Results, tables and fixtures

Selkirk YC v Jed Thistle. Jed Thistle throw the ball.
Selkirk YC v Jed Thistle. Jed Thistle throw the ball.

Football

Wednesday, January 7

Lowland League

Edinburgh City 7 Preston Athletic 1

Saturday, January 10

SPFL League Two

Annan Athletic 2 Elgin City 3

Arbroath P Albion Rovers P

Clyde 0 Berwick Rangers 3

East Fife 0 Queen’s Park 0

Montrose 0 East Stirling 1

P W D L F A pts

Arbroath 19 14 2 3 46 19 44

Albion Rovers 19 12 4 3 31 12 40

Queen’s Park 20 11 5 4 30 14 38

Berwick Rangers 19 7 5 7 34 24 26

Annan Athletic 20 6 6 8 25 29 24

East Fife 19 5 6 8 25 28 21

Clyde 20 5 4 11 22 36 19

Montrose 20 5 4 11 22 41 19

East Stirling 19 6 1 12 21 42 19

Elgin City 17 4 5 8 18 29 17

Lowland League

East Kilbride 7 Preston Athletic 0

All other matches postponed

East of Scotland Premier Division

All matches postponed

East of Scotland First Division

Heriot-Watt Univ A Burntisland Shipyard A

All other matches postponed

Waddell Cup first round

Coldstream Ams w/o Newtown

Eyemouth Ams 2 Gala Hotspur 1

Hawick Legion 3 Peebles Ams 2

Hawick Utd A Earlston Rhymers A

All other matches postponed

North Northumberland League

Division One

Bamburgh Castle 2 Alnmouth United 5

Lowick United P AFC Wansbeck P

North Sunderland 3 Rothbury 1

Tweedmouth Rangers 7 Highfields United 1

P W D L F A pts

Alnmouth United 7 7 0 0 29 11 21

AFC Wansbeck 7 5 1 1 22 11 16

Lowick United 7 5 0 2 24 16 15

Tweedmouth Rgrs 5 4 0 1 18 5 12

Red Row Welfare 7 3 0 4 20 17 9

Rothbury 9 2 2 5 19 26 8

Bamburgh Castle 8 2 1 5 21 23 7

N Sunderland 7 1 1 5 12 27 4

Highfields United 7 0 1 6 7 36 1

Division Two

All matches postponed

Runciman Cup quarter-final

Wooler Res 2 Springhill 3

Northern Alliance League Division One

Gosforth Bohemians P Wooler P

Sunday, January 11

Lowland League

Univ of Stirling 7 Threave Rovers 0

(at Ainslie Park, Edinburgh)

P W D L F A pts

Edinburgh City 15 13 2 0 43 9 41

Gretna 2008 18 11 3 4 51 18 36

East Kilbride 17 9 3 5 44 20 30

Spartans 16 8 4 4 33 20 28

Whitehill Welfare 15 7 6 2 34 20 27

Dalbeattie 17 6 7 4 34 29 25

Stirling University 15 7 3 5 27 23 24

Gala Fairydean Rov 19 6 5 8 30 42 23

Vale of Leithen 16 6 2 8 24 36 20

Selkirk 15 5 3 7 38 41 18

BSC Glasgow 15 5 3 7 27 39 18

Edinburgh Univ 18 5 2 11 28 40 17

Preston Athletic 19 2 4 13 24 57 10

Threave Rovers 19 2 3 14 16 59 9

Fixtures

SATURDAY, JANUARY 17

SPFL League Two (3pm)

Albion Rovers v East Fife

Berwick Rangers v Montrose

East Stirling v Annan Athletic

Elgin City v Clyde

Queen’s Park v Arbroath

Lowland League

Edinburgh Univ v Edinburgh City (3pm)

Gretna 2008 v Gala Fairydean Rovers (3pm)

Selkirk v Dalbeattie Star (2pm)

Spartans v BSC Glasgow (3pm)

Threave Rovers v East Kilbride (3pm)

Whitehill Welfare v Vale of Leithen (2pm)

Lowland League Cup Central Section A

University of Stirling v Preston Athletic (3pm)

East of Scotland Premier Division (2pm)

Civil Service Strollers v Tynecastle

Stirling University v Coldstream

Leith Athletic v Lothian Thistle HV (3pm)

East of Scotland First Division (2pm)

Burntisland Shipyard v Ormiston

Duns v Heriot-Watt University

Kelso United v Eyemouth United

Peebles Rovers v Hawick Royal Albert

Waddell Cup first round (1.30)

Hawick Utd v Earlston Rhymers

Beveridge Cup first round (1.30)

Ancrum v Stow

Chirnside Utd v Jed Legion

Hawick Waverley v West Barns Star

Walls Cup first round (1.30)

Chirnside Utd Colts v Tweeddale Rovers

Langholm Legion v Gala Hotspur

Sanderson Cup first round (1.30)

Biggar Utd v Tweedmouth Ams

CFC Bowholm v Selkirk Victoria

Kelso Thistle v Lauder

Border Amateur League (2pm)

A Division

Gordon v Gala Fairydean Rovers

Greenlaw v Leithen Rovers

B Division

Coldstream Ams v Linton Hotspur

Hawick Legion v Eyemouth Ams

C Division

Duns Ams v Peebles Ams

Melrose v St Boswells

North Northumberland League (2pm)

Division One

Alnmouth United v Tweedmouth Rangers

Lowick United v Rothbury

North Sunderland v Highfields United

AFC Wansbeck v Red Row Welfare

Division Two

Amble St Cuthbert v Alnmouth

Craster Rovers v Wooler Reserves

Eglingham v Embleton WR

Lynemouth Anglers v Springhill

Northern Alliance League Division One (2pm)

AFC Newbiggin v Wooler

Rugby

Saturday, January 10

Premiership

Boroughmuir 3 Heriot’s 36

Currie P Melrose P

Edinburgh Acads 11 Ayr 8

Hawick P Glasgow Hawks P

Stirling County 16 Gala 21

P W l d F A B pts

Heriot’s 14 11 3 0 406 249 12 56

Ayr 14 10 4 0 333 264 8 48

Melrose 13 9 4 0 319 256 7 43

Gala 14 7 7 0 309 285 6 34

Stirling Co 14 5 9 0 310 330 11 31

Currie 13 5 6 2 285 324 5 29

Hawick 13 5 7 1 271 318 7 29

Glasgow Hawks 13 5 7 1 222 230 4 26

Edinburgh Acad 14 4 10 0 242 310 7 23

Boroughmuir 14 5 9 0 230 361 3 23

National League Division One

Aberdeen Grammar P Marr P

Dundee HSFP 19 Kelso 6

Hillhead Jordanhill 10 Biggar 22

Peebles 18 GHA 21

Stewart’s Melville FP P Jed-Forest P

Watsonians P Selkirk P

P W l d F A B pts

Selkirk 14 14 0 0 417 177 8 64

GHA 14 11 3 0 373 298 10 54

Stew Mel 13 9 3 1 350 214 10 48

Watsonians 14 9 5 0 379 237 7 43

Dundee HS 14 7 6 1 333 265 7 37

Peebles 15 6 8 1 326 272 8 34

Aberdeen Gram 14 5 8 1 362 375 7 29

Kelso 14 5 8 1 312 317 6 28

Biggar 14 6 8 0 244 332 4 28

Jed-Forest 13 5 8 0 288 252 6 26

Marr 14 4 9 1 288 375 6 24

Hillhead Jord 15 0 15 0 111 669 0 0

National League Division Two

Falkirk 37 Ardrossan Academicals 3

Hamilton 29 Greenock Wanderers 9

Howe of Fife 3 Whitecraigs 10

Kirkcaldy 52 Haddington 10

Livingston P Cartha Queens Park P

Musselburgh 13 Aberdeenshire 5

P W l d F A B pts

Howe of Fife 14 11 3 0 607 184 12 56

Hamilton 13 11 2 0 576 208 12 56

Falkirk 15 11 3 1 471 200 10 56

Musselburgh 14 11 2 1 517 237 8 54

Aberdeenshire 13 8 5 0 496 282 10 42

Whitecraigs 14 8 6 0 399 233 8 40

Cartha QP 14 7 6 1 332 383 8 38

Kirkcaldy 14 5 9 0 316 378 6 26

Ardrossan 15 3 11 1 302 512 7 21

Greenock W 14 3 11 0 224 484 6 18

Haddington 15 2 13 0 211 778 4 12

Livingston 13 2 11 0 101 693 0 8

National League Division Three

Dalziel P Irvine P

East Kilbride P Perthshire P

Lasswade P Preston Lodge P

Murrayfield Wand 0 Hawick YM 14

RHC 8 Dunfermline 24

West of Scotland 25 Dumfries Saints 28

P W l d F A B pts

Dumfries 15 11 3 1 542 219 11 57

Lasswade 14 11 3 0 379 189 11 55

West 14 10 4 0 418 222 13 53

Preston Lodge 13 11 2 0 408 222 6 50

RHC 15 9 6 0 406 253 11 47

East Kilbride 13 6 6 1 263 254 7 33

Irvine 14 5 7 2 336 252 6 30

Perthshire 14 6 7 1 282 364 4 30

Hawick YM 14 4 9 1 244 459 2 20

Dunfermline 15 3 11 1 210 478 4 18

Dalziel 13 3 9 1 196 433 2 16

Murrayfield W 14 0 12 2 139 482 2 6

East League Division One

Berwick 19 Dalkeith 0

Dunbar 37 Hawick Harlequins 20

Duns P Langholm P

Hawick Linden 39 Portobello FP 14

North Berwick 12 Linlithgow 0

P W l d F A B pts

Berwick 12 11 1 0 555 122 8 52

Dalkeith 12 10 2 0 405 175 7 47

N Berwick 12 9 3 0 495 140 8 44

Linlithgow 12 7 5 0 231 212 6 34

Dunbar 12 6 6 0 263 256 7 31

Hawick Linden 11 6 5 0 273 279 5 27

Hawick Quins 13 4 9 0 255 484 4 20

Duns 11 3 8 0 155 286 4 16

Portobello FP 12 2 10 0 192 521 7 15

*Langholm 11 1 10 0 166 513 4 3

*points deducted

East League Division Two

Edinburgh Northern P Penicuik P

Leith P Inverleith P

Liberton FP P Forrester P

Lismore 12 Earlston 0

Trinity Acads P St Boswells P

P W l d F A B pts

St Boswells 12 12 0 0 872 45 11 59

Forrester 11 10 1 0 584 112 10 50

Leith 11 8 3 0 367 284 8 40

Inverleith 11 6 4 1 246 240 6 32

Penicuik 12 6 6 0 202 375 3 27

Trinity Acads 12 5 7 0 255 406 5 25

Edinburgh N 11 4 7 0 160 296 3 19

Liberton FP 12 2 10 0 186 393 7 15

*Earlston 13 3 10 0 150 463 3 13

Lismore 13 2 10 1 122 530 2 12

*points deducted

East League Division Three

Bo’ness 0 Queensferry 8

Broughton P Walkerburn P

Gala YM P Ross High P

P W l d F A B pts

Ross High 7 6 1 0 259 51 6 30

Broughton 5 5 0 0 141 48 4 24

Gala YM 7 4 2 1 199 112 4 22

Walkerburn 8 4 4 0 182 129 4 20

*Queensferry 8 4 3 1 125 136 2 18

*Bo’ness 8 0 8 0 40 315 0 -2

*RDVC 7 1 6 0 67 222 0 -4

*points deducted

Borders Semi-junior League

Berwick Colts 20 Hawick PSA 10

Langholm Colts P Hawick Wanderers P

Peebles Colts 10 Kelso Harlequins 0

Selkirk Youth 8 Jed Thistle 29

Tynedale Colts 12 Melrose Wasps 65

P W l d F A B pts

Jed Thistle 18 18 0 0 810 117 0 36

Hawick Wands 17 15 2 0 720 155 0 30

Melrose Wasps 18 14 4 0 853 242 0 28

Peebles Colts 18 11 7 0 486 245 0 22

Selkirk Youth 19 10 9 0 502 392 0 20

Kelso Quins 18 10 8 0 421 353 0 20

Gala Wanderers 16 8 8 0 382 405 0 16

Tynedale Colts 18 4 14 0 246 658 0 8

Berwick Colts 18 3 15 0 76 517 0 6

Hawick PSA 17 2 14 1 110 971 0 5

Langholm Colts 17 1 15 1 45 596 0 3

Fixtures

Saturday, January 17

Premiership (3pm)

Ayr v Boroughmuir

Gala v Edinburgh Academical

Glasgow Hawks v Stirling County

Heriot’s v Currie (2pm)

Melrose v Hawick (2pm)

National League Division One (2pm)

Biggar v Dundee HSFP

Hillhead Jordanhill v Peebles

Jed-Forest v Aberdeen Grammar (3pm)

Kelso v Watsonians (3pm)

Marr v GHA

Selkirk v Stewart’s Melville FP (3pm)

National League Division Two (2pm)

Ardrossan Acads v Livingston

Cartha Queens Park v Kirkcaldy

Falkirk v Musselburgh

Greenock Wands v Aberdeenshire

Haddington v Howe of Fife

Whitecraigs v Hamilton

National League Division Three (2pm)

Dunfermline v Dalziel

Hawick YM v Dumfries Saints

Irvine v East Kilbride

Lasswade v West of Scotland

Perthshire v Murrayfield Wanderers

Preston Lodge v RHC

East League Division One (2pm)

Dalkeith v Duns

Dunbar v Hawick Linden

Hawick Harlequins v Linlithgow

Langholm v North Berwick

Portobello FP v Berwick

East League Division Two (2pm)

Forrester v Lismore

Inverleith v Liberton FP

Penicuik v Leith

St Boswells v Earlston

Trinity Acads v Edinburgh Northern

East League Division Three (2pm)

Bo’ness v Gala YM

Queensferry v Ross High

RDVC v Broughton

Borders Semi-junior League (3pm)

Hawick PSA v Hawick Wanderers

Jed Thistle v Berwick Colts

Langholm Colts v Kelso Harlequins

Melrose Wasps v Peebles Colts

Tynedale Colts v Gala Wanderers