Scorecards, results and leagues

editorial image
0
Have your say

Cricket

Saturday, August 22

ESCA Division One

Edinburgh Accies (20) beat St Boswells (2) by 8 wkts. At Newfield

St Boswells

J Goodman c A Cosh b Y Khanchi 0

C McNeill b T Banerjee 24

S Broom c S Cosh b L Mann 6

R Young b C De Haan 24

J Broom Run Out (A Cosh) 5

J Flynn b T Banerjee 1

K White c A Rawlins b C De Haan 0

J Chambers b M Gani 13

S Laidlaw lbw b M Gani 22

J Gillan b T Banerjee 0

K Farnish Not Out 1

Extras 4b 4w 8

TOTAL All Out (29.2 ovs) 104

Bowling: Y Khanchi 1-15, L Mann 1-32, T Banerjee 3-19, C De Haan 2-17, M Gani 2-17.

Edinburgh Accies

A Cosh Not Out 58

S Cosh b J Flynn 5

Y Khanchi b J Broom 33

C De Haan Not Out 10

Extras 1b 1

TOTAL for 2 wkts (14.1 ovs) 107

Bowling: J Goodman 0-20, J Flynn 1-16, R Young 0-23, J Broom 1-27, S Broom 0-12, C McNeill 0-8.

Dunnikier (20) beat Gala (7) by 19 runs. At Meigle Park

Dunnikier

A Yousaf c K Gallagher b D Moir 1

S Rowley Run Out 7

T Aziz c D Boland b J Halls 50

F Rafi b J Halls 19

M Sharif b D Tharanga 21

S Mohammed c R Irvine b R Pringle 4

U Asim lbw b R Pringle 0

M Safi c D Millar b D Moir 0

M Fareed lbw b R Pringle 0

R Yousaf b R Pringle 2

B Shahzad Not Out 1

Extras 4b 4

TOTAL All Out (34.5 ovs) 109

Bowling: D Tharanga 1-22, D Moir 2-11, M Jones 0-18, R Irvine 0-11, R Pringle 4-22, J Halls 2-21.

Gala

S Halls lbw b S Rowley 20

J Halls lbw b B Shahzad 5

D Boland lbw b B Shahzad 0

D Millar c T Aziz b B Shahzad 0

M Jones c A Yousaf b M Fareed 0

D Tharanga b S Rowley 2

K Gallagher lbw b M Safi 1

R Irvine c S Mohammed b M Sharif 19

D Moir lbw b S Rowley 0

K Paterson c S Mohammed b M Sharif 8

R Pringle Not Out 13

Extras 15b 4lb 3w 22

TOTAL All Out (38.5 ovs) 90

Bowling: M Fareed 1-8, B Shahzad 3-10, S Rowley 3-8, M Safi 1-10, T Aziz 0-2, A Yousaf 0-1, S Mohammed 0-20, M Sharif 2-13.

Musselburgh (20) beat Kelso (6) by 20 runs (ELC). At Shedden Park

Kelso

C Adams c D Burton b R Ullah 69

GJ Davidson b J Robertson 0

MI Henderson c V Devaraj b N Zahir 8

TH Grindell b R Ullah 24

SD Patterson b R Ullah 27

BM Grindell b A Ahmed 28

JW Gibson c V Devaraj b H Verma 3

D Wilson c&b H Verma 18

C Davidson Not Out 2

S Cessford Not Out 1

Extras 5b 5

TOTAL for 8 wkts (50 ovs) 189

Bowling: J Robertson 1-43, H Verma 2-25, N Zahir 1-19, D Burton 0-40, R Ullah 3-19, J Allen 0-11, A Ahmed 1-27.

Musselburgh

R Ullah Not Out 53

E Gatner b C Adams 50

D Solanki c TH Grindell b C Davidson 6

R Tufail Not Out 60

Extras 2b 1w 3

TOTAL for 2 wkts (44.1 ovs) 172

Bowling: S Cessford 0-23, GJ Davidson 0-22, SD Patterson 0-26, C Davidson 1-47, C Adams 1-32, BM Grindell 0-20.

P W T L pts %

Kelso 18 13 1 4 297 82.50

*Dunnikier 13 12 0 1 207 79.62

Gala 18 10 1 7 261 72.50

Musselburgh 16 8 0 8 212 66.25

Edinburgh Accies 16 8 0 8 203 63.44

Heriots 2 14 7 0 7 177 63.22

+Watsonians 2 16 6 1 9 193 60.32

~E Knights U18 7 3 0 4 80 57.15

West Lothian 16 7 0 9 179 55.94

Edinburgh South 19 6 0 13 182 47.90

#St Boswells 15 2 1 12 87 29.00

*deducted 40 points - from last season

+deducted 5 points - late and incomplete match return

#deducted 5 points - default on day of game (rule 15.4)& conceded 1 match

~conceded 1 match

ESCA Division three

Leith FAB (20) beat Selkirk (5) by 120 runs. At Leith Links

Leith FAB

N Dicks b J Reid 12

J Krengel c R Banks b K Paterson 1

Z Ali b K Paterson 14

M McKean b J Reid 0

Wh Shah Not Out 140

R Patel st M Ford b R Banks 3

Wq Shah c J Graham b D Gardiner 17

S Middleton c B Gillie b K Paterson 6

J Secker c&b R Banks 2

D McDonald Run Out (H Murphy) 0

G Fisher Run Out (J Reid) 0

Extras 9b 2lb 3w 14

TOTAL All Out (44.5 ovs) 209

Bowling: K Paterson 3-27, J Reid 2-30, D Gardiner 1-48, R Banks 1-33, J Graham 0-29, B Gillie 0-25, I Gardiner 0-6.

Selkirk

J Graham c D McDonald b Wq Shah 10

N Gentleman b Wq Shah 2

R Banks b Wh Shah 1

J Reid c&b Wq Shah 24

H Murphy b Wq Shah 0

A Massie b S Middleton 6

D Gardiner c Z Ali b R Patel 22

B Gillie c J Krengel b S Middleton 6

K Paterson c Wq Shah b G Fisher 5

I Gardiner b G Fisher 2

M Ford Not Out 0

Extras 8b 1lb 1w 1nb 11

TOTAL All Out (28.1 ovs) 89

Bowling: Wq Shah 4-14, Wh Shah 1-24, R Patel 1-18, S Middleton 2-19, G Fisher 2-5.

P W T L pts %

Kirk Brae 17 13 0 4 287 84.42

RHC 2 17 11 0 6 266 78.24

Carlton 3 18 11 0 7 273 75.84

Drummond Trinity 16 10 0 6 233 72.82

MDAFS 2 15 7 0 8 183 61.00

Boroughmuir 17 7 0 10 192 56.48

Selkirk 16 7 0 9 176 55.00

Haddington 17 6 0 11 184 54.12

Dunf & Carnegie 17 6 0 11 172 50.59

Leith FAB 18 6 0 12 170 47.23

ESCA Division five

Peebles County (20) beat Drummond Trinity 2 (3) by 112 runs. At Inverleith Park

Peebles County

R Waddell b T Turpie 14

S Axon C G Modi b T Khan 49

S Caddick b N Podugu 23

P Caddick b N Podugu 45

J Knight b T Khan 10

D Gray Not Out 11

S Slater Not Out 3

Extras 3b 5lb 4w 1nb 13

TOTAL for 5 wkts (45 ovs) 168

Bowling: T Khan 2-28, T Turpie 1-26, GR Weatherstone 0-21, N Kadain 0-33, N Podugu 2-35, S Coulson 0-17.

Drummond Trinity 2

K McLellan c S Caddick b S Slater 4

B Khan c J Pace b S Slater 2

S Coulson b S Slater 3

N Podugu b J Knight 3

G McCallum c S Caddick b J Knight 20

N Kadain c P Caddick b N Burns 3

G Modi b D Gray 2

T Turpie c S Axon b J Knight 8

T Khan b J Knight 0

J Morrow Not Out 3

GR Weatherstone b S Slater 0

Extras 2b 4w 2nb 8

TOTAL All Out (30.3 ovs) 56

Bowling: S Slater 3-10, N Burns 2-25, J Knight 4-14, D Gray 1-5.

P W T L pts %

*Edinburgh CC 2 15 13 0 2 271 90.34

Tranent 16 13 0 3 274 85.63

MDAFS 3 18 13 0 5 280 77.78

Heriots 3 15 8 0 7 201 67.00

**Preston Village 16 8 0 8 194 60.63

Edinburgh Ac 2 17 7 0 10 193 56.77

Stirling Co 3 13 5 0 8 146 56.16

+Peebles County 16 7 0 9 175 54.69

Drummond Trin 2 17 4 0 13 159 46.77

***Falkland 3 17 2 0 15 91 26.77

*deducted 5 points - scorebook inaccuracies

*** conceded 2 matches; **conceded 2 matches

+conceded 1 match

ESCA Division six

Melrose (20) beat Boroughmuir 2 (4) by 7 wkts. At Meggetland

Boroughmuir 2

I Mohammed c L Gaddie b S Hosney 3

A Mohammed b S Hosney 6

G Dickson b J Loftus 19

J James c R Ward b C Wilson 3

K Skidmore c L Gaddie b D King 13

K Docherty b D King 14

H Bhavsar lbw b D King 5

C Western c B Scott b D King 0

P Hutton Not Out 2

A Carson b D King 0

I McCutcheon Not Out 1

Extras 6b 6lb 15w 3nb 30

TOTAL for 9 wkts (40 ovs) 96

Bowling; J Loftus 1-7, S Hosney 2-9, D King 5-28, C Wilson 1-6, R Ward 0-20, K Paisley 0-7, M Adam 0-7.

Melrose

B Scott b I Mohammed 5

M Adam b K Docherty 8

K Paisley Not Out 52

S Hosney c H Bhavsar b C Western 7

J Loftus Not Out 8

Extras 8b 8w 1nb 17

TOTAL for 3 wkts (19 ovs) 97

Bowling: I Mohammed 1-14, A Carson 0-18, C Western 1-17, K Docherty 1-27, A Mohammed 0-13.

Hawick & Wilton (20) beat Livingston 2 (5) by 6 wkts. At Turpie & Co Sports Ground

Livingston 2

N Jarvis c S Hair b R Alexander 55

K Khalid b N Storey 9

I Khairuddin c G Alexander b P Solley 4

F Anwar c&b G Alexander 9

AH Ali c S Hair b G Alexander 8

SK Jindal c B MacTaggart b R Alexander 3

M Gray c&b N Storey 4

Q Imtiaz b N Storey 0

S Jindal c A Moffat b M Tait 11

J Jarvis b R Alexander 8

G Young Not Out 0

Extras 1lb 1w 3nb 5

TOTAL All Out (39.5 ovs) 121

Bowling: N Storey 3-17, P Solley 1-30, S Hair 0-20, G Alexander 2-14, P MacTaggart 0-21, R Alexander 2-13, M Tait 1-5.

Hawick & Wilton

G Alexander c G Young b K Khalid 36

R Alexander b AH Ali 2

N Storey c AH Ali b SK Jindal 5

A Moffat c F Anwar b K Khalid 42

E Hair Not Out 11

P MacTaggart Not Out 1

Extras 9b 1lb 17w 27

TOTAL for 4 wkts (34.1 ovs) 124

Bowling: K Khalid 2-23, AH Ali 1-15, N Jarvis 0-16, SK Jindal 1-22, F Anwar 0-12, I Khairuddin 0-10, S Jindal 0-9, J Jarvis 0-9.

P W T L pts %

OCCC 15 13 0 2 273 91.00

Hawick & Wilton 13 11 0 2 234 90.00

Dunbar 16 11 0 5 254 79.38

Livingston 2 15 9 0 6 214 71.34

SMRH 3 16 7 0 9 200 62.50

**Melrose 15 8 0 7 186 62.00

Kirk Brae 2 16 7 0 9 188 58.75

**Teuchters 15 7 0 8 165 55.00

Boroughmuir 2 16 2 0 14 105 32.82

*Dunf & Car 2 15 1 0 14 55 18.34

*deducted 10 points - late match returns & conceded 
3 matches; **conceded 2 matches

Football

wednesday, august 19

East of Scotland Qualifying Cup first Round

Tynecastle 3-0 Eyemouth United

Saturday, August 22

Lowland League

Preston Athletic 0-4 BSC Glasgow

Edinburgh Univ 2-0 Threave Rovers

Gretna 2008 1-0 Spartans

Cumbernauld Colt 0-1 Vale of Leithen

East Kilbride 5-4 Selkirk

Edinburgh City 1-4 Whitehill Welfare

Dalbeattie Star 2-2 University of Stirling

P W D L F A Pts

Edinburgh City 6 5 0 1 13 7 15

East Kilbride 5 4 0 1 18 12 12

BSC Glasgow 6 3 1 2 13 10 10

Selkirk 6 3 1 2 16 14 10

Dalbeattie Star 6 3 1 2 12 10 10

Whitehill Welfare 6 3 0 3 13 10 9

Spartans 6 2 2 2 11 10 8

Preston Athletic 5 2 1 2 4 11 7

Cumbernauld Clts 5 2 0 3 9 7 6

Gala Fairydean Rov 4 2 0 2 7 8 6

Gretna 2008 5 2 0 3 7 10 6

Univ of Stirling 5 1 2 2 8 8 5

Edinburgh Univ 4 1 0 3 4 6 3

Vale of Leithen 4 1 0 3 3 8 3

Threave Rovers 5 1 0 4 3 10 3

Fixtures: Saturday, August 29 (3pm): Lowland League: BSC Glasgow v Gretna 2008, Selkirk v Cumbernauld Colts, Spartans v Edinburgh University, Threave Rovers v Gala Fairydean Rovers, University of Stirling v Edinburgh City, Vale of Leithen v East Kilbride, Whitehill Welfare v Dalbeattie Star.

east of scotland league

Craigroyston 1-5 Leith Athletic

Eyemouth United 0-2 Duns

Kelso United 0-7 Coldstream

Lothian Thistle HV 6-0 Tynecastle

Ormiston 2-2 Burntisland Shipyard

Peebles Rovers 3-0 Hawick Royal Albert

Stirling University 3-3 Heriot-Watt University

Spartans 3-1 Civil Service Strollers

Fixtures: Friday, August 28 (7.45pm): East of Scotland League: Tynecastle v Spartans.

Saturday, August 29 (2.30pm): East of Scotland League: Burntisland Shipyard v Kelso United, Civil Service Strollers v Ormiston, Coldstream v Eyemouth United, Duns v Peebles Rovers, Hawick Royal Albert v Craigroyston, Heriot-Watt University v Lothian Thistle HV, Leith Athletic v Stirling University.

Wednesday, September 2 (7.45pm): East of Scotland League: Tynecastle v Coldstream.

border amateur league division a

Chirnside Utd 2-1 Langholm Legion

Gordon 3-1 Jed Legion

Greenlaw 1-2 Hawick Legion

Hawick Waverley 2-1 Stow

division b

Ancrum 1-5 Tweeddale Rovers

Duns Reserves 4-1 Gala Hotspur

Earlston Rhymers 1-2 Coldstream Ams

Linton Hotspur 2-4 Eyemouth Ams

Tweedmouth Ams 2-1 Hawick Utd

division c

Biggar Utd 6-0 St Boswells

Hawick Legion Rovers 3-3 Lauder

Kelso Thistle 3-0 Melrose

Newtown 10-1 Selkirk Victoria

Peebles Ams P-P CFC Bowholm

Tuesday, August 25

border amateur league division a

Chirnside Utd 1-3 Gordon

Greenlaw 2-4 West Barns Star

Hawick Legion 4-0 Langholm Legion

Hawick Waverley 0-3 Jed Legion

Stow 3-1 Leithen Rovers

P W D L F A Pts

Gordon 4 3 1 0 11 5 10

West Barns Star 3 2 1 0 13 8 7

Hawick Legion 3 2 1 0 7 2 7

Jed Legion 4 2 1 1 9 6 7

Stow 4 2 0 2 7 5 6

Hawick Waverley 4 2 0 2 6 9 6

Chirnside Utd 3 1 0 2 6 10 3

Leithen Rovers 2 0 1 1 2 4 1

Greenlaw 3 0 1 2 5 8 1

Langholm Legion 4 0 0 4 3 12 0

Division B

Ancrum 3-1 Earlston Rhymers

Gala Hotspur 4-3 Hawick Utd

Tweedmouth Ams 6-2 Eyemouth Ams

P W D L F A Pts

Tweeddale Rovers 3 3 0 0 13 4 9

Tweedmouth Ams 3 2 1 0 10 5 7

Ancrum 4 2 1 1 8 9 7

Eyemouth Ams 3 2 0 1 10 10 6

Gala Hotspur 3 2 0 1 7 8 6

Duns Reserves 2 1 0 1 6 5 3

Coldstream Ams 1 1 0 0 2 1 3

Hawick Utd 3 0 0 3 5 8 0

Linton Hotspur 2 0 0 2 4 8 0

Earlston Rhymers 4 0 0 4 4 11 0

Division C

Biggar Utd 4-0 Peebles Ams

Hawick Legion Rovers 4-5 CFC Bowholm

Lauder 4-5 Newtown

Melrose 3-3 St. Boswells

Selkirk Victoria 3-2 Kelso Thistle

P W D L F A Pts

Biggar Utd 3 3 0 0 14 1 9

Newtown 3 3 0 0 18 7 9

CFC Bowholm 2 2 0 0 13 5 6

Peebles Ams 3 2 0 1 8 8 6

Kelso Thistle 3 1 1 1 7 5 4

Hawick Legion Rov 4 0 3 1 12 13 3

Selkirk Victoria 3 1 0 2 5 20 3

Melrose 4 0 2 2 7 13 2

Lauder 3 0 1 2 9 12 1

St. Boswells 4 0 1 3 7 16` 1

Fixtures: Thursday, August 27 (6.15): Division B: Linton Hotspur v Tweeddale Rovers.

Saturday, August 29 (2pm): Border Cup quarter-finals: Gordon v Hawick Legion, Hawick Waverley v Stow, Leithen Rovers v Langholm Legion, West Barns Star v Jed Legion. Wright Cup quarter-finals: Coldstream Ams v Tweeddale Rovers, Duns Reserves v Ancrum, Earlston Rhymers v Linton Hotspur, Tweedmouth Ams v Gala Hotspur. Collie Cup quarter-finals: CFC Bowholm v Peebles Ams, Hawick Legion Rovers v Kelso Thistle, Melrose v St Boswells.

bowls

tuesday, august 11

border ladies league

Kelso 31-25 Jedburgh

Lauder 27-29 Hawick

Melrose 24-31 Waverley

Newtown 32-26 Gala

Selkirk 32-23 Buccleuch

Wilton 49-9 Abbotsford

P W d L F a pts

Hawick 11 15 1 6 368 233 40

Wilton 11 13 2 7 333 248 35

Buccleuch 11 13 0 9 327 285.5 34

Newtown 11 12 0 10 316.5 298 30

Selkirk 11 12 0 10 305 299.5 29

Gala 11 11 1 10 272 286 29

Waverley 10 11 0 9 269 296 27

Lauder 11 10 2 10 297. 5 280 26

Jedburgh 11 10 0 12 321 288 25

Kelso 10 7 1 12 211 313 18. 5

Abbotsford 11 6 1 15 231 331 17

Melrose 11 5 2 15 260 332 15. 5

Ettrick Forest 0 0 0 0 0 0 0

tuesday, august 18

border senior league

Buccleuch 65 - 57 Peebles

Earlston/Melrose 84 - 35 St Ronans

Hawick 80 - 46 Newtown

Jedburgh 64 - 46 Gala

Selkirk/Ettrick For 63 - 55 Kelso

Wilton 56 - 51 Abbotsford

P W d L F a pts

Earlston/Melrose 19 15 0 4 1163 958 30

Selkirk/Ettrick For 19 14 0 5 1110 962 28

Wilton 19 13 0 6 1165 880 26

St Ronans 19 11 0 8 1071 1052 22

Jedburgh 18 10 1 7 1068 914 21

Gala 18 10 1 7 876 879 21

Kelso 18 10 0 8 897 907 20

Buccleuch 19 10 0 9 1033 1056 20

Hawick 19 7 0 12 1003 1091 14

Abbotsford 19 6 0 13 954 1073 12

Newtown 18 3 1 14 879 1074 7

Peebles 19 1 1 17 788 1161 3

Fixtures: Tuesday, September 1 (11am): Buccleuch v Newtown, Earlston/Melrose v Peebles, Hawick v Kelso, Jedburgh v Abbotsford, St Ronans v Gala, Wilton v Selkirk/Ettrick Forest.

wednesday, August 19

dr lightbody cup quarter-finals

Abbotsford A 85 - 45 Selkirk

Earlston 86 - 56 Waverley A

Gala A 61 - 64 Jedburgh

Hawick A 69 - 56 Kelso A

dr lightbody plate semi-finals

Kelso B 68 - 49 Waverley B

Wilton B 77 - 37 Hawick B

Final: Saturday September 12 (11.15am): Wilton B v Kelso B.