Results/tables/fixtures

0
Have your say

BOWLING

GENTS BORDER BOWLING LEAGUE

August 14

Division one

Melrose 117 Ettrick Forest 60

Jedburgh 56 Earlston 92

Abbotsford 88 Ancrum 53

Selkirk 98 Kelso 69

Waverley 91 Wilton 71

P W D F A Diff Pts

Melrose 18 14 1 1536 1268 +268 29

Waverley 18 14 0 1492 1273.5 +218.5 28

Abbotsford 18 11 0 1504 1363 +141 22

Kelso 18 10 0 1445 1417 +28 20

Jedburgh 18 8 3 1440 1443 -3 19

Earlston 18 9 0 1420 1397.5 +22.5 18

Ancrum 18 6 2 1387 1445 -58 14

Wilton 18 6 1 1399 1458 -59 13

Selkirk 18 6 1 1385 1483 -98 13

Ettrick Forest 18 2 0 1213 1673 -460 4

Division TWO

Gala 81 Lauder 91

P W D F A Diff Pts

Hawick 14 12 0 1280 917 +363 24

Lauder 14 9 1 1154 1068.75 +85.25 19

St Ronans 14 9 0 1174 962 +212 18

Buccleuch 14 8 1 1198 1078.25 +119.75 17

Gala 14 8 0 1090 1096 -26 16

Stow 14 4 0 975 1233.75 -258.75 8

Peebles 14 3 0 814.75 1043 -228.25 4

Newtown 14 2 0 812 1099 -287 2

Division THREE

P W D F A Diff Pts

Wilton B 10 8 0 629 483.25 +145.75 16

Waverley B 10 7 1 645 589.75 +55.25 15

Kelso B 10 5 1 542 539.75 +2.25 11

Abbotsford B 10 5 0 596.75 607.75 -11 10

Hawick B 10 3 0 593 607 -34 6

Gala B 10 1 0 396.75 587 -210.25 -2

* – deducted points

SENIORs LEAGUE

August 13

Buccleuch 75 Peebles 47

Newtown 50 Jedburgh 53

Hawick 53 Wilton 39

Gala 67 Earlston/Melrose 50

Abbotsford 57 Selkirk/Ettrick Forest 44

P W D F A Diff Pts

Selkirk/Ett. Forest 14 11 1 817 681 +116 23

Wilton 13 10 0 766 607 +159 20

Kelso 13 8 1 730 660 +70 17

Jedburgh 14 7 2 725 730 -5 16

Gala 13 7 0 736 703 +33 14

Earlston/Melrose 14 6 1 753 744 +9 13

Hawick 14 6 1 715 767 -52 13

Buccleuch 14 6 0 743 758 -15 12

Abbotsford 14 5 0 695 749 -74 10

Peebles 13 4 0 652 776 -124 8

Newtown 12 1 0 563 720 -157 2

Football

Scottish Lowland League

August 17

Division one

East Kilbride 4 Selkirk 1

Gala Fairydean Rovers 1 Dalbeattie Star 4

Gretna 2008 2 Edinburgh City 1

Preston Athletic 1 Vale of Leithen 2

Spartans 2 University of Stirling 1

Threave Rovers 2 Whitehill Welfare 5

P W D L F A pts

Dalbeattie 3 2 1 0 8 4 7

Vale of Leithen 3 2 1 0 5 2 7

Spartans 3 2 1 0 4 2 7

Whitehill Welfare 3 2 0 1 9 5 6

Gretna 2008 3 2 0 1 7 3 6

East Kilbride 3 2 0 1 6 3 6

Stirling University 3 2 0 1 6 4 6

Threave 3 0 2 1 3 6 2

Edinburgh City 3 0 1 2 4 6 1

Gala Fairydean Rov 3 0 1 2 6 11 1

Selkirk 3 0 1 2 2 10 1

Preston Athletic 3 0 0 3 5 9 0

EAST OF SCOTLAND LEAGUE

August 17

pREMIER dIVISION

Civil Service Strollers 3 Leith Athletic 2

P W D L F A pts

Civil Service Strollers 1 1 0 0 3 1 3

Coldstream 1 1 0 0 2 1 3

Edinburgh University 1 1 0 0 1 1 3

Heriot-Watt Univ 0 0 0 0 0 0 0

Lothian Thistle Hv 0 0 0 0 0 0 0

Spartans EOS 0 0 0 0 0 0 0

Stirling University EOS 0 0 0 0 0 0 0

Leith Athletic 1 0 0 1 2 -1 0

Tynecastle 1 0 0 1 1 -1 0

Craigroyston 1 0 0 1 0 -1 0

Qualifying League Section a

Lothian Thistle Hutchison Vale 0 Tynecastle 0

P W D L F A pts

Lothian Thistle HV 3 2 1 0 14 11 7

Tynecastle 2 1 1 0 6 2 4

Kelso United 1 1 0 0 1 1 3

Eyemouth United 2 0 0 2 5 -7 0

Civil Service Strollers 2 0 0 2 2 -7 0

Qualifying League Section b

Edinburgh University 0 Stirling University EOS 1

Hawick Royal Albert 2 Ormiston 1

P W D L F A pts

Stirling Univ EOS 2 2 0 0 4 4 6

Hawick Royal Albert 3 2 0 1 7 1 6

Edinburgh University 2 1 0 1 3 2 3

Ormiston 3 1 0 2 2 -3 3

Duns 2 0 0 2 2 -4 0

Qualifying League Section c

Burntisland Shipyard 4 Craigroyston 5

Hibernian EOS 8 Heriot-Watt University 0

P W D L F A pts

Craigroyston 2 2 0 0 8 3 6

Hibernian EOS 2 1 1 0 9 8 4

Leith Athletic 2 1 1 0 6 4 4

Heriot-Watt University 3 1 0 2 4 -7 3

Burntisland Shipyard 3 0 0 3 5 -8 0

Qualifying League Section d

Coldstream 3 Spartans EOS 2

Easthouses Lily MW 0 Berwick Rangers EOS 0

P W D L F A pts

Coldstream 2 2 0 0 6 3 6

Easthouses Lily MW 3 1 1 1 5 -2 4

Spartans EOS 2 1 0 1 6 3 3

Berwick Rangers EOS 2 0 1 1 1 -2 1

Peebles Rovers 1 0 0 1 3 -2 0

aLEX jACK cUP fIRST rOUND

Duns 0 Peebles Rovers 5

Kelso United 2 Eyemouth 3

Border Amateur League

August 17

Wright Cup first round

Gala Hotspur 0 Coldstream Ams 0

(aet – Coldstream won 5-4 on penalties)

Collie Cup quarter-final

Kelso Thistle 7 St Boswells 5

DIVISION A

Greenlaw 1 Stow 4

Hearts of Liddesdale 3 Leithen Rovers 2

Newtown 1 Hawick Waverley 1

Tweeddale Rovers 1 Gala Fairydean Rovers 2

West Barns Star 4 Chirnside Utd 3

P W D L F A pts

Greenlaw 4 3 0 1 8 7 9

Stow 2 2 0 0 7 2 6

Chirnside Utd 4 2 0 2 11 8 6

Hearts of Liddesdale 2 1 1 0 3 2 4

Newtown 3 1 1 1 2 3 4

Leithen Rovers 3 1 0 2 7 6 3

Ancrum 1 1 0 0 5 4 3

West Barns Star 2 1 0 1 6 8 3

Gala Fairydean Rov 3 1 0 2 5 8 3

Hawick Waverley 3 0 2 1 5 6 2

Tweeddale Rovers 3 0 0 3 3 8 0

dIVISION B

Eyemouth Ams 9 Biggar 0

Gordon A Hawick Legion A

Hawick Utd 0 Jed Legion 6

Langholm Legion P Linton Hotspur P

P W D L F A pts

Hawick Legion 2 2 0 0 23 3 6

Eyemouth Ams 3 2 0 1 15 5 6

Coldstream Ams 2 1 1 0 7 3 4

Hawick Utd 3 1 1 1 9 14 4

Jed Legion 1 1 0 0 6 0 3

Gala Hotspur 2 1 0 1 12 7 3

Gordon 2 1 0 1 12 7 3

Linton Hotspur 1 1 0 0 6 3 3

Langholm Legion 1 0 0 1 3 4 0

Biggar 3 0 0 3 4 21 0

Selkirk Victoria 2 0 0 2 0 30 0

dIVISION C

Earlston Rhymers 5 CFC Bowholm0

Hawick Legion Rovers 1 Melrose 3

Tweedmouth Ams 1 Chirnside Utd Colts 0

P W D L F A pts

Earlston Rhymers 3 2 0 1 10 4 6

Melrose 3 2 0 1 8 5 6

Chirnside Utd Colts 3 2 0 1 8 6 6

St Boswells 1 1 0 0 4 2 3

Tweedmouth Ams 1 1 0 0 1 0 3

Kelso Thistle 2 1 0 1 6 6 3

CFC Bowholm 3 1 0 2 7 9 3

Lauder 1 0 0 1 2 4 0

Hawick Legion Rovers 3 0 0 3 2 12 0

Fixtures

Athletics

BORDER ATHLETICS CLASSIC & OPEN SPORTS: Saturday, August 24 – Earlston High School (1pm). See preview on page 88.

LAUDER GAMES: Sunday, August 25 – Lauder Public Park (1.30pm).

Bowling

BORDER FINALS DAY: Saturday, August 24 – At Earlston BC. Junior Singles, Pairs, Senior Fours (10am); Singles, Triples, Fours (12.30pm); Finals due to start around 3.15pm.

BORDERS SENIOR LEAGUE: Tuesday, August 27 – Hawick v Buccleuch; Kelso v Earlston/Melrose; Abbotsford v Peebles; Newtown v Selkirk/Ettrick Forest; Gala v Wilton.

KNOCK-OUT CUP: Wednesday, August 28 – Second round ties.

Cricket

EAST OF SCOTLAND LEAGUES: Saturday, August 24 – Division One, St Boswells v Holy Cross; Division Two, West Lothian II v Gala; Division Three, Broomhall v Kelso; Division Five, Selkirk v Dunfermline Carnegie, Peebles County v Preston Village; Division Seven, Hawick & Wilton v Broomhall II, Heriot’s III v Melrose (1pm).

Border Sunday League: Sunday, August 25 – Hawick & Wilton v Selkirk; Penicuik v Langholm (1.30pm).

Football

IMAGE PRINTERS CUP: Saturday, August 24 – Selkirk v Gretna 2008 (3pm); Peebles Rovers v Craigroyston; Eyemouth United v Hawick Royal Albert (2.30pm);

SCOTTISH LOWLAND LEAGUE: Gala Fairydean Rovers v Preston Athletic; East Kilbride v Vale of Leithen (3pm).

BORDER CUP QUARTER-FINAL: Saturday, August 24 – Greenlaw v Stow (2pm).

WRIGHT CUP QUARTER-FINALS: Saturday, August 24 – Biggar v Linton Hotspur; Coldstream v Eyemouth; Hawick Utd v Gordon (2pm).

COLLIE CUP QUARTER-FINAL: Saturday, August 24 – Melrose v Lauder (2pm).

BAL DIVISION A: Thursday, August 22 – Hawick Waverley v Hearts of Liddesdale; Stow v Gala FR (6.15pm). Saturday, August 24 ‑ Gala FR v Chirnside Utd; Hawick Waverley v Tweeddale Rovers; West Barn Star v Hearts of Liddesdale (2.30pm).

BAL DIVISION B: Thursday, August 22 – Hawick Utd v Langholm Legion; Jed Legion v Selkirk Victoria (6.15pm). Saturday, August 24 ‑ Gala Hotspur v Hawick Legion; Langholm Legion v Jed Legion (2.30pm).

BAL DIVISION C: Thursday, August 22 – Earlston Rhymers v St Boswells; Kelso Thistle v Lauder (6.15pm). Saturday, August 24 – Chirnside UC v Hawick Legion Rovers; Kelso Thistle v Earlston Rhymers; Tweedmouth v CFC Bowholm (2.30pm).

Rugby

RBS PREMIERSHIP: Saturday, August 24 – Gala v Currie; Hawick v Aberdeen; Melrose v Heriot’s (3pm).

RBS NATIONAL LEAGUE: Saturday. August 24 – Kelso v Selkirk; Watsonians v Peebles (3pm).

RBS CHAMPIONSHIP B: Saturday, August 24 – Jed-Forest v Howe of Fife; Aberdeenshire v Hawick YM (3pm).