Results, tables and fixtures

Minto Golf Club honorary member, Tara Mactaggart from Hawick, won the Faldo Series Scottish Championship, played at the Panmure course, by one shot ' a total of 234 over three rounds. Tara's prize is a trip to the Greenbrier Course in West Virginia in October to compete in the Faldo Series European Grand Final
Minto Golf Club honorary member, Tara Mactaggart from Hawick, won the Faldo Series Scottish Championship, played at the Panmure course, by one shot ' a total of 234 over three rounds. Tara's prize is a trip to the Greenbrier Course in West Virginia in October to compete in the Faldo Series European Grand Final
0
Have your say

cricket

Saturday, july 5

ESCL DIVISION ONE

Gala (20) beat Largo (5) by 8 wkts. At Meigle Park

Largo

A. Warrender, c D. Tharanga, b K. Mein 51

A. Ali, c K. Paterson, b N. Crooks 36

N. Getti, c K. Paterson, b D. Moir 22

A. Brown, c R. Pringle, b N. Crooks 28

B. Coates, c G. Ormiston, b N. Crooks 2

H. Gillin, c G. Ormiston, b N. Crooks 0

A. Robertson, c J. Halls, b R. Pringle 1

M. Baddeley, b R. Pringle 6

D. Scott, c R. Irvine, b R. Pringle 15

J. Gillin, not out 3

I. Brown, not out 1

Extras9

Total for 9 (50 overs) 175

Bowling: D. Tharanga 0-25, R. Pringle 3-34, N. Crooks 4-38, K. Mein 1-42, D. Moir 1-35.

Gala

S. Halls, c&b A. Brown 50

J. Halls, c A. Warrender, b A. Brown 15

G. Ormiston, not out 37

D. Millar, not out 72

Extras6

Total for 2 (42.4 overs) 180

Bowling: H. Gillin 0-51, A. Robertson 0-38, A. Brown 2-29, M. Baddeley 0-31, D. Scott 0-30.

St Boswells (20) beat Musselburgh (3) by 227 runs.

At The Green

St Boswells

E. Ruthven, c T. Middlemass, b R. Ullah 131

R. Young, c A. Ahmed, b J. Robertson 11

S. Broom, c D. Dale, b R. Ullah 0

M. Williams, b R. Ullah 75

R. Graham, st R. Tufail, b J. Allen 6

J. Broom, b A. Ahmed 10

S. Marshall, not out 8

C. Paterson, not out 0

Extras20

Total for 6 (50 overs) 261

Bowling: J .Robertson 1-26, T. Middlemass 0-49, R. Ullah 3-49, K. Dilly 0-31, A. Ahmed 1-42, J. Allen 1-34, E. Gatner 0-11.

Musselburgh

R. Ullah, c S. Broom, b R. Elms 0

D. Dale, c S. Broom, b E. Ruthven 2

E. Gatner, b R. Elms 0

R. Tufail, b R. Elms 0

K. Dilly, b E. Ruthven 0

T. Middlemass, b R. Elms 0

A. Ahmed, b R. Elms 2

J. Allen, c R. Graham, b R. Elms 5

C. Miller, b E. Ruthven 6

M. Benson, c R. Graham, b R. Elms 5

J. Robertson, not out 11

Extras 3

Total all out (16.2 overs) 34

Bowling: R. Elms 7-14, E. Ruthven 3-20.

P W t L PTS %

Edinburgh CC 8 8 0 0 160 100.00

East Knights U18 4 3 0 1 67 83.75

Heriots 2 9 5 0 4 125 69.45

Watsonians 2 8 4 0 4 107 66.88

Marchmont 10 5 0 5 128 64.00

Gala 8 4 0 4 101 63.13

St Boswells 8 4 0 4 99 61.88

Musselburgh 10 5 0 5 121 60.50

Edinburgh Accies 7 3 0 4 83 59.29

Largo 8 2 0 6 70 43.75

Dunfermline 8 1 0 7 51 31.88

Saturday’s fixtures: Edinburgh Accies v Edinburgh CC, Heriots 2 v St Boswells, Largo v Marchmont, Musselburgh v Gala, Watsonians 2 v Dunfermline.

Sunday: Edinburgh Accies v Eastern Knights Under 18.

ESCL DIVISION two

Kelso (20) beat Livingston (4) by 7 wkts. At Turpie & Co Sports Ground

Livingston

R. Bowering, b S. Cessford 0

J. Sohail, c N.J. Dagg, b B.M. Grindell 12

S. Asghar, b S.D. Patterson 25

A. Wilcock, c N.J. Dagg, b S. Cessford 5

H. Ahmed, c S. Cessford, b B.M. Grindell 0

M. Ahmed, run out 1

J. Hilton, c F. Sultan, b C. Davidson 2

R. Duvvuri, c G.J. Davidson, b S.D. Patterson 10

N. Asghar, c N.J. Dagg, b G.J. Davidson 31

N. Subhanaboina, not out 31

S.K. Jindal, b G.J. Davidson 0

Extras17

Total all out (50 overs) 134

Bowling: S. Cessford 2-20, B.M. Grindell 2-12, C. Davidson 1-9, S.D. Patterson 2-9, M. Scott 0-18, G.J. Davidson 2-27, F. Sultan 0-25.

Kelso

D. Wilson, b J. Sohail 50

G.J. Davidson, b N. Asghar 20

S. Cessford, c S.K. Jindal, b R. Duvvuri 8

S.D. Patterson, not out 41

B.M. Grindell, not out 0

Extras17

Total for 3 (43.1 overs) 136

Bowling: N. Subhanaboina 0-21, R. Duvvuri 1-24, H. Ahmed 0-20, S. Asghar 0-24, N. Asghar 1-23, J. Sohail 1-17.

P W t L PTS %

Dunnikier 8 7 0 1 147 91.88

Kelso 8 7 0 1 145 90.63

Clackmannan Co 7 5 0 2 116 82.86

SMRH 2 9 6 0 3 138 76.67

Livingston 8 5 0 3 113 70.63

Broomhall 9 4 0 5 107 59.45

West Lothian 2 8 2 0 6 76 47.50

*Leith FAB 8 3 0 5 74 46.25

MDAFS 2 9 1 0 8 61 33.89

*Fauldhouse 8 1 0 7 47 29.38

*conceded 1 match

Saturday’s fixtures: Broomhall v Fauldhouse, Kelso v MDAFS 2, Leith FAB v Clackmannan Co, Livingston v Dunnikier, West Lothian 2 v SMRH 2.

ESCL DIVISION four

Selkirk (20) beat RHC 2 (7) by 11 runs. At Royal High

Selkirk

J. Everitt, c A. Abid, b C. Clarkson 66

G. Fenton, c A. Sathiy, b. A Abid 7

S. Skeldon, not out 51

D. Fenton, b A. Moore 4

R. Banks, c J. Mccarthy, b D. Moss 6

K. Paterson, b D. Moss 4

J. Graham, b F. West 0

J. Reid, lbw b F. West 0

A. McKirgan, c D. Lawrie, b D. Moss 2

A. Massie, not out 2

Extras15

Total for 8 (45 overs) 157

Bowling: A. Abid 1-21, F. West 2-27, D. Lawrie 0-28, D. Moss 3-24, C. Clarkson 1-28, A. Moore 1-23.

RHC 2

J. Mccarthy, c Unknown, b Unknown 7

A. Sathiy, c Unknown, b Unknown 16

A. Abid, c Unknown, b Unknown 7

A. Moore, lbw b Unknown 17

Y. Ali, b Unknown 6

N. Brunton, b Unknown 8

D. Lawrie, b Unknown 26

F. West, not out 38

D. Moss, not out 8

Extras13

Total for 7 (45 overs) 146

Bowling: K. Paterson 0-18, J. Reid 2-18, G. Fenton 1-12, D. Fenton 2-46, R. Banks 0-20, J. Everitt 2-28.

P W t L PTS %

Selkirk 9 8 0 1 165 91.67

RHC 2 7 6 0 1 127 90.72

Grange 3 7 5 0 2 112 80.00

Watsonians 3 8 5 0 3 115 71.88

Dunfermline Car 10 5 0 5 130 65.00

Holy Cross 2 9 3 1 5 101 56.12

Largo 2 8 3 0 5 84 52.50

Preston Village 8 2 1 5 73 45.63

Edinburgh South 2 9 2 0 7 75 41.67

*Stirling Co 3 7 1 0 6 36 25.72

*conceded 1 match

Saturday’s fixtures: Dunfermline Carnegie v RHC 2, Edinburgh South 2 v Largo 2, Grange 3 v Selkirk, Holy Cross 2 v Stirling Co 3, Preston Village v Watsonians 3.

ESCL DIVISION five

Glenrothes 2 (20) beat Peebles County (2) by 192 runs. At Gilvenbank Park

Glenrothes 2

G. Robinson, c P. Moynihan, b P. Caddick 97

M. Braid, c P. Caddick, b R. Thompson 9

I. Dale, c P. Caddick, b J. Moynihan 66

A. Sim, not out 31

W. Morrison, not out 32

Extras27

Total for 3 (45 overs) 260

Bowling: P. Moynihan 0-31, P. Caddick 1-22, R. Thompson 1-82, A. Anderson 0-52, J. Moynihan 1-60, S. Caddick 0-5.

Peebles County

P. Murray, lbw b J. Davidson 3

J. Pace, b K. Glen 7

P. Moynihan, c I. Dale, b L. Thomas 22

P. Caddick, c K. Glen, b R. Cox 7

R. Thompson, c&b L. Thomas 3

P. Walker, b R. Cox 0

J. Moynihan, not out 10

S. Brown, c J. Davidson, b B. Wardle 0

S. Caddick, st I. Dale, b B. Wardle 0

A. Anderson, c G. Dodds Snr, b L. Thomas 3

Extras 0

Total all out (27 overs) 68

Bowling: J. Davidson 1-10, K. Glen 1-11, R. Cox 2-13, L. Thomas 3-17, B .Wardle 2-13.

P W t L PTS %

S&S Penicuik 2 8 7 0 1 146 91.25

Glenrothes 2 7 6 0 1 126 90.00

MDAFS 3 9 7 0 2 154 85.56

Marchmont 2 9 7 0 2 153 85.00

Livingston 2 9 4 0 5 96 53.34

Peebles County 10 4 0 6 106 53.00

Edinburgh Ac 2 9 4 0 5 95 52.78

Drummond Trinity 2 9 3 0 6 92 51.12

Falkland 3 9 2 0 7 80 44.45

*Boroughmuir 2 9 0 0 9 25 13.89

*deducted 5pts – late match return

Saturday’s fixtures: Drummond Trinity 2 v Peebles County, Edinburgh Ac 2 v Glenrothes 2, MDAFS 3 v Falkland 3, Marchmont 2 v Livingston 2, Stuart&Stuart Penicuik 2 v Boroughmuir 2.

ESCL DIVISION six

Hawick & Wilton (20) beat Musselburgh 2 (4) by 8 wkts. At Lewisvale Park

Musselburgh 2

C. Turnbull, c A. Moffat, b B. Hartop10

D. Gibson, c P. Solley, b S. Hair 1

D. Burton, c S. Hair, b B. Hartop 22

R. Mackenzie, run out (A. Moffat) 4

V. Kumar, run out (A. Moffat) 41

Q. Ahmed, b L. Stewart 9

R. Pickard, c P. MacTaggart, b C. MacDougall 7

D. Bell, run out (A. Moffat) 1

V. Mathew, not out 8

Extras 13

Total for 8 (40 overs) 116

Bowling: S. Hair 1-12, L. Stewart 1-23, B. Hartop 3-21, P. Solley 0-25, C. MacDougall 0-32.

Hawick & Wilton

S. Hair, c V. Kumar, b Q. Ahmed 9

A. Moffat, not out 62

B. Hartop, c Q. Ahmed, b J. Pleasance 24

P. Solley, not out 12

Extras11

Total for 2 (25 overs) 117

Bowling: D. Bell 0-18, Q. Ahmed 1-20, V. Kumar 0-17, D. Burton 0-19, R. Pickard 0-15, J. Pleasance 1-25.

Melrose (20) beat OCCC (5) by 6 wkts. 
At Inverleith Park

OCCC

L. Charlwood, c A. Wolfe Murray, b C. Green 7

A. Hinstridge, lbw b J. Loftus 0

S. Scobie, c A. Wolfe Murray, b C. Green 15

E. Robertson, c A. Wolfe Murray, b J. Loftus 12

G. Shah, lbw b C. Green 5

V. Mohanan, c C. Green, b W. Owen 29

S. Robertson, c D. King, b T. Brown 30

J. Caldwell, b T. Brown 10

A. Watson, c B. Scott, b T. Brown 0

A. Lomax, not out 12

D. Mason, c&b W. Owen 0

Extras5

Total all out (36 overs) 125

Bowling: J. Loftus 2-15, T. Brown 3-23, D. King 0-35, C. Green 3-25, F. Fawcett 0-16, W. Owen 2-5.

Melrose

C. Green, not out 60

W. Owen, lbw b D. Mason 21

B. Scott, b E. Robertson 6

S. Hosney, st J. Caldwell, b A. Watson 5

J. Loftus, c V. Mohanan, b A. Watson 20

A. Wolfe Murray, not out 4

Extras 12

Total for 4 (32.3 overs) 128

Bowling: A. Lomax 0-23, S. Robertson 0-11, D. Mason 1-17, E. Robertson 1-24, A. Watson 2-20, L. Charlwood 0-12, A. Hinstridge 0-4.

P W t L PTS %

Tranent 9 9 0 0 180 100.00

Heriots 3 9 7 0 2 152 84.45

Edinburgh CC 2 9 6 0 3 144 80.00

OCCC 9 6 0 3 135 75.00

Hawick & Wilton 11 7 0 4 161 73.19

Teuchters 9 4 0 5 114 63.34

Melrose 8 2 0 6 72 45.00

Dunbar 10 2 0 8 90 45.00

Musselburgh 2 9 2 0 7 73 40.56

West Lothian 3 9 1 0 8 66 36.67

Saturday’s fixtures: Edinburgh CC 2 v Dunbar, Hawick & Wilton v Tranent, Heriots 3 v Teuchters, Melrose v Musselburgh 2, West Lothian 3 v OCCC.

bowls

thursday, june 26

border ladies league

Hawick 23-21 Gala

Jedburgh 26-29 Ettrick Forest

Kelso 29-19 Abbotsford

Lauder 48-25 Buccleuch

Melrose 28-33 Wilton

Newtown 20-27 Selkirk

monday, june 30

border league division one

Abbotsford A 89-75 Ancrum

tuesday, july 1

border senior league

Gala 68-39 Selkirk/Ettrick Forest

Hawick 66-38 Buccleuch

Kelso 66-48 Earlston/Melrose

Peebles 51-72 Abbotsford

Wilton 67-51 Jedburgh

P W D L F A Pts

Wilton 11 9 0 2 725 485 18

Earlston/Melrose 11 8 1 2 637 521 17

Jedburgh 11 8 0 3 661 551 16

Gala 11 6 1 4 624 578 13

Hawick 11 5 1 5 601 570 11

Abbotsford 11 5 0 6 584 620 10

Kelso 10 5 0 5 490 560 10

Selkirk/Ettrick F 11 4 0 7 476 551 8

Buccleuch 11 3 1 7 561 583 7

Newtown 9 2 0 7 413 566 4

Peebles 11 2 0 9 452 639 4

border ladies league

Wilton 31-16 Newtown

Buccleuch 29-19 Melrose

Abbotsford 30-28 Lauder

Ettrick Forest 18-29 Kelso

Gala 26-30 Jedburgh

Waverley 23-33 Hawick

P W D L F A Pts

Hawick 10 14 1 5 363 200 39

Wilton 10 15 0 5 311 236 39

Waverley 9 13 0 5 266 211 32

Buccleuch 9 11 0 7 285 224 28

Newtown 9 9 0 9 239 249 23

Kelso 9 9 0 9 226 234 22.5

Jedburgh 9 8 2 10 255 297 22

Gala 9 7 1 10 227 247 18

Ettrick Forest 9 7 1 10 224 250 18

Selkirk 9 7 0 11 215 258 17

Lauder 9 6 1 11 244 267 16

Abbotsford 9 7 0 11 204 286 16

Melrose 9 4 0 14 200 282 9.5

wednesday, july 2

border league division one

Hawick A 73-89 Wilton A

Jedburgh 82-69 Earlston

Kelso A 85-72 Ancrum

Lauder 62-87 Melrose

Waverley A 85-82 Abbotsford A

P W D L F A Pts

Waverley A 11 8 1 2 915 815 17

Jedburgh 11 7 1 3 851 800 15

Hawick A 11 7 0 4 909 858 14

Abbotsford A 12 6 0 6 969 874.3 12

Earlston 12 6 0 6 900 916.5 12

Kelso A 11 5 1 5 863 833 11

Melrose 10 5 0 5 693 685 10

Wilton A 11 5 0 6 850 862 10

Ancrum 12 4 0 8 878 987.7 8

*Lauder 11 1 1 9 691.5 888 1

*points deducted

border league division two

Buccleuch 93-71.7 Newtown

Peebles 65-36 Ettrick Forest

Selkirk 107-80 Gala A

St Ronans 125-52 Stow

P W D L F A Pts

Selkirk 8 8 0 0 741 513 16

St Ronans 8 7 0 1 717 565 14

Buccleuch 8 5 0 3 639.5 635.7 10

Gala A 7 4 0 3 491 476 8

Ettrick Forest 7 2 0 5 478 559 4

Stow 8 2 0 6 559 685.5 4

Newtown 8 0 0 8 532.7 693 0

Peebles 8 3 0 5 496 527 6

border B league

Abbotsford B 10-0 Gala B

Wilton B 74-69 Kelso B

P W D L F A Pts

Wilton B 7 6 0 1 471 315 12

Waverley B 6 5 0 1 247 235 10

Kelso B 7 3 0 4 445 436 6

Abbotsford B 5 2 0 3 215 249 4

Hawick B 4 1 0 3 194 273 2

*Gala B 7 1 0 6 175 239 -4

*points deducted

friday, july 11

border league division one (7pm)

Kelso A v Abbotsford A

Melrose v Wilton A

Waverley A v Hawick A

monday, july 14

border league division one (7pm)

Lauder v Jedburgh

Wilton A v Kelso A

border B league (7pm)

Kelso B v Gala B

tuesday, july 15

border senior league (11am)

Gala v Hawick

Kelso v Buccleuch

Newtown v Abbotsford

Peebles v Selkirk/Ettrick Forest

Wilton v Earlston/Melrose

border ladies league (7pm)

Buccleuch v Selkirk

Abbotsford v Newtown

Ettrick Forest v Melrose

Gala v Lauder

Waverley v Kelso

Hawick v Jedburgh

wednesday, july 16

border league division one (7pm)

Earlston v Abbotsford A

Hawick A v Ancrum

Jedburgh v Melrose

Waverley A v Lauder

border league division two (7pm)

Ettrick Forest v Gala A

Peebles v Newtown

Selkirk v Stow

St Ronans v Buccleuch

border B league (7pm)

Abbotsford B v Wilton B