Results, leagues and fixtures

Under 16s coach Pippa Bell has a chat with her troops
Under 16s coach Pippa Bell has a chat with her troops

Football

Saturday, October 31

Chirnside FC v Leithen Rovers. Chirnside's new signing Alan Jess goes on a maisie run through the Leithen defence.

Chirnside FC v Leithen Rovers. Chirnside's new signing Alan Jess goes on a maisie run through the Leithen defence.

SPFL League Two

East Fife 0-1 Annan Athletic

Elgin City 2-0 Arbroath

Montrose 4-1 Berwick Rangers

Queen’s Park 1-1 Clyde

Stirling Albion 0-0 East Stirling

P W D L F A Pts

Annan Athletic 11 7 2 2 19 12 23

Montrose 11 6 0 5 19 15 18

East Fife 11 5 2 4 16 9 17

Elgin City 11 5 2 4 18 12 17

Queen’s Park 11 5 1 5 16 13 16

Clyde 11 4 3 4 12 12 15

Berwick Rgrs 11 4 3 4 14 22 15

Arbroath 11 4 1 6 13 16 13

Stirling Alb 11 3 3 5 9 13 12

East Stirling 11 3 1 7 12 24 10

Scottish Cup

Second round

Fort William P-P Cove Rangers

Turriff United 2-3 Fraserburgh

Cecond round replays

Forres Mechanics 2-3 East Kilbride

Wick Academy 5-1 Nairn County

Lowland League

Dalbeattie Star 0-2 Cumbernauld Colts

Gala Fairydean Rovers 0-5 Edinburgh University

Preston Athletic 2-8 Edinburgh City

Selkirk 1-5 Gretna 2008

Threave Rovers 0-3 BSC Glasgow

Vale of Leithen 1-3 University of Stirling

P W D L F A Pts

Edinburgh City 15 12 0 3 40 20 36

Univ of Stirling 12 7 3 2 29 15 24

East Kilbride 13 7 3 3 33 22 24

Whitehill Wel 13 7 1 5 24 15 22

Spartans 12 6 3 3 27 14 21

Cumbernauld 13 6 3 4 25 20 21

Dalbeattie Star 14 6 2 6 26 23 20

Gretna 2008 13 6 1 6 24 22 19

Selkirk 13 6 1 6 30 36 19

BSC Glasgow 13 5 2 6 25 26 17

Edinburgh Univ 13 5 1 7 19 22 16

Gala Fairydean 13 4 2 7 22 27 14

Vale of Leithen 14 4 2 8 17 29 14

Preston Ath 15 4 2 9 15 35 14

Threave Rovers 12 1 0 11 10 40 3

East of Scotland League

Duns 4-1 Craigroyston

Eyemouth United 3-4 Ormiston

Heriot-Watt University 4-0 Burntisland Shipyard

Leith Athletic 9-1 Tynecastle

Lothian Thistle HV 2-1 Coldstream

Peebles Rovers 1-4 Spartans

Stirling University 2-3 Civil Service Strollers

P W D L F A Pts

Leith Athletic 10 9 0 1 44 8 27

Spartans 10 7 0 3 29 20 21

Lothian Th HV 7 6 0 1 27 11 18

Heriot-Watt Uni 11 5 3 3 31 25 18

Coldstream 9 5 1 3 28 25 16

Peebles Rovers 10 5 1 4 23 23 16

CS Strollers 8 5 0 3 20 15 15

Tynecastle 9 5 0 4 22 30 15

Stirling Univ 11 3 3 5 21 21 12

Ormiston 8 3 2 3 24 23 11

Hawick RA 7 3 1 3 12 13 10

Craigroyston 10 3 1 6 12 27 10

Duns 10 2 1 7 18 30 7

Burntisland S 9 1 1 7 14 24 4

Eyemouth Utd 9 0 0 9 9 39 0

east of scotland Qualifying Cup First Round

Spartans 2-0 Hawick Royal Albert

Scottish Amateur Cup third Round

Linton Hotspur 3-8 Sandys

Tweeddale Rovers 1-5 Glenburn Miners Welfare

border amateur League division a

Chirnside Utd 7-0 Leithen Rovers

Gordon 3-4 Langholm Legion

Hawick Waverley P-P Hawick Legion

Stow 1-1 West Barns Star

P W D L F A Pts

West Barns 9 5 2 2 28 19 17

Jed Legion 9 5 2 2 22 13 17

Gordon 7 5 1 1 20 11 16

Stow 8 4 1 3 13 9 13

Langholm Leg 10 4 0 6 21 27 12

Hawick Legion 7 3 1 3 16 12 10

Greenlaw 8 3 1 4 21 19 10

Chirnside Utd 9 3 0 6 21 29 9

Hawick Wav 8 3 0 5 12 20 9

Leithen Rovers 7 1 2 4 11 26 5

division b

Ancrum 0-4 Gala Hotspur

Coldstream Ams 1-4 Tweedmouth Ams

Earlston Rhymers P-P Eyemouth Ams

Hawick Utd 5-2 Duns Reserves

P W D L F A Pts

Tweeddale Rov 7 7 0 0 27 8 21

Tweedm’th Am 9 6 1 2 25 16 19

Hawick Utd 8 4 1 3 24 15 13

Eyemouth Ams 6 4 1 1 19 14 13

Gala Hotspur 7 4 1 2 20 20 13

Coldstream Am 7 3 1 3 14 13 10

Linton Hotspur 7 2 2 3 21 21 8

Ancrum 10 2 1 7 14 34 7

Duns Reserves 8 2 0 6 15 20 6

Earlston Rhym 9 1 0 8 10 28 3

division c

Biggar Utd 0-0 Newtown

CFC Bowholm P-P Melrose

Hawick Legion Rovers 2-1 Peebles Ams

Kelso Thistle 4-2 St Boswells

P W D L F A Pts

Biggar Utd 8 7 1 0 30 5 22

Newtown 6 5 1 0 29 10 16

CFC Bowholm 7 4 1 2 22 17 13

Kelso Thistle 9 4 1 4 24 21 13

Peebles Ams 7 4 0 3 19 15 12

Selkirk Victoria 7 4 0 3 19 27 12

Hawick LR 10 2 3 5 20 25 9

Lauder 9 2 1 6 19 26 7

Melrose 7 1 2 4 10 23 5

St Boswells 10 1 2 7 18 41 5

fixtures

saturday, november 7

spfl league two (3pm)

Arbroath v East Fife

Berwick Rangers v Stirling Albion

Clyde v Montrose

East Stirling v Queen’s Park

Elgin City v Annan Athletic

lowland league (3pm)

East Kilbride v Preston Athletic

Edinburgh Univ v Dalbeattie Star

Gala Fairydean v BSC Glasgow

Gretna 2008 v Cumbernauld Colts

Stirling Univ v Selkirk

Threave Rovers v Vale of Leithen

Whitehill Welfare v Spartans (2pm)

east of scotland league (2pm)

Civil Service Strollers v Heriot-Watt University

Coldstream v Hawick Royal Albert

Duns v Lothian Thistle HV

Leith Athletic v Burntisland Shipyard (3pm)

Ormiston v Peebles Rovers

Spartans v Craigroyston (3pm)

Tynecastle v Stirling University

waddell cup first round (1.30)

Coldstream Ams v Biggar Utd

Newtown v Gordon

border amateur League (2pm)

division a

Greenlaw v Stow

Hawick Legion v Jed Legion

Hawick Waverley v West Barns Star

Leithen Rovers v Chirnside Utd

division b

Ancrum v Duns Reserves

Eyemouth Ams v Gala Hotspur

Linton Hotspur v Tweedmouth Ams

Tweeddale Rovers v Earlston Rhymers

division c

CFC Bowholm v St Boswells

Lauder v Hawick Legion Rovers

Melrose v Kelso Thistle

Selkirk Victoria v Peebles Ams

rugby

saturday, october 31

Premiership

Ayr 32-20 Hawick

Gala 15-45 Currie

Glasgow Hawks 16-15 Boroughmuir

Melrose 26-16 Selkirk

Stirling County 27-21 Heriot’s

P W L D F a b pts

Ayr 9 7 2 0 286 170 9 37

Melrose 9 6 2 1 225 189 4 30

Heriot’s 9 5 3 1 218 195 5 27

Glasgow Hawks 9 5 4 0 200 184 5 25

Hawick 9 5 4 0 230 216 5 25

Currie 9 4 4 1 218 180 5 23

Stirling County 9 4 4 1 239 267 5 23

Boroughmuir 9 4 4 1 195 187 4 22

Gala 9 2 6 1 198 261 4 14

Selkirk 9 0 9 0 149 309 4 4

National League one

Edinburgh Acad 52-9 Aberdeen Grammar

Howe of Fife 26-13 Musselburgh

Jed-Forest 25-23 Dundee HSFP

Peebles 23-12 Kelso

Stew Mel FP 27-19 GHA

Watsonians 38-30 Marr

P W L D F a b pts

Watsonians 8 6 2 0 272 197 9 33

Marr 8 6 2 0 250 186 5 29

Howe of Fife 8 6 2 0 202 146 4 28

Dundee HSFP 8 4 3 1 193 132 6 24

Edinburgh Acad 8 4 4 0 213 164 7 23

Jed-Forest 8 4 4 0 188 192 5 21

Aberdeen Gram 8 4 4 0 247 221 4 20

Musselburgh 8 4 4 0 224 258 4 20

GHA 8 3 5 0 189 235 5 17

Stew Mel 8 3 5 0 131 194 2 14

Kelso 9 2 6 1 173 285 4 14

Peebles 9 2 7 0 166 238 5 13

National League two

Ardrossan Acads 48-19 Hillhead Jordanhill

Biggar 20-14 Aberdeenshire

Cartha QP 41-29 Kirkcaldy

Falkirk 59-7 Lasswade

Hamilton 106-7 Greenock Wanderers

Preston Lodge 26-13 Whitecraigs

P W L D F a b pts

Hamilton 8 8 0 0 470 125 7 39

Falkirk 8 6 2 0 283 147 6 30

Cartha QP 8 6 2 0 194 141 4 29

Aberdeenshire 7 5 2 0 249 147 7 27

Preston Lodge 8 5 3 0 194 169 5 25

Ardrossan Acad 8 3 5 0 266 241 6 18

Biggar 8 4 4 0 148 247 1 17

Hillhead Jord 7 3 4 0 153 190 4 16

Whitecraigs 8 3 5 0 190 230 4 16

Lasswade 9 3 6 0 171 254 4 16

Kirkcaldy 8 1 7 0 187 350 5 9

Greenock 7 0 7 0 61 325 1 1

National League three

Berwick 19-13 Livingston

East Kilbride 25-10 Perthshire

Dumfries Saints 3-40 GHK

Haddington 29-24 Orkney

RHC 66-21 Irvine

West of Scotland 19-18 Dalziel

P W L D F a b pts

GHK 7 7 0 0 348 104 6 34

Dumfries 8 7 1 0 184 126 3 31

Haddington 8 5 2 1 225 159 5 27

West of Scot 8 4 3 1 209 162 7 25

Perthshire 8 5 3 0 202 188 3 23

Orkney 8 3 5 0 210 183 7 19

East Kilbride 8 2 2 4 146 130 3 19

RHC 8 3 5 0 193 195 6 18

Berwick 8 3 4 1 123 242 0 14

Livingston 7 2 5 0 138 187 5 13

Dalziel 8 1 7 0 130 263 2 6

*Irvine 8 1 6 1 136 305 1 5

*points deducted

east league one

Linlithgow 53-0 Hawick Linden

P W L D F a b pts

St Boswells 5 5 0 0 202 59 3 23

North Berwick 5 5 0 0 128 33 3 23

Linlithgow 5 4 1 0 156 78 2 18

Murrayfield W 5 2 3 0 113 116 4 12

Dunbar 5 2 3 0 125 121 2 11

Hawick Harl 5 2 3 0 97 101 2 10

Dalkeith 5 2 3 0 113 130 2 10

Forrester 5 2 3 0 102 143 2 10

Duns 5 1 4 0 100 147 2 6

Hawick Lind 5 0 5 0 40 248 0 0

east league three

Gala YM 26-33 Edinburgh Univ Medics

P W L D F a b pts

Earlston 6 6 0 0 252 97 5 29

Gala YM 5 3 2 0 159 94 5 17

Edin Medics 5 3 2 0 178 104 4 16

RDVC 6 3 3 0 196 110 3 15

Lismore 5 2 3 0 122 121 4 12

Queensferry 5 1 4 0 71 280 1 5

Walkerburn 4 0 4 0 35 207 0 0

borders semi junior league

Peebles Colts 34-7 Hawick PSA

Melrose Wasps 31-12 Hawick Wanderers

Selkirk Youth 45-0 Gala Wanderers

P W L D F a pts

Melrose Wasps 6 6 0 0 267 56 12

Peebles Colts 6 5 1 0 231 74 10

Hawick Wand 6 4 2 0 132 80 8

Berwick Colts 6 4 2 0 114 113 8

Jed Thistle 5 3 2 0 135 54 6

Selkirk Youth 5 3 2 0 139 63 6

Tynedale Colts 6 3 3 0 116 101 6

Gala Wanderers 7 1 6 0 46 249 2

Hawick PSA 5 0 5 0 49 223 0

Kelso Quins 6 0 6 0 27 243 0

fixtures

saturday, november 7

Premiership (3pm)

Ayr v Glasgow Hawks

Gala v Selkirk

Heriot’s v Boroughmuir (2pm)

Melrose v Hawick (2pm)

Stirling County v Currie

national league one (3pm)

Aberdeen Gram v Watsonians (2pm)

GHA v Jed-Forest (2pm)

Howe of Fife v Peebles

Kelso v Edinburgh Academical

Marr v Stewart’s Melville FP (1.30)

Musselburgh v Dundee HSFP

national league two (2pm)

Aberdeenshire v Hamilton

Falkirk v Ardrossan Academicals

Greenock Wands v Preston Lodge

Hillhead Jordanhill v Biggar (2.30)

Lasswade v Kirkcaldy

Whitecraigs v Cartha Queens Park

national league three (2pm)

Dalziel v Irvine

GHK v Haddington

Livingston v Dumfries Saints

Orkney v East Kilbride

Perthshire v RHC

West of Scotland v Berwick

east league one (2pm)

Dalkeith v Murrayfield Wanderers

Forrester v Hawick Linden

Hawick Harlequins v Dunbar

North Berwick v Linlithgow

St Boswells v Duns

east league two (2pm)

Broughton v Ross High

Inverleith v Leith

Langholm v Liberton FP

Penicuik v Edinburgh Northern

Portobello FP v Trinity Academicals

east league three (2pm)

Lismore v Queensferry

borders semi junior league (3pm)

Berwick Colts v Hawick PSA

Hawick Wands v Selkirk Youth

Kelso Harlequins v Melrose Wasps

Peebles Colts v Jed Thistle