Results, leagues and fixtures

Greenlaw FC vs Newtown FC at Netherdale, Galashiels. Kevin Utterson picks up the ball before scoring.
Greenlaw FC vs Newtown FC at Netherdale, Galashiels. Kevin Utterson picks up the ball before scoring.

Football

Saturday, December 5

Galashiels RFC vs Melrose RFC. Melrose's James Head shows a clean pair of heels to Gala.

Galashiels RFC vs Melrose RFC. Melrose's James Head shows a clean pair of heels to Gala.

Scottish Cup third round

Wick Academy P-P Linlithgow Rose

Scottish Cup third round replays

Annan Athletic P-P Inverurie Loco Works

Arbroath A-A Cowdenbeath

Cove Rangers 4-1 Formartine United

East Kilbride 2-1 Stenhousemuir

Forfar 2-1 Queen’s Park

Lothian Thistle Hutchison Vale P-P Huntly

SPFL League Two

East Stirling P-P Clyde

Stirling Albion 3-1 Elgin City

Lowland League

All matches postponed

P W D L F A Pts

Edinburgh City 16 13 0 3 45 20 39

Stirling Uni 14 9 3 2 33 17 30

Spartans 14 8 3 3 38 15 27

East Kilbride 14 7 4 3 34 23 25

Cumbernauld C 14 7 3 4 28 20 24

Dalbeattie Star 16 7 3 6 30 26 24

Whitehill Welf 13 7 1 5 24 15 22

Gretna 2008 14 6 1 7 25 25 19

Selkirk 14 6 1 7 31 38 19

BSC Glasgow 14 5 2 7 28 30 17

Gala Fairydean 15 5 2 8 27 32 17

Edinburgh Univ 16 5 2 9 20 32 17

Preston Athletic 17 4 3 10 16 43 15

Vale of Leithen 14 4 2 8 17 29 14

Threave Rovers 13 1 0 12 12 43 3

East of Scotland Qualifying Cup

All matches postponed

East of Scotland League

All matches postponed

P W D L F A Pts

Leith Athletic 12 11 0 1 53 9 33

Spartans 12 8 0 4 37 21 24

Peebles Rovers 12 6 2 4 31 26 20

Lothian Th H V 7 6 0 1 27 11 18

Heriot-Watt Uni 11 5 3 3 31 25 18

Coldstream 11 5 1 5 29 36 16

CS Strollers 8 5 0 3 20 15 15

Stirling Univ 12 4 3 5 25 22 15

Tynecastle 9 5 0 4 22 30 15

Hawick RA 8 4 1 3 16 14 13

Craigroyston 12 4 1 7 13 32 13

Ormiston 9 3 3 3 27 26 12

Duns 10 2 1 7 18 30 7

Burntisland S 11 1 1 9 16 30 4

Eyemouth Utd 10 0 0 10 9 47 0

south of scotland cup second round

Coalburn Wands P-P Lauriston Thistle

Waddell Cup first Round

Newtown 4-2 Gordon

border amateur League division a

All matches postponed

P W D L F A Pts

Jed Legion 11 7 2 2 26 14 23

Gordon 9 6 2 1 29 17 20

West Barns 10 6 2 2 32 21 20

Hawick Legion 11 4 2 5 29 24 14

Stow 9 4 1 4 14 12 13

Chirnside Utd 10 4 0 6 24 30 12

Langholm Leg 10 4 0 6 21 27 12

Hawick Wav 10 4 0 6 17 26 12

Greenlaw 9 3 1 5 22 23 10

Leithen Rovers 9 1 2 6 13 33 5

division b

All matches postponed

P W D L F A Pts

Tweeddale Rov 9 9 0 0 41 12 27

Tweedm’th Am 12 7 1 4 31 25 22

Hawick Utd 10 5 1 4 33 22 16

Eyemouth Ams 8 5 1 2 25 17 16

Gala Hotspur 9 5 1 3 24 31 16

Linton Hotspur 9 4 2 3 26 22 14

Coldstream Am 9 3 1 5 15 18 10

Duns Reserves 9 3 0 6 19 21 9

Ancrum 11 2 1 8 14 39 7

Earlston Rhym 10 1 0 9 11 32 3

division c

All matches postponed

P W D L F A Pts

Newtown 8 7 1 0 36 11 22

Biggar Utd 8 7 1 0 30 5 22

Kelso Thistle 10 5 1 4 28 21 16

Peebles Ams 9 5 0 4 26 19 15

CFC Bowholm 9 4 1 4 23 24 13

Hawick LR 11 3 3 5 25 26 12

Selkirk Victoria 8 4 0 4 20 32 12

Lauder 10 3 1 6 22 26 10

Melrose 8 1 2 5 10 26 5

St Boswells 11 1 2 8 18 48 5

monday, december 7

scottish cup third round replays

Arbroath 2-4 Cowdenbeath

Lothian Thistle Hutchison Vale 3-0 Huntly

tuesday, december 8

scottish cup third round

Dumbarton 5-0 Alloa

scottish cup third round replay

Annan Athletic 1-0 Inverurie Loco Works

spfl league two

East Fife 0-2 Queen’s Park

P W D L F A Pts

Annan Athletic 14 8 3 3 24 17 27

Queen’s Park 15 8 1 6 26 16 25

Clyde 14 7 3 4 24 15 24

Elgin City 15 7 2 6 28 23 23

East Fife 15 6 3 6 24 19 21

Stirling Albion 15 6 3 6 17 17 21

Montrose 14 6 0 8 22 27 18

East Stirling 14 5 1 8 20 31 16

Arbroath 14 4 3 7 17 22 15

Berwick Rang 14 4 3 7 15 30 15

fixtures

friday, december 11

lowland league (7.45)

Cumbernauld Colts v BSC Glasgow

east of scotland league (7.45)

Leith Athletic v Spartans

saturday, december 12

spfl league two (3pm)

Annan Athletic v East Stirling

Berwick Rangers v Elgin City

Clyde v East Fife

Montrose v Stirling Albion

Queen’s Park v Arbroath

South Challenge Cup Second Round (1.30)

Duns v Whitehill Welfare

lowland league (3pm)

Dalbeattie Star v Gala Fairydean Rovers (2pm)

Edinburgh University v Preston Athletic

Gretna 2008 v Edinburgh City

Spartans v Selkirk

University of Stirling v East Kilbride

Vale of Leithen v Threave Rovers (2pm)

east of scotland league (2pm)

Coldstream v Burntisland Shipyard

Craigroyston v Eyemouth United

Hawick Royal Albert v Tynecastle

Heriot-Watt Univ v Civil Service Strollers (2.30)

Lothian Thistle HV v Peebles Rovers

Stirling University v Ormiston

south of scotland cup 
second round (3pm)

Lauriston Thistle v Coalburn Wanderers

border amateur League (2pm)

division a

Chirnside Utd v West Barns Star

Greenlaw v Stow

Hawick Waverley v Gordon

Jed Legion v Hawick Legion

Leithen Rovers v Langholm Legion

division b

Ancrum v Duns Reserves

Coldstream Ams v Eyemouth Ams

Hawick Utd v Gala Hotspur

Tweeddale Rovers v Earlston Rhymers

Tweedmouth Ams v Linton Hotspur

division c

CFC Bowholm v Newtown

Kelso Thistle v Selkirk Victoria

Lauder v Hawick Legion Rovers

Melrose v Peebles Ams

St Boswells v Biggar Utd

rugby

saturday, december 5

Premiership

Gala 25-10 Melrose

Heriot’s 5-12 Glasgow Hawks

Other matches postponed

P W L D F a b pts

Ayr 13 10 3 0 385 243 10 50

Heriot’s 14 9 4 1 355 235 8 46

Melrose 14 8 5 1 304 279 6 40

Currie 13 7 5 1 325 257 8 38

Hawick 13 8 5 0 284 250 5 37

Glas Hawks 14 7 7 0 262 252 6 34

Stirling Co 13 5 7 1 291 342 7 29

Boroughmuir 13 5 7 1 248 291 5 27

Gala 14 4 9 1 296 356 7 25

Selkirk 13 1 12 0 230 475 5 9

National League one

All matches postponed

P W L D F a b pts

Watsonians 11 9 2 0 385 265 12 48

Marr 12 9 3 0 353 256 7 43

Dundee HS 12 7 4 1 302 238 8 38

Jed-Forest 12 7 5 0 296 258 8 36

Howe of Fife 12 7 5 0 268 220 7 35

Edinburgh Ac 11 6 4 1 289 201 7 33

Musselburgh 11 5 6 0 302 350 6 26

GHA 12 5 7 0 281 329 6 26

Stew Melville 12 5 7 0 213 255 4 24

Aberdeen Gr 12 4 8 0 329 356 5 21

Kelso 13 3 8 2 243 385 4 20

Peebles 12 2 10 0 190 338 5 13

National League two

Hamilton 22-0 Biggar

Kirkcaldy 41-12 Hillhead Jordanhill

Other matches postponed

P W L D F a b pts

Hamilton 13 12 1 0 621 214 10 58

Falkirk 12 9 3 0 480 214 10 46

Cartha QP 12 9 3 0 359 196 8 44

A’deenshire 11 7 4 0 355 234 12 40

Preston Lodge 12 8 4 0 298 283 7 39

Biggar 13 7 6 0 214 318 2 30

Kirkcaldy 13 4 9 0 366 478 10 26

Ardrossan Ac 12 4 8 0 333 370 7 23

Whitecraigs 11 4 7 0 257 303 5 21

Lasswade 13 4 9 0 214 330 5 21

Hillhead Jord 12 4 8 0 219 368 5 21

Greenock W 10 0 10 0 91 499 1 1

National League three

Haddington 12-5 Dumfries Saints

Other matches postponed

P W L D F a b pts

GHK 10 10 0 0 442 127 9 49

Dumfries 13 10 3 0 294 170 7 47

Haddington 13 8 4 1 289 231 7 41

West of Scot 11 6 4 1 261 195 8 34

Perthshire 11 7 4 0 274 237 5 33

Orkney 11 6 5 0 283 232 8 32

Livingston 11 4 7 0 196 262 6 22

East Kilbride 10 2 4 4 178 172 5 21

RHC 12 3 9 0 239 296 7 19

Dalziel 11 3 8 0 191 328 3 15

Berwick 11 3 7 1 140 331 1 15

*Irvine 10 1 8 1 157 363 1 5

*points deducted

east league one

Dunbar 8-24 North Berwick

Murrayfield Wands 10-5 Hawick Harlequins

Other matches postponed

P W L D F a b pts

*N Berwick 9 9 0 0 276 59 7 41

St Boswells 7 7 0 0 295 80 5 33

Murrayfield 10 6 4 0 246 169 7 31

Linlithgow 8 6 2 0 208 127 2 26

Dunbar 10 4 6 0 190 217 4 20

Hawick Quins 10 5 5 0 174 201 4 20

Forrester 9 4 5 0 186 253 3 19

Dalkeith 9 3 6 0 159 229 2 14

Duns 9 2 7 0 166 242 4 12

Hawick Linden 9 0 9 0 73 396 1 1

*points deducted

east league two

All matches postponed

P W L D F a b pts

Penicuik 9 8 1 0 259 109 7 39

Ross High 9 6 3 0 128 131 2 26

Edinburgh N 8 5 3 0 189 148 5 25

Leith 9 5 4 0 184 176 3 23

Trinity Acad 8 4 3 1 175 131 4 22

Inverleith 8 4 4 0 103 114 2 18

Broughton 8 3 5 0 110 129 2 14

Langholm 7 3 4 0 99 115 1 13

Liberton FP 7 1 5 1 106 200 2 8

Portobello 7 0 7 0 98 198 3 3

east regional bowl

All matches postponed

P W L D F a b pts

Gala YM 2 2 0 0 57 15 1 9

Edinburgh Uni M 2 2 0 0 53 38 0 8

Earlston 2 1 1 0 88 33 1 5

RDVC 1 0 1 0 10 12 1 1

Lismore 1 0 1 0 15 28 0 0

Walkerburn 2 0 2 0 13 110 0 0

borders semi junior league

All matches postponed

P W L D F a b pts

Melrose Wasps 9 9 0 0 405 75 0 18

Peebles Colts 8 6 2 0 271 87 0 12

Jed Thistle 8 6 2 0 200 78 0 12

Selkirk Youth 8 5 3 0 220 106 0 10

Hawick Wands 8 5 3 0 167 104 0 10

Berwick Colts 8 5 3 0 184 138 0 10

Tynedale Colts 8 3 5 0 123 188 0 6

Gala Wands 9 2 7 0 73 282 0 4

Hawick PSA 8 0 8 0 72 328 0 0

Kelso Quins 8 0 8 0 37 366 0 0

fixtures

saturday, december 12

Premiership (3pm)

Ayr v Heriot’s

Boroughmuir v Gala

Glasgow Hawks v Currie (3.15)

Hawick v Selkirk

Melrose v Stirling County (2pm)

national league one (3pm)

Aberdeen Grammar v Marr (2pm)

Edinburgh Academical v Stewart’s Melville FP (2pm)

Howe of Fife v Dundee HSFP

Kelso v GHA

Peebles v Jed-Forest

Watsonians v Musselburgh

national league two (2pm)

Aberdeenshire v Greenock Wanderers

Ardrossan Acads v Cartha Queens Park

Biggar v Preston Lodge

Falkirk v Kirkcaldy

Hamilton v Lasswade

Hillhead Jordanhill v Whitecraigs

national league three (2pm)

Berwick v RHC

Dumfries Saints v East Kilbride

GHK v Orkney (1pm)

Haddington v Dalziel

Livingston v Perthshire

West of Scotland v Irvine

east league one (2pm)

Duns v Murrayfield Wanderers

Hawick Harlequins v Dalkeith

Linlithgow v Dunbar

North Berwick v Hawick Linden

St Boswells v Forrester

east league two (2pm)

Edinburgh Northern v Liberton FP

Inverleith v Langholm

Leith v Portobello FP

Penicuik v Broughton

Trinity Academicals v Ross High

east regional bowl (2pm)

Earlston v RDVC

Lismore v Walkerburn

borders semi junior league (3pm)

Hawick PSA v Melrose Wasps

Jed Thistle v Kelso Harlequins

Peebles Colts v Gala Wanderers

Tynedale Colts v Berwick Colts