Sporting week ahead

GALA HARRIERS’ LADHOPE CROSS-COUNTRY HANDICAP: Saturday, December 15 (11am).

EOS PREMIER DIVISION: Saturday, December 15 – Vale of Leithen v Heriot-Watt University (1.45pm).

EOS FIRST DIVISION: Saturday, December 15 – Burntisland Shipyard v Selkirk; Craigroyston v Gala Fairydean; Duns v Peebles Rovers; Hawick Royal Albert v Ormiston; Kelso United v Eyemouth United (1.45pm).

SOUTH CUP FIRST ROUND: Saturday, December 15 -–Carnwath v Linton Hotspur; Gala Rovers v Newtown; Second Round, Hawick United v Biggar; Hearts of Liddesdale v Stow (1pm).

BAL DIVISION A: Saturday, December 15 – Chirnside United v Hawick Waverley; Greenlaw v Tweeddale Rovers; West Barns Star v Langholm Legion (2pm).

BAL DIVISION B: Saturday, December 15 – Ancrum v Hawick Legion; Jed Legion v Gala Hotspur; Selkirk Victoria v Eyemouth Amateurs (2pm).

BAL DIVISION C: Saturday, December 15 – Abbotsford Albion v Peebles Amateurs; Gordon v Chirnside United Colts; Lauder v Earlston Rhymers; St Boswells v Kelso Thistle; Tweedmouth Amateur Colts v Gala Athletic (2pm).

EOS UNDER-19 LEAGUE: Sunday, December 16 – Spartans v Selkirk (2pm).

BRITISH AND IRISH CUP: Saturday, December 15 – Pool 8, Melrose v Nottingham (1.45pm); Pool 6, Moseley v Gala (3pm).

RBS BORDERS REGIONAL CUP: Saturday, December 15 – Hawick YM v Peebles (2pm); Selkirk v Jed-Forest; Hawick v Kelso (3pm).

RBS EAST LEAGUE DIVISION ONE: Saturday, December 15 – Langholm v Livingston (2pm).

RBS EAST LEAGUE DIVISION TWO: Saturday, December 15 – Earlston v Lismore; Hawick Linden v Hawick Quins; Gala YM v Trinity Accies (2pm).

RBS EAST LEAGUE DIVISION THREE: Saturday, December 15 – St Boswells v RDVC (2pm).

RBS RESERVE LEAGUE NATIONAL ONE: Saturday, December 15 – Melrose Storm v Edinburgh Accies 2nds; Selkirk A v Aberdeen Grammar 2nds (2pm).

RBS RESERVE LEAGUE NATIONAL TWO: Saturday, December 15 – Hillhead/Jordanhill 2nds v Gala A (2pm).

RBS RESERVE LEAGUE EAST ONE: Saturday, December 15 – Preston Lodge 2nds v Selkirk Stormers; Kelso A v Haddington A; RHC 2nds v Jed A (2pm).

RBS RESERVE LEAGUE EAST TWO: Saturday, December 15 – Melrose Knights v Lismore 2nds (2pm).

SEMI-JUNIOR LEAGUE: Saturday, December 15 – Berwick Colts v Jed Thistle; Selkirk Youth Club v Hawick Wanderers; Duns Colts v Kelso Quins; Hawick PSA v Tynedale Colts; Gala Wanderers v Langholm Colts; Peebles Colts v Melrose Wasps (2pm).

BORDERS U16 CUP: Sunday, December 16 – Langholm v Kelso; Melrose v Jed-Forest; Gala Red Triangle v Peebles; Hawick Albion v Selkirk Youth Club (noon).

BREWIN DOLPHIN SCOTTISH SCHOOLS UNDER-18 BOWL QUARTER-FINAL: Monday, December 17 – Peebles High v Trinity Academy (1.45pm).

STORE-AGE.CO.UK BORDERS SNOOKER LEAGUE: Thursday, December 13 – Hawick Con B v Hawick Con A; Hawick Burns B v Innerleithen; Selkirk B v Border Club; St Boswells v Selkirk A; Jedburgh Legion v Hawick Burns A.