Results, leagues and fixtures

0
Have your say

BOWLING

Borders Senior League

August 20

Jedburgh 58 Kelso 58

Peebles 47 Hawick 69

Earlston/Melrose 47 Newtown 50

Wilton 45 Abbotsford 63

Selkirk/Ettrick Forest 75 Gala 47

P W D F A Diff Pts

Selkirk/Ett. Forest 15 12 1 892 728 +144 25

Wilton 14 10 0 811 670 +141 20

Kelso 14 8 2 788 718 +70 18

Jedburgh 15 7 3 783 788 -5 17

Gala 15 8 0 793 778 +15 16

Hawick 15 7 1 784 814 -30 15

Earlston/Melrose 15 6 1 800 794 +6 13

Buccleuch 14 6 0 743 758 -15 12

Abbotsford 15 6 0 758 794 -56 12

Peebles 14 4 0 699 845 -146 8

Newtown 14 2 0 613 777 -164 4

FOOTBALL

Image Printers EoS Qualifying Cup

August 24

Burntisland Shipyard Amateur 5 Duns 2

Eyemouth United 2 Hawick Royal Albert 5

Kelso United 2 Ormiston 4

Leith Athletic 4 Edinburgh University 1

Peebles Rovers 3 Craigroyston 3 (aet, 4-3 on pens)

Spartans (Lowland League) 3 Edinburgh City 2

Selkirk 0 Gretna 2008 2

Whitehill Welfare 3 Coldstream 1

Berwick Rangers Reserves 2 Spartans EoS 1

Alex Jack Cup

August 24

Easthouses Lily MW 3 Tynecastle 3 (aet, 4-3 on pens)

Heriot-Watt University 0 Stirling University (LL) 4

PREMIER DIVISIOn

August 24

Civil Service Strollers 1 Lothian Thistle Hutchison Vale 3

P W D L G Diff Pts

Lothian Thistle HV 1 1 0 0 3 2 3

Coldstream 1 1 0 0 2 1 3

Edinburgh Univ 1 1 0 0 1 1 3

CS Strollers 2 1 0 1 4 -1 3

Heriot-Watt Univ 0 0 0 0 0 0 0

Spartans EOS 0 0 0 0 0 0 0

Stirling Univ EOS 0 0 0 0 0 0 0

Leith Athletic 1 0 0 1 2 -1 0

Tynecastle 1 0 0 1 1 -1 0

Craigroyston 1 0 0 1 0 -1 0

First DIVISIOn

August 21

Easthouses Lily MW 1 Eyemouth United 1

P W D L G Diff Pts

Hibernian EOS 1 1 0 0 4 2 3

Easthouses Lily MW 1 0 1 0 1 0 1

Eyemouth United 1 0 1 0 1 0 1

Berwick Rang EOS 0 0 0 0 0 0 0

Burntislnd Shpyrd 0 0 0 0 0 0 0

Duns 0 0 0 0 0 0 0

Hawick RA 0 0 0 0 0 0 0

Ormiston 0 0 0 0 0 0 0

Peebles Rovers 0 0 0 0 0 0 0

Kelso United 1 0 0 1 2 -2 0

LOWLAND LEAGUE

August 20

Threave Rovers 1 East Kilbride 0

August 21

Preston Athletic 2 Edinburgh City 1

Selkirk 0 Spartans 3

University of Stirling 0 Gretna 2008 0

Vale of Leithen 4 Gala Fairydean Rovers 1

August 24

East Kilbride 0 Vale of Leithen 1

Gala Fairydean Rovers 1 Preston Athletic 4

P W D L G A Pts

Vale of Leithen 4 3 1 0 9 3 10

Spartans 4 3 1 0 7 2 10

Dalbeattie 3 2 1 0 8 4 7

Gretna 2008 4 2 1 1 7 3 7

Stirling University 4 2 1 1 6 4 7

Whitehill Welfare 3 2 0 1 9 5 6

East Kilbride 4 2 0 2 6 4 6

Threave 4 1 2 1 4 6 5

Preston Athletic 4 1 0 3 7 10 3

Edinburgh City 4 0 1 3 5 8 1

Gala Fairydean Rov 4 0 1 3 7 15 1

Selkirk 4 0 1 3 2 13 1

Rugby

PREMIER DIVISIOn

August 24

Stirling County 16 Ayr 28

Edinburgh Academicals 21 Glasgow Hawks 20

Gala 31 Currie 14

Melrose 30 Heriot’s 13

Hawick 16 Aberdeen Grammar FP 23

P W L D F A B Pts

Gala 1 1 0 0 31 14 1 5

Melrose 1 1 0 0 30 13 1 5

Ayr 1 1 0 0 28 16 1 5

Aberdeen 1 1 0 0 23 16 0 4

Edinburgh Accies 1 1 0 0 21 20 0 4

Glasgow Hawks 1 0 1 0 20 21 1 1

Hawick 1 0 1 0 16 23 1 1

Stirling County 1 0 1 0 16 28 0 0

Currie 1 0 1 0 14 31 0 0

Heriot’s 1 0 1 0 13 30 0 0

NATIONAL LEAGUE

August 24

Boroughmuir 40 Hillhead/Jordanhill 19

Watsonians 40 Peebles 22

Kelso 27 Selkirk 24

Dundee HSFP 67 Biggar 11

GHA 0 Stewart’s Melville FP 44

P W L D F A B Pts

Dundee HSFP 1 1 0 0 67 11 1 5

Stew Mel FP 1 1 0 0 44 0 1 5

Boroughmuir 1 1 0 0 40 19 1 5

Watsonians 1 1 0 0 40 22 1 5

Kelso 1 1 0 0 27 24 0 4

Selkirk 1 0 1 0 24 27 1 1

Peebles 1 0 1 0 22 40 0 0

Hillhead/Jordanhill 1 0 1 0 19 40 0 0

GHA 1 0 1 0 0 44 0 0

Biggar 1 0 1 0 11 67 0 0

CHAMPIONSHIP Division B

August 24

Murrayfield Wanderers 17 Musselburgh 45

Livingston 24 Lasswade 25

Aberdeenshire 39 Hawick YM 15

Jed-Forest 21 Howe of Fife 15

Kirkcaldy 10 Haddington 10

P W L D F A B Pts

Musselburgh 1 1 0 0 45 17 1 5

Aberdeenshire 1 1 0 0 39 15 1 5

Jed-Forest 1 1 0 0 21 15 0 4

Lasswade 1 1 0 0 25 24 0 4

Haddington 1 0 0 1 10 10 0 2

Kirkcaldy 1 0 0 1 10 10 0 2

Livingston 1 0 1 0 24 25 0 1

Howe of Fife 1 0 1 0 15 21 1 1

Hawick YM 1 0 1 0 15 39 0 0

Murrayfield Wands 1 0 1 0 17 45 0 0

Fixtures

cricket

BORDER 20/20 CUP FINAL: Saturday, August 31 - Gala v St Boswells at Meigle Park (1pm).

BORDER SUNDAY LEAGUE: Sunday, September 1 - Gala v Hawick; Manderston v Penicuik; Selkirk v St Boswells (1.30pm).

football

LOWLAND LEAGUE: Saturday, August 31 – Selkirk v Preston Athletic; Stirling University v Gala Fairydean Rovers; Whitehill Welfare v Vale of Leithen (3pm).

EOS FIRST DIVISION: Saturday, August 31 – Hibs v Hawick Royal Albert; Kelso United v Peebles Rovers (2.30pm).

BAL BORDER CUP QUARTER-FINALS: Saturday, August 31 – Leithen Rovers v Chirnside United; West Barns Star v Newtown (2pm).

COLLIE CUP QUARTER-FINAL: Saturday, August 31 – CFC Bowholm v Tweedmouth Amateurs (2pm).

BORDER EMBROIDERIES BAL DIVISION A: Saturday, August 31 – Hawick Waverley v Greenlaw; Hearts of Liddesdale v Stow; Gala Fairydean Rovers v Ancrum (2.30pm).

BAL DIVISION B: Saturday, August 31 – Coldstream Amateurs v Hawick United; Eyemouth Amateurs v Jed Legion; Gala Hotspur v Gordon; Hawick Legion v Selkirk Victoria; Linton Hotspur v Biggar (2.30pm).

BAL DIVISION C: Saturday, August 31 – Hawick Legion Rovers v Earlston Rhymers; Melrose v Lauder; St Boswells v Kelso Thistle (2.30pm).

rugby

FRIENDLY: Friday, August 30 – Edinburgh v Newcastle Falcons at Hawick RFC (7.45pm).

RBS PREMIERSHIP: Saturday, August 31 – Ayr v Melrose; Heriots v Gala; Glasgow Hawks v Hawick (3pm).

RBS NATIONAL LEAGUE: Saturday, August 31 – Biggar v Kelso; Peebles v GHA; Selkirk v Watsonians (3pm).

RBS CHAMPIONSHIP B: Saturday, August 31 – Haddington v Jed-Forest; Hawick YM v Murrayfield Wanderers (2.30pm).

RBS EAST REGIONAL BOWLPRELIMINARY ROUND: Saturday, August 31 – Queensferry v Gala YM (3pm).

RBS BORDER REGIONAL SHIELD: Saturday, August 31 – Earlston v Hawick Linden; Hawick Harlequins v Langholm (3pm).

RBS RESERVE LEAGUE NATIONAL ONE: Saturday, August 31 – Selkirk A v Stirling County 2nds; Heriots 2nds v Gala A; Ayr 2nds v Melrose Stormers (3pm).

RBS RESERVE LEAGUE NATIONAL TWO: Saturday, August 31 – Biggar 2nds v Kelso A (3pm).

BORDER UNDER-16 LEAGUE: Sunday, September 1 – Melrose v Berwick; Langholm v Duns; Kelso v Jed-Forest; Peebles v Hawick Albion; Selkirk v Gala Red Triangle (1pm).