Scorecards, tables and fixtures

SBSW_Take a risk just gets up to win the big race
SBSW_Take a risk just gets up to win the big race

cricket

Saturday, june 14

ESCL DIVISION ONE

Gala v Edinburgh Accies

St Boswells v Edinburgh CC

Matches cancelled – pitch unfit

ESCL DIVISION two

Clackmannan Co (20) beat Kelso (5) by 7 wkts.

At The Arns

Kelso

D. Wilson, run out (R. Ashraf) 81

G.J. Davidson, b K. Hefer 1

S.D. Patterson, c D. Smith, b A. Alangir 10

B.M. Grindell, c A. Alangir, b N. Jhangir 21

J.W. Gibson, c&b A. Hulatt 1

M.I. Henderson, c D. Smith, b K. Hefer 17

T.D. Roberts, c K. Ali, b R. Ashraf 2

R.D. Hogarth, c N. Jhangir, b K. Hefer 0

S. Cessford, not out 7

F. Sultan, c B. Campbell, b R. Ashraf 4

C. Davidson, c E. McMahon, b K. Hefer 0

Extras22

Total all out (48.2 overs) 166

Bowling: R. Ashraf 2-11, K. Hefer 4-35, A. Alangir 1-16, B. Campbell 0-22, A. Hulatt 1-46, N. Jhangir 1-26.

Clackmannan Co

T. Mehboob, c Unknown, b Unknown 94

E. McMahon, c Unknown, b Unknown 22

K. Hefer, not out 49

A. Hulatt, c Unknown, b Unknown 0

G. Anderson, not out 4

Extras1

Total for 3 (24.2 overs) 170

Bowling: S. Cessford 0-27, J.W. Gibson 0-28, C. Davidson 0-26, S.D. Patterson 1-31, T.D. Roberts 1-28, G.J. Davidson 1-29.

P W t L PTS %

Dunnikier 6 6 0 0 120 100.00

Kelso 5 4 0 1 85 85.00

SMRH 2 6 4 0 2 93 77.50

Clackmannan Co 5 3 0 2 76 76.00

Livingston 5 3 0 2 69 69.00

Broomhall 6 3 0 3 76 63.34

West Lothian 2 5 2 0 3 59 59.00

Leith FAB 5 2 0 3 50 50.00

Fauldhouse 5 0 0 5 24 24.00

MDAFS 2 6 0 0 6 25 20.84

Saturday’s fixtures: Broomhall v Livingston, Clackmannan Co v SMRH 2, Fauldhouse v MDAFS 2, Kelso v Dunnikier, Leith FAB v West Lothian 2.

ESCL DIVISION five

Peebles County v Stuart&Stuart Penicuik 2

Match cancelled – pitch unfit

P W t L PTS %

Glenrothes 2 4 4 0 0 80 100.00

Marchmont 2 6 5 0 1 108 90.00

S&S Penicuik 2 5 4 0 1 86 86.00

MDAFS 3 7 5 0 2 114 81.43

Livingston 2 6 3 0 3 73 60.84

Falkland 3 6 2 0 4 63 52.50

Drummond Trin 2 6 2 0 4 61 50.84

Peebles County 6 2 0 4 59 49.17

*Edinburgh Ac 2 6 2 0 4 54 45.00

*Boroughmuir 2 6 0 0 6 21 17.50

*conceded one match

Saturday’s fixtures: Boroughmuir 2 v Edinburgh Ac 2, Falkland 3 v Peebles County, Livingston 2 v MDAFS 3, Marchmont 2 v Drummond Trinity 2, Stuart&Stuart Penicuik 2 v Glenrothes 2.

ESCL DIVISION six

Dunbar (20) beat Melrose (7) by 55 runs. At Hallhill Healthy Living Centre

Dunbar

S. Callow, b R. Ward 0

N. Binnie, st A. Wolfe Murray, b T Brown 59

I. Wanless, lbw b D. King 48

V. Sharma, c W. Owen, b R. Ward 1

A. Callow, st A. Wolfe Murray, b D. King 8

B. Bradshaw, c C. Green, b D. King 0

R. Duff, run out 4

A. Basit, b C. Green 4

A. Usman, not out 5

K. Amabilino, c Unknown, b T. Brown 1

D. Hill, not out 0

Extras24

Total for 9 (40 overs) 154

Bowling: J. Loftus 0-21, R. Ward 2-20, T. Brown 2-32, C. Green 1-25, D. King 3-23, W. Owen 0-18.

Melrose

B. Scott, c N. Binnie, b V. Sharma 0

C. Green, st N. Binnie, b A. Usman 41

W. Owen, c K. Amabilino, b R. Duff 9

J. Loftus, c N. Binnie, b A. Usman 2

T. Brown, b A. Usman 5

R. Ward, b A. Usman 0

A. Wolfe Murray, b A. Basit 1

M. Runciman, run out (K. Amabilino) 8

D. Howard, st N. Binnie, b D. Hill 16

D. King, not out 4

Extras13

Total for 9 (37.2 overs) 99

Bowling: B. Bradshaw 0-14, V. Sharma 1-11, A. Usman 4-28, R. Duff 1-19, A. Basit 1-18, D. Hill 1-6.

Heriots 3 (20) beat Hawick & Wilton (4) by 6 wkts.

At Goldenacre

Hawick & Wilton

E. Hair, c A.H. Hogarth, b A.S. Penman 23

R. Alexander, b M. Shahbaz 3

A. Moffat, lbw b S. Brett 23

P. Solley, c D. Turner, b M. Shahbaz 2

S. Hair, c S. Senthil, b S. Brett 15

N. Storey, c A.S. Penman, b D. Turner 8

L. Stewart, b S. Brett 0

C. MacDougall, not out 1

R. Johnston, c S. Senthil, b D. Turner 0

B. MacTaggart, c S. Senthil, b D. Turner 0

G. Welsh, c A. Boyes, b S. Arumugam 0

Extras22

Total all out (30.4 overs) 97

Bowling: A.S. Penman 1-41, M. Shahbaz 2-4, S. Arumugam 1-12, S. Brett 3-21, D. Turner3-16.

Heriots 3

S. Jehan, not out 69

S. Arumugam, b S Hair 17

S. Senthil, c E. Hair, b S. Hair 1

A.B. Hogarth, b S. Hair 7

A. Boyes, c&b R. Johnston 3

W. Griffin, not out 0

Extras4

Total for 4 (27.4 overs) 101

Bowling: N. Storey 0-24, L. Stewart 0-21, S. Hair 3-27, R. Johnston 1-15, R. Alexander 0-14.

P W t L PTS %

Tranent 5 5 0 0 100 100.00

Edinburgh CC 2 5 4 0 1 89 89.00

Heriots 3 6 5 0 1 105 87.50

OCCC 6 5 0 1 105 87.50

Teuchters 6 3 0 3 83 69.17

Hawick & Wilton 8 4 0 4 101 63.13

Musselburgh 2 6 2 0 4 59 49.17

Melrose 5 1 0 4 43 43.00

Dunbar 7 1 0 6 59 42.15

West Lothian 3 6 0 0 6 33 27.50

Saturday’s fixtures: Hawick & Wilton v Edinburgh CC 2, Melrose v Heriots 3, Musselburgh 2 v Teuchters, Tranent v OCCC, West Lothian 3 v Dunbar.

Sunday, june 15

ESCL DIVISION ONE

St Boswells v Eastern Knights Under 18

Match cancelled – pitch unfit

P W t L PTS %

East Knights U18 2 2 0 0 40 100.00

Edinburgh CC 5 5 0 0 100 100.00

Heriots 2 6 4 0 2 98 81.67

Marchmont 6 4 0 2 88 73.34

Gala 4 2 0 2 50 62.50

Musselburgh 6 3 0 3 74 61.67

Edinburgh Accies 4 2 0 2 48 60.00

St Boswells 5 2 0 3 54 54.00

Largo 5 2 0 3 53 53.00

Watsonians 2 4 0 0 4 27 33.75

Dunfermline 5 0 0 5 27 27.00

Saturday’s fixtures: Dunfermline v Heriots 2, Edinburgh Accies v Marchmont, Edinburgh CC v Gala, Largo v Musselburgh, Watsonians 2 v St Boswells.

Sunday: Gala v Eastern Knights Under 18.

ESCL DIVISION four

Selkirk (20) beat Watsonians 3 (6) by 2 wkts.

At Philiphaugh

Watsonians 3

S. Counsell, run out 0

C. Martin, c G. Fenton, b J. Reid 3

G. Mawdsley, c A. Beveridge, b J. Everitt 22

D. Davies, c A. McKirgan, b D. Fenton 11

A. Sinclair, b D. Fenton 0

T. Counsell, c J. Reid, b D. Fenton 5

C. MacDonald, c D. Fenton, b G. Fenton 35

D. Mawdsley, c A. Beveridge, b G. Fenton 0

T. Bunker, lbw b J. Everitt 0

P. Brown, not out 21

C. Kidd, not out 10

Extras 10

Total for 9 (45 overs) 117

Bowling: K. Paterson 0-23, J. Reid 1-18, D. Fenton 3-26, G. Fenton 2-33, R. Banks 0-9, J. Everitt 2-7.

Selkirk

J. Everitt, c Unknown, b C. Martin 23

G. Fenton, c Unknown, b C. Martin 24

S. Skeldon, c Unknown, b S. Counsell 1

D. Fenton, b T. Bunker 10

R. Banks, c Unknown, b C. Martin 16

K. Paterson, c Unknown, b C. MacDonald 12

J. Reid, c Unknown, b C. Martin 0

J. Graham, not out 2

B. Agate, c Unknown, b C. Martin 2

A. McKirgan, not out 6

Extras 20

Total for 8 (27 overs) 118

Bowling: T. Bunker 1-14, P. Brown 0-17, C. Martin 5-21, S. Counsell 1-28, C. Kidd 0-15, C. MacDonald 1-10.

P W t L PTS %

Grange 3 4 4 0 0 80 100.00

RHC 2 4 4 0 0 80 100.00

Selkirk 6 5 0 1 105 87.50

Holy Cross 2 6 3 1 2 85 70.84

Dunfermline Car 7 3 0 4 83 59.29

Largo 2 5 2 0 3 56 56.00

Watsonians 3 5 2 0 3 55 55.00

Preston Village 5 1 1 3 46 46.00

Edinburgh South 2 6 1 0 5 47 39.17

*Stirling Co 3 4 0 0 4 9 11.25

*conceded one match

Saturday’s fixtures: Dunfermline Carnegie v Watsonians 3, Edinburgh South 2 v Stirling Co 3, Grange 3 v Largo 2, RHC 2 v Preston Village, Selkirk v Holy Cross 2.

bowls

tuesday, june 10

border senior league

Buccleuch 52 Earlston/Melrose 60

Hawick 54 Abbotsford 46

Peebles 45 Wilton 70

P W D L F A Pts

Wilton 9 7 0 2 574 396 14

Earlston/Melrose 8 7 0 1 475 345 14

Gala 7 5 0 2 400 349 10

Jedburgh 7 5 0 2 401 361 10

Hawick 8 4 1 3 434 417 9

Selkirk/Ettrick F 8 3 0 5 333 383 6

Kelso 7 3 0 4 331 391 6

Abbotsford 8 3 0 5 398 464 6

Buccleuch 9 2 1 6 476 476 5

Peebles 8 2 0 6 310 434 4

Newtown 7 1 0 6 316 432 2

border ladies league

Abbotsford 25 Waverley 35

Buccleuch 20 Hawick 29

Ettrick Forest 24 Gala 25

Newtown 37 Lauder 14

Selkirk 24 Kelso 22

Wilton 30 Jedburgh 21

P W D L F A Pts

Hawick 6 10 0 2 236 131 26

Wilton 6 8 0 4 184 115 22

Waverley 6 8 0 4 181 168 20

Newtown 6 8 0 4 173 165 20

Jedburgh 6 7 1 4 165 163 18

Gala 6 6 0 6 159 161 15

Buccleuch 5 5 0 5 147 127 13

Kelso 5 5 0 5 124 131 12.5

Ettrick Forest 5 5 0 5 130 131 12

Selkirk 6 3 0 9 141 179 8

Lauder 5 2 1 7 119 152 6

Abbotsford 5 3 0 7 106 169 6

Melrose 5 1 0 9 97 170 2.5

wednesday, june 11

border league division one

Ancrum 67 Wilton A 77

Hawick A 119 Kelso A 72

Lauder 71.5 Earlston 92

Melrose 81 Abbotsford A 67

Waverley A 70 Jedburgh 82

P W D L F A Pts

Hawick A 8 6 0 2 669 622 12

Jedburgh 8 5 1 2 611 580 11

Earlston 7 5 0 2 570 500.5 10

Waverley A 7 5 0 2 574 515 10

Abbotsford A 7 3 0 4 528 509 6

Melrose 7 3 0 4 451 478 6

Ancrum 7 3 0 4 508 555.7 6

Kelso A 7 2 0 5 518 565 4

Wilton A 7 2 0 5 505 573 4

*Lauder 7 1 1 5 448.2 484 1

*points deducted

border league division two

Buccleuch 84 Peebles 64

Newtown 60 Gala A 88

Selkirk 94 St Ronans 57

Stow 83 Ettrick Forest 82

P W D L F A Pts

Selkirk 4 4 0 0 361 253 8

St Ronans 4 3 0 1 303 296 6

Buccleuch 4 3 0 1 309 315 6

Gala A 4 2 0 2 245 227 4

Ettrick Forest 4 2 0 2 304 314 4

Stow 4 1 0 3 287 330 2

Newtown 5 0 0 5 343 410 0

Peebles 5 2 0 3 298 305 4

border league division b

Gala B 48 Hawick B 75

Kelso B 53 Waverley B 61

Wilton B 86 Abbotsford B 48

P W D L F A Pts

Waverley B 3 3 0 0 178 146 6

Wilton B 3 2 0 1 231 161 4

Gala B 2 1 0 1 124 131 2

Abbotsford B 3 1 0 2 146 170 2

Hawick B 3 1 0 2 160 185 2

Kelso B 4 1 0 3 208 254 2

monday, june 23

border league division one (7pm)

Ancrum v Waverley A

border league division two (7pm)

Gala A v Peebles

border league division b (7pm)

Waverley B v Gala B

tuesday, june 24

border senior league (11am)

Gala v Earlston/Melrose

Hawick v Selkirk/Ettrick Forest

Kelso v Abbotsford

Peebles v Jedburgh

Wilton v Newtown

wednesday, june 25

border league division one (7pm)

Abbotsford A v Jedburgh

Lauder v Kelso A

Melrose v Hawick A

Wilton A v Earlston

border league division two (7pm)

Ettrick Forest v St Ronans

Newtown v Selkirk

Stow v Buccleuch

border league division b (7pm)

Hawick B v Wilton B

Kelso B v Abbotsford B