Results, tables and fixtures

Football

SATURDAY, February 28

SPFL league two

Arbroath 3 Elgin City 3

Berwick Rangers 0 Albion Rovers 2

Clyde 2 Montrose 0

East Fife 2 Annan Athletic 1

East Stirling 3 Queen’s Park 1

Lowland League

BSC Glasgow P Vale of Leithen P

East Kilbride 0 Edinburgh City 1

Edinburgh University 3 Selkirk 1

Gala Fairydean Rovers 5 Threave Rovers 1

Preston Athletic 2 Whitehill Welfare 4

Spartans 1 Dalbeattie Star 1

University of Stirling 3 Gretna 2008 1

P W D L F A pts

Edinburgh City 18 16 2 0 50 10 50

Gretna 2008 21 12 3 6 56 24 39

East Kilbride 20 11 3 6 50 22 36

Spartans 21 10 6 5 39 27 36

Stirling University 20 10 4 6 36 29 34

Whitehill Welfare 17 8 6 3 39 24 30

Dalbeattie Star 20 7 8 5 39 36 29

Gala Fairydean 22 8 5 9 41 47 29

Edinburgh Univ 21 6 4 11 33 43 22

BSC Glasgow 18 6 4 8 30 42 22

Vale of Leithen 17 6 2 9 25 39 20

Selkirk 17 5 3 9 40 46 18

Preston Athletic 23 2 5 16 27 65 11

Threave Rovers 21 2 3 16 17 68 9

east of scotland Premier Division

Civil Service Strollers 1 Craigroyston 1

Coldstream 0 Leith Athletic 5

Easthouses Lily 3 Spartans 2

Tynecastle 5 Stirling University 0

P W D L F A pts

Leith Athletic 17 11 3 3 49 24 36

Easthouses Lily 15 9 4 2 48 31 31

Lothian Th H Vale 16 9 3 4 47 31 30

CS Strollers 15 6 5 4 34 26 23

Spartans 17 6 5 6 37 36 23

Tynecastle 13 6 1 6 31 27 19

Craigroyston 19 4 4 11 24 48 16

Stirling Univ 17 4 2 11 26 44 14

Coldstream 17 2 5 10 24 53 11

east of scotland First Division

Duns 2 Kelso United 0

Eyemouth United 2 Burntisland Shipyard 4

Ormiston 2 Hawick Royal Albert 0

Peebles Rovers 2 Heriot-Watt University 0

P W D L F A pts

Peebles Rovers 14 11 3 0 40 12 36

Ormiston 16 11 0 5 38 24 33

Duns 14 9 3 2 38 25 30

Heriot-Watt Univ 12 6 2 4 28 20 20

Burntisland Ship 17 5 4 8 34 38 19

Eyemouth Utd 17 4 0 13 24 50 12

Hawick RA 13 3 2 8 23 33 11

Kelso United 15 2 2 11 18 41 8

South of Scotland Cup Quarter-Final

Greenlaw 3 Stow 5

Waddell Cup first Round

Lauder 2 Selkirk Victoria 0

beveridge Cup first Round

Chirnside Utd 4 Jed Legion 2

beveridge Cup quarter-final

Gordon 1 Hawick Waverley 2 (aet)

walls cup first Round

Langholm Legion 6 Gala Hotspur 2

walls cup quarter-final

Hawick Utd 2 Hawick Legion 5

sanderson cup first Round

Biggar 6 Tweedmouth Ams 1

sanderson cup quarter-finals

Duns Ams 6 CFC Bowholm 5 (aet)

Peebles Ams 3 Melrose 2

border amateur league division a

Gala Fairydean Rov 4 West Barns Star 1

Leithen Rovers 4 Ancrum 0

P W D L F A pts

Gala Fairydean Rov 11 10 0 1 35 17 30

Leithen Rovers 9 9 0 0 33 3 27

Stow 10 7 1 2 24 16 22

West Barns Star 12 5 2 5 26 23 17

Chirnside Utd 11 5 0 6 24 28 15

Greenlaw 9 4 1 4 20 20 13

Hawick Waverley 13 3 1 9 20 40 10

Gordon 6 3 0 3 12 12 9

Jed Legion 9 2 0 7 15 20 6

Ancrum 12 0 1 11 7 37 1

division b

Coldstream Ams 4 Linton Hotspur 2

Tweeddale Rovers 8 Chirnside UC 0

P W D L F A pts

Eyemouth Ams 14 9 0 5 37 32 27

Coldstream Ams 13 8 0 5 41 22 24

Hawick Legion 12 7 3 2 33 22 24

Langholm Legion 11 7 1 3 42 24 22

Hawick Utd 12 6 2 4 44 30 20

Tweeddale Rovers 7 5 1 1 27 8 16

Gala Hotspur 12 5 0 7 33 42 15

Earlston Rhymers 13 3 5 5 28 38 14

Linton Hotspur 13 3 2 8 19 35 11

Chirnside UC 17 1 2 14 33 84 5

division c

Hawick Legion Rovers 4 St Boswells 2

P W D L F A pts

Tweedmouth Ams 14 14 0 0 61 12 42

Hawick LR 13 8 1 4 47 28 25

Biggar Utd 10 7 3 0 36 8 24

Lauder 11 6 0 5 21 22 18

Duns Ams 9 5 2 2 26 16 17

Peebles Ams 11 3 2 6 19 27 11

St Boswells 9 3 0 6 13 26 9

Melrose 9 3 0 6 17 34 9

CFC Bowholm 12 2 2 8 14 34 8

Kelso Thistle 11 1 2 8 12 32 5

Selkirk Victoria 9 1 0 8 12 39 3

NFa minor cup SEMI - FINAL

Newcastle University 8 Red Row Welfare 0

bilclough cup quarter-FINALs

Alnmouth Utd 1 Bamburgh Castle 2

Craster Rovers 0 Lowick Utd 1

Springhill 2 Wooler Reserves 3

LAIDLER/LANCASTER CUP prelim round

AFC Wansbeck 6 Highfields Utd 0

Eglingham 1 Tweedmouth Harrow 11

North Sunderland 3 Rothbury 1

north northumberland league Division two

Alnmouth P Belford P

Embleton WR 3 Lynemouth Anglers 4

P W D L F A pts

Belford 13 12 0 1 81 12 36

Amble St Cuthbert 14 10 2 2 78 21 32

Springhill 11 8 2 1 55 15 26

Craster Rovers 14 7 2 5 47 30 23

Lynemouth Ang 13 6 1 6 40 52 19

Tweedmouth H 11 5 2 4 30 28 17

Wooler Res 13 5 2 6 33 48 17

Embleton WR 13 3 2 8 31 43 11

Alnmouth 13 1 1 11 16 58 4

Eglingham 15 1 0 14 21 125 3

northern alliance league division one

Cullercoats P Wooler P

tuesDAY, march 3

SPFL league two

Clyde 1 Annan Athletic 0

Elgin City 3 East Fife 5

P W D L F A pts

Albion Rovers 26 15 4 7 41 24 49

Queen’s Park 27 14 6 7 41 25 48

Arbroath 25 14 5 6 53 31 47

East Fife 26 10 8 8 42 37 38

Annan Athletic 27 10 6 11 38 37 36

Clyde 26 9 6 11 31 39 33

Elgin City 25 8 7 10 35 40 31

Berwick Rangers 26 8 6 12 44 40 30

East Stirling 25 9 1 15 29 50 28

Montrose 27 6 5 16 31 62 23

king cup second round

Easthouses Lily P Heriot-Watt University P

fixtures

friDAY, march 6

Scottish cup quarter-final (7.35)

Queen of the South v Falkirk

SATURDAY, march 7

Scottish cup quarter-final (3pm)

Inverness CT v Raith Rovers

SPFL league two (3pm)

Annan Athletic v Albion Rovers

Clyde v East Stirling

Montrose v Arbroath

Queen’s Park v East Fife

South Challenge Cup quarter-finals (3pm)

Dalbeattie Star v Civil Service Strollers

East Kilbride v Edinburgh City

Vale of Leithen v BSC Glasgow

Whitehill Welfare v Edusport Academy

Lowland League (3pm)

Gretna 2008 v Selkirk

King Cup second Round (2.30)

Burntisland Shipyard v Leith Athletic

Duns v Peebles Rovers

Eyemouth United v Lothian Thistle HV

Kelso United v Coldstream

Stirling University v Craigroyston

Spartans v Ormiston (3pm)

east of scotland Premier Division (3pm)

Easthouses Lily v Tynecastle

east of scotland First Division (2.30)

Hawick Royal Albert v Heriot-Watt University

Waddell Cup first Round(2pm)

Greenlaw v Chirnside Utd

Stow v Tweedmouth Ams

sanderson Cup first Round(2pm)

Kelso Thistle v Lauder

border amateur league (2pm)

division a

Ancrum v Gordon

Jed Legion v Hawick Waverley

Leithen Rovers v Gala Fairydean Rovers

division b

Earlston Rhymers v Tweeddale Rovers

Gala Hotspur v Eyemouth Ams

Hawick Legion v Coldstream Ams

Linton Hotspur v Langholm Legion

division c

CFC Bowholm v Duns Ams

Melrose v Biggar

Peebles Ams v St Boswells

Selkirk Victoria v Hawick Legion Rovers

Anderson Cup Quarter-Final (1.30)

Highfields United v Red Row Welfare

robson Cup Quarter-Final (1.30)

Alnmouth v Amble St Cuthbert

runciman Cup Quarter-Finals (1.30)

Eglingham v Craster Rovers

Tweedmouth Harrow v Belford

north northumberland league (2pm)

Division one

AFC Wansbeck v North Sunderland

Rothbury v Bamburgh Castle

Tweedmouth Rangers v Lowick United

Division two

Springhill v Lynemouth Anglers

northern alliance league division one (2.30)

Newcastle University v Wooler

sunDAY, march 8

Scottish cup quarter-finals

Hibernian v Berwick Rangers (12.45)

Dundee Utd v Celtic (3.30)

tuesDAY, march 10

SPFL league two (7.45)

Elgin City v Clyde

wednesDAY, march 11

Lowland League (7.45)

BSC Glasgow v Whitehill Welfare

rugby

thursday, february 26

national league division one

Hillhead Jordanhill 15 Watsonians 22

friday, february 27

national league division three

Dalziel 22 Irvine 22

Perthshire 59 Murrayfield Wanderers 13

saturday, february 28

premiership

Glasgow Hawks P Stirling County P

national league division one

Aberdeen Gram 13 Selkirk 42

Biggar P Dundee HSFP P

GHA 15 Kelso 8

Stewart’s Melville FP 24 Jed-Forest 13

P W l d F A B pts

Selkirk 19 19 0 0 558 217 11 87

Stew Mel FP 19 13 5 1 530 311 16 70

GHA 19 14 4 1 460 377 11 69

Watsonians 18 12 6 0 490 277 10 58

Peebles 20 9 10 1 436 387 11 49

Aberdeen Gram 20 8 11 1 509 522 12 46

Dundee HS 16 8 7 1 370 304 7 41

Jed-Forest 18 7 11 0 389 392 8 36

Kelso 19 6 11 2 380 423 8 36

Marr 20 5 12 3 432 574 7 33

Biggar 17 6 11 0 268 410 5 29

Hillhead Jord 19 0 19 0 182 810 2 2

national league division two

Aberdeenshire 25 Hamilton 22

Howe of Fife 24 Falkirk 30

Livingston P Cartha Queens Park P

Whitecraigs 32 Greenock Wanderers 5

P W l d F A B pts

Musselburgh 20 16 3 1 820 300 13 79

Hamilton 19 14 5 0 828 370 15 71

Falkirk 19 14 4 1 592 290 13 71

Howe of Fife 17 13 4 0 762 236 16 68

Aberdeenshire 17 12 5 0 669 336 14 62

Whitecraigs 17 10 7 0 485 313 10 50

Cartha Q P 17 8 8 1 415 463 10 44

Kirkcaldy 18 8 10 0 461 440 7 39

Greenock W 19 4 15 0 312 664 8 24

Ardrossan Ac 18 3 14 1 377 652 9 23

Haddington 19 2 17 0 238 1019 4 12

Livingston 16 2 14 0 101 977 0 8

national league division three

East Kilbride 24 Dumfries Saints 18

Lasswade 17 Preston Lodge 10

P W l d F A B pts

Lasswade 20 17 3 0 583 246 13 81

Preston Lodge 20 16 3 0 644 336 11 75

Dumfries 19 12 6 1 608 284 15 65

RHC 20 13 7 0 536 331 13 65

West 19 11 8 0 512 333 16 60

Irvine 19 7 8 4 445 351 9 45

E Kilbride 18 8 9 1 355 368 10 44

Perthshire 18 8 9 1 404 459 6 40

*Hawick YM 17 6 9 2 302 508 2 27

Dalziel 18 4 12 2 283 593 4 24

*Dunfermline 19 4 14 1 278 557 6 21

Murrayfield W 19 0 17 2 192 776 2 6

*points deducted

borders shield

St Boswells 66 Hawick Harlequins 9

P W l d F A B pts

St Boswells 5 5 0 0 260 26 4 24

Berwick 5 4 1 0 184 62 4 20

Hawick Linden 5 3 2 0 126 116 2 14

Duns 4 1 3 0 75 102 2 6

Hawick Quins 4 1 3 0 77 167 1 5

Earlston 5 0 5 0 44 293 0 0

east league division one

Dalkeith 47 Duns 20

Hawick Linden 27 Berwick 25

Linlithgow 53 Langholm 5

P W l d F A B pts

Berwick 16 14 2 0 727 175 11 67

Nth Berwick 16 13 3 0 653 183 11 63

Dalkeith 16 13 3 0 506 242 10 62

Linlithgow 16 9 7 0 348 267 9 45

Dunbar 16 9 7 0 353 330 9 45

*Hawick Linden 16 7 9 0 357 405 6 32

Hawick Quins 16 7 9 0 311 521 4 32

Duns 15 4 11 0 213 381 6 22

Portobello 16 2 14 0 233 703 7 15

*Langholm 15 1 14 0 197 691 5 1

*points deducted

east league division three

Broughton P Walkerburn P

Queensferry P Ross High P

fixtures

saturday, march 7

scottish cup semi-finals

Glasgow Hawks v Boroughmuir (3.30)

Hawick v Heriot’s (3pm)

shield semi-finals

GHK v Orkney (1pm)

St Boswells v North Berwick (2.30)

bowl semi-finals (3pm)

Alloa v Kinloss Eagles

Cumnock v Ross High

premiership (3pm)

Currie v Ayr

border league (3pm)

Jed-Forest v Kelso

national league division one (3pm)

Aberdeen Grammar v Dundee HSFP

GHA v Hillhead Jordanhill

Jed-Forest v Kelso

Marr v Biggar

Selkirk v Peebles

Stewart’s Melville FP v Watsonians

national league division two (3pm)

Aberdeenshire v Falkirk

Greenock Wanderers v Ardrossan Academicals

Haddington v Musselburgh

Hamilton v Livingston

Howe of Fife v Kirkcaldy

Whitecraigs v Cartha Queens Park

national league division three (3pm)

Dumfries Saints v Lasswade

East Kilbride v Dalziel

Hawick YM v Preston Lodge

Irvine v West of Scotland

Murrayfield Wanderers v RHC

Perthshire v Dunfermline

borders shield (3pm)

Hawick Harlequins v Duns

east league division one (3pm)

Linlithgow v Portobello FP

east league division three (3pm)

RDVC v Broughton