Results, tables and fixtures

ANY ONE FOR HOCKEY

ANY ONE FOR HOCKEY

0
Have your say

FOOTBALL

Saturday, January 25

Burts Hotel, Melrose, UK. 24 Jan 2014.''Rugby Presentation''INFO FROM JOHN THORBURN < FIONA AWARE''Photo: Rob Gray

Burts Hotel, Melrose, UK. 24 Jan 2014.''Rugby Presentation''INFO FROM JOHN THORBURN < FIONA AWARE''Photo: Rob Gray

SPFL league Two

Albion Rovers 0 Berwick Rangers 3

Clyde 1 East Stirling 0

Elgin City 2 Montrose 3

Peterhead 1 Queen’s Park 0

Stirling Albion 1 Annan Athletic 1

P W D L F A Pts

Peterhead 22 12 6 4 44 27 42

Clyde 22 11 4 7 27 26 37

Annan Athletic 21 10 5 6 41 31 35

Stirling Albion 21 9 5 7 33 34 32

Albion Rovers 22 8 6 8 29 29 30

East Stirling 22 8 6 8 30 31 30

Berwick Rangers 22 8 5 9 36 28 29

Montrose 22 7 6 9 31 34 27

Elgin City 21 6 5 10 37 40 23

Queen’s Park 21 3 4 14 19 47 13

Lowland League

East Kilbride 1 Gretna 2008 1

P W D L F A Pts

Spartans 14 10 2 2 38 10 32

Vale of Leithen 15 8 3 4 29 26 27

Dalbeattie 14 7 5 2 42 25 26

Gretna 2008 14 7 3 4 32 19 24

Stirling University 12 7 3 2 25 13 24

East Kilbride 17 7 2 8 23 23 23

Whitehill Welfare 14 6 2 6 35 27 20

Preston Athletic 14 6 1 7 30 35 19

Edinburgh City 13 5 1 7 19 22 16

Threave 13 3 4 6 14 23 13

Gala Fairydean R 15 3 2 10 32 49 11

Selkirk 15 1 2 12 13 60 5

East of Scotland Qualifying Cup 2nd round

Lothian Th H Vale 5 Peebles Rovers 0

3rd Round

Spartans 4 Vale of Leithen 0

Preston Athletic P Whitehill Welfare P

King Cup 1st Round

Gala Fairydean Rov 5 Hawick RA 1

Edinburgh City P CS Strollers P

Burntisland P Coldstream P

Easthouses Lily P Eyemouth Utd P

East of Scotland FIRST DIVISION

Ormiston P Hibernian P

Berwick Rangers P Duns P

friendly match

Eyemouth United 1 Coldstream 5

South of Scotland Cup 3rd Round

Gordon P East Linton P

Shotts Victoria 2 Terregles Athletic 3

Border Amateur division a

Chirnside Utd 3 Leithen Rovers 3

All other matches postponed

P W D L F A Pts

Chirnside Utd 17 10 4 3 49 32 34

Hawick Waverley 15 8 4 3 37 28 28

Newtown 16 7 3 6 33 28 24

Gala Fairydean R 18 7 2 9 50 50 23

Greenlaw 13 6 2 5 29 32 20

West Barns Star 11 5 2 4 36 34 17

Tweeddale Rovers 16 5 2 9 29 37 17

Stow 11 5 1 5 28 18 16

Leithen Rovers 9 5 1 3 27 17 16

Ancrum 10 3 3 4 24 30 12

*Hearts of L’dale 14 1 2 11 23 59 2

*points deducted

Border Amateur division B

Hawick Legion 2 Eyemouth Ams 2

All other matches postponed

P W D L F A Pts

Jed Legion 15 12 0 3 51 16 36

Hawick Utd 16 10 2 4 51 46 32

Hawick Legion 15 9 1 5 62 40 28

Eyemouth Ams 17 7 4 6 65 41 25

Gordon 10 8 0 2 62 16 24

Langholm Legion 14 7 2 5 48 30 23

Gala Hotspur 15 6 3 6 47 41 21

Coldstream Ams 13 6 2 5 37 25 20

Linton Hotspur 13 4 0 9 25 38 12

* Selkirk Victoria 13 0 0 13 1 122 -3

* Biggar 11 0 0 11 14 48 -6

*points deducted

Border Amateur division c

Earlston Rhymers 4 Tweedmouth Ams 1

Lauder 2 CFC Bowholm 2

All other matches postponed

P W D L F A Pts

Chirnside UC 14 9 2 3 49 30 29

Kelso Thistle 14 8 2 4 32 22 26

Earlston Rhymers 11 6 2 3 30 19 20

St Boswells 13 5 3 5 33 32 18

Melrose 12 5 2 5 36 30 17

*Tweedmouth Am 13 6 2 5 30 32 17

CFC Bowholm 13 4 2 7 25 32 14

Lauder 10 3 2 5 22 27 11

Hawick LR 14 2 1 11 22 55 7

*points deducted

North Northumberland Division 1

All matches postponed

North Northumberland Division 2

Alnmouth Utd 7 Wooler Reserves 2

Amble St Cuth 3 Lowick Utd 5

Craster Rovers P Hedgeley Rovers P

Duns 1 Wansbeck Jun 3

Embleton P Lynemouth Anglers P

P W D L F A Pts

Wansbeck Juniors 16 13 2 1 91 21 41

Lowick United 12 10 1 1 67 20 31

Duns 12 7 1 4 41 21 22

Craster Rovers 12 5 6 1 27 16 21

Embleton WR 13 6 1 6 44 37 19

Amble St Cuthbert 12 5 1 6 26 41 16

Alnmouth United 12 4 1 7 24 50 13

*Wooler Res 13 3 1 9 18 59 7

*Lynemouth Ang 12 1 1 10 21 36 1

Hedgeley Rovers 10 0 1 9 7 65 1

*points deducted

Northern Alliance Division 1

Wooler P Hexham P

FIXTURES

Saturday, february 1

SPFL league Two (3pm)

Clyde v Berwick Rangers

Elgin City v Albion Rovers

Montrose v Stirling Albion

Peterhead v Annan Athletic

Queen’s Park v East Stirling

lowland league (2pm)

Edinburgh City v Gala Fairydean Rovers

Univ of Stirling v Preston Athletic (3pm)

Threave Rovers v Spartans (3pm)

Vale of Leithen v Dalbeattie Star

Whitehill Welfare v East Kilbride

East of Scotland Qualifying Cup 3rd Round

Tynecastle v Leith Athletic (1.45)

King Cup 1st Round

Heriot-Watt University v Craigroyston (2.30)

Qualifying League Section A (2pm)

CS Strollers v Tynecastle

Kelso United v Lothian Thistle Hutchison Vale

Qualifying League Section B (2pm)

Duns v Edinburgh University

Ormiston v Stirling University

Qualifying League Section c (2pm)

Hibernian v Burntisland Shipyard

Leith Athletic v Craigroyston

Qualifying League Section d (2pm)

Peebles Rovers v Coldstream

East of Scotland FIRST DIVISION

Berwick Rangers v Easthouses Lily (2pm)

Hawick RA v Eyemouth United (2.30)

South of Scotland Cup 3rd Round (2pm)

Gordon v East Linton

waddell Cup 2nd Round (2pm)

Ancrum v Leithen Rovers

Eyemouth Ams v Greenlaw

Hawick Waverley v Linton Hotspur

Hearts of Liddesdale v Gala Fairydean Rovers

Newtown v Gala Hotspur

St Boswells v Melrose

Stow v Tweeddale Rovers

Forsyth Cup 1st Round (2pm)

Biggar v Hawick Legion

Coldstream Ams v Hawick Legion Rovers

Earlston Rhymers v CFC Bowholm

Hawick Utd v Kelso Thistle

Lauder v West Barns Star

Tweedmouth Ams v Chirnside Utd Colts

NFA Minor Cup Quarter-Final (1.30)

Red Row Welfare v Cullercoats

North Northumberland Division 1 (2pm)

Bamburgh v Springhill

Rothbury v North Sunderland

Tweedmouth R v Shilbottle

North Northumberland Division 2 (2pm)

Alnmouth Utd v Embleton

Amble St Cuthbert v Lynemouth Anglers

Craster Rovers v Hedgeley Rovers

Duns v Wooler Reserves

Lowick Utd v Wansbeck

Northern Alliance Division 1 (2pm)

Wooler v Newcastle University

Tuesday, February4

East of Scotland Qualifying Cup 3rd Round

Preston Athletic v Whitehill Welfare (7.45)

wednesday, February 5

East of Scotland Qualifying Cup 3rd Round

Gala Fairydean Rov v Lothian Thistle H Vale (7.45)

RUGBY

Saturday, January 25

Premiership

Gala 11 Melrose 13

Stirling County 11 Hawick 10

All other matches postponed

P W l d F A B Pts

Melrose 15 12 3 0 425 277 8 56

Gala 14 10 3 1 385 240 12 54

Heriot’s 14 10 3 1 304 247 6 48

Ayr 14 9 5 0 347 228 10 46

Edinburgh Accies 14 6 8 0 284 384 6 30

Glas Hawks 14 4 8 2 320 319 8 28

Hawick 14 5 8 1 270 340 5 27

Stirling Co 15 5 10 0 245 321 7 27

Currie 14 4 9 1 265 406 3 21

Aberdeen Gram 14 3 11 0 273 356 8 20

national league

GHA 0 Dundee HSFP 30

All other matches postponed

P W l d F A B Pts

Boroughmuir 14 12 2 0 458 210 12 60

Watsonians 14 10 4 0 509 250 12 52

Stew Mel 14 11 3 0 295 232 6 50

Dundee HS 15 10 5 0 429 266 8 48

Selkirk 13 8 4 1 382 258 8 42

Kelso 14 7 6 1 303 377 5 35

GHA 15 4 11 0 266 429 6 22

Peebles 13 4 9 0 226 300 4 20

Hill/Jordan 14 2 12 0 224 436 7 15

Biggar 14 1 13 0 179 513 2 6

championship division b

Aberdeenshire 22 Haddington 19

Howe of Fife 58 Musselburgh 20

Jed-Forest 32 Kirkcaldy 15

Lasswade P Hawick YM P

Livingston 28 Murrayfield Wands 5

P W l d F A B Pts

Jed-Forest 15 14 1 0 537 194 10 66

Musselburgh 16 13 3 0 572 328 13 65

Howe of Fife 14 12 2 0 650 192 12 60

Livingston 15 8 7 0 328 385 7 39

Kirkcaldy 15 7 7 1 359 365 8 38

Haddington 16 6 9 1 334 397 10 36

A’deenshire 14 5 9 0 285 388 8 28

Lasswade 14 3 11 0 223 497 5 15

Hawick YM 13 2 11 0 192 493 2 10

Murrayfield W 14 2 12 0 208 449 3 9

East League 1

Dunbar 15 North Berwick 12

Hawick Linden 22 Duns 16

Preston Lodge 54 Hawick Harlequins 3

Portobello FP P Linlithgow P

RHC 75 Langholm 0

P W l d F A B Pts

Preston Lodge 16 16 0 0 813 177 15 79

RHC 17 14 3 0 643 152 12 68

North Berwick 17 13 4 0 409 254 8 60

Dunbar 17 12 5 0 585 257 10 58

Linlithgow 15 8 7 0 393 260 11 43

Hawick Linden 16 5 11 0 216 555 5 25

Portobello 16 5 11 0 235 458 4 24

Langholm 16 4 12 0 196 577 3 17

Duns 17 3 14 0 214 562 4 16

Hawick Quins 17 2 15 0 248 700 5 13

East League 2

Edinburgh Northern 12 Dalkeith 47

Leith 5 Berwick 68

All other matches postponed

P W l d F A B Pts

Dalkeith 17 16 1 0 999 189 15 79

Berwick 17 15 2 0 914 160 12 72

Forrester 16 12 4 0 626 222 11 59

Trinity Ac 16 9 7 0 399 282 10 46

Inverleith 16 7 9 0 197 459 5 33

Edinburgh N 16 7 9 0 247 567 2 30

Earlston 16 5 11 0 283 456 9 29

Leith 16 5 11 0 231 546 6 26

Penicuik 16 3 13 0 189 507 6 18

Lismore 16 2 14 0 107 831 2 10

East League 3

Walkerburn 0 St Boswells 67

All other matches postponed

P W l d F A B Pts

St Boswells 11 11 0 0 656 54 11 55

Gala YM 11 10 1 0 396 113 8 48

Ross High 13 8 5 0 281 224 4 36

Liberton FP 11 6 5 0 217 219 4 28

Broughton 13 6 7 0 246 385 3 25

Queensferry 11 2 9 0 104 408 2 10

RDVC 10 1 8 1 121 236 2 6

*Walkerburn 10 0 9 1 85 467 2 -1

*points deducted

borders semi junior League

Duns Colts 7 Berwick Colts 0

Jed Thistle 13 Hawick Wanderers 0

P W l d F A Pts

Jed Thistle 17 17 0 0 588 93 34

Hawick Wands 20 15 5 0 522 214 30

Melrose Wasps 15 14 1 0 504 149 28

Kelso Quins 18 13 5 0 369 179 26

Gala Wanderers 17 13 4 0 404 272 26

Selkirk Youth 19 9 8 2 352 317 20

Berwick Colts 20 8 12 0 308 395 16

Peebles Colts 20 7 12 1 203 444 15

Hawick PSA 18 5 13 0 223 669 10

Duns Colts 19 4 14 1 122 465 9

Tynedale Colts 18 3 15 0 166 510 6

Langholm Colts 19 0 19 0 5 59 0

FIXTURES

Saturday, february 1

premiership (3pm)

Aberdeen Gram v Heriot’s (2.30)

Gala v Edinburgh Accies

Glasgow Hawks v Currie

Hawick v Ayr

Melrose v Stirling County (2.30)

national league (3pm)

Biggar v Selkirk

Dundee HSFP v Stewart’s-Melville FP

Hillhead/Jord’hill v Peebles

Kelso v GHA

Watsonians v Boroughmuir

championship division b (3pm)

Hawick YM v Howe of Fife

Jed-Forest v Aberdeenshire

Kirkcaldy v Livingston

Murrayfield Wands v Lasswade

East League 1 (3pm)

Duns v Preston Lodge

Hawick Quins v RHC

Langholm v Portobello FP

North Berwick v Hawick Linden

East League 2 (3pm)

Dalkeith v Leith

Earlston v Trinity Academicals

Forrester v Penicuik

Lismore v Edinburgh Northern

East League 3 (3pm)

Queensferry v Liberton FP

Ross High v Walkerburn

St Boswells v RDVC

borders semi junior League (3pm)

Hawick Wands v Duns Colts

Kelso Harlequins v Jed Thistle

Melrose Wasps v Langholm Colts

Peebles Colts v Hawick PSA

Selkirk Youth v Gala Wanderers

Sunday, february 2

borders u16 league(3pm)

Hawick Albion v Berwick

Jed-Forest v Melrose

Kelso v Gala Red Triangle

Langholm v Selkirk

Peebles v Duns

Send your fixtures to: fiona.scott@jpress.co.uk