROSS COUNTRY THIRD ROUND: Sunday, February 6 – At Norham. Juniors 11.30, Seniors noon.

EOS PREMIER DIVISION: Saturday, February 5 – Selkirk v Tynecastle; Stirling University v Vale of Leithen (2.30pm).

EOS FIRST DIVISION: Saturday, February 5 – Gala Fairydean v Leith Athletic; Hawick Royal Albert v Ormiston; Berwick Rangers v Peebles Rovers; Craigroyston v Kelso United (2.30pm).

SOUTH CUP: Saturday, February 5 – Lauder v Carnwath; Gala Rovers v Gordon; Carluke Hearts v Greenlaw (2pm).

BORDER CUP: Saturday, February 5 – Chirnside v Pencaitland (2pm).

BAL DIVISION A: Saturday, February 5 – Hawick Waverley v Hawick Legion; Leithen Rovers Jed Legion; Newtown v West Barns Star (2.30pm)

BAL DIVISION B: Saturday, February 5 – Eyemouth v Earlston Rhymers; Gala United v Coldstream Amateurs; Hawick United v Tweeddale Rovers; Langholm Legion v Ancrum; Stow v Linton Hotspur; Tweedmouth Amateurs v Chirnside Colts (2.30pm).

BAL DIVISON C: Saturday, February 5 – CFC Bowholm v Selkirk Victoria; Gala Hotspur v Hawick Legion Rovers; Kelso Thistle v Tweedmouth Amateur Colts; St Boswells v Hearts of Liddesdale; Yerholm v Peebles Rovers Reserves (2.30pm).

EAST OF SCOTLAND YOUTH LEAGUE: Sunday, February 6 – Gala Fairydean v Heriot-Watt University (2pm).

EAST LADIES PREMIER DIVISION: Saturday, February 5 – Edinburgh Cala III v Kelso; George Heriots II v Peebles.

EAST LADIES DIVISION ONE: Saturday, February 5 – Borders Fjordhus II v Watsonians III.

EAST MENS DIVISION TWO: Saturday, February 5 – Falkirk GHG III v Reivers.

INTERNATIONAL FRIENDLY: Friday, February 4 – Scotland A v Italy A at Netherdale (7.30pm).

SCOTTISH CUP: Saturday, February 5 – Peebles v Dalziel; Jed-Forest v Dumfries; Kelso v Morgan (2.30); Haddington v Melrose.

SCOTTISH SHIELD: Saturday, February 5 – Helensburgh v Hawick Linden; Irvine v Hawick YM.

SCOTTISH BOWL: Saturday, February 5 – Gala YM v Penicuik; Walkerburn v Dalkeith; Edin Northern v Hawick Quins.

SCOTTISH YOUTH CUP QUARTER-FINALS: Saturday, February 5 – Selkirk Youth Club v West of Scotland; Dumfries v Kelso Harlequins.

PREMIER GROUP B: Saturday, February 5 – Aberdeen v Selkirk; West v Gala.

NATIONAL DIVISION ONE: Saturday, February 5 – RHC v Langholm.

NATIONAL DIVISION TWO: Saturday, February 5 – Glasgow Accies v Berwick.

EAST DIVISION ONE: Saturday, February 5 – Earlston v Dunbar; Lismore v Duns.

SEMI JUNIOR LEAGUE: Saturday, February 5 – Berwick Colts v Tynedale Colts; Duns Colts v Melrose Wasps; Gala Wanderers v Hawick Wanderers; Jed Thistle v Peebles Colts; Langholm Colts v Hawick PSA.

RBS 6 NATIONS: Saturday, February 5 – France v Scotland (5pm).

BORDERS PAIRS SEMI-FINALS & FINAL: Sunday, February 6 – At Hawick Burns Club (12.30pm).

z Sports copy: contact Fiona Scott, tel: 01750 724854, fionascott@tweeddalepress.co.uk by 2pm Monday