Sport results, scorecards, tables & fixtures

All of the award winners on the evening along with Club Chairman Kevin Temple and the management and coaches of both teams.

All of the award winners on the evening along with Club Chairman Kevin Temple and the management and coaches of both teams.

0
Have your say

football

Wednesday, May 7

Gala P7 Mini Maroons celebrated their last club dinner before moving up to High School.

Gala P7 Mini Maroons celebrated their last club dinner before moving up to High School.

the King Cup Third Round

Edinburgh University 1 Hibernian 0

Whitehill Welfare 3 University of Stirling 2

FRIDAY, MAY 9

laidler/lancaster cup final

Shilbottle CW 4 Duns 2 (aet) 
(at Shielfield Park )

Saturday, May 10

Lowland League

Edinburgh City 7 Vale of Leithen 2

Gretna 2008 1 Preston Athletic 1

Selkirk 0 Gala Fairydean Rovers 3

Threave Rovers P Dalbeattie Star P

Univ of Stirling 3 Spartans 2

P W D L F A Pts

Spartans 20 15 3 2 54 12 48

Dalbeattie 20 10 6 4 54 32 36

Stirling University 19 11 3 5 38 21 36

Vale of Leithen 20 11 3 6 37 33 36

Whitehill Welfare 20 11 2 7 52 34 35

Edinburgh City 19 10 1 8 38 26 31

Gretna 2008 20 8 5 7 37 30 29

East Kilbride 22 8 4 10 28 31 28

Preston Athletic 20 7 1 12 37 50 22

Gala Fairydean Rov 21 6 2 13 43 63 20

Threave 20 4 4 12 19 47 16

Selkirk 20 1 2 17 19 79 5

East of Scotland League Cup final

Hibernian 4 Craigroyston 1
(at Civil Service Strollers)

East of Scotland first Division

Hawick Royal Albert 2 Ormiston 0

P W D L F A Pts

Hibernian 18 15 1 2 72 16 46

Easthouses Lily 18 13 3 2 56 21 42

Berwick Rangers 18 11 0 7 42 27 33

Peebles Rovers 18 7 4 7 37 39 25

Kelso United 18 6 4 8 28 38 22

Burntisland Ship 18 6 3 9 24 43 21

Hawick RA 18 6 1 11 29 44 19

Duns 18 5 3 10 29 46 18

Ormiston 18 6 0 12 27 48 18

Eyemouth United 18 4 3 11 31 53 15

Waddell Cup Final (at Greenlaw)

Greenlaw 4 Gordon 1

border amateur league division a

Leithen Rovers 2 Newtown 0

Hawick Waverley 3 West Barns Star 5

P W D L F A Pts

Chirnside Utd 20 12 5 3 62 40 41

Leithen Rovers 20 11 3 6 48 38 36

Stow 20 10 3 7 48 31 33

West Barns Star 20 10 2 8 68 60 32

Hawick Waverley 20 9 5 6 48 40 32

Greenlaw 20 9 3 8 45 50 30

Newtown 20 8 5 7 43 37 29

Ancrum 20 8 5 7 55 58 29

Gala Fairydean Rov 20 7 2 11 54 59 23

Tweeddale Rovers 20 6 3 11 37 44 21

*Hearts of L’dale 20 1 2 17 27 78 -1

*points deducted

border amateur league division b

Biggar 4 Gala Hotspur 3

P W D L F A Pts

Jed Legion 20 17 0 3 71 19 51

Gordon 19 16 1 2 97 17 49

Hawick Utd 20 12 2 6 64 62 38

Langholm Legion 20 10 3 7 64 44 33

Hawick Legion 20 9 4 7 69 48 31

Coldstream Ams 20 9 2 9 45 35 29

Eyemouth Ams 20 8 4 8 68 54 28

Gala Hotspur 20 7 3 10 54 53 24

Linton Hotspur 20 6 1 13 46 55 19

*Biggar 19 3 2 14 35 68 5

*Selkirk Victoria 20 1 0 19 10 168 -3

*points deducted

north northumberland league

division 1

Red Row Welfare 3 Tweedmouth Rangers 2

monday, may 12

north northumberland league

division 1

Tweedmouth Rangers 4 Bamburgh Castle 2

P W D L F A Pts

Shilbottle CW 14 13 1 0 83 22 40

Bamburgh Castle 16 10 2 4 55 40 32

Tweedmouth R 15 8 3 4 54 29 27

Red Row Welfare 15 8 3 4 50 34 27

N Sunderland 16 7 3 6 38 48 24

“Rothbury 15 5 1 9 37 54 13

Highfields United 16 4 0 12 31 70 12

Tweedmouth H 15 3 1 11 29 62 10

*Springhill 16 3 2 11 21 39 8

*points deducted

fixtures

friday, May 16

The Southern Counties Cup FINAL

Wigtown & Bladnoch v Dalbeattie Star

(at St Mary’s Park, Kirkcudbright, 7.30)

Beveridge Cup Final

Newtown v Gala Fairydean Rovers

(at Greenlaw, 6.45)

BILCLOUGH CUP FINAL

Amble St Cuthbert v Tweedmouth Rangers
(at Shielfield Park, 7pm)

Saturday, May 17

South Cup Final

Leithen Rovers v Carluke Baps 
(at Vale of Leithen, 2.30)

border amateur league division b (2.30)

Biggar v Gordon

north northumberland league

division 1 (2pm)

Tweedmouth Harrow v Rothbury

Sunday, May 18

The King Cup FINAL

Whitehill Welfare/Gretna 2008 v Edinburgh City/Edinburgh University

(at Pennypitt Park, Prestonpans)

cricket

Saturday, may 10

ESCL DIVISION ONE

Gala v Musselburgh, St Boswells v Heriots 2 matches off

Saturday’s fixtures: Heriots 2 v Edinburgh CC, Largo v Dunfermline, Musselburgh v Marchmont, St Boswells v Gala, Watsonians 2 v Edinburgh Accies.

ESCL DIVISION two

MDAFS 2 v Kelso match off

Saturday’s fixtures: Broomhall v Clackmannan Co, Dunnikier v MDAFS 2, Kelso v SMRH 2, Livingston v Leith, West Lothian 2 v Fauldhouse.

ESCL DIVISION four

Selkirk v Grange 3 match off

Saturday’s fixtures: Dunfermline Carnegie v Grange 3, Edinburgh South 2 v RHC 2, Holy Cross 2 v Watsonians 3, Selkirk v Preston Village, Stirling Co 3 v Largo 2.

ESCL DIVISION five

Peebles County v Drummond Trinity 2 match off

Saturday’s fixtures: Drummond Trinity 2 v Glenrothes 2, Falkland 3 v Boroughmuir 2, Marchmont 2 v Edinburgh Ac 2, Peebles County v MDAFS 3, Stuart&Stuart Penicuik 2 v Livingston 2.

ESCL DIVISION six

Tranent (20) beat Hawick & Wilton (4) by 185 runs. At Meadowmill.

Tranent

S. Russell, b B. Hartop8

A. Ali, b L. Stewart4

S. Fahim, not out135

O. Altaf, c Unknown, b N. Storey36

A. Hoenigmann, b L. Stewart8

A. N. Ali, c Unknown, b R. Alexander3

A. Shaikh, b R. Alexander4

W. Hassan, b. R Alexander0

M. Anderson, c S. Hair, b R. Alexander0

V. Paul, not out11

Extras6

Total for 8 (40 overs)215

Bowling: N. Storey 1-10, L. Stewart 2-28, B. Hartop 1-45, S. Hair 0-56, P. Solley 0-32, R. Alexander 4-37.

Hawick & Wilton

D. Solley, c S. Russell, b M. Anderson0

A. Moffat, lbw b F. Nadeem8

P. Solley, c A. Hoenigmann, b M. Anderson0

B. Hartop, lbw b F. Nadeem8

S. Hair, c O. Altaf, b F. Nadeem2

P. MacTaggart, b A. Ali 1

N. Storey, b F. Nadeem1

L. Stewart, b A. Ali0

E. Hair, not out6

R. Alexander, b A, Ali2

B. MacTaggart, b A. Ali0

Extras2

Total all out (22.4 overs) 30

Bowling: M. Anderson 2-3, W. Hassan 0-2, A. Ali 4-5, F. Nadeem 4-20.

Musselburgh 2 v Melrose match off

P W t L PTS %

Heriots 3 2 2 0 0 40100.00

OCCC 2 2 0 0 40 100.00

Tranent 2 2 0 0 40 100.00

Edinburgh CC 2 2 1 0 1 29 72.50

Musselburgh 2 2 1 0 1 26 65.00

Teuchters 2 1 0 1 26 65.00

Hawick & Wilton 3 1 0 2 29 48.34

Dunbar 2 0 0 2 13 32.50

Melrose 1 0 0 1 5 25.00

West Lothian 3 2 0 0 2 10 25.00

Saturday’s fixtures: Edinburgh CC 2 v Melrose, Heriots 3 v West Lothian 3, OCCC v Hawick & Wilton, Teuchters v Dunbar, Tranent v Musselburgh 2.

bowls

monday, may 5

border league DIVISION ONE

Hawick A 81 Melrose 71

tuesday, may 6

border senior league

Abbotsford 56 Newtown 52

Buccleuch 44 Kelso 53

Earlston/Melrose 59 Wilton 45

Hawick 47 Gala 71

Selkirk/Ettrick Forest v Peebles home walkover

wednesday, may 7

border league DIVISION ONE

Earlston 87 Wilton A 69

Jedburgh 67 Abbotsford A 71

Kelso A 88 Lauder 64

Waverley A 77 Ancrum 73

border league DIVISION two

Peebles 0 Gala A 10

Buccleuch 86 Stow 71

Selkirk P Newtown P

St Ronan’s P Ettrick Forest P

P W D L F A Pts

Buccleuch 1 1 0 0 86 71 2

Gala A 1 1 0 0 10 0 2

Peebles 1 0 0 1 0 10 0

Stow 1 0 0 1 71 86 0

Ettrick Forest 0 0 0 0 0 0 0

Newtown 0 0 0 0 0 0 0

Selkirk 0 0 0 0 0 0 0

St Ronan’s 0 0 0 0 0 0 0

border B league

Abbotsford B 48 Kelso B 28

Wilton B P Hawick P

P W D L F A Pts

Abbotsford B 1 1 0 0 48 28 2

Kelso B 1 0 0 1 28 48 0

Gala B 0 0 0 0 0 0 0

Hawick B 0 0 0 0 0 0 0

Waverley B 0 0 0 0 0 0 0

Wilton B 0 0 0 0 0 0 0

thursday, may 8

border senior league

Jedburgh 78 Abbotsford 43

Kelso 46 Hawick 57

Newtown 40 Earlston/Melrose 63

Peebles 48 Buccleuch 61

Wilton 56 Selkirk/Ettrick Forest 40

P W D L F A Pts

Wilton 4 3 0 1 239 164 6

Earlston/Melrose 4 3 0 1 227 170 6

Jedburgh 3 2 0 1 178 155 4

Kelso 3 2 0 1 149 148 4

Selkirk/Ettrick F 3 2 0 1 100 105 4

Abbotsford 4 2 0 2 212 236 4

Buccleuch 3 1 1 1 157 153 3

Hawick 3 1 1 1 156 169 3

Gala 2 1 0 1 120 97 2

Newtown 3 0 0 3 133 187 0

Peebles 4 0 0 4 122 209 0

friday, may 9

border league DIVISION ONE

Abbotsford A 72 Waverley A 81

Ancrum 73 Kelso A 71

Earlston 80 Jedburgh 65

Wilton A 80 Hawick A 89

P W D L F A Pts

Earlston 2 2 0 0 167 134 4

Hawick A 2 2 0 0 170 151 4

Waverley A 2 2 0 0 158 145 4

Kelso A 2 1 0 1 159 137 2

Ancrum 2 1 0 1 146 148 2

Abbotsford A 2 1 0 1 143 148 2

Melrose 1 0 0 1 71 81 0

Jedburgh 2 0 0 2 132 151 0

Lauder 1 0 0 1 64 88 0

Wilton A 2 0 0 2 149 176 0

fixtures

tuesday, may 20

border senior league (11am)

Abbotsford v Earlston/Melrose

Jedburgh v Selkirk/Ettrick Forest

Newtown v Buccleuch

Peebles v Gala

Wilton v Hawick

wednesday, may 21

border league DIVISION ONE (7pm)

Abbotsford A v Kelso A

Earlston v Ancrum

Hawick A v Waverley A

Jedburgh v Lauder

Wilton A v Melrose

border league DIVISION two (7pm)

Ettrick Forest v Newtown

Peebles v Stow

Selkirk v Buccleuch

St Ronans v Gala A

border B league (7pm)

Gala B v Abbotsford B

Kelso B v Wilton B

Waverley B v Hawick B