Results, tables and fixtures

Pictured from left: Kirstyn Hume, Lee Myres, Liam Myres, Richard Minnikin, Jenny Rankine, Martin Noble and Gemma Scott after fund raising in co-op Jedburgh.
Pictured from left: Kirstyn Hume, Lee Myres, Liam Myres, Richard Minnikin, Jenny Rankine, Martin Noble and Gemma Scott after fund raising in co-op Jedburgh.

Football

Saturday, September 20

SPFL Division Two

Berwick Rangers 1 Albion Rovers 1

Clyde 2 Arbroath 5

East Fife 2 Queen’s Park 2

East Stirling 0 Annan Athletic 1

ElginCity 0 Montrose 1

lowland league

Edinburgh Univ 2 Dalbeattie Star 4

Gala Fairydean 2 BSC Glasgow 2

Gretna 2008 0 Edinburgh City 2

Preston Athletic 2 East Kilbride 4

Selkirk 2 Whitehill Welfare 3

Spartans FC 2 Vale of Leithen 0

Threave Rovers 0 Univ of Stirling 2

P W D L F A pts

Edinburgh City 9 7 2 0 24 6 23

Spartans 10 5 3 2 22 13 18

Whitehill Welfare 9 4 5 0 21 12 17

Dalbeattie 10 4 5 1 21 14 17

East Kilbride 8 5 1 2 18 8 16

Stirling Univ 10 4 2 4 14 18 14

BSC Glasgow 10 4 2 4 19 24 14

Selkirk 9 4 1 4 24 17 13

Vale of Leithen 10 4 1 5 16 24 13

Gretna 2008 8 3 2 3 15 9 11

Gala Fairydean R 9 3 2 4 18 24 11

Edinburgh Univ 9 1 2 6 13 22 5

Threave Rovers 7 0 2 5 3 19 2

Preston Athletic 10 0 2 8 12 30 2

east of scotland Premier Division

Craigroyston 2 Coldstream 2

Easthouses Lily 1 Civil Service Strollers 3

Lothian Thistle HV 1 Spartans 2

Tynecastle 2 Univ of Stirling 1

P W D L F A pts

Leith Athletic 4 4 0 0 12 3 12

Easthouses Lily 5 3 1 1 15 9 10

Lothian Th H Vale 4 3 0 1 13 4 9

Tynecastle 3 3 0 0 11 3 9

Spartans 5 2 2 1 12 9 8

CS Strollers 3 1 1 1 4 6 4

Coldstream 5 0 1 4 5 14 1

Craigroyston 4 0 1 3 6 16 1

Univ of Stirling 5 0 0 5 3 17 0

east of scotland First Division

Burntisland Shipyard 2 Duns 2

Eyemouth United 0 Ormiston 3

Heriot-Watt University 2 Hawick Royal Albert 1

Peebles Rovers 7 Kelso United 1

P W D L F A pts

Peebles Rovers 4 3 1 0 16 4 10

Ormiston 4 3 0 1 11 4 9

Duns 4 2 2 0 10 5 8

Heriot-Watt Univ 4 2 1 1 7 8 7

Burntisland Ship 5 1 2 2 11 13 5

Kelso United 4 1 1 2 6 14 4

Eyemouth United 5 1 0 4 5 11 3

Hawick RA 4 0 1 3 3 10 1

border amateur league

Division A

Ancrum 0 Leithen Rovers 6

Chirnside Utd 1 Gala Fairydean Rovers 3

Jed Legion 1 Gordon 3

Stow 4 Hawick Waverley 2

P W D L F A pts

Leithen Rovers 4 4 0 0 14 2 12

Gala Fairydean R 4 4 0 0 13 6 12

Stow 4 3 0 1 9 8 9

West Barns Star 3 1 1 1 7 7 4

Gordon 1 1 0 0 3 1 3

Hawick Waverley 3 1 0 2 6 8 3

Greenlaw 3 0 1 2 3 6 1

Jed Legion 3 0 0 3 3 7 0

Chirnside Utd 3 0 0 3 5 10 0

Ancrum 2 0 0 2 2 10 0

Division b

Coldstream Ams 5 Chirnside Utd Colts 2

Eyemouth Ams 1 Hawick Legion 3

Hawick Utd 2 Gala Hotspur 6

Tweeddale Rovers 1 Linton Hotspur 2

P W D L F A pts

Hawick Legion 4 3 1 0 11 6 10

Tweeddale Rov 3 2 0 1 8 3 6

Gala Hotspur 4 2 0 2 14 10 6

Coldstream Ams 3 2 0 1 8 5 6

Linton Hotspur 2 2 0 0 6 3 6

Langholm Legion 2 1 0 1 3 3 3

Hawick Utd 4 1 0 3 9 14 3

Eyemouth Ams 4 1 0 3 7 13 3

Chirnside UC 4 1 0 3 7 14 3

Earlston Rhymers 2 0 1 1 3 5 1

Division c

CFC Bowholm 1 Tweedmouth Ams 4

Kelso Thistle 2 Duns Reserves 2

Lauder 3 Peebles Ams 1

Melrose 5 Selkirk Victoria 3

St Boswells 0 Biggar Utd 1

P W D L F A pts

Biggar Utd 4 3 1 0 13 1 10

Duns Reserves 4 3 1 0 12 6 10

Tweedmouth Ams 3 3 0 0 14 4 9

Hawick LR 3 2 0 1 14 10 6

St Boswells 3 2 0 1 7 4 6

Melrose 3 2 0 1 8 6 6

Lauder 4 1 0 3 7 12 3

Selkirk Victoria 4 1 0 3 11 21 3

CFC Bowholm 3 0 1 2 2 8 1

Thistle 3 0 1 2 3 12 1

Peebles Ams 4 0 0 4 5 12 0

North NORTHUMBERLAND DIVISION ONE

Rothbury 3 Alnmouth Utd 4

Bamburgh Castle 4 Highfields Utd 1

Lowick Utd 4 Red Row Welfare 3

North Sunderland 1 Wansbeck AFC 2

P W D L F A pts

Alnmouth Utd 2 3 0 0 12 3 9

Lowick Utd 2 2 0 0 7 4 6

Bamburgh Castle 3 1 1 1 9 8 4

Rothbury 3 1 0 2 10 8 3

Tweedmouth R 1 1 0 0 2 0 3

Wansbeck AFC 1 1 0 0 2 1 3

Nth Sunderland 3 0 1 2 7 13 1

Red Row Welfare 2 0 0 2 3 6 0

Highfields Utd 2 0 0 2 1 10 0

DIVISION two

Amble St Cuthbert 5 Wooler Reserves 2

Craster Rovers 7 Eglingham FC 3

Embleton WR 2 Tweedmouth Harrow 4

Springhill 4 Belford 1

P W D L F A pts

Amble St Cuth 3 3 0 0 13 3 9

Belford 3 2 0 1 11 5 6

Tweedmouth Har 3 2 0 1 10 9 6

Wooler Res 3 1 1 1 9 9 4

Springhill 2 1 0 1 4 3 3

Craster Rov 3 1 0 2 9 10 3

Embleton WR 2 0 1 1 3 5 1

Lynemouth Ang 2 0 1 1 4 8 1

Alnmouth 2 0 1 1 1 8 1

Eglingham FC 1 0 0 1 3 7 0

combination cup first round

Wooler 1 Ponteland Utd 2

tuesday, september 23

SPFL Division Two

Clyde 1 Montrose 2

P W D L F A pts

Arbroath 6 5 0 1 13 6 15

Albion Rovers 6 4 1 1 8 3 13

Montrose 6 4 0 2 10 7 12

Berwick Rangers 6 2 2 2 13 10 8

East Fife 6 2 1 3 9 9 7

Annan Athletic 6 2 1 3 7 8 7

Elgin City 6 2 1 3 7 8 7

Queen’s Park 6 2 1 3 6 8 7

East Stirling 6 2 0 4 5 14 6

Clyde 6 1 1 4 8 13 4

Fixtures

saturday, september 27

SPFL Division Two (3pm)

Albion Rovers v East Stirling

Arbroath v Elgin City

Clyde v Annan Athletic

Montrose v East Fife

Queen’s Park v Berwick Rangers

lowland league (3pm)

BSC Glasgow v Spartans

Dalbeattie Star v Selkirk

East Kilbride v Threave Rovers

Edinburgh City v Edinburgh University

Preston Athletic v Gretna 2008

Univ of Stirling v Gala Fairydean Rovers

Vale of Leithen v Whitehill Welfare

east of scotland Premier Division (2.30)

Civil Service Strollers v Lothian Thistle HV

Spartans v Tynecastle

Stirling University v Craigroyston

Leith Athletic v Easthouses Lily (3pm)

east of scotland First Division (2.30)

Eyemouth United v Peebles Rovers

Hawick Royal Albert v Duns

Heriot-Watt University v Ormiston

Kelso United v Burntisland Shipyard

Border Cup first Round (2pm)

Jed Legion v Chirnside Utd

Leithen Rovers v Greenlaw

Wright Cup first Round (2pm)

Gala Hotspur v Langholm Legion

Tweeddale Rovers v Hawick Utd

Collie Cup first Round (2pm)

Duns Reserves v CFC Bowholm

Lauder v St Boswells

Peebles Ams v Biggar Utd

border amateur league (2pm)

Division A

Gala Fairydean Rovers v Hawick Waverley

West Barns Star v Gordon

Division b

Chirnside Utd Colts v Eyemouth Ams

Earlston Rhymers v Coldstream Ams

Linton Hotspur v Hawick Legion

Division c

Kelso Thistle v Hawick Legion Rovers

Selkirk Victoria v Tweedmouth Ams

NORTH NORTHUMBERLAND LEAGUE (2pm)

DIVISION one

Rothbury v Lowick Utd

Tweedmouth Rangers v North Sunderland

Red Row Welfare v Highfields Utd

Wansbeck AFC v Bamburgh Castle

DIVISION two

Alnmouth v Craster Rovers

Eglingham FC v Belford

Lynemouth Anglers v Embleton WR

Springhill v Amble St Cuthbert

Wooler Res v Tweedmouth Harrow

northern alliance league division one (2.30)

Percy Main Amats v Wooler

rugby

saturday, September 20

premiership

Boroughmuir 8 Currie 21

Edinburgh Acads 26 Heriot’s 28

Glasgow Hawks 7 Melrose 17

Hawick 21 Gala 23

Stirling County 29 Ayr 34

P W l d F A B pts

Gala 4 3 1 0 136 81 3 15

Ayr 4 3 1 0 108 98 3 15

Heriot’s 4 3 1 0 96 74 2 14

Currie 4 3 1 0 99 103 1 13

Melrose 4 2 2 0 88 75 3 11

Boroughmuir 4 2 2 0 90 87 2 11

Stirling County 4 2 2 0 96 112 1 10

Hawick 4 1 3 0 76 83 4 8

Glasgow Hawks 4 1 3 0 52 76 1 5

Edinburgh Acad 4 0 4 0 74 126 1 1

national league division one

Aberdeen Grammar 18 GHA 23

Dundee HSFP 13 Selkirk 22

Hillhead-Jordanhill 5 Kelso 38

Peebles 9 Biggar 15

Stewart’s-Melville FP 34 Marr 14

Watsonians 33 Jed-Forest 15

P W l d F A B pts

Selkirk 3 3 0 0 142 41 2 14

GHA 3 3 0 0 91 74 2 14

Watsonians 3 2 1 0 103 70 2 10

Kelso 3 2 1 0 82 53 2 10

Peebles 3 2 1 0 63 46 1 9

Stew-Mel FP 3 1 1 1 86 74 3 9

Dundee HSFP 3 2 1 0 70 58 1 9

Jed-Forest 3 1 2 0 71 69 2 6

Biggar 3 1 2 0 63 86 0 4

Aberdeen Gram 3 0 2 1 65 80 1 3

Marr 3 0 3 0 52 109 0 0

Hillhea-Jord 3 0 3 0 24 152 0 0

national league division two

Falkirk 17 Cartha Queens Park 5

Hamilton 54 Aberdeenshire 31

Howe of Fife 108 Greenock Wands 0

Kirkcaldy 18 Whitecraigs 30

Livingston 16 Haddington 12

Musselburgh 38 Ardrossan Acads 7

P W l d F A B pts

Howe of Fife 3 3 0 0 178 43 3 15

Falkirk 3 3 0 0 115 46 1 13

Whitecraigs 3 2 1 0 145 49 3 11

Hamilton 3 2 1 0 138 84 3 11

Musselburgh 3 2 1 0 110 69 3 11

Kirkcaldy 3 2 1 0 60 67 1 9

Ardrossan Ac 3 1 2 0 89 61 2 6

Greenock Wdrs 3 1 2 0 42 139 1 6

Cartha Q Park 3 1 2 0 23 73 0 4

Livingston 3 1 2 0 38 135 0 4

Aberdeenshire 3 0 3 0 76 125 3 3

Haddington 3 0 3 0 37 160 1 1

national league division three

Dalziel 9 Perthshire 36

East Kilbride 27 Hawick YM 7

Lasswade 49 Dunfermline 13

Murrayfield Wand 5 Dumfries Saints 32

RHC 6 Irvine 3

West of Scotland 17 Preston Lodge 34

P W l d F A B pts

Dumfries 3 3 0 0 113 31 3 15

Preston Lodge 3 3 0 0 107 33 2 14

RHC 3 3 0 0 102 31 2 14

W of Scotland 3 2 1 0 103 37 2 10

East Kilbride 3 2 1 0 80 49 2 10

Lasswade 3 2 1 0 76 44 1 9

Perthshire 3 1 2 0 64 65 2 6

Irvine 3 1 2 0 30 33 1 5

Hawick YM 3 1 2 0 50 94 1 5

Murrayfield W 3 0 3 0 15 100 0 0

Dalziel 3 0 3 0 29 118 0 0

Dunfermline 3 0 3 0 26 160 0 0

east league division one

Dalkeith 16 Berwick 12

Hawick Harlequins 17 Dunbar 43

Langholm 28 Duns 20

Linlithgow 6 North Berwick 13

Portobello FP 26 Hawick Linden 14


P W l d F A B pts

Dalkeith 4 4 0 0 123 43 3 19

Dunbar 4 3 1 0 123 50 4 16

North Berwick 4 3 1 0 151 66 2 14

Linlithgow 4 2 2 0 50 48 2 10

Berwick 3 2 1 0 62 51 1 9

Portobello FP 4 1 3 0 55 103 3 7

Duns 4 1 3 0 66 90 2 6

Langholm 3 1 2 0 64 106 2 6

Hawick Linden 4 1 3 0 83 120 1 5

Hawick Quins 4 1 3 0 78 178 0 4

east league division two

Earlston 36 Lismore 10

Forrester 54 Liberton FP 8

Inverleith 25 Leith 7

Penicuik 14 Edinburgh Northern 10

St Boswells 69 Trinity Academicals 21

P W l d F A B pts

St Boswells 4 4 0 0 314 27 4 20

Forrester 4 4 0 0 199 55 4 20

Inverleith 4 3 1 0 115 43 3 15

Leith 4 2 2 0 123 92 3 11

Earlston 4 2 2 0 86 100 1 9

Trinity Acads 4 2 2 0 110 138 1 9

Liberton FP 4 2 2 0 61 150 1 9

Penicuik 4 1 3 0 19 214 0 4

Edinburgh N 4 0 4 0 41 113 1 1

Lismore 4 0 4 0 32 168 1 1

east league division three

Queensferry 22 Gala YM 31

Walkerburn 42 RDVC 3

P W l d F A B pts

Walkerburn 2 2 0 0 71 8 2 10

Ross High 1 1 0 0 66 0 1 5

Broughton 1 1 0 0 31 9 1 5

Gala YM 1 1 0 0 31 22 1 5

Bo’ness 1 0 1 0 5 29 0 0

Queensferry 2 0 2 0 31 62 0 0

RDVC 2 0 2 0 3 108 0 0

borders semi junior league

Berwick Colts 0 Melrose Wasps 56

Gala Wanderers 25 Kelso Harlequins 22

Jed Thistle 85 Hawick PSA 0

Selkirk Youth 24 Hawick Wanderers 56

Tynedale Colts 0 Peebles Colts 46

P W D L F A B pts

Melrose Wasps 5 5 0 0 325 18 0 10

Jed Thistle 4 4 0 0 200 35 0 8

Peebles Colts 4 3 1 0 208 47 0 6

Hawick Wands 4 3 1 0 202 61 0 6

Gala Wands 5 3 2 0 84 142 0 6

Kelso Quins 4 2 2 0 141 78 0 4

Selkirk Youth 5 2 3 0 162 128 0 4

Langholm Colts 3 0 2 1 17 172 0 1

Hawick PSA 5 0 4 1 20 350 0 1

Berwick Colts 3 0 3 0 0 134 0 0

Tynedale Colts 4 0 4 0 17 211 0 0

borders under-16 league

Hawick Albion 38 Selkirk 7

Langholm 0 Gala 77

P W D L pts

Gala Red Tri 3 2 0 1 9

Hawick Albion 2 2 0 0 8

Melrose 2 2 0 0 8

Duns 2 1 0 1 5

Peebles 2 1 0 1 5

Selkirk 2 1 0 1 5

Berwick 1 1 0 0 4

Langholm 3 0 0 3 3

Kelso 2 0 0 2 2

Jed-Forest 1 0 0 1 1

Fixtures

saturday, September 27

premiership (3PM)

Ayr v Edinburgh Academical

Gala v Stirling County

Heriot’s v Boroughmuir

Glasgow Hawks v Hawick

Melrose v Currie

national league division one (3pm)

Biggar v Hillhead Jordanhill

GHA v Peebles

Jed-Forest v Stewart’s Melville FP

Kelso v Dundee HSFP

Marr v Aberdeen Grammar

Selkirk v Watsonians

national league division two (3pm)

Aberdeenshire v Musselburgh

Ardrossan Acads v Falkirk

Cartha Queens Park v Livingston

Greenock Wanderers v Hamilton

Haddington v Kirkcaldy

Whitecraigs v Howe of Fife

national league division three (3pm)

Dumfries Saints v West of Scotland

Dunfermline v RHC

Hawick YM v Murrayfield Wanderers

Irvine v Dalziel

Perthshire v East Kilbride

Preston Lodge v Lasswade

east league division one (3PM)

Berwick v Portobello FP

Duns v Dalkeith

Hawick Linden v Dunbar

Linlithgow v Hawick Harlequins

North Berwick v Langholm

east league division two (3PM)

Earlston v St Boswells

Edinburgh Northern v Trinity Academicals

Leith v Penicuik

Liberton FP v Inverleith

Lismore v Forrester

east league division three (3PM)

Broughton v Ross High

Gala YM v Walkerburn

RDVC v Queensferry

borders semi-junior league (3pm)

Berwick Colts v Hawick Wanderers

Kelso Harlequins v Selkirk Youth

Langholm Colts v Tynedale Colts

Melrose Wasps v Jed Thistle

Peebles Colts v Gala Wanderers

sunday, September 28

borders under-16 league (1pm)

Duns v Melrose

Hawick Albion v Kelso

Peebles v Berwick

Selkirk v Jed-Forest