Sport results, scorecards, tables & fixtures

Members of Gala Fairydean Rovers Youths get ready to take part in the McDonald's Parade prior to the Manchester City v Arsenal Community Shield clash at Wembley earlier this month
Members of Gala Fairydean Rovers Youths get ready to take part in the McDonald's Parade prior to the Manchester City v Arsenal Community Shield clash at Wembley earlier this month

cricket

Saturday, august 16

ESCA DIVISION ONE

Gala (20) beat Edinburgh Accies (5) by 24 runs.

At Newfield

Gala

S. Halls, c S. Cosh, b L. Mann 11

J. Halls, c A. Maclaren, b L. Mann 4

G. Ormiston, lbw b R. Williams 1

N. Crooks, b H. Paton 40

K. Paterson, b R. Williams 1

A. Oliver, b H. Paton 16

K. Gallagher, c A. Maclaren, b N. Dasgupta 8

S. Paterson, not out 10

R. Irvine, b T. Banerjee 5

R. Pringle, lbw b N. Dasgupta 0

C. Ormiston, b T. Banerjee 1

Extras13

Total all out (49.4 ovs) 110

Bowling: L. Mann 2-23, R. Williams 2-14, Y. Khanchi 0-22, H. Paton 2-23, N. Dasgupta 2-9, T. Banerjee 2-10.

Edinburgh Accies

A. Cosh, lbw b R. Pringle 5

S. Cosh, c&b S. Paterson 8

A. Maclaren, c J. Halls, b R. Irvine 20

A. Colam, b R. Pringle 11

Y. Khanchi, b R. Irvine 9

T. Banerjee, b N. Crooks 18

L. Mann, c J. Halls, b N. Crooks 11

N. Dasgupta, st S. Halls, b J. Halls 2

R. Williams, b N. Crooks 0

H. Paton, lbw b J. Halls 0

J. Smart, not out 1

Extras1

Total all out (31 ovs) 86

Bowling: S. Paterson 1-32, R. Pringle 2-13, N. Crooks 3-13, R. Irvine 2-22, J. Halls 2-6.

Edinburgh CC (20) beat St Boswells (3) by 8 wkts

At Campbell Park

St Boswells

E. Ruthven, b U. Haider0

T. Goodman, lbw b R. Ahmed6

S. Broom, b U. Haider4

S. Laidlaw, c I. Akhter, b U. Haider0

M. Williams, b Z ul haq15

R. Young, b Z ul haq65

R. Graham, c U. Farooq, b M Razzaq6

R. Elms, c Q. Ashraf, b U. Farooq12

C. McNeill, b Z ul haq8

R. Borthwick, not out0

Extras16

Total for 9 wkts (47 ovs)134

Bowling: U Haider 3-25; Z ul haq 3-20; M. Razza 1-18; U. Farooq 1-5

Edinburgh

I. Akhter, c unknown, b R. Young34

Q. Ashraf, c unknown, b R. Young68

Z ul haq, not out16

U. Farooq, not out0

Extras19

Total for 2 wkts (15.2 ovs)137

Bowling: R. Young 2-30

P W t L PTS %

Edinburgh CC 12 12 0 0 240100.00

East Knights U-18 8 6 0 2 13181.88

Marchmont 14 9 0 5 20773.93

Gala 11 7 0 4 16173.19

Heriots 2 13 7 0 6 17768.08

Edinburgh Accies 11 5 0 6 12958.64

Musselburgh 13 6 0 7 15258.47

Watsonians 2 12 4 0 8 13355.42

St Boswells 11 4 0 7 11451.82

Largo 13 3 0 10 11745.00

Dunfermline 10 1 0 9 4924.50

Saturday’s fixtures: Gala v Edinburgh CC, Heriots 2 v Dunfermline, Marchmont v Edinburgh Accies, Musselburgh v Largo, St Boswells v Watsonians 2.

ESCA DIVISION two

Kelso v Clackmannan Co – no result (rain). At Kelso

Kelso

D. Wilson, not out 130

M.I. Henderson, c C. Priddle, b T. Mehboob 27

T. Leslie, c R. Ashraf, b A. Hulatt 2

S.D. Patterson, b K. Hefer 40

B.M. Grindell, c A. Rasul, b R. Ashraf 13

J.W. Gibson, not out 12

Extras26

Total for 4 wkts (50 ovs) 252

Bowling: R. Ashraf 1-49, K. Hefer 1-37, A. Hulatt 1-34, T. Mehboob 1-36, E. McMahon 0-23, K. Ali 0-9, A. Rasul 0-46.

Clackmannan Co

T. Mehboob, c B. McNeill, b J.W. Gibson 26

E. McMahon, b S. Cessford 15

K. Hefer, not out 28

A. Rasul, c&b M. Scott 4

A. Hulatt, not out 5

Extras2

Total for 3 wkts (17.3 ovs) 80

Bowling: S. Cessford 1-32, J.W. Gibson 1-29, M. Scott 1-11, S.D. Patterson 0-6.

P W t L PTS %

Dunnikier 12 11 0 1 227 94.59

Kelso 11 10 0 1 205 93.19

Clackmannan Co 10 7 0 3 161 80.50

SMRH 2 13 9 0 4 199 76.54

Livingston 11 6 0 5 142 64.55

Broomhall 12 6 0 6 152 63.34

+Leith FAB 12 3 0 9 102 42.50

MDAFS 2 14 2 0 12 112 40.00

*+Fauldhouse 12 3 0 9 94 39.17

**West Lothian 2 11 2 0 9 86 39.10

*deducted 5 points - Rule 15.4 - Forfeiture on the day of the scheduled match

**deducted 5 points - Late match return

+conceded 1 match

Saturday’s fixtures: Dunnikier v Kelso, Livingston v Broomhall, MDAFS 2 v Fauldhouse, SMRH 2 v Clackmannan Co, West Lothian 2 v Leith FAB.

ESCA DIVISION four

Selkirk (20) v Stirling Co 3 (0) – Match conceded

P W t L PTS %

Selkirk 13 12 0 1 245 94.24

RHC 2 11 10 0 1 207 94.10

Grange 3 10 6 0 4 152 76.00

Watsonians 3 12 7 0 5 169 70.42

Dunfermline Car 12 5 0 7 14660.84

Holy Cross 2 12 5 1 6 146 60.84

Edinburgh South 2 14 6 0 8 157 56.08

Largo 2 13 4 0 9 126 48.47

Preston Village 12 3 1 8 105 43.75

*Stirling Co 3 11 1 0 10 55 25.00

*conceded 2 matches

Saturday’s fixtures: Holy Cross 2 v Selkirk, Largo 2 v Grange 3, Preston Village v RHC 2, Stirling Co 3 v Edinburgh South 2, Watsonians 3 v Dunfermline Carnegie.

ESCA DIVISION five

Stuart&Stuart Penicuik 2 (20) beat Peebles County (1) by 8 wkts. At Kirkhill

Peebles County

P. Murray, lbw b P. Kingsbury 15

A. Dores, b Ca Crawford 0

P. Caddick, lbw b R. Liddle 28

J. Chatt, b P. Kingsbury 0

P. Moynihan, c D Adams, b D. Liddle 26

J. Moynihan, c N Brown, b N. Hafiz 0

P. Walker, b R. Liddle 0

J. Pace, lbw b N. Hafiz 2

S. Slater, b N. Hafiz 1

A. Anderson, b N. Hafiz 0

N. Burns, not out 1

Extras13

Total all out (38.4 ovs) 86

Bowling: D. Liddle 1-17, Ca Crawford 1-13, R. Liddle 2-14, P. Kingsbury 2-16, A. Harrison 0-19, N. Hafiz 4-2.

Stuart&Stuart Penicuik 2

D. Ainslie, b P. Moynihan 7

M. Juson, lbw b N. Burns 13

S. Green, not out 40

A. Harrison, not out 20

Extras 8

Total for 2 wkts (22.3 ovs) 88

Bowling: P. Moynihan 1-21, S. Slater 0-9, N. Burns 1-16, P. Caddick 0-34, A. Anderson 0-5.

P W t L PTS %

S&S Penicuik 2 13 12 0 1 246 94.62

Marchmont 2 13 10 0 3 219 84.24

Glenrothes 2 11 8 0 3 182 82.73

MDAFS 3 14 10 0 4 228 81.43

**Edinburgh Ac 2 13 7 0 6 161 61.93

Drummond Trin 2 14 6 0 8 163 58.22

**Falkland 3 14 4 0 10 137 48.93

Peebles County 14 5 0 9 136 48.58

~Livingston 2 14 5 0 9 127 45.36

*+Boroughmuir 2 14 0 0 14 39 13.93

*deducted 5 points - Late match return

+conceded 3 matches

**conceded 1 match

~conceded 2 matches

Saturday’s fixtures: Drummond Trinity 2 v Marchmont 2, Edinburgh Ac 2 v Boroughmuir 2, Glenrothes 2 v Stuart&Stuart Penicuik 2, Peebles County v Falkland 3.

Sunday: MDAFS 3 v Livingston 2.

ESCA DIVISION six

Hawick & Wilton (20) beat Heriots 3 (9) by 33 runs.

At Buccleuch Park

Hawick & Wilton

G. Alexander, b D. Turner 25

R. Alexander, b A.S. Penman 4

A. Moffat, b A.S. Penman 0

E. Hair, b H. Butt 90

P. MacTaggart, c S. Litster, b S. Brett 27

S. Hair, lbw b S. Brett 0

M. Tait, c H. Butt, b D. Turner 4

L. Stewart, b S. Brett 2

E. Alexander, lbw b S. Litster 3

R. Johnston, not out 0

G. Welsh, c S. Litster, b H. Butt 0

Extras21

Total all out (31.5 ovs) 175

Bowling: A.S. Penman 2-30, O. Dimdore-Miles 0-31, D. Turner 2-59, S. Brett 3-26, S. Litster 1-13, H. Butt 2-13.

Heriots 3

C. Jones (Jnr), c G. Alexander, b S. Hair 36

A. Butt, c P. MacTaggart, b R. Alexander 33

S. Litster, c M. Tait, b G. Alexander 25

F. Feather, c E. Hair, b G. Alexander 7

O. Dimdore-Miles, run out (R. Alexander) 0

H. Butt, c R. Johnston, b R. Johnston 7

A.H. Hogarth, b R. Alexander 12

A.S. Penman, c S. Hair, b R. Alexander 7

D. Turner, not out 1

S. Brett, c S. Hair, b R. Alexander 0

Extras14

Total all out (34.5 ovs) 142

Bowling: S. Hair 1-37, L. Stewart 0-23, R. Alexander 4-37, G. Alexander 2-23, R. Johnston 1-20.

Melrose (20) beat Dunbar (2) by 7 wkts. At Melrose

Dunbar

S. Callow, lbw b T. Brown 11

N. Binnie, b T. Brown 7

I. Wanless, lbw b C. Green 5

C. Miller, b B. Scott 5

A. Basit, c D. Rhatigan, b T. Brown 0

C. Paterson, lbw b B. Scott 0

R. Duff, c B. Scott, b J. Loftus 12

B. Bradshaw, c C. Green, b T. Brown 0

K. Amabilino, c S. Hosney, b B. Scott 3

D. Hill, not out 1

M. Wanless, b B. Scott 0

Extras 8

Total all out (31.2 ovs) 52

Bowling: T. Brown 4-10, D. King 0-14, C. Green 1-2, J. Loftus 1-14, B. Scott 4-5.

Melrose

A. Wolfe Murray, lbw b R. Duff 6

W. Owen, b B. Bradshaw 8

S. Hosney, not out 27

L. Gaddie, b R. Duff 0

D. Rhatigan, not out 10

Extras4

Total for 3 wkts (14.5 ovs) 55

Bowling: B. Bradshaw 1-14, C. Miller 0-20, C. Paterson 0-12, R. Duff 2-9.

P W t L PTS %

Tranent 12 11 0 1 227 94.59

Edinburgh CC 2 14 11 0 3 244 87.15

OCCC 13 9 0 4 202 77.70

Heriots 3 12 8 0 4 184 76.67

Hawick & Wilton 15 10 0 5 229 76.34

Teuchters 14 7 0 7 191 68.22

Melrose 13 5 0 8 142 54.62

Dunbar 15 3 0 12 140 46.67

*West Lothian 3 13 1 0 12 85 32.70

**Musselburgh 2 13 2 0 11 78 30.00

**conceded 2 matches

*conceded 1 match

Saturday’s fixtures: Dunbar v West Lothian 3, Edinburgh CC 2 v Hawick & Wilton, Heriots 3 v Melrose, OCCC v Tranent, Teuchters v Musselburgh 2.

Football

wednesday, august 13

lowland league

Gretna 2008 6 BSC Glasgow 0

Preston Athletic 1 Dalbeattie Star 2

Saturday, august 16

SPFL League Two

Annan Athletic 0 Queen’s Park 1

Arbroath 1 Albion Rovers 0

Clyde P Montrose P

East Fife 2 Berwick Rangers 3

East Stirling 2 Elgin City 1

P W D L F A pts

Arbroath 2 2 0 0 3 1 6

Montrose 1 1 0 0 4 1 3

Clyde 1 1 0 0 2 1 3

Berwick R 2 1 0 1 4 4 3

Albion R 2 1 0 1 2 2 3

Elgin C 2 1 0 1 2 2 3

Queen’s Park 2 1 0 1 2 2 3

East Stirling 2 1 0 1 3 5 3

East Fife 2 0 0 2 2 4 0

Annan Ath 2 0 0 2 1 3 0

lowland league

Dalbeattie Star 5 BSC Glasgow 1

Threave Rovers 0 Spartans FC 4

P W D L F A pts

East Kilbride 3 3 0 0 8 0 9

Edinburgh City 3 3 0 0 7 1 9

Spartans FC 4 3 0 1 9 4 9

Dalbeattie Star 5 2 2 1 11 8 8

Gretna 2008 4 2 1 1 10 3 7

Whitehill Wel 3 2 1 0 9 3 7

Selkirk 3 2 1 0 8 2 7

Gala F’dean 3 2 0 1 6 3 6

BSC Glasgow 5 1 1 3 8 16 4

Preston Ath 4 0 2 2 5 7 2

Edinburgh Univ 3 0 1 2 1 6 1

Threave Rov 4 0 1 3 2 14 1

Stirling Univ 3 0 0 3 1 9 0

Vale of Leithen 3 0 0 3 1 10 0

East of Scotland Qualifying Cup
first Round

Coldstream 7 Tynecastle 4

Craigroyston 0 Leith Athletic 1

Eyemouth United 0 Easthouses Lily 5

Gretna 5 Kelso United 1

Preston Athletic 0 Stirling University 2

Selkirk 3 Peebles Rovers 1

Whitehill Welfare 3 Ormiston 2

Scottish Cup Preliminary round

Edinburgh City 5 Fort William 0

Hurlford United 2 Edinburgh University 2

Lothian Thistle HV 3 Burntisland Shipyard 0

Newton Stewart 2 Hawick Royal Albert 2

Vale of Leithen 0 Gala Fairydean Rovers 1

Wigtown & Blad 1 Civil Service Strollers 2

East of Scotland Premier Division

Spartans 5 Stirling University 0

P W D L F A pts

Spartans 1 1 0 0 5 0 3

Leith Athletic 1 1 0 0 1 0 3

CS Strollers 0 0 0 0 0 0 0

Craigroyston 0 0 0 0 0 0 0

Easthouses Lily 0 0 0 0 0 0 0

Lothian Th HV 0 0 0 0 0 0 0

Tynecastle 0 0 0 0 0 0 0

Coldstream 1 0 0 1 0 1 0

Univ of Stirling 1 0 0 1 0 5 0

tuesday, august 19

scottish challenge cup second round

Morton 5 Berwick 2

Fixtures

Saturday, august 23

SPFL League Two (3pm)

Albion Rovers v East Fife

Berwick Rangers v East Stirling

Elgin City v Clyde

Montrose v Annan Athletic

Queen’s Park v Arbroath

lowland league (3pm)

BSC Glasgow v Preston Athletic

Gala Fairydean v Edinburgh City

Spartans FC v East Kilbride

Stirling University v Dalbeattie Star

Threave Rovers P Edinburgh University P

Vale of Leithen v Selkirk

Whitehill Welfare v Gretna 2008

Scottish Cup Preliminary round replays (3pm)

Edinburgh University v Hurlford United 
(at Pennypit Park)

Hawick Royal Albert v Newton Stewart

east of scotland premier Division (2.30)

Easthouses Lily v Stirling University

Leith Athletic v Spartans (3pm)

Lothian Thistle HV v Coldstream

Tynecastle v Craigroyston

east of scotland First Division (2.30)

Burntisland Shipyard v Ormiston

Duns v Heriot-Watt University

Kelso United v Eyemouth United

Wednesday, August 27

Lowland League (7.45)

Edinburgh City v Selkirk

Gala Fairydean Rovers v Whitehill Welfare

University of Stirling v Vale of Leithen

East of Scotland Qualifying Cup 
first Round (7.45)

East Kilbride v Lothian Thistle HV

East of Scotland First Division

Heriot-Watt Univ v Burntisland Shipyard (7.30)

Hawick RA v Kelso United (7.45)

bowls

tuesday, august 12

border senior league

Abbotsford 57-52 Selkirk/Ettrick Forest

Jedburgh 56-69 Buccleuch

Newtown 45-58 Hawick

Peebles 30-37 Kelso

Wilton 75-46 Gala

P W D L F A Pts

Wilton 17 13 0 4 1096 801 26

Earlston/Melrose 16 12 1 3 921 688 25

Hawick 16 10 1 5 898 811 21

Buccleuch 16 8 1 7 898 812 17

Jedburgh 15 8 0 7 859 794 16

Gala 15 7 2 6 835 807 16

Kelso 16 8 0 8 778 868 16

Abbotsford 15 7 0 8 796 851 14

Selkirk/Ettrick F 16 6 0 10 740 832 12

Newtown 13 2 0 11 579 864 4

*Peebles 17 2 1 14 660 932 3

*points deducted

wednesday, august 13

border league division one

Abbotsford A 108-66 Wilton A

Ancrum 95-71 Jedburgh

Lauder 63-116 Hawick A

Melrose 85-81 Earlston

Waverley A 95-72 Kelso A

P W D L F A Pts

Waverley A 18 13 1 4 1521 1309 27

Hawick A 18 12 0 6 1520 1398 24

Abbotsford A 18 11 0 7 1543 1303.8 22

Melrose 18 10 0 8 1362 1303 20

Jedburgh 18 9 1 8 1370 1363 19

Earlston 18 9 0 9 1411 1376.7 18

Wilton A 18 8 0 10 1403 1426 16

Kelso A 18 7 1 10 1386 1434 15

Ancrum 18 7 0 11 1269 1398.7 14

*Lauder 18 2 1 15 1044.2 1517 1

*points deducted

border b league

Hawick B 100-57 Gala B

Wilton B 69-40 Waverley B

P W D L F A Pts

Wilton B 10 8 0 2 667 479 16

Waverley B 10 8 0 2 508 478 16

Kelso B 10 5 0 5 656 614 10

Abbotsford B 8 3 0 5 340 383 6

Hawick B 8 2 0 6 455 573 4

*Gala B 10 2 0 8 302 401 -4

*points deducted

Fixtures

tuesday, august 26

border senior league (11am)

Abbotsford v Hawick

Earlston/Melrose v Buccleuch

Jedburgh v Gala

Newtown v Kelso

Wilton v Peebles

rugby

friday, august 15

border league

Peebles 14 Gala 45

saturday, august 16

border league

Selkirk 30 Melrose 46

friendly match

Duns 14 Hawick YM 29

Fixtures

saturday, august 234

border league (12pm)

Gala v Jed-Forest