Scorecards, leagues and fixtures

Cricket

Saturday, May 30

ESCA Division 1

Dunnikier (20) beat St Boswells (6) by 125 runs. At Dunnikier Park

Dunnikier

A Yousaf c J Gillan b J Goodman 33

R Yousaf run out (J Goodman) 18

T Aziz c J Chambers b S Laidlaw 125

M Safi c J Chambers b K White 15

S Mohammed c J Goodman b J Broom 55

U Asim bowled S Laidlaw 16

S Saeed not out 11

M Arman not out 1

Extras 3b 2lb 7w 3nb 15

TOTAL for 6 wkts (50 ovs) 289

Bowling: R Elms 0-40, J Flynn 0-48, J Goodman 1-38, K White 1-32, J Broom 1-44, C McNeill 0-49, S Laidlaw 2-33.

St Boswells

J Goodman c R Yousaf b M Safi 22

A Mcilroy c S Rowley b B Shahzad 0

K White c S Mohammed b A Yousaf 35

S Hunter c U Asim b A Yousaf 18

J Flynn bowled S Rowley 8

J Broom c R Yousaf b A Yousaf 2

J Gillan c A Ali b A Yousaf 3

R Elms bowled S Rowley 13

S Laidlaw c A Yousaf b M Arman 12

J Chambers run out (A Yousaf) 22

C McNeill not out 2

Extras 9b 7lb 6w 5nb 27

TOTAL All Out (44.3 ovs) 164

Bowling: B Shahzad 1-11, M Safi 1-24, S Rowley 2-28, A Yousaf 4-61, M Arman 1-19, S Mohammed 0-5.

Watsonians 2 (20) beat Gala (6) by 36 runs. At Meigle Park

Watsonians 2

K Rae bowled D Moir 9

R Murray c&b D Tharanga 18

A Fraser Harris bowled b D Tharanga 7

D Davies lbw b J Halls 13

Euan Robertson c J Halls b D Moir 41

M Brian c D Boland b J Halls 0

F Hutchison bowled K Mein 18

L Campbell bowled D Moir 10

M Macleod run out 7

R Brooks bowled D Tharanga 4

N Yelland not out 8

Extras 3b 10w 1nb 14

TOTAL All Out (49.5 ovs) 149

Bowling: K Mein 1-26, D Moir 3-30, D Tharanga 3-20, J Halls 2-15, R Irvine 0-23, A Oliver 0-15, M Jones 0-17.

Gala

J Halls c D Davies b K Rae 28

D Boland c R Murray b N Yelland 0

D Millar c K Rae b M Macleod 22

K Mein c D Davies b M Macleod 0

D Tharanga st D Davies b R Murray 13

K Gallagher c F Hutchison b K Rae 2

K Paterson c F Hutchison b N Yelland 14

R Irvine c A Fraser Harris b R Murray 0

A Oliver c F Hutchison b A Fraser Harris 15

D Moir c D Davies b A Fraser Harris 4

M Jones not out 2

Extras 6b 6w 1nb 13

TOTAL All Out (41.5 ovs) 113

Bowling: N Yelland 2-8, M Macleod 2-33, A Fraser Harris 2-18, K Rae 2-29, R Murray 2-19.

Kelso (20) beat Heriots 2 (5) by 8 wkts. At Shedden Park

Heriots 2

J Case lbw b C Adams 12

C Thomson c F Sultan b GJ Davidson 29

R Cummine c S Cessford b C Adams 13

S Litster c S Cessford b M Scott 44

K McLaren c F Sultan b C Davidson 9

R More c GJ Davidson b F Sultan 56

JA Penman not out 4

C McDougall not out 1

Extras 2b 6lb 4w 12

TOTAL for 6 wkts (50 ovs) 180

Bowling: S Cessford 0-30, GJ Davidson 1-41, C Adams 2-17, C Davidson 1-34, M Scott 1-31, F Sultan 1-19.

Kelso

D Wilson not out 58

MI Henderson bowled S Robertson 8

GJ Davidson st JA Penman b K McLaren 71

C Adams not out 23

Extras 7b 3lb 8w 4nb 22

TOTAL for 2 wkts (44.4 ovs) 182

Bowling: S Robertson 1-20, H Durrani 0-23, G Singh 0-42, R Cummine 0-20, K McLaren 1-41, J Case 0-26.

P W T L pts %

Kelso 5 4 1 0 95 95.00

Musselburgh 6 5 0 1 108 90.00

Gala 5 3 1 1 81 81.00

*Dunnikier 4 4 0 0 40 50.00

Edinburgh South 6 2 0 4 60 50.00

Edinburgh Accies 4 1 0 3 40 50.00

Watsonians 2 4 1 0 3 40 50.00

West Lothian 6 2 0 4 55 45.84

Heriots 2 4 1 0 3 32 40.00

St Boswells 5 1 0 4 39 39.00

E Knights U18 1 0 0 1 6 30.00

*40 points deduction from last season

Saturday’s fixtures: Edinburgh South v West Lothian, Heriots 2 v Edinburgh Accies, Kelso v Watsonians 2, Musselburgh v Dunnikier, St Boswells v Gala.

Sunday: Heriots 2 v Eastern Knights Under 18.

esca division 3

Selkirk (20) beat Kirk Brae (5) by 6 wkts. At Philiphaugh

Kirk Brae

A Qazi c J Reid b E Robbie 51

B Smith c J Graham b J Reid 2

A Bansode c K Monks b J Reid 12

N Bukes c D Fenton b E Robbie 19

B Pearse bowled E Robbie 4

K Blake bowled E Robbie 9

V Gupta hit wkt b K Paterson 19

I Rogers bowled K Paterson 0

D Ponala c D Fenton b G Fenton 4

P Shetty not out 3

G Futcher bowled K Paterson 0

Extras 1b 2lb 5w 5nb 13

TOTAL All Out (44.1 ovs) 136

Bowling: K Paterson 3-20, J Reid 2-20, R Banks 0-25, G Fenton 1-26, D Fenton 0-5, E Robbie 4-26, J Graham 0-15.

Selkirk

G Fenton c N Bukes b V Gupta 4

H Murphy lbw b D Ponala 0

J Graham lbw b D Ponala 0

R Banks c I Rogers b N Bukes 75

D Fenton not out 38

J Reid not out 3

Extras 3lb 10w 4nb 17

TOTAL for 4 wkts (25.3 ovs) 137

Bowling: V Gupta 1-23, D Ponala 1-19, B Smith 0-11, K Blake 0-37, B Pearse 0-24, A Bansode 0-7, A Qazi 0-5, N Bukes 1-7.

P W T L pts %

RHC 2 6 5 0 1 109 90.84

Kirk Brae 6 5 0 1 105 87.50

Carlton 3 6 4 0 2 98 81.67

Selkirk 5 3 0 2 69 69.00

MDAFS 2 4 2 0 2 52 65.00

Drummond Trinity 6 3 0 3 77 64.17

Dunf & Carnegie 5 2 0 3 49 49.00

Boroughmuir 5 1 0 4 47 47.00

Haddington 5 1 0 4 45 45.00

Leith FAB 6 1 0 5 45 37.50

Saturday’s fixtures: Drummond Trinity v Carlton 3, Dunfermline & Carnegie v Haddington, Kirk Brae v Leith FAB, RHC 2 v MDAFS 2, Selkirk v Boroughmuir.

esca division 5

Peebles County (20) beat Stirling Co 3 (8) by 62 runs. At Cavalry Park

Peebles County

A Maxwell bowled A Dawtrey 75

D Chatt c W Jack b C Wright 16

J Chatt c b C Wright 0

P Caddick not out 122

D Gray bowled T Bradburn 31

J Moynihan c W Jack b C Wright 12

J Slater not out 2

Extras 19b 1lb 17w 12nb 49

TOTAL for 5 wkts (45 ovs) 307

Bowling: T Bradburn 1-53, C Wright 3-32, A Campbell 0-17, A Dawtrey 1-54, M Cromb 0-51.

Stirling Co 3

J Howell c J Slater b A Maxwell 0

A Dawtrey c D Chatt b N Burns 26

T Bradburn bowled N Burns 12

A Campbell c D Chatt b J Chatt 35

C Wright c P Caddick b A Maxwell 93

W Jack c D Chatt b J Chatt 2

D Morton not out 14

M Cromb not out 0

Extras 9b 4lb 11w 5nb 29

TOTAL for 7 wkts (45 ovs) 245

Bowling: A Maxwell 2-40, N Burns 2-44, D Gray 1-44, P Caddick 0-49, J Chatt 2-39.

P W T L pts %

MDAFS 3 6 6 0 0 120 100

*Edinburgh CC 2 5 5 0 0 95 95.00

Tranent 6 5 0 1 100 83.34

Peebles County 6 3 0 3 79 65.84

Preston Village 6 3 0 3 78 65.00

Falkland 3 6 2 0 4 63 52.50

Drummond Trin 2 6 2 0 4 57 47.50

Heriots 3 5 1 0 4 47 47.00

Stirling Co 3 6 1 0 5 47 39.17

Edinburgh Ac 2 6 1 0 5 41 34.17

*deducted 5 points - scorebook inaccuracies

Saturday’s fixtures: Edinburgh CC 2 v Drummond Trinity 2, Heriots 3 v Preston Village, MDAFS 3 v Tranent, Peebles County v Edinburgh Ac 2, Stirling Co 3 v Falkland 3.

esca division 6

Kirk Brae 2 (20) beat Hawick & Wilton (7) by 18 runs. At Double Hedges

Kirk Brae 2

M Raja c B MacTaggart b G Alexander 24

R Rizwan c P MacTaggart b S Hair 7

U Tahir c A Moffat b P Solley 10

H Rasheed bowled P Solley 21

A Ghafoor c G Alexander b P Solley 10

K Shahzad bowled P Solley 0

Us Tahir c R Alexander b P Solley 9

R Afzal c P Solley b R Alexander 0

G Batchelor run out (R Alexander) 5

C Seditas not out 8

S Ashraf not out 1

Extras 1lb 9w 3nb 13

TOTAL for 9 wkts (40 ovs) 108

Bowling: N Storey 0-8, S Hair 1-29, G Alexander 1-17, R Alexander 1-30, P Solley 5-23.

Hawick & Wilton

G Alexander c R Rizwan b R Rizwan 6

R Alexander c&b C Seditas 5

P Solley bowled K Shahzad 13

S Hair bowled K Shahzad 0

A Moffat bowled K Shahzad 0

P MacTaggart bowled A Ghafoor 34

N Storey bowled C Seditas 17

B MacTaggart lbw A Ghafoor 1

M Tait c A Ghafoor b M Raja 4

D Solley bowled Us Tahir 1

G Welsh not out 0

Extras 2b 4lb 3w 9

TOTAL All Out (25.1 ovs) 90

Bowling: K Shahzad 3-31, C Seditas 3-21, A Ghafoor 2-21,

H Rasheed 0-11, Us Tahir 1-0, M Raja 1-0.

P W T L pts %

Livingston 2 5 5 0 0 100 100

OCCC 6 5 0 1 106 88.34

Hawick & Wilton 5 4 0 1 87 87.00

Kirk Brae 2 4 3 0 1 65 81.25

SMRH 3 6 2 0 4 71 59.17

Dunbar 5 2 0 3 56 56.00

*Teuchters 5 2 0 3 51 51.00

*Dunf & Carnegie 2 4 1 0 3 31 38.75

Boroughmuir 2 5 0 0 5 34 34.00

**Melrose 3 0 0 3 7 11.67

*conceded 1 match; ** conceded 2 matches

Saturday’s fixtures: Boroughmuir 2 v Livingston 2, Dunbar v Dunfermline & Carnegie 2, Hawick & Wilton v SMRH 3, Melrose v Kirk Brae 2, Teuchters v OCCC.

bowls

tuesday, may 26

border senior league

Buccleuch 57-61 Gala

Earlston/Melrose 47-49 Kelso

Hawick 42-56 Abbotsford

Jedburgh 52-53 St Ronans

Selkirk/Ettrick For 64-32 Newtown

Wilton 74-32 Peebles

P W d L F a pts

Selkirk/Ettrick For 7 5 0 2 428 342 10

Earlston/Melrose 7 5 0 2 397 364 10

St Ronans 7 5 0 2 385 378 10

Wilton 7 4 0 3 397 339 8

Kelso 7 4 0 3 365 313 8

Gala 6 4 0 2 328 305 8

Abbotsford 7 4 0 3 380 359 8

Jedburgh 7 3 0 4 393 367 6

Buccleuch 7 3 0 4 337 373 6

Newtown 6 2 0 4 307 348 4

Hawick 7 2 0 5 359 410 4

Peebles 7 0 0 7 261 439 0

Fixtures: Tuesday, June 9 (11am): Buccleuch v Abbotsford, Earlston/Melrose v Gala, Hawick v Selkirk/Ettrick Forest, Jedburgh v Peebles, St Ronans v Kelso, Wilton v Newtown.

border ladies league

Ettrick Forest 23.25-19 Abbotsford

Gala 24-31 Buccleuch

Hawick 43-12 Selkirk

Jedburgh 32-29 Newtown

Kelso 31-31 Melrose

Waverley 8-44 Wilton

P W d L F a pts

Hawick 3 6 0 0 123 54 15

Buccleuch 3 4 0 2 80 16.75 11

Ettrick Forest 3 3 1 2 72 66 9

Wilton 3 3 1 2 94 29.5 8

Jedburgh 3 3 0 3 91 77 8

Gala 3 3 0 3 78 73 8

Newtown 3 3 0 3 88 91 7

Kelso 2 2 1 1 63 53 6.5

Lauder 2 2 1 1 49 52 6

Waverley 3 2 0 5 65 95 5

Melrose 3 1 0 5 68 111 2.5

Abbotsford 2 1 0 3 41 54.25 2

Selkirk 3 1 0 5 51 109 2

Fixtures: Tuesday, June 9 (7pm): Lauder v Newtown, Kelso v Selkirk, Jedburgh v Wilton, Hawick v Buccleuch, Waverley v Abbotsford, Gala v Ettrick Forest.

wednesday, may 27

border league division 1

Abbotsford A 75-79 Jedburgh

Earlston 82-84 Wilton A

Kelso A 85-73 St Ronans

Melrose 110-45 Hawick A

Selkirk 68-87 Waverley A

P W d L F a pts

Melrose 5 4 0 1 414 337 8

Earlston 5 4 0 1 400 353 8

Waverley A 5 3 0 2 432 369 6

Kelso A 5 3 0 2 414 391 6

Wilton A 5 3 0 2 416 410 6

Hawick A 5 3 0 2 407 407 6

Jedburgh 5 3 0 2 396 416 6

Abbotsford A 5 2 0 3 420 407 4

St Ronans 5 0 0 5 349 451 0

Selkirk 5 0 0 5 329 436 0

Fixtures: Wednesday, June 10 (7pm): Earlston v Abbotsford A, Kelso A v Jedburgh, Melrose v St Ronans, Waverley A v Hawick A. Thursday, June 11 (7pm): Wilton A v Jedburgh.

border league division 2

Buccleuch 56-89 Peebles

Ettrick Forest 100-61 Newtown

Lauder 73-92 Ancrum

Stow 77-79 Gala A

P W d L F a pts

Ancrum 4 4 0 0 406 243 8

Ettrick Forest 4 3 0 1 363 83.8 6

Gala A 4 3 0 1 329 43.3 6

Lauder 4 2 0 2 290.9 295.5 4

Newtown 4 2 0 2 265 361 4

Peebles 4 1 0 3 273.2 328 2

Buccleuch 4 1 0 3 271.5 345 2

Stow 4 0 0 4 276 337.2 0

Fixtures: Wednesday, June 10 (7pm): Buccleuch v Newtown, Gala A v Peebles, Lauder v Ettrick Forest, Stow v Ancrum.

border b league

Waverley B 70-50 Kelso B

Wilton B 59-72 Hawick B

P W d L F a pts

Waverley B 3 3 0 0 143.5 106 6

Hawick B 3 2 0 1 197 189 4

Abbotsford B 2 1 0 1 132 114.5 2

Wilton B 3 1 0 2 122 136 2

Kelso B 3 1 0 2 168 197 2

Gala B 2 0 0 2 0 20 0

Fixtures: Wednesday, June 10 (7pm): Abbotsford B v Kelso B, Hawick B v Gala B, Wilton B v Waverley B.

Football

Saturday, May 30

King Cup Final

Peebles Rovers 2 Spartans EOS 0