Results, tables & fixtures

0
Have your say

cricket

Saturday, august 23

ESCA DIVISION ONE

St Boswells v Watsonians 2. At The Green – no result

St Boswells

E. Ruthven, c F. Hutchison, b M. Macleod 11

T. Goodman, c F. Cousin, b R. Brooks 0

S. Broom, b M. Macleod 12

R. Young, run out 0

R. Graham, c A. Sim, b F. Cousin 20

K. White, c A. Sim, b R. Brooks 0

C. Paterson, lbw b M. Macleod 2

C. McNeill, c A. Rive, b F. Cousin 32

R. Borthwick, c A. Rive, b C. Willsdon 3

J. Gillan, not out 9

J. Flynn, c N. Yelland, b B. Fox 5

Extras13

Total all out (31 ovs) 107

Bowling: M. Macleod 3-25, A. Sim 0-20, F. Cousin 2-7, C. Willsdon 1-2, N. Yelland 0-2, A. Rive 0-6, B. Fox 1-9.

Watsonians 2

A. Sim, c C. Paterson, b C. McNeill 43

K. Rae, not out 29

B. Fox, not out 4

Extras5

Total for 1 wkt (16 ovs) 81

Bowling: E. Ruthven 0-9, R. Young 0-13, K. White 0-33, C. McNeill 1-21.

Gala v Edinburgh CC. Match cancelled – rain

P W t L PTS %

Edinburgh CC 12 12 0 0 240 100.00

East Knights U18 8 6 0 2 131 81.88

Marchmont 14 9 0 5 207 73.93

Gala 11 7 0 4 161 73.19

Heriots 2 14 8 0 6 197 70.36

Edinburgh Accies 11 5 0 6 129 58.64

Musselburgh 13 6 0 7 152 58.47

Watsonians 2 12 4 0 8 133 55.42

St Boswells 11 4 0 7 114 51.82

Largo 13 3 0 10 117 45.00

Dunfermline 11 1 0 10 52 23.64

ESCA DIVISION two

Dunnikier v Kelso. Match cancelled – pitch unfit

P W t L PTS %

Dunnikier 12 11 0 1 227 94.59

Kelso 11 10 0 1 205 93.19

SMRH 2 14 10 0 4 219 78.22

Clackmannan Co 11 7 0 4 169 76.82

Broomhall 13 7 0 6 172 66.16

Livingston 12 6 0 6 148 61.67

**West Lothian 2 12 3 0 9 106 44.17

*+Fauldhouse 13 4 0 9 114 43.85

+Leith FAB 13 3 0 10 109 41.93

MDAFS 2 15 2 0 13 115 38.34

*deducted 5 points - Rule 15.4 - forfeiture on the day of the scheduled match

**deducted 5 points - late match return

+conceded 1 match

ESCA DIVISION four

Holy Cross 2 v Selkirk. At Arboretum – no result

Holy Cross 2

R. Bainbridge, c J. Everitt, b J. Reid 9

T. Jordan, c R. Banks, b J. Reid 12

J. Bates, b G. Fenton 9

Extras 0

Total for 3 wkts (11.5 ovs) 30

Bowling: K. Paterson 0-12, J. Reid 2-18, G. Fenton 1-0.

P W t L PTS %

Selkirk 13 12 0 1 245 94.24

RHC 2 11 10 0 1 207 94.10

Grange 3 12 8 0 4 192 80.00

Watsonians 3 12 7 0 5 169 70.42

Dunfermline Car 13 6 0 7 166 63.85

Holy Cross 2 13 5 1 7 154 59.24

Edinburgh South 2 14 6 0 8 157 56.08

Largo 2 14 4 0 10 131 46.79

Preston Village 12 3 1 8 105 43.75

*Stirling Co 3 12 1 0 11 62 25.84

*conceded 2 matches

ESCA DIVISION five

Falkland 3 (20) beat Peebles County (6) by 8 wkts.

At Whitestone Park

Peebles County

P. Murray, c A. Wilkie, b C. Langlands 23

R. Waddell, b St Meikle 40

P. Caddick, b C. Nellies 37

A. Maxwell, lbw b C. Nellies 12

P. Moynihan, c L. Farrell, b C. Nellies 12

J. Chatt, b C. Nellies 0

J Knight, c A Anson, b C Nellies 0

J. Pace, c&b C. Nellies 1

J. Slater, b D. Wilkie 2

S. Slater, not out 8

N. Burns, not out 3

Extras29

Total for 9 wkts (45 ovs) 180

Bowling: D. Wilkie 1-14, G. Langlands 0-18, G. Chambers 0-34, A. Anson 0-22, St Meikle 1-37, C. Langlands 1-16, C. Nellies 6-34.

Falkland 3

St Meikle, c P. Murray, b J. Knight 42

A. Wilkie, not out 51

A. Anson, c P. Caddick, b J. Chatt 48

C. Langlands, not out 33

Extras 9

Total for 2 wkts (37.2 ovs) 183

Bowling: P. Murray 0-30, P. Moynihan 0-26, A. Maxwell 0-30, J . Knight 1-21, P. Caddick 0-31, J. Chatt 1-26, N. Burns 0-13.

P W t L PTS %

S&S Penicuik 2 13 12 0 1 246 94.62

Marchmont 2 13 10 0 3 219 84.24

Glenrothes 2 11 8 0 3 182 82.73

MDAFS 3 15 11 0 4 248 82.67

#Edinburgh Ac 2 14 8 0 6 181 64.65

Drummond Trin 2 14 6 0 8 163 58.22

#Falkland 3 15 5 0 10 157 52.34

Peebles County 15 5 0 10 142 47.34

**Livingston 2 15 5 0 10 129 43.00

*+Boroughmuir 2 15 0 0 15 45 15.00

*deducted 5 points - late match return

+conceded 3 matches

** conceded 2 matches

#conceded 1 match

ESCA DIVISION six

Heriots 3 (20) v Melrose (0). Match conceded

Edinburgh CC 2 beat Hawick & Wilton by 1 wkt

Hawick & Wilton

S. Hair, c A. Farooq, b K. Imran 28

R. Alexander, b I. Aziz 5

A. Moffat, b A. Majeed 50

P. Solley, b Z. Ali 22

P. MacTaggart, b A. Majeed22

B. MacTaggart, not out 41

A. Johnston, I. Aziz, b A. Majeed 6

M. Tait, c A. Ashraf, b K. Imran3

E. Alexander, caught K. Anwar, b Z. Ali1

G. Welsh LBW, b I. Khan5

R. Johnston, run out (A. Azad)0

Extras11

Total, all out (40 ovs)194

Bowling: A. Majeed 3 for 70, K Imran 2 for 33, Z. Ali 2 for 25, I. Aziz 1 for 20; I. Khan 1 for 4.

Edinburgh CC 2

I. Khan, c A, Moffat, b S. Hair1

A. Ashraf, LBW, b R. Johnston1

A. Bilal, c B. MacTaggart, b A. Johnston 39

K. Anwar, c R. Alexander, b S. Hair0

A. Farooq, c A. Moffat, b R. Alexander49

A. Azad c P. Solley, b A. Johnston2

A. Majeed, not out79

Z. Ali, c aught P. Solley, b R. Alexander0

K. Imran, b R. Johnston 13

M. Razzaq, c A. Moffat, b P. Solley0

I. Aziz, not out0

Extras14

Total for nine wkts (38.1 ovs)198

Bowling: S. Hair 2 for 32, R. Johnston 2 for 48; A. Johnston 2 for 42, R. Alexander 2 for 31, P. Solley 1 for 39 .

P W t L PTS %

Tranent 13 12 0 1 24795.00

Edinburgh CC 2 15 12 0 3 26488.00

Heriots 3 13 9 0 4 20478.47

Hawick & Wilton 16 10 0 6 23974.69

OCCC 14 9 0 5 20272.15

Teuchters 15 8 0 7 21170.34

Melrose 14 5 0 9 14250.72

Dunbar 16 3 0 13 14645.63

West Lothian 3 14 2 0 12 10537.50

Musselburgh 2 14 2 0 12 8128.93

Football

Saturday, august 23

SPFL League Two

Albion Rovers 2 East Fife 0

Berwick Rangers 5 East Stirling 0

Elgin City 1 Clyde 0

Montrose 2 Annan Athletic 0

Queen’s Park 0 Arbroath 2

P W D L F A pts

Arbroath 3 3 0 0 5 1 9

Berwick Rangers 3 2 0 1 9 4 6

Montrose 2 2 0 0 6 1 6

Albion Rovers 3 2 0 1 4 2 6

Elgin City 3 2 0 1 3 2 6

Clyde 2 1 0 1 2 2 3

Queen’s Park 3 1 0 2 2 4 3

East Stirling 3 1 0 2 3 10 3

East Fife 3 0 0 3 2 6 0

Annan Athletic 3 0 0 3 1 5 0

lowland league

BSC Glasgow 3 Preston Athletic 1

Gala Fairydean 3 Edinburgh City 6

Spartans FC 2 East Kilbride 2

Stirling University 1 Dalbeattie Star 1

Threave Rovers P Edinburgh University P

Vale of Leithen 1 Selkirk 4

Whitehill Welfare 1 Gretna 2008 1

P W D L F A pts

Edinburgh City 4 4 0 0 13 4 12

Selkirk 4 3 1 0 12 3 10

East Kilbride 4 3 1 0 10 2 10

Spartans FC 5 3 1 1 11 6 10

Dalbeattie Star 6 2 3 1 12 9 9

Gretna 2008 5 2 2 1 11 4 8

Whitehill Welfare 4 2 2 0 10 4 8

BSC Glasgow 6 2 1 3 11 17 7

Gala Fairydean 4 2 0 2 9 9 6

Preston Athletic 5 0 2 3 6 10 2

Edinburgh Univ 3 0 1 2 1 6 1

Stirling Univ 4 0 1 3 2 10 1

Threave Rovers 4 0 1 3 2 14 1

Vale of Leithen 4 0 0 4 2 14 0

Scottish Cup Prelim round replays

Edinburgh University 0 Hurlford United 5 
(at Pennypit Park)

Hawick Royal Albert 3 Newton Stewart 0

east of scotland premier Division

Easthouses Lily 4 Stirling University 0

Leith Athletic 5 Spartans 2

Lothian Thistle HV 4 Coldstream 1

Tynecastle 7 Craigroyston 2

P W D L F A pts

Easthouses Lily 2 2 0 0 7 2 6

Leith Athletic 2 2 0 0 6 2 6

Tynecastle 1 1 0 0 7 2 3

Lothian Th H Vale 1 1 0 0 4 1 3

Spartans 2 1 0 1 7 5 3

Coldstream 2 0 0 2 1 5 0

Craigroyston 2 0 0 2 4 10 0

Univ of Stirling 2 0 0 2 0 9 0

CS Strollers 0 0 0 0 0 0 0

east of scotland First Division

Burntisland Shipyard 1 Ormiston 2

Duns 4 Heriot-Watt University 1

Kelso United 3 Eyemouth United 1

P W D L F A pts

Duns 2 2 0 0 8 3 6

Kelso United 1 1 0 0 3 1 3

Peebles Rovers 1 1 0 0 3 2 3

Ormiston 2 1 0 1 4 4 3

Heriot-Watt Univ 1 0 0 1 1 4 0

Eyemouth United 2 0 0 2 3 7 0

Burntisland Ship 1 0 0 1 1 2 0

Hawick RA 0 0 0 0 0 0 0

northern alliance league division 1

Blyth Isabella 1 Wooler 5

Fixtures

Saturday, august 30

SPFL League Two (3pm)

Albion Rovers v Queen’s Park

Annan Athletic v Elgin City

Arbroath v Montrose

Clyde v Berwick Rangers

East Fife v East Stirlingshire

lowland league (3pm)

Dalbeattie Star v Vale of Leithen

East Kilbride v Gala Fairydean

Gretna 2008 v Spartans FC

Preston Athletic v Edinburgh University

Selkirk v BSC Glasgow

Stirling University v Edinburgh City

Threave Rovers v Whitehill Welfare

Alex Jack Cup first Round (2.30)

Kelso United v Tynecastle

Ormiston v Duns

east of scotland premier Division (2.30)

Coldstream v Easthouses Lily

Craigroyston v Lothian Thistle HV

Spartans v Civil Service Strollers

Stirling University v Leith Athletic

east of scotland First Division (2.30)

Eyemouth United v Hawick Royal Albert

Peebles Rovers v Burntisland Shipyard

border amateur league (2pm)

Division A

Ancrum v Newtown

Hawick Waverley v Stow

Leithen Rovers v Greenlaw

West Barns Star v Gala Fairydean Rovers

Division b

Earlston Rhymers v Chirnside Utd Colts

Eyemouth Ams v Tweeddale Rovers

Gala Hotspur v Linton Hotspur

Hawick Utd v Hawick Legion

Division c

Biggar Utd v Lauder

Duns Ams v Melrose

Kelso Thistle v St Boswells

Peebles Ams v Selkirk Victoria

Tweedmouth Ams v Hawick Legion Rovers

northern alliance league division 1 (2.30)

Wooler v Cramlington Town

Wednesday, September 3

lowland league (7.45)

BSC Glasgow v Stirling University

East Kilbride v Dalbeattie Star

Edinburgh City v Whitehill Welfare

Gala Fairydean v Edinburgh University

Preston Athletic v Vale of Leithen

Spartans FC v Selkirk

rugby

saturday, august 23

Scottish Rugby Charity Shield

Melrose 28 Heriot’s 36

border league

Gala 57 Jed-Forest 0

P W l d F A B Pts

Gala 2 2 0 0 102 14 2 10

Melrose 1 1 0 0 46 30 1 5

Selkirk 1 0 1 0 30 46 1 1

Peebles 1 0 1 0 14 45 0 0

Jed-Forest 1 0 1 0 0 57 0 0

Hawick 0 0 0 0 0 0 0 0

Kelso 0 0 0 0 0 0 0 0

friendly matches

Berwick 29 Rockcliff 7

Duns P Ross High P

Fixtures

saturday, august 30

premiership (3pm)

Ayr v Gala

Boroughmuir v Stirling County

Currie v Hawick

Heriot’s v Glasgow Hawks

Melrose v Edinburgh Acads

scottish cup first round (3pm)

Kelso v Hillhead Jordanhill

Whitecraigs v Haddington

Peebles v Greenock Wanderers

Aberdeen Gram v Murrayfield Wanderers

Falkirk v Dumfries Saints

Musselburgh v Livingston

Stewart’s Melville v RHC

GHA v Perthshire

Jed-Forest v Aberdeenshire

Preston Lodge v Ardrossan Academicals

Kirkcaldy v Dundee HSFP

Hamilton v West of Scotland

Cartha QP v Selkirk

Irvine v Marr

YM v Dalziel

Howe of Fife v Dunfermline

Lasswade v East Kilbride

Watsonians v Biggar

east league division 1 (3pm)

Berwick v North Berwick

Dunbar v Langholm

Duns v Hawick Harlequins

Hawick Linden v Linlithgow

Portobello FP v Dalkeith

east league division 2 (3pm)

Edinburgh Northern v Earlston

Leith v Lismore

Liberton FP v St Boswells

Penicuik v Inverleith

Trinity Academicals v Forrester

borders semi junior league (3pm)

Jed Thistle v Hawick Wanderers

Kelso Harlequins v Hawick PSA

Melrose Wasps v Gala Wanderers

Peebles Colts v Langholm Colts

Selkirk Youth v Tynedale Colts

bowls

monday, August 18

dr lightbody knockout plate Semi-Final

Kelso B 63-51 Abbotsford B

tuesday, august 19

border senior league

Buccleuch 65-40 Abbotsford

Gala 0-10 Newtown

Hawick 45-62 Jedburgh

Kelso 39-63 Wilton

Selkirk/Ett Forest 53-52 Earlston/Melrose

P W D L F A Pts

Wilton 18 14 0 4 1159 840 28

Earlston/Melrose 17 12 1 4 973 741 25

Hawick 17 10 1 6 943 873 21

Buccleuch 17 9 1 7 963 852 19

Jedburgh 16 9 0 7 921 839 18

Gala 16 7 2 7 835 817 16

Kelso 17 8 0 9 817 931 16

Abbotsford 16 7 0 9 836 916 14

Selkirk/Ett Forest 17 7 0 10 793 884 14

Newtown 14 3 0 11 589 864 6

*Peebles 17 2 1 14 660 932 3

*points deducted

wednesday, august 20

dr lightbody knockout cup Quarter-Finals

Hawick A 92-55 Abbotsford A

Selkirk 98-56 Ettrick Forest

Waverley A 61-53 Melrose

Wilton A 88-46 Buccleuch

tuesday, september 2

border senior league (11am)

Buccleuch v Selkirk/Ettrick Forest

Gala v Abbotsford

Hawick v Earlston/Melrose

Kelso v Jedburgh

Peebles v Newtown