Sporting week ahead

0
Have your say

Fixtures

Football

Image Printers Qualifying Cup Second Round: Friday, November 15: Hawick Royal Albert v Gala Fairydean Rovers (7.45pm).

SCOTTISH LOWLAND LEAGUE: Saturday, November 16 – Selkirk v Vale of Leithen (2pm).

EAST OF SCOTLAND FIRST DIVISION: Saturday, November 16 – Duns v Ormiston; Peebles Rovers v Hibernian (2pm).

EAST OF SCOTLAND QUALIFYING LEAGUE, SECTION A: Saturday, November 16 – Kelso United v Eyemouth United (2pm).

SOUTH of Scotland Cup second round: Biggar v Leithen Rovers; Carluke Baps v Eyemouth Ams; Chirnside Utd v Newtown; Earlston Rhymers v Hawick Waverley; East Linton v Greenlaw; Gala Hotspur v Upper Annandale; Gala Fairydean Rovers v Stow; Gordon v Dumfries YMCA; Hawick Legion v Law Parish Church; Jed Legion v Ancrum; Musselburgh Windsor v Penicuik Utd; Selkirk Victoria v Maxwelltown Thistle ; Terregles Athletic v Pencaitland; West Barns Star v Mayfield & Easthouses (1.30pm).

BAL DIVISION B: Saturday, November 16 – Hawick Utd v Linton Hotspur (2pm).

BAL DIVISION C: Saturday, November 16 – Hawick Legion Rovers v Tweedmouth Ams; Chirnside Utd Colts v Melrose Ams; CFC Bowholm v St Boswells (2pm)

Rugby

AUTUMN TESTS: Sunday, November 17: Scotland v South Africa (3pm).

RBS PREMIERSHIP: Saturday, November 16 – Aberdeen GSFP v Gala (2pm); Glasgow Hawks v Melrose (2.30pm); Hawick v Edinburgh Accies (3pm).

RBS NATIONAL LEAGUE: Saturday, November 16 – Biggar v Watsonians; Selkirk v GHA; Hillhead/Jordanhill v Kelso; Peebles v Stewart’s Melville FP (2pm).

RBS CHAMPIONSHIP DIVISION B: Saturday, November 16 – Musselburgh v Jed-Forest; Hawick YM v Kirkcaldy (2pm).

RBS EAST DIVISION ONE: Saturday, November 16 – Duns v Hawick Harlequins; Dunbar v Langholm; Hawick Linden v Linlithgow (2pm).

RBS EAST DIVISION TWO: Saturday, November 16 – Dalkeith v Berwick; Edinburgh Northern v Earlston (2pm).

RBS EAST DIVISION THREE: Saturday, November 16 – R oss High v St Boswells; Walkerburn v Gala YM (2pm).

SEMI-JUNIOR LEAGUE: Saturday, November 16 – Duns Colts v Hawick Wanderers; Jed Thistle v Kelso Harlequins; Hawick PSA v Peebles Colts; Langholm Colts v Melrose Wasps; Gala Wanderers v Selkirk Youth v Tynedale Colts v Berwick Colts (2pm)

Please check with all clubs regarding kick-off times.