Scorecards, leagues and fixtures

Gala vs Heriots Cricket Club at Galashiels. Gala's Robbie Irvine bowling.

Gala vs Heriots Cricket Club at Galashiels. Gala's Robbie Irvine bowling.

0
Have your say

cricket

Saturday, May 23

esca division 1

Gala (20) beat Heriots 2 (1) by 9 wkts. At Meigle Park

Heriots 2

J Case bowled D Tharanga 8

G Singh bowled D Tharanga 4

R Cummine c D Boland b R Irvine 6

S Litster bowled S Paterson 15

R More run out (D Moir) 0

JA Penman c J Irvine b S Paterson 7

S Cornish bowled S Paterson 1

D Turner bowled S Paterson 1

Alex Bennett c G Ormiston b J Halls 11

S Robertson not out 0

H Durrani bowled J Halls 0

Extras 4b 3lb 12w 2nb 21

TOTAL All Out (30 ovs) 74

Bowling: D Tharanga 2-15, D Moir 0-19, S Paterson 4-16, R Irvine 1-18, G Ormiston 0-5, J Halls 2-0.

Gala

J Halls c G Singh b R Cummine 33

D Boland not out 34

J Irvine not out 5

Extras 1b 2lb 1w 2nb 6

TOTAL for 1 wkt (13.1 ovs) 78

Bowling: S Robertson 0-16, H Durrani 0-25, R Cummine 1-17, G Singh 0-17.

Kelso (20) beat West Lothian (6) by 46 runs. At Shedden Park

Kelso

D Wilson lbw b D Bennie 4

MI Henderson c A Williamson b G Heath 27

GJ Davidson c D Bennie b G Heath 27

C Adams run out 55

TH Grindell st C Miller b A Raven 23

SD Patterson c J Smith b A Williamson 18

JW Gibson c C Anderson b G Raven 9

R Paxton st C Miller b A Williamson 3

BM Grindell not out 0

S Cessford not out 5

Extras 12b 5lb 6w 23

TOTAL for 8 wkts (50 ovs) 194

Bowling: D Bennie 1-14, A Williamson 2-44, G Heath 2-43, G Raven 1-37, A Raven 1-43.

West Lothian

J Strachan lbw b R Paxton 31

A Raven c C Adams b JW Gibson 2

C Miller c GJ Davidson b R Paxton 11

J Smith c BM Grindell b SD Patterson 10

C Anderson c C Davidson b R Paxton 0

R Corner c SD Patterson b TH Grindell 15

A Williamson c R Paxton b GJ Davidson 30

G Raven c MI Henderson b TH Grindell 0

C Ronalson not out 17

D Bennie not out 14

Extras 3b 11lb 3w 1nb 18

TOTAL for 8 wkts (50 ovs) 148

Bowling: S Cessford 0-12, JW Gibson 1-28, R Paxton 3-6, SD Patterson 1-13, TH Grindell 2-41, C Davidson 0-30, GJ Davidson 1-4.

Musselburgh (20) beat St Boswells (5) by 169 runs. 
At The Green

Musselburgh

R Ullah bowled S Laidlaw 47

V Kumar c K Farnish b J Broom 11

D Dale c R Graham b J Broom 4

R Tufail c R Borthwick b J Broom 41

D Solanki c S Hunter b S Laidlaw 44

E Gatner bowled J Goodman 21

H Verma bowled J Flynn 11

A Ahmed bowled J Flynn 0

J Robertson c S Hunter b S Laidlaw 2

J Menzies not out 0

C Miller lbw b S Laidlaw 0

Extras 3b 2lb 4w 2nb 11

TOTAL All Out (46 ovs) 192

Bowling: J Goodman 1-28, J Flynn 2-38, J Broom 3-47, C McNeill 0-34, S Laidlaw 4-39.

St Boswells

J Goodman bowled H Verma 0

J Broom c R Tufail b J Robertson 0

S Hunter bowled H Verma 0

R Graham bowled H Verma 2

C McNeill bowled H Verma 7

S Laidlaw c R Tufail b H Verma 6

J Flynn bowled J Robertson 3

J Gillan c D Dale b J Robertson 0

R Borthwick bowled H Verma 2

K Farnish not out 0

C Paterson bowled H Verma 0

Extras 1b 2w 3

TOTAL All Out (19.2 ovs) 23

Bowling: J Robertson 3-13, H Verma 7-9.

P W T L pts %

Gala 4 3 1 0 75 93.75

Kelso 4 3 1 0 75 93.75

Musselburgh 5 4 0 1 88 88.00

Edinburgh South 5 2 0 3 55 55.00

Edinburgh Accies 3 1 0 2 32 53.34

Heriots 2 3 1 0 2 27 45.00

St Boswells 4 1 0 3 33 41.25

West Lothian 5 1 0 4 35 35.00

*Dunnikier 3 3 0 0 20 33.34

Watsonians 2 3 0 0 3 20 33.34

E Knights U18 1 0 0 1 6 30.00

*40 points deduction from last season

Saturday’s fixtures: Dunnikier v St Boswells, Gala v Watsonians 2, Kelso v Heriots 2, Musselburgh v Edinburgh South, West Lothian v Edinburgh Accies.

Sunday: Dunnikier v Eastern Knights Under 18.

esca division 3

Selkirk (20) beat Dunfermline & Carnegie (2) by 6 wkts. At McKane Park

Dunfermline & Carnegie

M Beg c&b K Paterson 4

M Honeyford not out 43

D Miller c S Skeldon b K Paterson 2

N Harris c J Everitt b J Reid 14

M Callan bowled J Reid 0

S Khan c&b J Reid 0

J Lee bowled R Banks 0

B Brown bowled R Banks 1

G Ross lbw b K Paterson 0

B Keenan lbw b R Banks 0

G Coles c J Everitt b R Banks 0

Extras 1b 4lb 6w 11

TOTAL All Out (29.5 ovs) 75

Bowling: K Paterson 3-11, J Reid 3-24, G Fenton 0-18, J Everitt 0-12, R Banks 4-5.

Selkirk

J Everitt c M Callan b M Honeyford 18

G Fenton not out 43

J Graham lbw b M Honeyford 0

R Banks lbw b B Brown 1

J Reid bowled B Brown 0

K Paterson not out 4

Extras 3lb 5w 2nb 10

TOTAL for 4 wkts (20 ovs) 76

Bowling: M Beg 0-16, G Ross 0-28, S Khan 0-16, M Honeyford 2-9, B Brown 2-8.

P W T L pts %

Kirk Brae 5 5 0 0 100 100

RHC 2 5 5 0 0 100 100

Carlton 3 5 3 0 2 78 78.00

Selkirk 4 2 0 2 49 61.25

Dunf & Carnegie 4 2 0 2 46 57.50

Drummond Trinity 5 2 0 3 57 57.00

MDAFS 2 3 1 0 2 32 53.34

Boroughmuir 4 1 0 3 39 48.75

Haddington 4 1 0 3 38 47.50

Leith FAB 5 0 0 5 25 25.00

Saturday’s fixtures: Boroughmuir v Drummond Trinity, Haddington v MDAFS 2, Leith FAB v Dunfermline & Carnegie, Selkirk v Kirk Brae.

Sunday: Carlton 3 v RHC 2.

esca division 5

Peebles County (20) beat Heriots 3 (7) by 15 runs. 
At Goldenacre

Peebles County

R Waddell bowled S Brett 83

A Maxwell c T Varathan b C Nallaswami 40

P Caddick c T Varathan b A Butt 56

J Knight not out 10

N Burns not out 2

Extras 5b 4lb 28w 37

TOTAL for 3 wkts (45 ovs) 228

Bowling: S Brett 1-32, A Anderson 0-41, A Butt 1-45, C Nallaswami 1-26, S Arumugam 0-13, B Ali 0-24,A Bennett 0-38.

Heriots 3

V Rubanathan c A Maxwell b J Knight 54

S Raza c P Caddick b S Slater 5

A Anderson run out (A Maxwell) 42

C Nallaswami c R Waddell b A Maxwell 26

F Feather bowled A Maxwell 12

A Butt bowled A Maxwell 4

S Arumugam c J Moynihan b N Burns 18

A Bennett run out (S Slater) 12

T Varathan not out 5

B Ali not out 3

Extras 1b 2lb 27w 2nb 32

TOTAL for 8 wkts (45 ovs) 213

Bowling: J Knight 1-23, S Slater 1-34, A Maxwell 3-27, N Burns 1-46, P Caddick 0-47, B Webb 0-33.

P W T L pts %

MDAFS 3 5 5 0 0 100 100

*Edinburgh CC 2 4 4 0 0 75 93.75

Tranent 5 4 0 1 80 80.00

Preston Village 5 3 0 2 72 72.00

Peebles County 5 2 0 3 59 59.00

Falkland 3 5 2 0 3 58 58.00

Drummond Trin 2 5 2 0 3 55 55.00

Stirling Co 3 5 1 0 4 39 39.00

Edinburgh Ac 2 5 1 0 4 34 34.00

Heriots 3 4 0 0 4 27 33.75

*deducted 5 points - scorebook inaccuracies

Saturday’s fixtures: Drummond Trinity 2 v Tranent, Falkland 3 v MDAFS 3, Heriots 3 v Edinburgh Ac 2, Peebles County v Stirling Co 3, Preston Village v Edinburgh CC 2.

esca division 6

OCCC (20) beat Melrose (7) by 67 runs. At Melrose

OCCC

L Charlwood c S Hosney b D King 8

V Mohanan lbw b T Brown 14

S Scobie lbw b T Brown 18

A Hinstridge c D Rhatigan b C Howard 22

B Raza not out 37

S Robertson c R Ward b W Owen 57

J Caldwell bowled D King 0

A Watson lbw b W Owen 1

A Lomax not out 12

Extras 12b 2lb 8w 3nb 25

TOTAL for 7 wkts (40 ovs) 194

Bowling: J Loftus 0-35, D King 2-30, R Ward 0-21, T Brown 2-22, F Godfrey-Faussett 0-29, W Owen 2-21.

Melrose

W Owen c V Mohanan b G Greenslade 42

F Godfrey-Faussett bowled A Lomax 6

D Rhatigan c V Mohanan b A Lomax 0

T Brown c V Mohanan b G Greenslade 4

S Hosney bowled G Greenslade 5

D King c V Mohanan b G Greenslade 24

C Howard bowled D Mason 17

R Ward bowled S Robertson 0

M Runciman st J Caldwell b A Watson 3

A Wolfe Murray not out 7

Extras 5b 2lb 6w 1nb 14

TOTAL All Out (35.5 ovs) 122

Bowling: A Lomax 2-22, D Mason 1-28, G Greenslade 4-32, A Watson 1-27, S Robertson 1-10.

Hawick & Wilton (20) v Dunfermline & Carnegie 2(0) – Match conceded. At Buccleuch Park

P W T L pts %

Hawick & Wilton 4 4 0 0 80 100

Livingston 2 4 4 0 0 80 100

OCCC 5 4 0 1 86 86.00

Kirk Brae 2 3 2 0 1 45 75.00

Dunbar 4 2 0 2 54 67.50

Teuchters 4 2 0 2 51 63.75

SMRH 3 5 1 0 4 51 51.00

*Dunf & Car 2 4 1 0 3 31 38.75

Boroughmuir 2 4 0 0 4 28 35.00

**Melrose 3 0 0 3 7 11.67

*conceded 1 match, **conceded 2 matches

Saturday’s fixtures: Dunfermline & Carnegie 2 v Melrose, Kirk Brae 2 v Hawick & Wilton, Livingston 2 v Teuchters, OCCC v Dunbar, SMRH 3 v Boroughmuir 2.

bowls

tuesday, may 19

border senior league

Abbotsford 68-52 Selkirk/Ettrick Forest

Earlston/Melrose 60-51 Jedburgh

Gala 47-49 Wilton

Kelso 71-33 Newtown

Peebles 43-59 Hawick

St Ronans 61-38 Buccleuch

P W d L F a pts

Earlston/Melrose 6 5 0 1 350 315 10

Selkirk/Ettrick F 6 4 0 2 364 310 8

St Ronans 6 4 0 2 332 326 8

Kelso 6 3 0 3 316 266 6

Jedburgh 6 3 0 3 341 314 6

Gala 5 3 0 2 267 248 6

Wilton 6 3 0 3 323 307 6

Abbotsford 6 3 0 3 324 317 6

Buccleuch 6 3 0 3 280 312 6

Newtown 5 2 0 3 275 284 4

Hawick 6 2 0 4 317 354 4

Peebles 6 0 0 6 229 365 0

Fixtures: Tuesday, June2 (11am): Abbotsford v Wilton, Gala v Jedburgh, Kelso v Selkirk/Ettrick Forest, Newtown v Hawick, Peebles v Buccleuch, St Ronans v Earlston/Melrose.

border ladies league

Buccleuch 18-17.25 Ettrick Forest

Lauder 22-32 Kelso

Melrose 21-39 Jedburgh

Newtown 26-39 Hawick

Selkirk 18-37 Waverley

Wilton 21-25 Gala

P W d L F a pts

Hawick 2 4 0 0 80 42 10

Buccleuch 2 3 0 1 49 39.25 8

Gala 2 2 0 2 54 42 6

Ettrick Forest 2 2 1 1 48.75 47 6

Lauder 2 2 1 1 49 52 6

Jedburgh 2 2 0 2 59 48 5

Waverley 2 2 0 2 57 51 5

Newtown 2 2 0 2 59 59 5

Kelso 1 1 1 0 32 22 4

Wilton 2 1 1 2 50 56.5 3

Selkirk 2 1 0 3 39 66 2

Abbotsford 1 0 0 2 22 31 0

Melrose 2 0 0 4 37 80 0

Fixtures: June 2 (7pm): Abbotsford v Gala, Buccleuch v Waverley, Wilton v Hawick, Selkirk v Jedburgh, Newtown v Kelso, Melrose v Lauder.

wednesday, may 20

border league division 1

Hawick A 101-69 Jedburgh

Melrose 84-75 Selkirk

St Ronans 63-74 Earlston

Waverley A 83-84 Kelso A

Wilton A 81-95 Abbotsford A

P W d L F a pts

Earlston 4 4 0 0 318 269 8

Hawick A 4 3 0 1 362 297 6

Melrose 4 3 0 1 304 292 6

Waverley A 4 2 0 2 345 301 4

Abbotsford A 4 2 0 2 345 328 4

Kelso A 4 2 0 2 329 318 4

Wilton A 4 2 0 2 332 328 4

Jedburgh 4 2 0 2 317 341 4

Selkirk 4 0 0 4 261 349 0

St Ronans 4 0 0 4 276 366 0

Fixtures: Monday, June 1 (7pm): Selkirk v Wilton A.

Wednesday, June 3 (7pm): Hawick A v Abbotsford A, Jedburgh v Earlston, St Ronans v Selkirk, Waverley A v Melrose, Wilton A v Kelso A.

border league division 2

Ancrum 89-78 Ettrick Forest

Gala A 99-68 Buccleuch

Peebles 68-82 Newtown

Stow 58-78.2 Lauder

P W d L F a pts

Ancrum 3 3 0 0 314 170 6

Ettrick Forest 3 2 0 1 263 218.2 4

Gala A 3 2 0 1 250 208.7 4

Lauder 3 2 0 1 217.9 203.5 4

Newtown 3 2 0 1 204 261 4

Buccleuch 3 1 0 2 215.5 256 2

Stow 3 0 0 3 199 258.2 0

Peebles 3 0 0 3 184.2 272 0

Fixtures: Wednesday, June 3 (7pm): Ancrum v Buccleuch, Gala A v Ettrick Forest, Newtown v Stow, Peebles v Lauder.

border b league

Abbotsford B 76-51 Hawick B

Kelso B 64-53 Wilton B

P W d L F a pts

Waverley B 2 2 0 0 73.5 56 4

Abbotsford B 2 1 0 1 132 114.5 2

Wilton B 2 1 0 1 63 64 2

Hawick B 2 1 0 1 125 130 2

Kelso B 2 1 0 1 118 127 2

Gala B 2 0 0 2 0 20 0

Fixtures: Wednesday, June 3 (7pm): Abbotsford B v Wilton B, Kelso B v Waverley B.

football

wednesday, May 20

north northumberland league

division one

North Sunderland 0 Red Row Welfare 4

P W d L F a pts

Alnmouth United 16 14 0 2 55 19 42

AFC Wansbeck 16 10 3 3 52 26 33

Tweedmouth R 16 10 3 3 47 26 33

Lowick United 16 9 1 6 48 36 28

Red Row Welfare 16 7 3 6 46 34 24

Bamburgh Castle 16 5 3 8 35 43 18

N Sunderland 16 4 1 11 23 56 13

Rothbury 16 3 3 10 36 50 12

Highfields United 16 1 1 14 18 70 4

Saturday, May 23

South challenge cup final

BSC Glasgow 2 CS Strollers 0 (at Rosewell)

Forsyth Cup Final

Duns Ams 2 Langholm Legion 2 
(aet; Duns Ams won 4-3 on pens; at Earlston)

Sunday. May 24

Eos Qualifying Cup Final

Leith Athletic 2 Lothian Thistle HV 3 (aet) (at St Mark’s Park, Edinburgh)

Fixture

Saturday, May 30

King Cup Final

Peebles v Spartans at Edinburgh Colleges Sports Ground, KO 2.30 pm.