Scorecards, leagues and fixtures

Cricket editorial image

Cricket editorial image

0
Have your say

CRICKET

Saturday, July 25

ESCA Division One

Gala (20) beat Heriots 2 (5) by one run. At Goldenacre

Gala

S Halls c Penman b Robertson 15

J Halls b Robertson 1

J Irvine c Penman b Robertson 4

D Millar b Robertson 0

M Jones lbw b Case 0

K Mein b Robertson 2

D Tharanga c Penman b Robertson 5

K Gallagher not out 30

R Irvine lbw b Farooq 10

G Mein b Singh 0

D Moir b Farooq 10

Extras:15

Total for 10 wickets 92

Bowling: S Robertson6-23; J Case 1-29; A Farooq 2-13; G Singh 1-23.

Heriots 2

C Thomson b J Halls 14

C Goddard lbw b Tharanga 19

J Case lbw b Tharanga 9

B Ashraf c & b Tharanga 6

R More lbw b Jones 5

J Penman b Tharanga 0

J Sicily c Millar b Jones 12

A Conn c G Mein b Jones 3

A Farooq c Millar b Jones 11

G Singh run out 6

S Robertson not out 0

Extras: 6

Total for 10 wickets 91

Bowling: K Mein 0-19; D Moir 0-16; J Halls 1-18; D Tharanga 4-10; M Jones 14-4; J Irvine 5-2-8-0.

Kelso (20) beat West Lothian (8) by 46 runs (ELC– match cancelled: rain). At Boghall

Kelso

C Adams c G Heath b D Bennie19

GJ Davidson LBW b D Bennie11

G Innes-Ker St C Miller b J Strachan20

SD Patterson c J Strachan b G Heath55

TH Grindell b G Heath43

TD Roberts not out46

BM Grindell c D Bennie b G Heath0

D Wilson LBW b G Raven 0

MI Henderson st C Miller b G Raven 2

C Davidson b G Raven0

S Cessford not out0

Extras8

Total for nine wkts (50 ovs)204

Bowling: G Thomson 0-33; R Thomson 0-17; D Bennie 2-30 G Raven 3-34; J Strachan 1-30; A Raven 0-10; G Heath 3-47.

West Lothian

J Strachan b BM Grindell5

A Raven C G Innes-Ker b C Adams11

C Miller b S Cessford4

J Miller Not Out 11

C Ronalson Not Out1

R Corner DNB

G Raven DNB

G Thomson DNB

R Thomson DNB

G Heath DNB

D Bennie DNB

Extras8

Total for 3 wkts (24.2 ovs)42

Bowling: S Cessford 1-7; BM Grindell 1-20; C Adam 1-91; SD Patterson 0-0.

Musselburgh v St Boswells

St Boswells (0) : 93 for 2 in 28.1 overs.

Musselburgh (0) : 0 for 0 in 0 overs.

No Result

ESCA Division 3

Dunfermline & Carnegie (20) beat Selkirk (1) by 8 wkts. At Philiphaugh

Selkirk

K Paterson c B Callan b Don Petrie10

J Graham c Doug Petrie b M Beg7

R Banks LBW b Don Petrie

D Fenton c M Honeyford b Don Petrie6

D Gardiner c D Miller b U Saleem2

J Reid b U Saleem2

G Kinghorn LBW b M Beg7

K Easson b B Brown1

H Murphy c B Brown b M Beg1

M Ford LBW b B Brown9

I Banks not out 0

Extras11 Total all out (23.4 ovs)58

Bowling: D Petri 3-20; U Saleem 2-12; M Beg 3-9; B Brown 2-11.

Dunfermline & Carnegie

D Miller LBW b D Gardiner12

M Honeyford not out37

D Petrie cM Ford b D Fenton0

M Beg not out 4

Extras10

Total for 2 wkts (19.3 ovs)63

Bowling: K Paterson 0-12; R Banks 0-10; D Fenton 1-13; D Gardiner 1-8.

P W T L pts %

RHC 2 13 9 0 4 212 81.54

Kirk Brae 13 9 0 4 207 79.62

Drummond Trinity 13 9 0 4 204 78.47

Carlton 3 14 8 0 6 208 74.29

MDAFS 2 12 6 0 6 157 65.42

Selkirk 12 6 0 6 143 59.59

Boroughmuir 13 5 0 8 145 55.77

Dunf & Carnegie 13 5 0 8 137 52.70

Haddington 13 4 0 9 136 52.31

Leith FAB 14 4 0 10 117 41.794

Saturday’s fixtures:Drummond Trinity v Boroughmuir; Dunfermline & Carnegie v Leith FAB; Kirk Brae v Selkirk; RHC 2 v Carlton 3.

esca division 5

Heriots 3 (20) beat Peebles County (1) by 9 wkts. At Whitestone Park.

Peebles County

R Waddell b Alex Bennett21

J Pace c Unknown b A Bennett0

S Axon run out (H Durrani)9

S Slater c F Feather b Alex Bennett12

D Gray b F Feather0

C Entwhistle b F Feather3

P Walker b F Feather0

J Slater not out2

N Burns c V Rubanathan b Alex Bennett5

A Anderson b F Feather1

Extras10

Total all out (29.1 ovs)63

Bowling: H Durrani 0-12; A Bennett 1-17; B Ali 0-14; F Feather 4-7; Alex Bennett 3-12.

Heriots 3

V Rubanathan c S Axon b A Anderson28

S Arumugam not out37

C Jones (Jnr) not out0

Extras2

Total for 1 wkt (15 ovs)67

Bowling: S Slater 0-8; N Burn 0-18; D Gray 0-19; A Anderson 1-21.

Saturday’s fixtures: Edinburgh Ac 2 v Heriots 3; Edinburgh CC 2 v Preston Village; MDAFS 3 v Falkland 3; Stirling Co 3 v Peebles County; Tranent v Drummond Trinity 2

esca division 6

OCCC (20) beat Melrose (5) by 7 wkts. At Inverleith Park.

Melrose

A Wolfe Murray b B Raza 16

D King b B Raza11

M Adam b A Hinstridge20

S Hosney b A Lomax36

T Brown cJ Caldwell b D Mason7

J Loftus c S Robertson b D Mason 0

A Bonthrone c J Caldwell b A Lomax16

M Johnson run out (S Scobie)1

L Gaddie not out4

R Ward b A Lomax0

T Owen not out0

Extras13

Total for 9 wkts (40 ovs)124

Bowling: A Lomax 3-19; B Raza 2-21; S Robertson 0-41; A Hinstridge 1-10; D Mason 2-19; A Watson 0-12.

Innings of OCCC

D Mason caught R Ward b J Loftus11

V Mohanan b T Brown1

S Scobie not out71

R Southern b J Loftus26

B Raza not out15

Extras2

Total for 3 wkts (26.2 ovs)126

Bowling: T Brown 1-25; R Ward 0-28 D King 0-47; J Loftu 2-21; M Adam 0-3.

P W T L pts %

OCCC 12 11 0 1 226 94.17

Hawick & Wilton 9 7 0 2 154 85.56

Livingston 2 11 8 0 3 176 80.00

Dunbar 12 7 0 5 174 72.50

SMRH 3 12 6 0 6 168 70.00

Kirk Brae 2 12 6 0 6 152 63.34

**Melrose 11 5 0 6 119 54.10

*Teuchters 11 5 0 6 118 53.64

Boroughmuir 2 12 1 0 11 79 32.92

+Dunf & Carngie 2 12 1 0 11 50 20.84

+deducted 8 points - late match return; conceded 3 matches

**conceded 2 matches; *conceded 1 match

Saturday’s fixtures: Boroughmuir 2 v SMRH 3; Dunbar v OCCC; Hawick & Wilton v Kirk Brae 2; Melrose v Dunfermline & Carnegie 2; Teuchters v Livingston 2.

sunday, july 26

esca division 1

Eastern Knights Under 18 bt Kelso by 8 wkts. At Shedden Park

Kelso

G Innes-Ker c T.R.R. Dryden b C.D.G. Carmichael9

T Leslie b C.D.G. Carmichael5

TH Grindell LBW, b A.L. Appleton50

MI Henderson c&b A.L. Appleton11

SD Patterson c C.D.G. Carmichael b A.J. Sadler8

GJ Davidson c C.D.G. Carmichael b J.W. Dickinson7

R Henderson run uut (T.R.R. Dryden)6

S Cessford c T.J. Simpson b R.J. Evans15

C Davidson b C.D.G. Carmichael0

GW Ford run out (J.W. Dickinson)0

J Frame not out1

Extras8

Total all out (30 ovs)120

Bowling: CDG Carmichael 4-12; AJ Sadler 1-27; A.M. Cockburn 0-25; JW Dickinson 1-24; AL Appleton 2-27.

Eastern Knights Under 18

RJ Evans c GJ Davidson b C Davidson46

CDG Carmichael b TH Grindell27

AM Cockburn not out33

S Whait not out5

Extras8

Total for 2 wkts (22 ovs)121

Bowling: S Cessford 0-5; GJ Davidson 0-42; G Innes-Ker 0-27; TH Grindell 1-25; C Davidson 1-17.

P W T L pts %

Kelso 14 11 1 2 244 87.15

Gala 13 7 1 5 185 71.16

* Dunnikier 9 8 0 1 127 70.56

Musselburgh 12 6 0 6 165 68.75

Heriots 2 11 6 0 5 144 65.46

Edinburgh Accies 11 5 0 6 137 62.28

** Watsonians 2 11 4 1 6 131 59.55

West Lothian 13 5 0 8 131 50.39

Eastrn Knghts U18 4 1 0 3 40 50.00

Edinburgh South 15 5 0 10 147 49.00

*** St Boswells 11 2 1 8 75 34.10

*deducted 40 points from last season

** deducted 5 points: Late and incomplete match return

*** deducted 5 points: Default on day of game

Saturday’s fixtures: Edinburgh Accies v West Lothian; Edinburgh South v Musselburgh; Heriots 2 v Kelso; St Boswells v Dunnikier; Watsonians 2 v Gala. Sunday fixture: Watsonians 2 v Eastern Knights Under 18s.

bowls

tuesday, july 21

border senior league

Abbotsford 46 - 68 Kelso

Buccleuch 37 - 73 Jedburgh

Hawick 54 - 44 St Ronan’s

Newtown 53 - 53 Peebles

Selkirk/Ettrick Forest 59 - 60 Gala

Wilton 73 - 43 Earlston/Melrose

P W d L F a pts

Earlston/Melrose 15 11 0 4 887 771 22

Selkirk/Ett Forest 15 10 0 5 863 775 20

St Ronans 15 10 0 5 857 794 20

Jedburgh 15 9 1 5 908 733 19

Gala 14 9 1 4 683 634 19

Wilton 15 9 0 6 889 711 18

Kelso 15 9 0 6 736 729 18

Buccleuch 15 8 0 7 782 827 16

Abbotsford 15 4 0 11 740 877 8

Hawick 15 4 0 11 758 898 8

Newtown 14 3 1 10 715 821 7

Peebles 15 1 1 13 627 875 3

Fixtures: Tuesday, August 4 (11am): Buccleuch v St Ronans; Hawick v Peebles; Jedburgh v Earlston/Melrose; Newtown v Kelso; Selkirk/Ettrick Forest v Abbotsford.

wednesday, July 22

border league division 1

Abbotsford A 71 - 88 Hawick A

Earlston 62 - 82 Jedburgh

Kelso A 80 - 90 Wilton A

Melrose 91 - 69 Waverley A

Selkirk 83 - 87 St Ronan’s

P W d L F a pts

Hawick A 15 12 0 3 1291 1131 24

Melrose 13 11 0 2 1098 904 22

Waverley A 13 8 0 5 1137 971 16

Abbotsford A 14 8 0 6 1185 1078 16

Wilton A 15 8 0 7 1273 1175 16

Jedburgh 14 8 0 6 1153 1064 16

Earlston 15 8 0 7 1192 1176 16

Kelso A 13 5 0 8 1029 1093 10

St Ronan’s 15 3 0 12 1071 1322 6

Selkirk 15 0 0 15 943 1458 0

Fixtures: Wednesday, August 5 (7pm): Earlston v Hawick A; Kelso A v Abbotsford A; Melrose v Wilton A; Selkirk v Jedburgh; Waverley A v St Ronan’s.

border league division 2

Buccleuch 58 - 99 Ancrum

Ettrick Forest 88 - 68 Gala A

Lauder 0 - 10 Peebles

P W d L F a pts

Ancrum 12 11 0 1 1252 707 22

Ettrick Forest 12 11 0 1 1035 857 22

Gala A 12 7 0 5 1014 880 14

Newtown 12 6 0 6 777 954 12

Peebles 12 5 0 7 755 843 10

Buccleuch 12 4 0 8 723 919 8

Lauder 12 2 0 10 606 789 4

Stow 12 2 0 10 836 1047 4

Fixtures: Monday, August 3 (7pm): Ettrick Forest v Lauder. Wednesday, August 5 (7pm): Buccleuch v Ettrick Forest; Gala A v Ancrum; Lauder v Newtown; Stow v Peebles.

border B league

Hawick B 46 - 73 Wilton B

P W d L F a pts

Wilton B 9 7 0 2 503 380 14

Kelso B 9 7 0 2 468 400 14

Waverley B 9 5 0 4 415 441 10

Hawick B 9 5 0 4 486 535 10

Abbotsford B 9 3 0 6 437 463 6

Gala B 9 0 0 9 0 90 0

Fixture: Wednesday, August 5 (7pm): Abbotsford B v Waverley B.

friday, july 24

DR Lightbody Knock-out Cup
Round Two

Kelso A 66 - 64 Newtow

Lauder 0 - 10 Waverley A

Melrose 69 - 70 Abbotsford A

Peebles 0 - 10 Hawick A

Selkirk 84 - 64 Ancrum

Stow 60 - 75 Earlston

Wilton A 59 - 67 Jedburgh