Sporting week ahead

Fixtures

Football

SOUTH CHALLENGE CUP SECOND ROUND: Saturday, November 23 – Vale of Leithen v Kelso United; Easthouses Lily v Gala Fairydean Rovers (1.30pm).

KING CUP FIRST ROUND: Saturday, November 23 – Selkirk v Ormiston; Peebles Rovers v Duns (1.30pm).

EAST OF SCOTLAND FIRST DIVISION: Saturday, November 23 – Hawick Royal Albert v Hibernian EOS (2.30pm).

WADDELL CUP FIRST ROUND: Saturday, November 23 – Biggar v Ancrum; Chirnside United v Langholm Legion; Chirnside United Colts v Eyemouth Amateurs; Coldstream Amateurs v Gordon; Earlston Rhymers v Gala Hotspur; Hawick Legion v Stow; Hawick Legion Rovers v Melrose; Hawick United v Greenlaw; Hawick Waverley v West Barns Star; Jed Legion v Newtown; Lauder v Gala Fairydean Rovers Amateurs; Leithen Rovers v CFC Bowholm; Linton Hotspur v Kelso Thistle; Selkirk Victoria v Hearts of Liddesdale; Tweeddale Rovers v Tweedmouth Amateurs (1.30pm).

RUGBY

RBS BORDERS CUP: Friday, November 22 – Jed-Forest v Hawick; Peebles v Kelso (7.30pm). Saturday, November 23 – Hawick YM v Melrose (2pm).

AUTUMN INTERNATIONAL: Saturday, November 23 – Scotland v Australia (6pm).

RBS PREMIERSHIP: Saturday, November 23 – Ayr v Gala (3pm).

RBS EAST LEAGUE ONE: Saturday, November 23 – Langholm v Hawick Linden; Hawick Harlequins v Portobello; North Berwick v Duns (2pm).

RBS EAST LEAGUE TWO: Saturday, November 23 – Berwick v Penicuik; Earlston v Leith (2pm).

RBS EAST LEAGUE THREE: Saturday, November 23 - Gala YM v Ross High; Queensferry v Walkerburn (2pm).

SEMI-JUNIOR LEAGUE: Saturday, November 23 – Duns Colts v Kelso Quins; Gala Wanderers V Berwick Colts; Hawick PSA v Langholm Colts; Jed Thistle v Peebles Colts; Selkirk Youth Club v Melrose Wasps; Tynedale v Hawick Wanderers. Check with all clubs regarding kick-off times.

SNOOKER

TOMMY DOUGLAS STORAGE BORDERS SNOOKER LEAGUE: Thursday, November 21 – Kelso Legion v Hawick Con A; Hawick Con B v Innerleithen; Selkirk A v Hawick Burns B; Jedburgh Legion v St Boswells; Hawick Burns A v Selkirk.