Scores, tables and fixtures

takes a sevens training session at Galashiels Academy.
takes a sevens training session at Galashiels Academy.
0
Have your say

Football

Friday, march 20

Lowland League

East Kilbride 1 Whitehill Welfare 0

SATURDAY, march 21

SPFL league two

Annan Athletic 3 East Stirling 2

Clyde 0 Elgin 2

East Fife 2 Arbroath 0

Montrose 0 Berwick 2

Queen’s Park 0 Albion 1

Lowland League

Vale of Leithen 0 Preston Athletic 2

Selkirk 1 Spartans FC 1

Gala Fairydean 1 Stirling University 2

EoS Premier division (3pm)

Coldstream 1 Civil Service Strollers 3

Leith Athletic 2 Craigroyston 2

Lothian Thistle HV 1 Spartans 0

Stirling University 0 Tynecastle 0

east of scotland Premier Division

P W D L F A pts

Leith Athletic 18 11 4 3 51 26 37

Lothian Th HV 17 10 3 4 48 31 33

Easthouses Lily 16 9 4 3 49 33 31

CS Strollers 16 7 5 4 37 27 26

Tynecastle 15 7 2 6 33 28 23

Spartans 18 6 5 7 37 37 23

Craigroyston 20 4 5 11 26 50 17

Stirling Univ 18 4 3 11 26 44 15

Coldstream 18 2 5 11 25 56 11

east of scotland First Division

Hawick RA 1 Ormiston 0

Duns 1 Burntisland Shipyard 2

Kelso United 0 Heriot Watt University 1

Peebles Rovers 3 Eyemouth United 0

P W D L F A pts

Peebles Rovers 16 13 3 0 46 13 42

Ormiston 18 12 0 6 42 28 36

Duns 16 9 3 4 42 31 30

Heriot Watt 14 8 2 4 34 20 26

Burntisland 19 7 4 8 37 38 25

Hawick RA 15 4 2 9 25 36 14

Eyemouth United 19 4 0 15 24 58 12

Kelso United 17 2 2 13 18 43 8

Border amateur league

Waddell Cup second Round

CFC Bowholm 3 Lauder 2

Hawick United 2 Greenlaw 3

Stow 2 Gala FR 1

West Barns 3 Tweeddale Rovers 0

forsyth Cup first Round

Ancrum 7 Chirnside Utd Colts 1

Chirnside United 3 Tweedmouth Ams 2 (AET)

Earlston Rhymers 2 Hawick Leg Rov 3

Langholm Legion 4 Biggar United 2

A League

Gordon 0 Hawick Waverley 2

Jed Legion 0 Leithen Rovers 4

P W D L F A pts

Leithen Rovers 10 10 0 0 37 3 30

Gala Fairydean Rov 11 10 0 1 35 17 30

Stow 10 7 1 2 24 16 22

West Barns Star 13 5 3 5 26 23 18

Chirnside Utd 11 5 0 6 24 28 15

Greenlaw 10 4 2 4 20 20 14

Hawick Waverley 15 4 2 9 23 41 14

Gordon 8 4 0 4 15 14 12

Jed Legion 11 2 1 8 16 25 7

Ancrum 13 0 1 12 7 40 1

division b

Gala Hotspur 2 Hawick Legion 3

P W D L F A pts

Hawick Legion 14 9 3 2 39 26 30

Eyemouth Ams 15 10 0 5 40 32 30

Langholm Legion 12 8 1 3 46 26 25

Coldstream Ams 14 8 0 6 43 25 24

Hawick Utd 12 6 2 4 44 30 20

Tweeddale Rovers 8 6 1 1 35 9 19

Gala Hotspur 14 5 0 9 35 48 15

Earlston Rhymers 14 3 5 6 29 46 14

Linton Hotspur 14 3 2 9 21 39 11

Chirnside UC 17 1 2 14 33 84 5

division c

Melrose 3 Kelso Thistle 0

Selkirk Vic 1 Duns Ams 7

St Boswells 3 Peebles Ams 3

P W D L F A pts

Tweedmouth Ams 15 15 0 0 64 14 45

Biggar Utd 12 9 3 0 42 9 30

Hawick LR 15 9 1 5 52 31 28

Lauder 12 6 1 5 22 23 19

Duns Ams 11 6 3 2 35 19 21

Peebles Ams 13 4 3 6 23 30 15

CFC Bowholm 14 2 4 8 17 37 10

Melrose 11 4 0 7 21 39 12

Kelso Thistle 13 1 2 10 15 38 5

Selkirk Victoria 11 1 0 10 15 51 3

north northumberland league

Anderson CUP SEMI-FINAL

Red Row Wel 2 Wansbeck 1

Bamburgh 1 Tweedmouth Rang 5

Runciman CUP QF

Alnmouth 0 Amble St Cuthbert 5

Division one

Lowick 2 N Sunderland 0

P W D L F A pts

Alnmouth Utd 14 13 0 1 50 14 39

AFC Wansbeck 12 8 2 2 39 19 26

Lowick Utd 15 8 1 6 41 36 25

Tweedmouth Rgrs 11 7 2 2 32 15 23

Bamburgh Castle 13 5 2 5 32 31 17

Red Row Welfare 10 4 1 5 28 121 13

Rothbury 13 3 2 8 30 36 10

Nth Sunderland 14 3 1 10 20 50 10

Highfields Utd 12 0 1 11 7 58 1

Division two

Craster 3 Springhill 3

Harrow 11 Wooler Res 0

P W D L F A pts

Belford 14 12 0 2 83 16 36

Amble St Cuth 15 11 2 2 82 23 35

Springhill 14 10 3 1 64 19 35

Craster Rovers 16 8 3 5 59 33 27

Tweedmouth H 13 7 2 4 47 28 23

Lynemouth Ang 15 6 1 8 40 64 19

Wooler Res 15 5 3 7 3 6 62 18

Embleton WR 14 3 2 9 32 49 11

Alnmouth 14 1 2 11 19 61 5

Eglingham FC 16 1 0 15 21 131 3

northern alliance league division one

Wooler 1 Newcastle Chemfica 3

Tuesday, March 24

SPFL league two

East Fife 1 Berwick Rangers 4

P W D L F A pts

Albion Rovers 29 18 4 7 48 25 58

Queen’s Park 30 16 6 8 44 27 54

Arbroath 29 15 5 9 56 38 50

East Fife 30 11 8 11 45 44 41

Annan Athletic 30 11 7 12 44 44 40

East Stirling 30 12 2 16 35 55 38

Berwick Rangers 29 10 7 12 52 43 37

Elgin City 29 10 7 12 41 44 37

Clyde 29 9 7 13 32 44 34

Montrose 30 7 5 19 34 67 26

Lowland League

BSC Glasgow 1 Whitehill Welfare 1

P W D L F A pts

Edinburgh City 19 17 2 0 51 10 53

Gretna 2008 23 12 4 7 58 30 40

East Kilbride 21 12 3 6 56 22 39

Spartans 21 10 6 5 39 27 36

Stirling Univ 20 10 4 6 36 29 34

Whitehill Welfare 19 9 10 3 44 25 34

Dalbeattie Star 20 7 8 5 39 36 29

Gala Fairydean 22 8 5 9 41 47 29

BSC Glasgow 19 6 5 8 31 43 23

Edinburgh Univ 22 6 4 11 33 44 22

Vale of Leithen 17 6 2 9 25 39 20

Selkirk 19 5 4 10 42 54 19

Preston Athletic 23 2 5 16 27 65 11

Threave Rovers 21 2 3 16 17 68 9

fixtures

SATURDAY, march 28

SPFL league two (3pm)

Albion v Elgin

Annan Athletic v Clyde

Berwick v Queen’s Park

East Fife v Montrose

East Stirling v Arbroath

Lowland League (3pm)

Edinburgh City v Gretna 2008

Selkirk v Dalbeattie Star

Univ of Stirling v BSC Glasgow

Vale of Leithen v East Kilbride

Whitehill Welfare v Threave Rovers

EoS Premier division (3pm)

Civil Service St v Easthouses Lily

east of scotland First Division (2.30)

Hawick RA v Ormiston

Duns v Eyemouth United

Kelso United v Burntisland

east of scotland King Cup 3rd rnd (3pm)

Stirling Univ/Craigroyston v Heriot Watt 2.30

Coldstream v Leith Athletic

Lothian Thistle v Peebles

Spartans v Tynecastle

Border Amateur League

Waddell Cup QF (2pm)

Greenlaw v Eyemouth Ams

Leithen Rovers v CFC Bowholm

Stow v Gordon

West Barns v Hawick waverley

forsyth Cup QF (2pm)

Ancrum v Kelso Thistle

Chirnside United v Duns Ams

Hawick Leg Rov v Gala Hotspur

Peebles Ams v Langholm Legion

A League (2pm)

Jed Legion v Gala FR

B League (2pm)

Hawick Legion v Linton Hotspur

Hawick United v Earlston Rhymers

Tweeddale Rovers v Coldstream Ams

C League (2pm)

Biggar v Tweedmouth Ams

Lauder v Selkirk Vic

Melrose v St Boswells

north northumberland league

Sanderson CUP QF (2pm)

Rothbury v Red Row Welfare

Laidler/Lancaster CUP QF (2pm)

Lynemouth v Tweedmouth Harrow

Embleton v N Sunderland

Wansbeck v Belford

Alnmouth v Tweedmouth Rangers

Robson CUP semi-final (2pm)

Springhill v Craster

Division one (2pm)

Highfields v Lowick United

Alnmouth Utd v Bamburgh

Division two (2pm)

Wooler Res v Amble St Cuthbert

northern alliance league division one (2.30)

Bedlington Res v Wooler

tuesDAY, march 31

SPFL league two (7.45)

Elgin City v Berwick Rangers

rugby

saturday, march 21

RBS Six Nations

England 55 France 35

Scotland 10 Ireland 40

Italy 20 Wales 61

P W l d F A B pts

Ireland 5 4 1 0 119 56 - 8

England 5 4 1 0 157 100 - 8

Wales 5 4 1 0 146 93 - 8

France 5 2 3 0 103 101 - 4

Italy 5 1 4 0 62 182 - 2

Scotland 5 0 5 0 73 128 - 0

premiership

P W l d F A B pts

Heriot’s 18 13 5 0 501 339 11 68

Melrose 17 12 5 0 389 317 8 56

Ayr 17 11 6 0 378 318 10 54

Gala 18 9 9 0 380 354 5 45

Hawick 18 8 9 1 354 414 5 43

Currie 17 8 7 2 364 372 6 42

Boroughmuir 18 8 10 0 306 427 3 37

Stirling Co 17 5 12 0 356 389 4 34

Glasgow 16 6 9 1 278 271 6 32

Edinburgh Ac 18 5 13 0 279 384 2 28

National League Division One (3pm)

Biggar 7 Kelso 23

Dundee HSFP 36 Jed-Forest 14

GHA RFC 69 Hillhead Jordanhill 10

national league division two (3pm)

Livingston P Falkirk P

Howe of Fife 71 Cartha Queens Park 19

P W l d F A B pts

Musselburgh 21 17 3 1 893 300 14 84

Howe of Fife 20 16 4 0 921 282 19 83

Hamilton 20 15 5 0 880 375 16 76

Falkirk 20 14 5 1 602 307 14 72

Aberdeenshire 19 14 5 0 716 349 15 71

Whitecraigs 18 10 8 0 490 365 10 50

Cartha QP 18 8 9 1 434 534 10 44

Kirkcaldy 19 8 11 0 473 479 7 39

Ardrossan Ac 19 4 14 1 443 662 10 28

Greenock Wnds 20 4 16 0 315 694 8 24

Haddington 21 2 19 0 253 1141 4 12

Livingston * 17 2 15 0 111 1043 0 6

*points deducted

national league division three (3pm)

Perthshire RFC 57 Hawick YM 14

P W l d F A B pts

Lasswade 21 18 3 0 608 249 14 86

Preston Lodge 21 16 5 0 657 350 12 76

West of Scotland 21 13 8 0 640 341 18 70

Dumfries Saints 21 13 7 1 634 328 15 69

RHC 21 14 7 0 557 336 13 69

Perthshire 21 11 9 1 511 509 7 53

East Kilbride 20 9 10 1 395 399 12 50

Irvine 20 7 9 4 453 375 9 45

Hawick YM * 20 7 11 2 349 601 3 32

Dalziel 20 5 13 2 318 632 4 28

Dunfermline * 21 4 16 1 313 611 6 21

Murrayfield W 21 0 19 2 197 901 2 6

*points deducted

east league division one (3pm)

Duns 29 Langholm RFC 22

P W l d F A B pts

Berwick 17 15 2 0 763 178 12 72

Dalkeith 17 14 3 0 573 254 11 67

North Berwick 17 13 4 0 673 207 13 65

Linlithgow 17 10 7 0 383 267 10 50

Dunbar 17 10 7 0 377 340 10 50

Hawick Linden * 17 7 10 0 361 449 7 33

Duns 17 6 11 0 286 417 8 32

Hawick Quins 17 7 10 0 314 557 4 32

Portobello FP 17 2 15 0 233 738 7 15

Langholm * 17 1 16 0 231 787 6 2

east league division two

P W l d F A B pts

St Boswells 17 17 0 0 1236 68 16 84

Forrester 17 15 2 0 880 207 15 75

Penicuik 17 11 6 0 343 439 6 50

Leith 17 10 7 0 468 508 9 49

Inverleith 17 9 7 1 375 356 8 46

Trinity Accies 17 8 9 0 388 512 8 40

Edinburgh Nrth 17 5 12 0 250 517 6 26

Liberton FP 17 3 14 0 259 607 7 19

Earlston * 17 4 13 0 199 653 4 18

Lismore 17 2 14 1 156 687 2 12

east league division three (3pm)

Queensferry 0 Ross High 63

Gala YM 17 Broughton 10

P W l d F A B pts

Ross High 12 11 1 0 521 88 10 54

Broughton 10 8 2 0 274 93 9 41

Gala YM 12 8 3 1 395 177 6 40

Queensferry * 12 6 5 1 186 303 3 24

Walkerburn * 11 4 7 0 208 262 5 19

RDVC 12 2 10 0 134 384 2 10

Bo’ness 11 0 11 0 55 466 1 1

*points deducted

Tuesday, march 24

national league division one (7.30pm)

Watsonians 26 Selkirk 35

P W l d F A B pts

Selkirk 21 21 0 0 614 252 12 96

GHA 21 16 4 1 541 397 12 78

Stew/Mel FP 21 14 6 1 561 341 17 75

Watsonians 20 13 7 0 529 324 11 63

Dundee HSFP 19 11 7 1 446 346 8 54

Peebles 21 9 11 1 445 408 11 49

Aberdeen GR 21 8 12 1 523 545 12 46

Kelso 21 7 11 3 411 438 8 42

Jed-Forest 21 7 13 1 421 448 9 39

Marr 21 6 12 3 478 586 8 38

Biggar 20 6 14 0 304 498 6 30

Hillh’d J’hill 21 0 21 0 206 896 3 3

fixtures

saturday, march 28

premiership (3pm)

Currie v Glasgow Hawks

Melrose v Ayr

national league division one (3pm)

Hillhead Jordanhill v Marr

Dundee HSFP v GHA

Watsonians v Aberdeen Grammar Rugby

Peebles v Stewart’s Melville FP

Kelso v Selkirk

Biggar v Jed-Forest

National league division Two (3pm)

Cartha Queen’s Park v Haddington

Ardrossan Academicals v Whitecraigs

Falkirk v Greenock Wanderers

Livingston v Aberdeenshire

Musselburgh v Howe of Fife

Kirkcaldy v Hamilton

National league division Three (3pm)

Dunfermline v Irvine

Preston Lodge v Perthshire

Lasswade v Hawick YM

RHC v Dumfries Saints

Dalziel v Murrayfield Wanderers

West of Scotland v East Kilbride

east league division One (3pm)

Hawick Linden v North Berwick

Dunbar v Linlithgow

Berwick v Duns

Dalkeith v Hawick Harlequins

Portobello FP v Langholm

east league division Two (3pm)

Hawick Linden v North Berwick

Dunbar v Linlithgow

Berwick v Duns

Dalkeith v Hawick Harlequins

Portobello FP v Langholm