Sport results, tables and fixtures

Kenny O'Brien having a tussle with former Vale player Ross Aitchison. Vale v Gala Fairydean Rovers.
Kenny O'Brien having a tussle with former Vale player Ross Aitchison. Vale v Gala Fairydean Rovers.

Football

saturday, january 24

SPFL league two

Annan Athletic 4 Berwick Rangers 2

Clyde 1 Arbroath 1

East Fife P East Stirling P

Montrose 3 Albion Rovers 4

Queen’s Park 1 Elgin City 1

P W D L F A pts

Arbroath 21 14 3 4 48 22 45

Albion Rovers 20 13 4 3 35 15 43

Queen’s Park 22 12 6 4 33 16 42

Annan Athletic 22 8 6 8 32 32 30

Berwick Rangers 21 7 6 8 39 31 27

East Fife 19 5 6 8 25 28 21

Clyde 21 5 5 11 23 37 20

Montrose 22 5 5 12 28 48 20

East Stirling 20 6 1 1 3 22 45 19

Elgin City 18 4 6 8 19 30 18

lowland league

Dalbeattie Star 3 University of Stirling 1

East Kilbride P Selkirk P

Preston Athletic 0 BSC Glasgow 0

Spartans 1 Edinburgh University 1

P W D L F A pts

Edinburgh City 15 13 2 0 43 9 41

Gretna 2008 19 12 3 4 54 19 39

East Kilbride 18 10 3 5 48 20 33

Spartans 18 8 5 5 34 24 29

Dalbeattie Star 18 7 7 4 37 30 28

Whitehill Welfare 15 7 6 2 34 20 27

Stirling Uni 17 7 4 6 29 27 25

Gala Fairydean 20 6 5 9 31 45 23

BSC Glasgow 17 6 4 7 30 39 22

Vale of Leithen 16 6 2 8 24 36 20

Edinburgh Univ 20 5 4 11 30 42 19

Selkirk 15 5 3 7 38 41 18

Preston Athletic 20 2 5 13 24 57 11

Threave Rovers 20 2 3 15 16 63 9

East of Scotland Qualifying Cup

Second Round

Vale of Leithen 1 Gala Fairydean Rovers 0

Coldstream 0 Edinburgh City 4

Third Round

Whitehill Welfare P Lothian Thistle HV P

east of scotland Premier Division

Civil Service Strollers P Leith Athletic P

Stirling University P Spartans P

Tynecastle P Easthouses Lily P

east of scotland First Division

Hawick Royal Albert P Eyemouth United P

Heriot-Watt University P Kelso United P

Ormiston P Duns P

Peebles Rovers P Burntisland Shipyard P

South of Scotland Cup third Round

Carluke Hearts P Gordon P

Gala Fairydean Rov 0 Carluke BAPS 1 (aet)

Greenlaw P Avendale WS P

Hawick Utd P Glenmuir Thistle P

Leithen Rovers 5 Pathhead 1

Pencaitland 1 Shotts 5

Stow P Jed Legion P

Tweeddale Rovers P North Berwick P

border amateur league division a

Chirnside Utd 3 Ancrum 0

West Barns Star 2 Hawick Waverley 2

P W D L F A pts

Gala Fairydean Rov 9 8 0 1 28 14 24

Stow 10 7 1 2 24 16 22

Leithen Rovers 7 7 0 0 24 3 21

Chirnside Utd 10 5 0 5 24 23 15

West Barns Star 9 4 2 3 20 14 14

Greenlaw 9 4 1 4 20 20 13

Hawick Waverley 12 3 1 8 18 37 10

Gordon 6 3 0 3 12 12 9

Jed Legion 9 2 0 7 15 20 6

Ancrum 11 0 1 10 7 33 1

division b

Chirnside UC 3 Linton Hotspur 3

Coldstream Ams 0 Hawick Legion 1

Eyemouth Ams 9 Gala Hotspur 1

Langholm Legion 6 Earlston Rhymers 2

P W D L F A pts

Eyemouth Ams 12 8 0 4 33 28 24

Hawick Legion 10 7 2 1 29 17 23

Langholm Legion 10 7 0 3 37 19 21

Hawick Utd 12 6 2 4 44 30 20

Coldstream Ams 10 5 0 5 29 19 15

Gala Hotspur 10 4 0 6 29 35 12

Tweeddale Rovers 5 3 1 1 15 8 10

Earlston Rhymers 11 2 4 5 21 32 10

Linton Hotspur 10 2 2 6 16 27 8

Chirnside UC 12 1 1 10 23 61 4

division c

Biggar Utd P Selkirk Victoria P

CFC Bowholm P Duns Ams P

Kelso Thistle 3 Melrose 0

Lauder P Hawick Legion Rovers P

Peebles Ams P Tweedmouth Ams P

P W D L F A pts

Tweedmouth Ams 11 11 0 0 51 8 33

Biggar Utd 9 6 3 0 30 7 21

Hawick LR 9 6 0 3 35 21 18

Lauder 10 5 0 5 18 21 15

Duns Ams 7 4 2 1 21 11 14

Peebles Ams 9 3 1 5 15 22 10

St Boswells 7 3 0 4 11 18 9

Melrose 8 3 0 5 16 28 9

CFC Bowholm 12 2 2 8 14 34 8

Kelso Thistle 10 1 2 7 11 29 5

Selkirk Victoria 8 1 0 7 12 35 3

north northumberland league

Division one

Alnmouth United 4 AFC Wansbeck 1

North Sunderland 1 Lowick United 7

Rothbury P Red Row Welfare P

Tweedmouth Rangers 3 Bamburgh Castle 0

P W D L F A pts

Alnmouth United 9 9 0 0 38 13 27

Lowick United 9 7 0 2 35 18 21

AFC Wansbeck 8 5 1 2 23 15 16

Tweedmouth R 7 5 0 2 22 10 15

Red Row Welfare 7 3 0 4 20 17 9

Rothbury 10 2 2 6 20 30 8

Bamburgh Castle 9 2 1 6 21 26 7

N Sunderland 9 2 1 6 16 34 7

Highfields United 8 0 1 7 7 39 1

Division two

Eglingham 0 Belford 9

Embleton WR 1 Craster Rovers 6

Lynemouth Anglers 5 Alnmouth 4

Springhill 5 Wooler Reserves 0

Tweedmouth Harrow 0 Amble St Cuthbert 5

P W D L F A pts

Belford 10 9 0 1 61 10 27

Amble St Cuthbert 12 8 2 2 68 19 26

Springhill 9 7 1 1 47 11 22

Craster Rovers 11 6 2 3 36 21 20

Lynemouth Ang 10 5 1 4 35 32 16

Tweedmouth Har 8 4 1 3 23 20 13

Embleton WR 10 3 2 5 26 32 11

Wooler Reserves 11 3 2 6 23 43 11

Eglingham 12 1 0 11 14 106 3

Alnmouth 11 0 1 10 12 51 1

northern alliance league division one

Wooler P Blyth Isabella P

Fixtures

SATURDAY, JANUARY 31

SPFL league two (3pm)

Albion Rovers v Queen’s Park

Arbroath v East Fife

Berwick Rangers v Elgin City

East Stirling v Clyde

Montrose v Annan Athletic

lowland league (3pm)

Dalbeattie Star v East Kilbride (2pm)

Selkirk v Vale of Leithen (2pm)

Spartans v Gretna 2008

Stirling University v BSC Glasgow

Whitehill Welfare v Edinburgh City (2pm)

Lowland League Cup Central Section A

Preston Athletic v Edinburgh University (3pm)

east of scotland Premier Division (2pm)

Coldstream v Spartans

Craigroyston v Civil Service Strollers

Lothian Thistle HV v Easthouses Lily

Tynecastle v Leith Athletic

east of scotland First Division (2pm)

Duns v Peebles Rovers

Eyemouth United v Heriot-Watt University

Hawick Royal Albert v Burntisland Shipyard

Kelso United v Ormiston

South of Scotland Cup third Round (1.30)

Carluke Hearts v Gordon

Greenlaw v Avendale

Hawick Utd v Glenmuir Thistle

Stow v Jed Legion

Tweeddale Rovers v North Berwick

Waddell Cup first Round (1.30)

CFC Bowholm v Melrose

Gala Fairydean Rovers v Biggar

Hawick Waverley v Langholm Legion

Lauder v Selkirk Victoria

St Boswells v Linton Hotspur

border amateur league (2pm)

division a

Ancrum v West Barns Star

Leithen Rovers v Chirnside Utd

division b

Chirnside Utd Colts v Earlston Rhymers

Coldstream Ams v Gala Hotspur

Hawick Legion v Eyemouth Ams

division c

Duns Ams v Hawick Legion Rovers

Kelso Thistle v Tweedmouth Ams

bilclough cup first ROUND (1.30)

Highfields Utd v Bamburgh Castle

sanderson cup PRELIMINARY ROUND (1.30)

Red Row Welfare v AFC Wansbeck

north northumberland league (2pm)

Division one

Lowick United v Alnmouth United

North Sunderland v Tweedmouth Rangers

Division two

Alnmouth v Eglingham

Belford v Embleton WR

Craster Rovers v Amble St Cuthbert

Springhill v Tweedmouth Harrow

northern alliance league division one (2pm)

Wallsend BC v Wooler

rugby

saturday, january 24

premiership

Boroughmuir 3 Gala 5

Currie P Ayr P

Edinburgh Acads 7 Glasgow Hawks 27

Heriot’s 12 Melrose 14

Stirling County 15 Hawick 22

P W l d F A B pts

Heriot’s 16 12 4 0 444 286 14 62

Melrose 15 11 4 0 365 276 8 52

Ayr 15 10 5 0 350 285 9 49

Gala 16 9 7 0 335 296 6 42

Hawick 15 6 8 1 301 365 7 33

Stirling Co 15 5 10 0 325 352 12 32

Glas Hawks 14 6 7 1 249 237 4 30

Currie 14 5 7 2 308 350 6 30

Boroughmuir 16 6 10 0 254 383 4 28

Edinburgh Acad 16 4 12 0 257 358 7 23

national league division one

Aberdeen Gram P Selkirk P

Dundee HSFP P Hillhead Jordanhill P

GHA P Jed-Forest P

Peebles 35 Marr 22

Stewart’s Melville 47 Kelso 15

Watsonians 36 Biggar 10

P W l d F A B pts

Selkirk 15 15 0 0 425 180 8 68

GHA 15 11 3 1 397 322 10 56

Stew Mel 15 10 4 1 400 237 12 54

Watsonians 16 10 6 0 421 257 9 49

Peebles 16 7 8 1 361 294 9 39

Dundee HS 14 7 6 1 333 265 7 37

Kelso 16 6 9 1 337 370 6 32

Jed-Forest 14 6 8 0 319 278 7 31

Aberdeen Gram 15 5 9 1 388 406 9 31

Biggar 15 6 9 0 254 368 4 28

Marr 16 4 10 2 334 434 6 26

Hillhead Jord 15 0 15 0 111 669 0 0

national league division two

Aberdeenshire P Whitecraigs P

Hamilton 103 Haddington 5

Howe of Fife P Cartha Queens Park P

Kirkcaldy P Ardrossan Academicals P

Livingston P Falkirk P

Musselburgh 72 Greenock Wanderers 0

P W l d F A B pts

Hamilton 14 12 2 0 679 213 13 61

Falkirk 16 12 3 1 497 216 10 60

Musselburgh 16 12 3 1 605 263 9 59

Howe of Fife 14 11 3 0 607 184 12 56

A’deenshire 13 8 5 0 496 282 10 42

Whitecraigs 14 8 6 0 399 233 8 40

Cartha QP 14 7 6 1 332 383 8 38

Kirkcaldy 14 5 9 0 316 378 6 26

Ardrossan Ac 15 3 11 1 302 512 7 21

Greenock W 15 3 12 0 224 556 6 18

Haddington 16 2 14 0 216 861 4 12

Livingston 13 2 11 0 101 693 0 8

national league division three

Dalziel 24 Preston Lodge 35

Dumfries Saints 24 Perthshire 7

East Kilbride 19 Dunfermline 16

Murrayfield Wand 18 Irvine 29

RHC 19 Lasswade 22

West of Scotland 12 Hawick YM 20

P W l d F A B pts

Lasswade 16 13 3 0 419 225 11 63

Dumfries 16 12 3 1 566 226 12 62

Preston Lodge 15 12 3 0 451 266 7 55

West of Scot 16 10 6 0 447 260 14 54

RHC 17 10 7 0 445 287 12 52

East Kilbride 14 7 6 1 282 270 7 37

Irvine 15 6 7 2 365 270 7 35

Perthshire 15 6 8 1 289 388 4 30

Hawick YM 15 5 9 1 264 471 2 24

Dunfermline 16 3 12 1 230 493 5 19

Dalziel 14 3 10 1 220 468 3 17

Murrayfield W 15 0 13 2 157 511 2 6

east league division one

Berwick 23 Dunbar 17

Duns 20 Portobello FP 3

Hawick Linden 6 Hawick Harlequins 18

Linlithgow P Langholm P

North Berwick 21 Dalkeith 7

P W l d F A B pts

Berwick 13 12 1 0 578 139 8 56

N Berwick 14 11 3 0 574 153 9 53

Dalkeith 13 10 3 0 412 196 7 47

Dunbar 14 7 7 0 311 304 9 37

Linlithgow 13 7 6 0 248 230 7 35

*Hawick Lind 13 6 7 0 304 328 7 29

Hawick Harl 15 6 9 0 291 507 4 28

Duns 12 4 8 0 175 289 4 20

Portobello 13 2 11 0 195 543 7 15

*Langholm 12 1 11 0 172 571 4 3

east league division two

Earlston 7 Forrester 53

Edinburgh Northern 7 St Boswells 88

Leith 18 Trinity Academicals 17

Liberton FP P Penicuik P

Lismore P Inverleith P

P W l d F A B pts

St Boswells 14 14 0 0 1061 52 13 69

Forrester 13 12 1 0 717 124 12 60

Leith 12 9 3 0 385 301 8 44

Inverleith 12 7 4 1 272 253 6 36

Trinity Acads 14 6 8 0 311 441 7 31

Penicuik 12 6 6 0 202 375 3 27

Edinburgh N 13 4 9 0 184 423 3 19

Liberton FP 13 2 11 0 199 419 7 15

*Earlston 15 3 12 0 157 617 3 13

Lismore 14 2 11 1 127 610 2 12

east league division three

RDVC 17 Bo’ness 10

Ross High 62 Walkerburn 5

P W l d F A B pts

Ross High 8 7 1 0 321 56 7 35

Broughton 5 5 0 0 141 48 4 24

Gala YM 7 4 2 1 199 112 4 22

Walkerburn 9 4 5 0 187 191 4 20

*Queensferry 8 4 3 1 125 136 2 18

*RDVC 8 2 6 0 84 232 0 0

*Bo’ness 9 0 9 0 50 332 1 -4

*points deducted

borders semi-junior league

Gala Wanderers 70 Hawick PSA 0

fixtures

saturday, january 31

premiership (3pm)

Currie v Melrose

Hawick v Glasgow Hawks

national league division one (2pm)

Biggar v Stewart’s Melville FP

Dundee HSFP v Peebles

Hillhead Jordanhill v Watsonians

Jed-Forest v Marr (3pm)

Kelso v Aberdeen Grammar (3pm)

Selkirk v GHA (3pm)

national league division two (2pm)

Ardrossan Academicals v Howe of Fife

Cartha Queens Park v Hamilton

Falkirk v Kirkcaldy

Haddington v Aberdeenshire

Livingston v Musselburgh

Whitecraigs v Greenock Wanderers

national league division three (2pm)

Dunfermline v Murrayfield Wanderers

Irvine v Dumfries Saints (3pm)

Lasswade v Dalziel

Perthshire v Hawick YM

Preston Lodge v East Kilbride

RHC v West of Scotland

east league division one (2pm)

Dalkeith v Linlithgow

Dunbar v Duns

Hawick Linden v Berwick

Portobello FP v North Berwick

east league division two (2pm)

Edinburgh Northern v Leith

Inverleith v Earlston

Penicuik v Lismore

St Boswells v Forrester

Trinity Academicals v Liberton FP

east league division three (2pm)

Broughton v Bo’ness

Queensferry v Walkerburn

RDVC v Gala YM

U-18 National Youth Cup semi-final (2pm)

Jed Thistle v Ayr

U-18 NATIONAL YOUTH BOWL SEMI-FINAL (2pm)

Peebles Colts v Musselburgh Colts

Sunday, February 1

U-16 National Youth Cup semi-final (2pm)

Hawick Albion v Stirling County

NATIONAL YOUTH BOWL SEMI-FINAL (2pm)

Gala Red Triangle v Hamilton