WEEK AHEAD

Fixtures

Football

EAST OF SCOTLAND LEAGUE CUP: Saturday October 12 – Hawick Royal Albert v Edinburgh University; Kelso United v Tynecastle; Peebles Rovers v Spartans EOS (2,30pm).

SCOTTISH LOWLAND LEAGUE: Saturday October 12 – Selkirk v Gretna 2008; Spartans v Gala Fairydean Rovers; Threave Rovers v Vale of Leithen (3pm).

BORDER CUP FINAL: Saturday October 12 – Leithen Rovers v West Barns Star at WS Happer Park, Greenlaw (2pm).

SCOTTISH AMATEUR CUP SECOND ROUND: Saturday October 12 – Ancrum v Strathmiglo Utd; Earlston Rhymers v Melville Rovers; Kinglassie v Gordon; Linton Hotspur v Fernieside (2pm).

BAL DIVISION A: Saturday October 12 – Chirnside Utd v Stow; Gala Fairydean Rovers EOS v Tweeddale Rovers; Hawick Waverley v Newtown (2.30pm).

BAL DIVISION B: Saturday October 12 – Biggar v Hawick Utd; Coldstream Amateurs v Langholm Legion; Eyemouth Amateurs v Gala Hotspur; Hawick Legion v Jed Legion (2.30pm).

BAL DIVISION C: Saturday October 12 – CFC Bowholm v Tweedmouth Ams; Hawick Legion Rovers v Chirnside Utd Colts; Kelso Thistle v St Boswells (2.30pm).

Rugby

RBS PREMIERSHIP: Saturday October 12 – Melrose v Aberdeen; Hawick v Currie (3pm).

RBS NATIONAL LEAGUE: Saturday October 12 – Kelso v Stewart’s Melville; Dundee v Peebles; Hillhead Jordanhill v Selkirk (3pm).

RBS CHAMPIONSHIP B: Saturday October 12 – Hawick YM v Haddington; Jed-Forest v Livingston (3pm).

RBS EAST LEAGUE ONE: Saturday October 12 – Hawick Linden v Hawick Harlequins; Duns v Portobello; Linlithgow v Langholm (3pm).

RBS EAST LEAGUE TWO: Saturday October 12 – Earlston v Forrester; Edinburgh Northern v Berwick (3pm).

RBS EAST LEAGUE THREE: Saturday October 12 – Gala YM v RDVC; Walkerburn v Liberton; Moray House v St Boswells (3pm).

SEMI-JUNIOR LEAGUE: Saturday October 12 – Berwick Colts v Peebles Colts; Duns Colts v Melrose Wasps; Gala Wanderers v Hawick PSA; Haw Wanderers v Kelso Quins; Selkirk YC v Langholm Colts; Tynedale v Jed Thistle (3pm).

BRITISH & IRISH CUP: Saturday October 12 – Gala v Aberavon (7pm).

Snooker

JEAN YULE CUP: Thursday, October 10 – Hawick Con A v St Boswells; Jedburgh Legion v Selkirk B; Kelso Legion v Innerleithen; Selkirk A v Hawick Burns B.