Sport results, tables & fixtures June 26

Kenny Donaldson (right) has joined Newtown from Gala Fairydean Rovers as a youth coach. Pictured here with chairman Alan Hunter.
Kenny Donaldson (right) has joined Newtown from Gala Fairydean Rovers as a youth coach. Pictured here with chairman Alan Hunter.
0
Have your say

cricket

Saturday, june 21

ESCL DIVISION ONE

Edinburgh CC (20) beat Gala (4) by 279 runs.

At Campbell Park

Edinburgh CC

K. Hussain, not out 209

U. Farooq, c R. Irvine, b N. Crooks 27

A. Majeed, lbw b G. Ormiston 69

S. Hassan, b N. Crooks 69

I. Akhter, c R. Pringle, b G. Ormiston 18

Z. ul haq, not out 10

Extras24

Total for 4 (50 overs)426

Bowling: D. Tharanga 0-54, R. Pringle 0-100, N. Crooks 2-73, G. Ormiston 2-94, R. Irvine 0-99.

Gala

G. Ormiston, c U. Farooq, b U. Asim 40

D. Millar, c&b U. Asim 53

K. Paterson, b Z. ul haq 0

D. Tharanga, b U. Asim 1

N. Crooks, b U. Asim 2

R. Pringle, b Z. ul haq 1

A. Oliver, b Z. ul haq 0

M. Hastings, st I. Akhter, b R. Ahmed 11

R. Irvine, not out 9

R. Patterson, c S. Hassan, b R. Ahmed 0

Extras32

Total for 9 (50 overs) 147

Bowling: B. Ahmed 0-32, U. Haider 0-36, U. Asim 4-20, Z. ul haq 3-19, R. Ahmed 2-13, A. Majeed 0-6.

Watsonians 2 (20) beat St Boswells (5) by 4 wkts.

At Craiglockhart Terrace

St Boswells

E. Ruthven, c Matt Little, b G. Jacobs 19

R. Young, c R. Murray, b G. Jacobs 8

S. Broom, c A. Cockburn, b A. Sadler 31

M. Williams, b A. Sadler 7

R. Graham, c Matt Little, b R. Murray 10

K. White, c Matt Little, b A. Sadler 0

J. Broom, b A. Cockburn 4

C. Paterson, b R. Murray 5

S. Marshall, b M. Legget 17

R. Elms, not out 10

C. McNeill, b N. Yelland 6

Extras 25

Total all out (41.2 overs) 142

Bowling: M. Legget 1-19, G. Jacobs 2-15, N. Yelland 1-28, A. Sadler 3-26, A. Cockburn 1-10.

Watsonians 2

R. Murray, c M. Williams, b C. McNeill 63

B. Fox, b R. Elms 8

T. Dryden, c R. Graham, b R. Elms 0

K. Rae, b R. Elms 3

R. Evans, c R. Graham, b R. Young 8

Matt Little, c R. Graham, b R. Young 28

A. Cockburn, not out 14

M. Legget, not out 7

Extras 13

Total for 6 (39.4 overs) 144

Bowling: R. Elms 3-8, E. Ruthven 3-8, S. Marshall 0-19, R. Young 2-21, M. Williams 0-29, C. McNeill 2-14.

ESCL DIVISION two

Kelso (20) beat Dunnikier (7) by 30 runs. At Kelso

Kelso

D. Wilson, b M. Farooq Khan 4

M.I. Henderson, c Unknown, b S. Saeed 18

T.H. Grindell, c A. Ali, b B. Shahzad 2

S.D. Patterson, b S. Saeed 18

B.M. Grindell, c Unknown, b M. Sharif 53

J.W. Gibson, run out 3

E.L. McNeill, b M. Arman 5

S. Cessford, lbw b M. Sharif 0

G.J. Davidson, c Unknown, b M. Sharif 27

M. Scott, c Unknown, b M. Arman 5

C. Davidson, not out 0

Extras23

Total all out (49.3 overs) 158

Bowling: M. Farooq Khan 1-27, B. Shahzad 1-25, S. Rowley 0-26, S. Saeed 2-16, M. Arman 2-20, M. Sharif 3-35.

Dunnikier

S. Rowley, lbw b J.W. Gibson 10

A. Yousaf, b S. Cessford 0

T. Aziz, b S.D. Patterson 22

F. Rafi, c BM. Grindell, b J.W. Gibson 21

M. Sharif, lbw b S.D. Patterson 4

S. Mohammed, c T.H. Grindell, b S.D. Patterson 8

S. Saeed, run out (M.I. Henderson) 35

M. Farooq Khan, c S. Cessford, b S.D. Patterson 11

A. Ali, not out 8

M. Arman, c&b M. Scott 2

B. Shahzad, b S. Cessford 3

Extras4

Total all out (44.4 overs) 128

Bowling: S. Cessford 2-25, J.W. Gibson 2-25, B.M. Grindell 0-25, S.D. Patterson 4-33, G.J. Davidson 0-11, M. Scott 1-5.

P W t L PTS %

Dunnikier 7 6 0 1 127 90.72

Kelso 6 5 0 1 105 87.50

Clackmannan Co 6 4 0 2 96 80.00

Livingston 6 4 0 2 89 74.17

SMRH 2 7 4 0 3 98 70.00

Leith FAB 6 3 0 3 70 58.34

Broomhall 7 3 0 4 79 56.43

West Lothian 2 6 2 0 4 64 53.34

Fauldhouse 6 1 0 5 44 36.67

MDAFS 2 7 0 0 7 31 22.15

Saturday’s fixtures: Broomhall v MDAFS 2, Dunnikier v Clackmannan Co, Fauldhouse v SMRH 2, Kelso v Leith FAB, West Lothian 2 v Livingston.

ESCL DIVISION four

Selkirk (20) beat Holy Cross 2 (7) by 65 runs.

At Philiphaugh

Selkirk

J. Everitt, c Unknown, b D. Welsh 36

G. Fenton, c Unknown, b Co Smith 5

S. Skeldon, run out 11

D. Fenton, b D. Welsh 0

K. Paterson, b J. Bates 28

R. Banks, lbw b J. Bates 65

J. Graham, run out 13

J. Reid, c&b R. Parker 0

A. McKirgan, not out 8

B. Agate, b J. Bates 8

H. Murphy, c Unknown, b E. Kapp 0

Extras 20

Total, all out (41 overs) 194

Bowling: G. Lohan 1-33, Co Smith 0-20, D. Welsh 2-28, E. Kapp 1-31, J. Bates 3-30, R. Parker 1-23.

Holy Cross 2

B. Fraser, b K. Paterson 1

M. Nevin, b K. Paterson 5

J. Bates, c B. Agate, b J. Reid 74

R. Parker, c J. Graham, b J. Reid 0

D. Welsh, c B Agate, b J. Reid 0

A. Candlish, c&b R. Banks 6

A. Donaldson, lbw b G. Fenton 3

Co Smith, run out 7

E. Kapp, c G. Fenton, b J. Everitt 5

K. Lawrie, c G. Fenton, b B. Agate 4

G. Lohan, not out 3

Extras 21

Total all out (44.3 overs) 129

Bowling: K. Paterson 2-19, G. Fenton 1-15, J. Reid 3-23, R. Banks 1-16, D. Fenton 0-21, J. Everitt 1-17, B. Agate 1-9.

P W t L PTS %

RHC 2 5 5 0 0 100 100.00

Selkirk 7 6 0 1 125 89.29

Grange 3 5 4 0 1 88 88.00

Holy Cross 2 7 3 1 3 92 65.72

Largo 2 6 3 0 3 76 63.34

Watsonians 3 6 3 0 3 75 62.50

Dunfermline Car 8 3 0 5 90 56.25

Preston Village 6 1 1 4 51 42.50

Edinburgh South 2 7 1 0 6 52 37.15

*Stirling Co 3 5 1 0 4 29 29.00

* Conceded 1 match

Saturday’s fixtures: Dunfermline Carnegie v Holy Cross 2, Edinburgh South 2 v Watsonians 3, Grange 3 v RHC 2, Preston Village v Stirling Co 3, Selkirk v Largo 2.

ESCL DIVISION five

Peebles County (20) beat Falkland 3 (9) by 10 runs.

At the School Field

Peebles County

P. Murray, lbw b D. Wilkie 0

P. Caddick, c G. Chambers, b C. May 64

E. Howat, c M. Low, b D. Wilkie 0

A. Maxwell, c C. Watson, b G. Chambers 81

P. Moynihan, st M. Low, b L. Robertson 27

J .Knight, b C. Watson 14

A. Dores, b L. Robertson 1

P. Walker, not out 1

A. Anderson, not out 10

Extras66

Total for 7 (45 overs) 264

Bowling: D. Wilkie 2-33, C. Watson 1-28, G. Chambers 1-31, G. Langlands 0-25, D. Caldwell 0-38, C. May 1-41, L. Robertson 2-27.

Falkland 3

G. Lawson, b P. Caddick 42

D. May, b J .Knight 17

D. Caldwell, c P. Caddick, b P. Moynihan 10

C. May, c D. Howat, b P. Caddick 21

L. Farrell, run out 0

D. Wilkie, c A. Maxwell, b J. Knight 59

M. Low, c D. Howat, b J. Knight 59

C. Watson, st D. Howat, b A. Anderson 2

L. Robertson, not out 2

G. Chambers, not out 1

Extras 41

Total for 8 (45 overs) 254

Bowling: A. Maxwell 0-43, J .Knight 3-39, P. Moynihan 1-50, P. Caddick 2-20, A. Anderson 1-63.

P W t L PTS %

Marchmont 2 7 6 0 1 128 91.43

S&SPenicuik 2 7 6 0 1 126 90.00

Glenrothes 2 5 4 0 1 86 86.00

MDAFS 3 8 6 0 2 134 83.75

Livingston 2 7 3 0 4 76 54.29

Peebles County 8 3 0 5 84 52.50

Falkland 3 7 2 0 5 72 51.43

Drummond Trin 2 7 2 0 5 66 47.15

*Edinburgh Ac 2 6 2 0 4 54 45.00

*Boroughmuir 2 6 0 0 6 21 17.50

*Conceded 1 match

Saturday’s fixtures: Glenrothes 2 v Falkland 3, Livingston 2 v Boroughmuir 2, Marchmont 2 v MDAFS 3, Peebles County v Edinburgh Ac 2, Stuart&Stuart Penicuik 2 v Drummond Trinity 2.

ESCL DIVISION six

Hawick & Wilton (20) beat Edinburgh CC 2 (8) by 2 wkts.

At Buccleuch Park

Edinburgh CC 2

K. Anwar, c N. Storey, b R. Johnston 7

I. Khan, b N. Storey 61

Z. Ali, c P. Solley, b S. Hair 22

A. Farooq, b N. Storey 21

U. Afzal, c S. Hair, b N. Storey 0

E. Aziz, c P. MacTaggart, b R. Alexander 0

K. Imran, b R. Alexander 3

H. Irshaad, b P. Solley 2

H.M. Khan, b P. Solley 0

H.A. Khan, not out 0

F. Farooq, c P. MacTaggart, b P. Solley 2

Extras14

Total all out (35.4 overs) 132

Bowling: S. Hair 1-19, R. Johnston 1-31, N. Storey 3-22, R. Alexander 2-37, L. Stewart 0-16, P. Solley 3-4.

Hawick & Wilton

E. Hair, b Z. Ali 14

R. Alexander, c A. Farooq, b H. Irshaad 4

A. Moffat, c A. Farooq, b I. Khan 17

P. Solley, c I. Khan, b Z. Ali 3

P. MacTaggart, c I. Khan, b K. Imran 55

S. Hair, b K. Anwar 20

N. Storey, b Z. Ali 0

L. Stewart, b I. Khan 2

C. MacDougall, not out 0

B. MacTaggart, not out 1

Extras 17

Total for 8 (31.2 overs) 133

Bowling: K. Imran 1-26, H. Irshaad 1-25, Z. Ali 3-31, I. Khan 2-24, K. Anwar 1-17.

Melrose v Heriots 3: No result available

P W t L PTS %

Tranent 7 7 0 0 140 100.00

Heriots 3 6 5 0 1 105 87.50

OCCC 7 5 0 2 110 78.58

Edinburgh CC 2 7 4 0 3 104 74.29

Teuchters 7 4 0 3 103 73.58

Hawick & Wilton 9 5 0 4 121 67.23

Dunbar 8 2 0 6 79 49.38

Musselburgh 2 7 2 0 5 64 45.72

Melrose 5 1 0 4 43 43.00

West Lothian 3 7 0 0 7 41 29.29

Saturday’s fixtures: Dunbar v OCCC, Heriots 3 v Edinburgh CC 2, Musselburgh 2 v West Lothian 3, Teuchters v Hawick & Wilton, Tranent v Melrose.

Sunday, june 22

ESCL DIVISION ONE

Gala (20) beat Eastern Knights Under 18 (7) by 58 runs.

At Meigle Park

Gala

G. Ormiston, lbw b A.J. Sadler 8

D. Boland, st M.H. Wells, b R. Allardice 44

D. Millar, c D. Main, b A. Khan 99

N. Crooks, lbw b A.M. Cockburn 15

D. Tharanga, b A.J. Sadler 25

R. Pringle, not out 9

K. Paterson, c R. Allardice, b A. Khan 2

Extras 49

Total for 6 (50 overs) 251

Bowling: A.J. Sadler 2-42, A. Khan 2-35, F. Cousin 0-46, D. Anderson 0-20, R. Allardice 1-44, F. Ross 0-19, A.M. Cockburn 1-20.

Eastern Knights Under 18

R.J. Evans, c R. Pringle, b D. Tharanga 20

M.H. Wells, c D. Tharanga, b R. Pringle 65

A.M. Cockburn, c D. Millar, b D. Moir 4

D. Anderson, b N. Crooks 13

F. Ross, c G. Ormiston, b D. Tharanga 1

D. Main, lbw b R. Pringle 0

R. Corner, c D. Boland, b N. Crooks 12

F. Cousin, lbw b R. Pringle 0

R. Allardice, lbw b G. Ormiston 7

A. Khan, not out 28

A.J. Sadler, run out (D. Tharanga) 18

Extras 25

Total, all out (43.4 overs) 193

Bowling: D. Moir 1-48, D. Tharanga 2-38, N. Crooks 2-36, R. Pringle 3-39, G. Ormiston 1-19, C. Thomson 0-2, A. Oliver 0-7.

P W t L PTS %

Edinburgh CC 6 6 0 0 120 100.00

Heriots 2 7 5 0 2 118 84.29

East Knights U18 3 2 0 1 47 78.34

Marchmont 7 5 0 2 108 77.15

Gala 6 3 0 3 74 61.67

Musselburgh 8 4 0 4 98 61.25

Watsonians 2 6 2 0 4 67 55.84

Edinburgh Accies 5 2 0 3 53 53.00

Largo 6 2 0 4 60 50.00

St Boswells 6 2 0 4 59 49.17

Dunfermline 6 0 0 6 30 25.00

Saturday’s fixtures:Edinburgh Accies v Dunfermline, Edinburgh CC v Marchmont, Gala v Watsonians 2, Heriots 2 v Musselburgh, Largo v St Boswells.

Sunday: Marchmont v Eastern Knights Under 18.

bowls

monday, june 16

border league division one

Ancrum 83-74 Earlston

border league division two

Peebles 66-100 St Ronan’s

tuesday, june 17

border senior league

Abbotsford 70-45 Gala

Earlston/Melrose 52-48 Hawick

Jedburgh 77-33 Kelso

Newtown 59-50 Peebles

Selkirk/Ettrick F 41-47 Buccleuch

border ladies league

Waverley 29 - 22 Ettrick Forest

Hawick 36-18 Abbotsford

Jedburgh 10-48 Buccleuch

Kelso 24-30 Wilton

Lauder 29-27 Selkirk

Melrose 26-30 Newtown

P W D L F A Pts

Hawick 7 11 0 3 272 131 29

Wilton 7 10 0 4 214 139 27

Waverley 7 10 0 4 210 190 25

Newtown 7 9 0 5 203 191 23

Buccleuch 6 7 0 5 195 137 18

Jedburgh 7 7 1 6 175 211 18

Gala 6 6 0 6 159 161 15

Kelso 6 5 0 7 148 161 12.5

Ettrick Forest 6 5 0 7 152 160 12

Selkirk 7 4 0 10 168 208 10

Lauder 6 3 1 8 148 179 9

Abbotsford 6 4 0 8 124 205 8

Melrose 6 2 0 10 123 200 4.5

wednesday, june 18

border league division one

Earlston 77-71 Melrose

Hawick A 99-63 Lauder

Jedburgh 93-70 Ancrum

Kelso A 75-75 Waverley A

Wilton A 88-71 Abbotsford A

border league division two

Buccleuch 75-80 Gala A

Selkirk 94-61 Ettrick Forest

Stow 87-66 Newtown

border b league

Gala B 51-68 Wilton B

Waverley B 49-89 Kelso B

P W D L F A Pts

Waverley B 5 4 0 1 237 235 8

Wilton B 4 3 0 1 299 212 6

Kelso B 5 2 0 3 297 303 4

Abbotsford B 3 1 0 2 146 170 2

Hawick B 3 1 0 2 160 185 2

Gala B 4 1 0 3 175 209 2

monday, june 23

border league division one

Ancrum 70-91 Waverley A

P W D L F A Pts

Waverley A 10 7 1 2 830 733 15

Hawick A 9 7 0 2 768 685 14

Jedburgh 9 6 1 2 704 650 13

Earlston 10 6 0 4 776 739.5 12

Abbotsford A 9 4 0 5 717 649.3 8

Ancrum 10 4 0 6 731 813.7 8

Kelso A 9 3 1 5 678 695 7

Melrose 8 3 0 5 522 555 6

Wilton A 9 3 0 6 666 734 6

*Lauder 9 1 1 7 563.5 701 1

*points deducted

border league division two

Gala A 86-67 Peebles

P W D L F A Pts

Selkirk 6 6 0 0 531 381 12

Gala A 6 4 0 2 411 369 8

St Ronan’s 5 4 0 1 403 362 8

Buccleuch 5 3 0 2 384 395 6

Stow 6 2 0 4 441 472 4

Ettrick Forest 5 2 0 3 365 408 4

Newtown 6 0 0 6 409 497 0

Peebles 7 2 0 5 431 491 4

tuesday, june 24

border senior league

Kelso 60-44 Abbotsford

Peebles S 41-74 Jedburgh

P W D L F A Pts

Earlston/Melrose 9 8 0 1 527 393 16

Jedburgh 10 8 0 2 610 484 16

Wilton 9 7 0 2 574 396 14

Gala 9 5 0 4 494 477 10

Hawick 9 4 1 4 482 469 9

Abbotsford 10 4 0 6 512 569 8

Kelso 9 4 0 5 424 512 8

Buccleuch 10 3 1 6 523 517 7

Selkirk/Ettrick F 9 3 0 6 374 430 6

Newtown 8 2 0 6 375 482 4

Peebles 10 2 0 8 401 567 4

friday, june 27

dr lightbody knock out cup first round (7pm)

Ancrum v Lauder

Newtown v Waverley A

monday, june 30

border league division one

Abbotsford A v Ancrum

tuesday, july 1

border senior league (11am)

Gala v Selkirk/Ettrick Forest

Hawick v Buccleuch

Kelso v Earlston/Melrose

Peebles v Abbotsford

Wilton v Jedburgh

border ladies league

Wilton v Newtown

Buccleuch v Melrose

Abbotsford v Lauder

Ettrick Forest v Kelso

Gala v Jedburgh

Waverley v Hawick

Selkirk Bye

wednesday, july 2

border league division one (7pm)

Hawick A v Wilton A

Jedburgh v Earlston

Kelso A v Ancrum

Lauder v Melrose

Waverley A v Abbotsford A

border league division two (7pm)

Buccleuch v Newtown

Peebles v Ettrick Forest

Selkirk v Gala A

St Ronan’s v Stow

border b league (7pm)

Abbotsford B v Gala B

Wilton B v Kelso B