Ryder Cup pays a visit

PICTURE BY GARETH EASTON PHOTOGRAPHY 07752 666 522'------------------------------------------------FREE TO USE------------------------------------------------------'The world-famous Ryder Cup Trophy made a dramatic arrival in the Scottish Borders today as part of the Official Trophy Tour, which is being delivered by VisitScotland and Ryder Cup Europe. ''The tour will visit the 'four corners of Scotland', including one of Scotland's finest inland courses, the Roxburghe Golf Course, on Sunday 7 September at 10am. ''It will then be taken by helicopter to some of the nation's most spectacular scenery at the most Northern, Eastern, Southern and Western courses participating in the ClubGolf programme, before arriving at Gleneagles, host of The 2014 Ryder Cup, on Wednesday 10th September. The wider legacy of The 2014 Ryder Cup is also important with participating courses also being chosen for their tourism and environmental connections.'PICTURED ARE THE DUKE OF ROXBURGHE AND RIDDELL GRAHAM, DIRECTOR OF PARTNERSHIPS
PICTURE BY GARETH EASTON PHOTOGRAPHY 07752 666 522'------------------------------------------------FREE TO USE------------------------------------------------------'The world-famous Ryder Cup Trophy made a dramatic arrival in the Scottish Borders today as part of the Official Trophy Tour, which is being delivered by VisitScotland and Ryder Cup Europe. ''The tour will visit the 'four corners of Scotland', including one of Scotland's finest inland courses, the Roxburghe Golf Course, on Sunday 7 September at 10am. ''It will then be taken by helicopter to some of the nation's most spectacular scenery at the most Northern, Eastern, Southern and Western courses participating in the ClubGolf programme, before arriving at Gleneagles, host of The 2014 Ryder Cup, on Wednesday 10th September. The wider legacy of The 2014 Ryder Cup is also important with participating courses also being chosen for their tourism and environmental connections.'PICTURED ARE THE DUKE OF ROXBURGHE AND RIDDELL GRAHAM, DIRECTOR OF PARTNERSHIPS
0
Have your say

The Ryder Cup made a dramatic arrival in the Borders on Sunday as part of the official tour being delivered by VisitScotland and Ryder Cup Europe. On hand to welcome the world-famous trophy to the Roxbughe Golf Course were Riddell Graham, Director of Partnerships at VisitScotland, and The Duke of Roxburghe.

Results/Fixtures/Leagues

Football

Saturday, September 6

lowland league

BSC Glasgow 1 East Kilbride 0

Dalbeattie Star 0 Threave Rovers 0

Preston Athletic 1 Edinburgh City 5

Selkirk 7 Gala Fairydean Rovers 0

Stirling Univ 2 Edinburgh University 1

Vale of Leithen 3 Greta 2008 2

Whitehill Wel 2 Spartans 2

P W D L F A pts

Edinburgh City 8 6 2 0 22 6 20

Whitehill Welfare 8 3 5 0 18 10 14

Spartans 8 4 2 2 18 11 14

Dalbeattie 9 3 5 1 17 12 14

Selkirk 8 4 1 3 22 14 13

East Kilbride 7 4 1 2 14 6 13

BSC Glasgow 8 4 1 3 15 19 13

Gretna 2008 7 3 2 2 15 7 11

Gala F’dean Rovrs 8 3 1 4 16 22 10

Vale of Leithen 8 3 1 4 13 20 10

Stirling University 7 1 2 4 6 15 5

Edinburgh Univ 6 1 1 4 7 13 4

Preston Athletic 8 0 2 6 9 23 2

Threave Rovers 6 0 2 4 3 17 2

east of scotland premier Division

Civil Service Strollers 0 Leith Athletic 4

Coldstream 0 Tynecastle 2

Stirling University 1 Lothian Thistle HV 4

Spartans 2 Easthouses Lily 2

P W D L F A pts

Leith Athletic 4 4 0 0 12 3 12

Easthouses Lily 4 3 1 0 14 5 10

Lothian Th H Vale 3 3 0 0 12 2 9

Tynecastle 2 2 0 0 9 2 6

Spartans 4 1 2 1 10 8 5

CS Strollers 2 0 1 1 1 3 1

Coldstream 4 0 0 4 3 12 0

Craigroyston 3 0 0 3 4 14 0

Univ of Stirling 4 0 0 4 2 15 0

east of scotland First Division

Duns 0 Peebles Rovers 0

Eyemouth United 0 Heriot Watt University 1

Hawick RA 0 Burntisland 4

Kelso United 0 Ormiston 4

P W D L F A pts

Duns 3 2 1 0 8 3 7

Peebles Rovers 3 2 1 0 9 3 7

Ormiston 3 2 0 1 8 4 6

Kelso United 2 1 0 1 3 5 3

Eyemouth United 4 0 0 3 5 8 3

Burntisland Ship 3 1 0 2 6 8 3

Heriot-Watt Univ 2 1 0 1 2 4 3

Hawick RA 2 0 0 2 0 6 0

border amateur league

Scottish Amateur Cup 1st Round

Gordon 4 Standard Life 3

Rosebank 0 Linton Hotspur 0

Division A

Ancrum 2 Gala Fairydean Rovers 4

Chirnside Utd 2 Leithen Rovers 4

Greenlaw 2 West Barns Star 2

Jed Legion 1 Stow 2

P W D L F A pts

Gala F’dean Rovrs 2 2 0 0 7 4 6

Leithen Rovers 2 2 0 0 5 2 6

Stow 2 2 0 0 5 3 6

West Barns Star 2 0 1 1 4 5 1

Greenlaw 2 0 1 1 2 3 1

Gordon 0 0 0 0 0 0 0

Hawick Waverley 1 0 0 1 2 3 0

Jed Legion 1 0 0 1 1 2 0

Ancrum 1 0 0 1 2 4 0

Chirnside Utd 1 0 0 1 2 4 0

Division b

Eyemouth Ams 2 Coldstream Ams 1

Gala Hotspur 5 Chirnside Utd Colts 2

Hawick Legion 3 Earlston Rhymers 3

Langholm Legion 2 Hawick Utd 0

P W D L F A pts

Hawick Legion 2 1 1 0 5 4 4

Tweeddale Rovers 1 1 0 0 3 0 3

Linton Hotspur 1 1 0 0 4 2 3

Langholm Legion 1 1 0 0 2 0 3

Gala Hotspur 2 1 0 1 7 6 3

Chirnside Utd Clts 2 1 0 1 4 5 3

Eyemouth Ams 2 1 0 1 2 4 3

Earlston Rhymers 2 0 1 1 3 5 1

Coldstream Ams 1 0 0 1 1 2 0

Hawick Utd 2 0 0 2 1 4 0

Division c

CFC Bowholm 1 Biggar 1

Hawick LR 4 Peebles Rovers 1

Lauder 2 Duns Res 4

Selkirk Vic 2 St Boswells 4

P W D L F A pts

St Boswells 2 2 0 0 7 3 6

Duns Reserves 2 2 0 0 7 4 6

Biggar Utd 2 1 1 0 5 1 4

Tweedmouth Ams 1 1 0 0 7 1 3

Selkirk Victoria 2 1 0 1 6 7 3

Hawick Leg Rov 2 1 0 1 5 8 3

CFC Bowholm 1 0 1 0 1 1 1

Melrose 1 0 0 1 2 3 0

Kelso Thistle 1 0 0 1 1 3 0

Peebles Ams 2 0 0 2 4 8 0

Lauder 2 0 0 2 2 8 0

NORTH NORTHUMBERLAND LEAGUE

DIVISION ONE

Highfields Utd 0 Alnmouth Utd 6

N Sunderland 4 Bamburgh 4

Rothbury 0 Tweedmouth Rangers 2

DIVISION two

Belford 7 Alnmouth 0

Tweed Harrow 5 Lynemouth Anglers 1

Wooler Res 4 Craster Rovers 1

Fixtures

Saturday, September 13

SPFL Division Two

Annan Athletic v Berwick Rangers

Arbroath v East Fife

East Stirling v Clyde

Montrose v Albion Rovers

Queen’s Park v Elgin

lowland league (3pm)

BSC Glasgow v University of Stirling

Vale of Leithen v Edinburgh University

Scottish Cup First round (3pm)

Selkirk v Bo’ness United

Gretna 2008 v Gala Fairydean Rovers

Preston Athletic v Threave Rovers

Edinburgh City v Coldstream

Lothian Thistle HV v East Kilbride

Golspie Sutherland v Dalbeattie Star

Whitehill Welfare v Girvan

Cove v Hawick RA

image printers cup second round (2.30pm)

Burntisland Shipyard v Spartans

Alex Jack Cup 2nd round

Craigroyston v Heriot Watt University

Easthouses Lily v Peebles Rovers

Leith Athletic v Duns

Tynecastle v Eyemouth United

border amateur league (2pm)

Division A

Gala fairydean Rov v Greenlaw

Hawick Waverley v Jed Legion

Leithen Rovers v Stow

West Barns Star v Chirnside United

Division b

Chirnside Utd Colts v Tweeddale Rovers

Earlston Rhymers v Linton Hotspur

Gala Hotspur v Coldstream Ams

Hawick Legion v Langholm Legion

Hawick United v Eyemouth Ams

Division c

Biggar United v Kelso Thistle

Duns Reserves v CFC Bowholm

Peeb;es Ams v Melrose

Selkirk Vic v Hawick Legion Rov

Tweedmouth Ams v Lauder

NORTH NORTHUMBERLAND LEAGUE (2pm)

NFA Minor Cup

Wallsend Town v Tweedmouth Rgrs

Highfields Utd v Springhill

Seghill v Wansbeck AFC

DIVISION ONE

Lowick Utd v Bamburgh Castle

Red Row Wel v Alnmouth Utd

Rothbury v North Sunderland

DIVISION two

Craster Rovers v Belford

Amble St Cuthbert v Tweedmth Harrow

Embleton WR v Alnmouth

Lynemouth v Wooler Res.

Northern Alliance div 1

Wooler v Cullercoats

rugby

saturday, September 6

rbs pREMIERSHIP

Gala 60 Currie 22

Glasgow Hawks 18 Ayr 20

Edinburgh Accies 15 Boroughmuir 33

Hawick 12 Heriot’s 16

Stirling County 23 Melrose 18

P W L D F A B pts

Stirling County 2 2 0 0 48 36 0 8

Ayr 2 2 0 0 48 42 0 8

Gala 2 1 1 0 84 50 3 7

Boroughmuir 2 1 1 0 51 40 2 6

Melrose 2 1 1 0 45 37 1 5

Glasgow Hawks 2 1 1 0 35 30 1 5

Heriot’s 2 1 1 0 26 29 1 5

Currie 2 1 1 0 40 76 0 4

Hawick 2 0 2 0 28 34 2 2

Edinburgh Accies 2 0 2 0 29 60 0 0

rbs National League Division One

Stewart’s Melville FP 26 Aberdeen GSFP 26

Biggar 23 Selkirk 43

Watsonians FC 30 GHA 40

Dundee HSFP 35 Marr RFC 17

Hillhead Jordanhill 14 Jed-Forest 37

Peebles RFC 23 Kelso 10

P W L D F A B pts

Jed-Forest 1 1 0 0 37 14 1 5

Selkirk 1 1 0 0 43 23 1 5

Dundee HSFP 1 1 0 0 35 17 1 5

GHA 1 1 0 0 40 30 1 5

Peebles 1 1 0 0 23 10 0 4

Stew-Mel FP 1 0 0 1 26 26 0 2

Aberdeen GSFP 1 0 0 1 26 26 0 2

Watsonians 1 0 1 0 30 40 1 1

Kelso 1 0 1 0 10 23 0 0

Marr 1 0 1 0 17 35 0 0

Biggar 1 0 1 0 23 43 0 0

Hillhead Jordanhill 1 0 1 0 14 37 0 0

rbs National League Division three

RHC 55 Hawick YM 10

Lasswade 15 Perthshire 10

Preston Lodge 15 Irvine 6

West of Scotland 53 Dunfermline 3

East Kilbride 35 Murrayfield Wands 10

Dalziel 8 Dumfries Saints 49

P W L D F A B pts

West of Scotland 1 1 0 0 53 3 1 5

RHC 1 1 0 0 55 10 1 5

Dumfries Saints 1 1 0 0 49 8 1 5

East Kilbride 1 1 0 0 35 10 1 5

Preston Lodge 1 1 0 0 15 6 0 4

Lasswade 1 1 0 0 15 10 0 4

Perthshire 1 0 1 0 10 15 1 1

Irvine 1 0 1 0 6 15 0 0

M’field Wands 1 0 1 0 10 35 0 0

Dalziel 1 0 1 0 8 49 0 0

Hawick YM 1 0 1 0 10 55 0 0

Dunfermline 1 0 1 0 3 53 0 0

east league division 1

Dalkeith 28 Dunbar 22

North Berwick 44 Duns 7

Hawick Harlequins 28 Portobello FP 24

Langholm 36 Hawick Linden 40

Linlithgow 16 Berwick 20

P W L D F A B pts

Dalkeith 2 2 0 0 69 22 2 10

Berwick 2 2 0 0 50 35 0 8

Dunbar 2 1 1 0 60 28 2 6

North Berwick 2 1 1 0 63 37 1 5

Hawick Linden 2 1 1 0 60 56 1 5

Linlithgow 2 1 1 0 36 32 1 5

Duns 2 1 1 0 43 54 1 5

Hawick Quins 2 1 1 0 38 60 0 4

Portobello FP 2 0 2 0 24 69 2 2

Langholm 2 0 2 0 36 86 1 1

east league division 2

Inverleith 19 Trinity Academicals 22

Lismore 17 Liberton FP 22

St Boswells 109 Penicuik 0

Forrester 54 Edinburgh Northern 6

Earlston 16 Leith 54

P W L D F A B pts

St Boswells 2 2 0 0 173 6 2 10

Forrester 2 2 0 0 99 23 2 10

Leith 2 2 0 0 92 21 2 10

Inverleith 2 1 1 0 64 22 2 6

Trinity Accies 2 1 1 0 39 64 0 4

Earlston 2 1 1 0 35 65 0 4

Liberton FP 2 1 1 0 28 81 0 4

Lismore 2 0 2 0 22 60 1 1

Edinburgh Nrthn 2 0 2 0 17 73 0 0

Penicuik 2 0 2 0 0 154 0 0

borders semi junior league

Hawick PSA 17 Langholm Colts 17

Jed Thistle 44 Peebles Colts 10

Tynedale Colts 12 Hawick Wanderers 76

Selkirk Youth 13 Melrose Wasps 48

P W L D F A B pts

Melrose Wasps 3 3 0 0 178 18 0 12

Jed Thistle 3 3 0 0 115 35 0 12

Peebles Colts 3 2 1 0 162 47 0 8

Hawick Wands 2 1 1 0 93 30 1 5

Selkirk Youth Club 3 1 2 0 88 72 1 5

Kelso Harlequins 2 1 1 0 91 53 0 4

Gala Wanderers 2 1 1 0 24 67 0 4

Hawick PSA 3 0 2 1 20 174 0 2

Langholm Colts 3 0 2 1 17 172 0 2

Tynedale Colts 2 0 2 0 17 137 0 0

Berwick Colts 0 0 0 0 0 0 0 0

rbs National League Division One

(Results, week ending Sunday, September 7)

Selkirk 62 Gala Red Triangle 14

Duns 7 Hawick Albion 49

Peebles 37 Kelso 12

Langholm 0 Melrose 77

Jedforest P Berwick P

P W L D F A B pts

Selkirk 1 1 0 0 64 14 0 4

Hawick Albion 1 1 0 0 49 7 0 4

Peebles 1 1 0 0 37 12 0 4

Kelso 1 0 1 0 12 37 0 0

Duns 1 0 1 0 7 49 0 0

Gala Red Triangle 1 0 1 0 14 64 0 0

Melrose 0 0 0 0 0 0 0 0

Jed-Forest 0 0 0 0 0 0 0 0

Berwick 0 0 0 0 0 0 0 0

Langholm 0 0 0 0 0 0 0 0

Fixtures

saturday, September 13

RBS Premiership (3pm)

Heriot’s v Stirling County

Melrose v Boroughmuir

Currie v Edinburgh Academical FC

Ayr v Hawick

Gala v Glasgow Hawks

National Division One (3pm)

GHA v Stewart’s-Melville FP

Kelso v Biggar

Selkirk v Hillhead Jordanhill

Jed-Forest v Dundee HSFP

Marr v Watsonians

Aberdeen GSFP v Peebles RFC

NATIONAL DIVISION THREE (3pm)

Dumfries Saints v East Kilbride

Dunfermline v Preston Lodge

Irvine v Lasswade

Perthshire v RHC

Hawick YM v Dalziel

M’field Wands v West of Scotland

east league division 1 (3pm)

North Berwick v Hawick Harlequins

Berwick v Langholm

Hawick Linden v Dalkeith

Duns v Linlithgow

Dunbar v Portobello

east league division 2 (3pm)

Lismore v St Boswells

Leith v Forrester

Edinburgh Nrthn v Inverleith

Liberton FP v Earlston

Trinity Accies v Penicuik

east league division 3 (3pm)

Bo’ness v Walkerburn

RDVC v Ross High

Broughton v Queensferry

borders semi junior league (3pm)

Gala Wanderers v Hawick Wanderers

Kelso Harlequins v Tynedale Colts

Melrose Wasps v Hawick PSA

Langholm Colts v Jed Thistle

Berwick Colts v Selkirk Youth

Sunday, September 14 (1pm)

Borders Under-16 League

Hawick Albion v Selkirk

Melrose v Peebles

Berwick v Langholm

Kelso v Duns

Gala Red Triangle v Jedforest