Sporting youngsters pick up grants from trust

editorial image

Two young Borders sports stars have been given a boost by the Rowan Boland Memorial Trust.

Finlay Lindores is making waves in the sport of disability swimming and the 11-year-old from Galashiels received a £300 cheque from the trust in January to contribute towards his travel expenses and purchase of swimming equipment.

The Galashiels Swimming Club member travels to the Commonwealth Pool in Edinburgh to train once a week, while he also attends East of Scotland squad sessions at Broxburn once a month.

He also has to buy equipment such as performance swimwear, fins and hand paddles. The Burgh Primary School pupil is excelling in his chosen sport, picking up a first place in backstroke at the Scottish Junior Championships as well as two third places in breast and freestyle.

He has also finished first in the back and free at the Dundee Discovery Games and competed at the East District Time Trials in the last two years.

And downhill mountainbiker Corey Watson is on the slope to success after being awarded a £250 grant.

The grant will assist the 14-year-old Hawick High School pupil to attend a series of races.

The juvenile biker enjoyed a successful 2013 season, climbing onto the podium five times, including a second place at the Scottish Downhill Association National Championships at Dunkeld.

The Rowan Boland Memorial Trust provides grants to talented young sportspeople in the Scottish Borders.

It was founded following the death of Galashiels nine-year-old Rowan Boland in 2010, who loved various sports.

For more information on applying for a grant from the trust, visit www.rowanbolandmemorialtrust.co.uk

Sports digest

Athletics

Schools Cross-country Championships

Individual race results (see page 83 for full report): P6 boys – 1, Ramsay Leitham (Priorsford); 2, Evan Maciver (Priorsford); 3, Paul Armitage ( Kingsland).

P6 girls – 1, Eilidh Mooney (Broughton); 2, Rosie Brickell (St Boswells); 3, Megan Hobbs (Priorsford).

P7 boys – 1, Rory Williams (Chirnside); 2, Michael Smith (Kingsland); 3, Craig Angus (St Ronans). P7 girls – 1, Beth Hobbs (Priorsford); 2, Alice Bryce (Kingsland); 3, Elena McGorum (Priorsford).

S1 boys – 1, Josh Abbot (Kelso); 2, Fraser Clyne (Hawick); 3, Finlay Collins (Peebles).

S1 girls – 1, Rhiannon Fagan (Earlston); 2, Anna McGorum (Peebles); 3, Amy Richardson (Kelso).

S2 boys – 1, Jamie Logan (Galashiels; 2, Aidan Armstrong (Hawick School); 3, Corrie Campell (Earlston).

S2 girls – 1, Zaynah Aziz (Selkirk); 2, Mairi Wallace (Peebles; 3, Ailsa Innes ( Peebles).

S3 boys – 1, Alex Hastings (Earlston); 2, Ciaran McEwan (Berwickshire); 3, Joe Wilson (Galashiels).

S3 girls – 1, Zoe Pflug (Selkirk); 2, Louise Watt (Peebles); 3, Linsey Young (Kelso).

Senior boys – 1, Rowan Marr (Selkirk); 2, Broc Drury (Galashiels); 3, Jason Mackintosh (Kelso).

Senior girls – 1, Sophie Collins (Peebles); 2, Joanna Mitchell (Berwickshire); 3, Morven Cawthorn (Selkirk).

Badminton

Anglo-Scottish

There was a time when Borders badminton teams used to go down to the Ashington Anglo-Scottish Tournaments to come back in last or second-last places.

This year, however, the under-12 team very nearly matched the success of last year’s side by coming third – with only a third of the players having experienced a weekend competition before. A great team performance to make the players, their families and coaches proud.

On the first day, they lost to Lothian (4-11) and Yorkshire (3-12), but beat Lanarkshire (11-4), but on the Sunday, they won both their games, against Tyne and Wear (10-5) and Cumbria (10-4).

First timers Callum Stokes, Beth Weir and Amy Keneally, Fergus Murray (Duns), Ushika Kidd and Indie Lucas (Coldingham), Gavin McLaughlin (West Linton), Martin Goldie (Hawick) had some very spirited, gutsy performances.

With the more experienced players of Iona Fox (Peebles) and boys’ captain, Craig Younger (Kelso) putting in some strong displays, the two Scottish squad players – girls’ captain Jodie Black (Coldingham) and Isaac Weir (Duns) showed their side how tough it was being number one seeds against the top youngsters in Scotland and England.

Next it is the turn of the Under-16’s Borders side as they take on seven teams in their age group Anglo-Scottish competition in Tyneside on March 15/16.

Galashiels

The Borders’ newest badminton club starts this evening (Thursday) in the Langlee Community Centre, Galashiels.

It’s open to people of all ages, and all abilities, whether you have never played before, haven’t picked up a racquet since school, or are a regular player.

The session is from 5.15-7pm in the centre’s hall. Equipment will be provided, but bring your own if you have it prefer.

The cost per session will be £1.

For more information, please contact Kevin Janiak on 078252 69667.

Golf

Galashiels

John Scott (Plumbing & Heating) Seniors Winter League: Winner, R. Horsburgh, nett 34.

Melrose

Belhaven Winter League: 1, M. W. Gillie 6 up; 2, R. Falconer 4 up.

Torwoodlee

Midweek Eight-hole Stableford: 1, G. Fraser 20 points; 2, D. Richards 19

All future midweek Stableford competitions will be played over the bottom of the course only. Holes in play will be 1st, 2nd, 3rd, 14th, 15th, 16th, 17th & 18th.

Play on Thursday or Friday, £2 members, £5 visitors, includes soup.

Please ensure to post your entry fee and scorecard through the letterbox above the PSI terminal.

Pool

Border League

With one week to go in League and Challenge Cups, the group stages have almost almost all been decided.

In the League Cup, Ship A and Waverley A were both in unbelievable form, demolishing Niki’s and Dryburgh respectively to go through, while in the other group, Reivers A and Fleece A both qualified with decisive wins and play each other to decide the top spot this week.

The Challenge Cup saw Waverley B qualify by edging out Fleece B, who in turn must win this week to qualify, with High Level B waiting for them to slip up and hold a slim chance to take advantage.

The other group resulted in Red Lion A cruising past Ship B to go through in first and all three other teams level on points, setting up a tense final week.

Results – League Cup, Group A: Ship A, Melrose 9 Niki’s Bar, Galashiels 0; Dryburgh, Newtown 0 Waverley A, Hawick 9.

Group B: Fleece A, Selkirk 6 Reivers B, Galashiels 3; Reivers A, Galashiels 8 High Level A, Hawick 1.

Challenge Cup, Group A: Waverley B, Hawick 5 Fleece B, Selkirk 4; High Level B, Hawick 6 Bridge Inn , Galashiels 3.

Group B: Red Lion A, Kelso 9 Ship B, Melrose 0; Station Bar, Hawick 6 Red Lion B, Kelso 3.

Rugby

Youth round-up

Jed Thistle booked their place in the final of the National Youth Under-18 Cup after defeating Boroughmuir 17-3 at Meggetland last Sunday with a strong performance that overcame their powerful and physical opponents, writes Alan Lorimer.

Thistle will now meet Ayr, who edged out Melrose Wasps in the quarter-final, at the rearranged venue of Lasswade RFC next Sunday.

Jed’s tries were scored by Oliver Ryan and Clark Skeldon. Both were converted by Shane Armstrong, who also landed a penalty goal.

Also appearing on finals day at Lasswade will be Hawick Wanderers, who will face Dumfries after achieving a 20-17 home win over Whitecraigs.

In difficult conditions at the Volunteer Park, Wands had to fend off a late challenge from Whitecraigs but claimed victory with a late penalty by Darren Gillan. Tries came from Andrew Bailie, Sean Chapman and Ryan Elliot.

“It was a very good game of rugby, hard fought in bad conditions which became worse as the game progressed” said Wanderers president Ian Graham, adding : “Every player was a hero for the Hawick side.”

Borders could have another representative at Lasswade if Selkirk can defeat Boroughmuir in their postponed Bowl Under-16 semi-final at Meggetland on Sunday.

Meanwhile, Hawick Albion could find themselves being thrown out of the Under-16 Bowl competition after falling foul of the rules. Albion’s problems arose as a result of half of their team being away this week on a school ski-trip planned some 18 months ago. As a result the Hawick side was unable to play last Sunday, the designated semi-final date, and because of their holiday schedule were unable to play this coming Sunday, the listed standby date.

Albion had reached an agreement with their opponents West of Scotland to bring the semi-final forward to January 26.

However, the pitches at West of Scotland were waterlogged and the game was called off. Hawick Albion asked for the match to be played next Monday or Tuesday, but West were unable to comply with this request.

At the time of going to press the matter is in the hands of the SRU championship committee, who could rule either that Albion must forfeit the tie, in which case West would go through to the final or that the under-16 Bowl final be rescheduled to allow the West v Albion semi to be played.

If it is the latter then this would be the well-being of the game trumping administrative tidiness and at a time when as much as possible should be done to encourage youngsters.

Snooker

Border Snooker League

Results, Week 17 : Hawick Con A 6 St Boswells 0; Innerleithen 0 Jedburgh Legion 6; Kelso Legion 1 Hawick Burns A 5; Selkirk A 5 Hawick Con B 1; Hawick Burns B 5 Selkirk B 1.

Squash

Galashiels

Club Night friendlies – Squash: R. Kohler 2 I. Ross 0; A. Gill 2 D. Sharratt 0; M. Sillies 2 A. Rocha 0; D. Sharratt 2 D. Burnie 0; A. Ross 2 M. Sillies 0; D. Burnie 2 A. Rocha 0.

Racketball: D. Sharratt 2 A. Ross 0; A. Rocha 2 M. Sillies 0; D. Burnie 2 I. Youseff 0.

Squash League: League One – I. Chalmers 3 D. Burnie 1. League Two – I. Ross 3 I. Yousef 0.