Results and tables

FOOTBALL

SOuth challenge Cup first round

October 26

Gala Fairydean Rovers 5 Selkirk 2

Civil Service Strollers 0 University of Stirling 8

Hawick Royal Albert 2 Leith Athletic 4

Ormiston 4 Burntisland Shipyard 4 (aet)
Burntisland won 4-3 on penalties

Kelso United 4 Duns 2

Edinburgh University 0 Easthouses Lily 3

Coldstream 5 Eyemouth United 3

LOWLAND LEAGUE

October 26

P W D L F A Pts

Spartans 11 7 2 2 21 8 23

Gretna 2008 10 6 2 2 22 11 20

East Kilbride 12 6 1 5 18 14 19

Dalbeattie 9 5 3 1 29 13 18

Vale of Leithen 11 5 3 3 20 16 18

Stirling University 9 4 3 2 20 12 15

Preston Athletic 11 5 0 6 21 28 15

Whitehill Welfare 10 4 2 4 26 21 14

Edinburgh City 10 4 1 5 15 15 13

Threave 9 3 2 4 12 16 11

Gala F’dean Rovers 11 2 2 7 24 37 8

Selkirk 11 0 1 10 9 46 1

eAST OF sCOTLAND lEAGUE cUP

October 26

Qualifying League Section D

Berwick Rangers EOS 4 Peebles Rovers 0

P W D L G Diff Pts

Coldstream 4 3 1 0 11 4 10

Spartans EOS 5 2 1 2 11 3 7

Berwick Rangers 4 2 1 1 9 3 7

Easthses Lily MW 5 1 2 2 13 -3 5

Peebles Rovers 4 0 1 3 4 -7 1

EOS Premier DIVISION

October 26

P W D L G Diff Pts

Stirling Uni EOS 7 6 1 0 20 13 19

Tynecastle 8 4 0 4 19 1 12

Craigroyston 7 4 0 3 11 0 12

Edinburgh Univ 7 3 2 2 14 3 11

Lothian Thistle HV 5 3 1 1 9 4 10

Spartans EOS 6 2 1 3 11 1 7

CS Strollers 7 2 1 4 10 -4 7

Coldstream 7 2 1 4 7 -7 7

Heriot-Watt Uni 7 2 0 5 9 -6 6

Leith Athletic 5 1 1 3 8 -5 4

EOS FIRST DIVISION

October 26

P W D L G Diff Pts

Hibernian EOS 7 7 0 0 32 29 21

Easth’ses Lily MW 6 3 3 0 16 7 12

Berwick Rangers 8 4 0 4 18 4 12

Hawick RA 5 3 0 2 7 -6 9

Eyemouth United 5 2 1 2 10 -2 7

Kelso United 7 1 3 3 12 -4 6

Ormiston 5 2 0 3 7 -6 6

Peebles Rovers 6 1 2 3 10 -6 5

Brntisland Shpyrd 5 1 1 3 6 -6 4

Duns 6 1 0 5 7 -10 3

WRIGHT Cup FINAL

October 26

Gordon 4 Jed Legion 0

Scottish Amateur Cup second Round Replay

October 26

Melville Rovers 2 Earlston Rhymers 4

South of Scotland Cup first Round

October 26

Chirnside Utd 3 Carluke Hearts 2

Glenmuir Thistle 4 Tweeddale Rovers 0

Greenlaw 2 Linton Hotspur 1 (aet)

Haddington Athletic w/o Carnwath

Hawick Utd 3 Ancrum 6

Law Parish Church 3 Pathhead 1

Leithen Rovers 2 Melrose 0

Lochmaben 1 Carluke Baps 3

Mayfield & Easthouses 6 Forth Community 2

Musselburgh Windsor 3 Langholm Legion 0

Newtongrange Star A 2 East Linton 2 (aet)
(East Linton won 3-1 on pens)

Newtown 2 Lauder 0

Pencaitland w/o Hearts of Liddesdale

Terregles Athletic 2 Easthouses 1

Upper Annandale P Symington Tinto P

West Barns Star 5 St Boswells 2 (aet)

BAL DIVISION A

October 26

P W D L f A Pts

Hawick Waverley 13 8 3 2 33 19 27

Chirnside Utd 11 7 2 2 35 21 23

Gala Fairydean Rov 11 5 2 4 36 29 17

Newtown 10 5 2 3 21 16 17

Stow 8 4 0 4 21 14 12

West Barns Star 7 3 1 3 21 23 10

Tweeddale Rovers 10 3 1 6 12 20 10

Greenlaw 9 3 1 5 15 27 10

Leithen Rovers 5 2 0 3 15 11 6

Ancrum 6 1 3 2 13 17 6

Hearts of L’dale 10 1 1 8 14 39 4

BAL DIVISION B

October 26

P W D L f A Pts

Jed Legion 10 8 0 2 37 9 24

Hawick Legion 11 7 0 4 49 27 21

Hawick Utd 10 6 1 3 30 34 19

Gala Hotspur 11 5 2 4 38 31 17

Coldstream Ams 9 5 1 3 29 14 16

Gordon 7 5 0 2 45 13 15

Eyemouth Ams 10 4 2 4 36 27 14

Langholm Legion 9 4 0 5 33 20 12

Linton Hotspur 6 3 0 3 17 16 9

Biggar 8 0 0 8 8 40 0 Selkirk Victoria 9 0 0 9 1 92 0

BAL DIVISION C

October 26

P W D L G A Pts

Chirnside Utd Clts 9 7 0 2 34 17 21

Kelso Thistle 9 5 1 3 22 17 16

Earlston Rhymers 9 4 2 3 23 16 14

Melrose 8 3 2 3 24 17 11

St Boswells 8 3 2 3 22 22 11

Lauder 6 3 0 3 17 18 9

CFC Bowholm 7 3 0 4 17 22 9

Tweedmth Ams * 6 2 1 3 12 18 7

Hawick Leg Rovers 8 1 0 7 9 33 3

* – points deducted

Rugby

PREMIER DIVISIOn

October 26

Aberdeen GSFP 34 Hawick 22

Ayr 29 Stirling County 0

Glasgow Hawks 24 Edinburgh Accies 8

Currie 16 Gala 48

Heriot’s 30 Melrose 17

P W L D F A B Pts

Melrose 10 8 2 0 305 205 6 38

Heriot’s 10 8 2 0 228 198 4 36

Gala 8 5 2 1 262 164 9 31

Ayr 8 6 2 0 221 124 6 30

Glasgow Hawks 10 4 5 1 263 222 8 26

Aberdeen GSFP 10 3 7 0 208 234 7 19

Hawick 10 4 6 0 202 266 3 19

Edinburgh Accies 8 4 4 0 145 196 2 18

Stirling County 8 2 6 0 127 184 5 13

Currie 10 1 9 0 157 325 2 6

NATIONAL LEAGUE

October 26

Hillhead/Jordanhill 24 Boroughmuir 25

Peebles 9 Watsonians 18

Selkirk 21 Kelso 21

Biggar 6 Dundee HSFP 39

Stewart’s Melville FP 34 GHA 28

P W L D F A B Pts

Boroughmuir 10 10 0 0 363 142 8 48

Watsonians 10 7 3 0 338 186 8 36

Stew/Melville FP 10 7 3 0 231 193 6 34

Selkirk 10 6 3 1 298 217 6 32

Dundee HSFP 10 6 4 0 293 175 6 30

Kelso 10 5 4 1 214 268 3 25

Peebles 10 4 6 0 195 231 3 19

GHA 10 2 8 0 201 293 5 13

Hillhead/Jrdnhill 10 1 9 0 155 286 5 9

Biggar 10 1 9 0 115 412 0 4

CHAMPIONSHIP Division B

October 26

Hawick YM 17 Aberdeenshire 19

Howe of Fife 19 Jed-Forest 16

Haddington 22 Kirkcaldy 15

Musselburgh 35 Murrayfield Wanderers 13

Lasswade 24 Livingston 35

P W L D F A B Pts

Musselburgh 10 9 1 0 387 166 8 44

Jed-Forest 9 8 1 0 261 109 6 38

Howe of Fife 9 7 2 0 411 114 7 35

Livingston 10 6 4 0 220 290 4 28

Haddington 10 5 4 1 220 229 5 27

Kirkcaldy 10 4 5 1 237 257 6 24

Aberdeenshire 10 3 7 0 197 316 5 17

Lasswade 9 2 7 0 170 264 5 13

Hawick YM 8 1 7 0 124 289 2 6

M’field Wands * 9 1 8 0 116 309 1 3

* Points deducted

EAST REGIONAL DIVISION ONE

October 26

Hawick Harlequins 10 Preston Lodge 108

Langholm 7 RHC 71

Duns 10 Hawick Linden 19

Linlithgow 25 Portobello FP 12

North Berwick 18 Dunbar 10

P W L D F A B Pts

Preston Lodge 8 8 0 0 406 11 8 40

RHC 8 7 1 0 313 84 6 34

Linlithgow 8 5 3 0 261 149 7 27

North Berwick 8 6 2 0 187 143 3 27

Dunbar 8 5 3 0 304 146 6 26

Hawick Linden 8 3 5 0 140 212 2 14

Langholm 8 3 5 0 120 290 0 12

Portobello FP 8 1 7 0 76 250 1 5

Hawick Harlequins 8 1 7 0 148 350 1 5

Duns 8 1 7 0 89 305 0 4

East Regional Division Two

October 26

Berwick 55 Leith 7

Forrester 78 Inverleith 0

Dalkeith 64 Edinburgh Northern 13

Earlston 30 Penicuik 15

Lismore 0 Trinity Academicals 74

P W L D F A B Pts

Dalkeith 8 8 0 0 405 103 7 39

Berwick 8 7 1 0 391 86 5 33

Forrester 8 6 2 0 323 94 5 29

Trinity Accies 8 4 4 0 252 109 6 22

Earlston 8 3 5 0 162 215 6 18

Leith 8 3 5 0 124 243 4 16

Edinburgh Nrthrn 8 3 5 0 136 368 2 14

Penicuik 8 2 6 0 117 229 3 11

Inverleith 8 2 6 0 80 273 2 10

Lismore 8 2 6 0 78 348 2 1

East Regional Division Three

October 26

St Boswells 72 Walkerburn 5

Broughton 18 RDVC 7

Ross High P Moray House P

Gala YM 24 Liberton FP 8

P W L D F A B Pts

St Boswells 6 6 0 0 378 31 6 30

Gala YM 6 5 1 0 246 67 4 24

Liberton FP 7 4 3 0 129 142 3 19

Broughton 6 4 2 0 149 153 1 17

Ross High 6 3 3 0 74 119 1 13

RDVC 6 1 4 1 90 132 2 8

Queensferry 6 1 5 0 78 215 2 6

Walkerburn 6 0 5 1 58 313 1 3

Moray House 1 0 1 0 14 44 0 0